Podawałem wielokrotnie. (Bez urazy) Jeśli komuś nie chce się zapoznać z moją argumentacją to jego wkład w dyskusję ma, jakby to ująć, niską wartość.
Link: https://drive.google.com/file/d/1lQ8u8TXzwexqPY4ILwGFHhTNIyY9g6fz/view
Tak, chodzi właśnie o bezkolizyjność, a raczej o pewną jakość i komfort podróżowania, gdzie bezkolizyjność jest głównym czynnikiem.
Oczywiście, że jest bez sensu, zresztą nie wiem jak możnaby pojedyncze skrzyżowania podnosić do trunk.
Chodzi o oznaczenie w ten sposób odcinków dróg (ale też nie wszystkich jak leci), a nie pojedynczych skrzyżowań.
Chyba nie rozumiem
To już jakby nie zależy od twórców OSM w jaki sposób twórcy nawigacji wykorzystają te dane.
Tagowanie się troszeczkę różni w zależności od kraju; twórcy nawigacji muszą to uwzględnić.
Przykładowo w Rumunii jako trunk są oznaczone zwykłe badziewne drogi krajowe. Na pewno nie mogą one być uwzględnianie w opcji “omijaj autostrady”.
Ale z kolei w Polsce jako trunk są aktualnie oznaczone pełnoprawne autostrady nazwane dla niepoznaki “drogami ekspresowymi”, i drogi te jak najbardziej powinny być uwzględnianie w opcji “omijaj autostrady”.
Dlatego proponuję wprowadzenie obowiązkowego tagu highway:class:pl w którym byłaby zapisana informacja o tym, czy droga jest autostradą / ekspresową czy nie.
A tak w ogóle to co powinno się kryć (i co się kryje) za opcją “omijaj autostrady”? Myślę, że “omijaj drogi, na które nie można wjechać rowerem, traktorem, itp.” Czyli drogi oznaczone jako motorroad=yes.
No to jeszcze raz.
Droga ekspresowa według polskiego prawa nie jest tożsama z highway=trunk według tagowania OSM.
Tak samo jak droga powiatowa według polskiego prawa nie jest tożsama z highway=tertiary według tagowania OSM.
Jeśli zrozumiesz tę podstawową zasadę używania znacznika highway (że nie jest on ściśle powiązany z prawnymi kategoriami dróg), to dostrzeżesz sens.
No właśnie tu leży główny problem, że nie bardzo rozumiesz na czym polega to zagadnienie.
Tłumaczyłem po co, ale pewnie nie miałeś chęci tego nawet przeczytać.
W skrócie - po to zmieniać, żeby działało lepiej (po za tym czy aby na pewno “działa” w tej chwili?). Żeby korzystać ze znacznika highway zgodnie z jego przeznaczeniem.
“Opinie” typu “nie rozumiem po co zmieniać” mają niską wartość w dyskusji. Wrzutki o ładnym renderowaniu również (świadczą o braku kontrargumentów).
Tak wygląda na całej długości, i przykładów dróg tego typu w Polsce można podać dziesiątki.
Sięga prawie Mysłowic.
O to to. Może Zbigniew Czernik (i spółka) przeczyta i zrozumie o co chodzi.
PS
jeśli jest tu jakiś moderator to może przenieść tę dyskusję do odpowiedniego wątku
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=63661