Propozycja: drogi ekspresowe DWUJEZDNIOWE jako highway=motorway

Licząc łącznie autostrady i drogi ekspresowe, to w Polsce jest to zbyt uboga siatka drogowa, żeby oprzeć na tym routing. Ja robiąc mapy dla Garmina, dodaje do siatki dróg najwyższej klasy jeszcze wybrane drogi krajowe otagowane jako “primary”.

Magic Earth oparty na mapach osm posiada opcje - unikaj autostrad i unikaj dróg płatnych. Po odznaczeniu owych opcji na trasie Szczecin>Wola Okrzejska wytycza trasę po ekspresówkach.

Ale dla mnie to nie jest jakiś mankament. Ale jeśli jest to wystarczy napisać do producenta apki by udostępnił taką opcję - w sumie o taką opcję napiszę do ME - bo mamy w kraju drogi trunk i są osoby które nie chcą jeździć takimi drogami (bez osobistych ucieczek).

Swego czasu w opcji najkrótszej trasy nakazywała ona uparcie jeździć po leśnych track’ach. Zmieniono to dość szybko jednak.

Jak napisał maraf24 - ekspresówki uzupełniają sieć autostrad w Polsce które w na wielu kilometrach są płatne - tak mam opcję unikaj dróg płatnych ale czemu ma mnie nawigacja uparcie pchać z ekspresówki kilka kilometrów dalej bo leci autostrada którą “będzie szybciej” by potem wrócić na ekspresówkę?

Z kolejnej strony nawigację mają jeszcze opcje miejsca pośrednie via - jeśli przygotowuje się do wyjazdu to i tak sięgam po tę opcję najczęściej. Bo to ja określam którą drogą chcę jechać. Jeśli się coś dzieje na trasie mam opcje traffic omijaj korki i po problemie.

Co do Twojego kłizu to wiem że istnieją takie drogi które - jak pod Bydgoszczą swego czasu DK5 była S5. Wiele odcinków w związku ze zmianami przebiegów dróg z eSki staje się krajówką albo krajówka bardzo fajnie przygotowana pod eSkę się nią w końcu staje.

Wiem są to niewielkie różnice w ich budowie i przebiegach - ale są.

Co do wcześniejszego pytania secondary-tertiary - chodziło mi odwrotnie - że według Twojego podejścia należałoby zmienić tertiary na secondary bo ta niższej klasy droga jest o niego lepsza.

Swoją drogą, kto korzysta z opcji “unikaj autostrad”? Nie potrafię sobie wymyślić, kto może nie chcieć jechać darmową autostradą…

Tak z ciekawości, w którym rejonie (dla których dróg) ma to znaczenie?

Moim zdaniem to nie ma sensu. Równie dobrze mogłaby być opcja “unikaj dróg wojewódzkich”. “Autostrad” się nie unika z powodu ich nazwy, tylko z innych powodów - tych samych, dla których unika się tzw. dróg ekspresowych.

Czy jest to w tym przypadku naganne?

Ale już drogi krajowe “zwykłe” (primary) z drogami krajowymi “lepszymi” (w mojej propozycji trunk) mogą konkurować i wtedy dobór prawidłowego tagu ma znaczenie.

Tagowanie pod render to by było, gdybym chciał jakieś drogi tagować jak trunk mimo że nie spełniają wytycznych dla trunk. To że przy okazji wpływa na render nie oznacza, że z automatu jest “tagowaniem pod render” i “się tego nie robi”.

Kto jest autorem OSM? Myślałem że my wszyscy :slight_smile:
Nie wymuszam, tylko usiłuję przekonać do swoich racji.

Chciałbym wiedzieć, co konkretnie by się miało zepsuć w nawigacji? Zwłaszcza że OSM to mapa świata i w różnych krajach tagi motorway i trunk są różnie stosowane, raz lepiej raz gorzej. W takiej np. Austrii drogi są tagowane zgodnie z moją propozycją, czy nawigacje sobie z tym nie radzą?

Należałoby. Jeśli droga o kategorii niższej niż wojewódzka pełni ważną funkcję i ma dobre parametry, to powinna być otagowana (co najmniej) jako secondary. I - o zgrozo! - są na mapie Polski takie przypadki! Ale nie będę ich wymieniał, bo jeszcze jakiś nadgorliwiec je przerobi na tertiary.

Są różne definicje “prawidłowo”. :slight_smile: Jeśli podejść urzędowo to tak, ale jeśli podejść praktycznie to nie. Nietrudno chyba sobie wyobrazić jakie mogą być skutki wjazdu na tzw. drogę ekspresową pojazdu jadącego mniej niż 40 km/h.

Zabieram się do tego, ale na razie starczyło mi weny na napisanie posta #378.

Będzie korek, albo wjadą mu w tyłek.
ALE jak już mu wjadą w tyłek, to na ekspresówce winnym będzie wjeżdżający, a na autostradzie wolnojadący co najmniej dostanie mandat za to, że w ogóle był na autostradzie.

No nic nie poradzisz na to, że autostrady i ekspresówki różnią się pod względem prawnym na tyle, że można móc jechać ekspresówką, a nie móc autostradą. Czyli GDZIEŚ to rozróżnienie powinno dać się znaleźć.

Chodzi o długie trasy, kilkaset kilometrów, przykładowo Szczecin-Olsztyn czy Słupsk-Kłodzko. Urządzenia Garmina chciałyby te trasy liczyć po autostradach, a to wymaga nadkładania drogi.

Dla mnie tagowanie polskich dróg ekspresowych jako trunk to jakaś niedorzeczność. Nijak się ma do wytycznych OSM. Naleciałość historyczna, uzgodnione przez pierwszych polskich mapperów kiedy było niewiele autostrad i dróg ekspresowych.

Do mnie najbardziej przemawia argument przepustowości drogi i komfortu jazdy. Pod tym względem w Polsce nie ma prawie żadnej róznicy miedzy drogą ekspresową 2x2 albo 2x3 i autostradą. Większa róznica jest między drogą ekspresową jedno-jezdniową a drogą ekspresową 2x2 albo 2x3 więc dlaczego tagować tak samo? A droga ekspresowa jedno-jezdniowa jest o niebo lepsza od primary. No ale trzeba S 2x2 labo 2x3 otagować tak samo jak S 1x2 bo przecież to droga ekspresowa. Bez sensu. A drogi primary o dużej przpustowości jak gierkowka czy DTŚ otagowane tak samo jak zwykła krajówka. Znowu bez sensu.

mamy tag ref: który można by wykorzystać. Bo w sumie rozumiem że dyskutujemy o tym, że taka droga będzie źle wykorzystywana przez systemy nawigacji gdyż droga będzie miała zbyt niską kategorię w stosunku do jej faktycznej przepustowości/ komfortu jazdy. Czy dobrze rozumiem?

Bo jeśli tak, to niech koledzy z Yanosika się wypowiedzą.

Polscy autorzy sobie poradzą (zakładając, że nie byłoby utraty informacji tylko inne jej zapisanie w bazie OSM). Zagraniczni autorzy pewnie nic nie zrobią, ale różnice nie będą istotne, bo i tak nie ma w Polsce możliwości wyboru drogi. Może co najwyżej czasy przejazdu będą liczone gorzej, np. na obwodnicach, które awansują do statusu autostrady.

Przy okazji:
Nie pamiętam, czy propozycja określa, co zrobić z tagiem “motorroad”. Usunąć? Nie zamieniać ekspresówek, które tego tagu nie mają? Jak. np. http://www.openstreetmap.org/way/236368092

Co z “maxspeed”, tam gdzie nie podano dla ekspresówki?

Im bardziej na to patrzę, tym więcej widzę zależności i problemów przy zmianie tagowania.

I właśnie dlatego uważam, ze należy stworzyć na wiki propozycję highway:class: tak, żeby każdy kraj mógł wstawić własną oficjalną klasyfikację i przepchnąć ją.

Hmm, ciekawa propozycja. Rozwiń to proszę, może mieć sens. Co na to nasz przyjaciel Yanosik?

Patrz: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=654705#p654705
Zaoferowana pomoc obejmuje sposób przechowywania wartości domyślnych w bazie i kontroli ewentualnych wandalizmów w tym zakresie. Ewentualnie pomoc w redakcji i tłumaczeniu na angielski.

Jest przepis o “jeździe z prędkością utrudniającą ruch” czy coś w tym stylu i za to jak najbardziej można dostać mandat, i na ekspresówce i na autostradzie.

Na pewno. Ale znowu - OSM to projekt globalny. Nie można tego rozróżnienia wsadzać w highway, bo w różnych krajach mogą być różne przepisy. Od tego jest tag access o ile dobrze kojarzę.
Domyślnie (zgodnie z opisem na OSM wiki) drogi z tagiem “motorway” zakładają zakaz wjazdu rowerów, traktorów, pieszych, bryczek konnych itp. Ta grupa uczestników ruchu ma zakaz wstępu zarówno, na polskie drogi A, jak i S.

Dyskutujemy o tym, że tag highway jest wyznacznikiem ważności drogi w sieci drogowej (w zakresie primary - secondary - tertiary - unclassified), a dla dróg o największej ważności jest wyznacznikiem jakości drogi (w zakresie motorway - trunk - primary). To wynika z wytycznych na OSM wiki, zresztą nawet “na chłopski rozum” takie jest przeznaczenie tego tagu.

Generalnie z punktu widzenia nawigacji nieistotny jest urzędowy status danej drogi, istotna jest właśnie “jakość” drogi. Tag highway wykorzystywany w algorytmach nawigacji nie powinien zatem być przyspawany do urzędowej klasyfikacji, tylko uzależniony od parametrów fizycznych drogi (w zakresie motorway - trunk - primary). Nie da się konkretnie otagować poszczególnych składowych “komfortu jazdy”, dlatego taguje się go całościowo. Te wytyczne są wypisane na OSM wiki i ja tutaj nie wymyślam niczego nowego, chcę tylko dostosować polską mapę do tych wytycznych.

Raczej lepiej będą liczone, bo na miejscu zagranicznych autorów nawigacji zakładałbym, że tagi highway są stosowane zgodnie z opisem na OSM wiki (czyli uzależnione od przepustowości/komfortu jazdy) a nie zgodnie z lokalnym widzimisię (czyli uzależnione od urzędowej klasyfikacji).

No właśnie. Ale wytłumacz to komuś, kto te drogi zna tylko z wikipedii.

Jest. Nie stosuje się go jednak wobec pojazdów, które mają prędkość ograniczoną technicznie, tylko do kierowców, którzy bez wyraźnego powodu się wloką. Jeśli więc ekspresówką jedzie walec drogowy, to jego kierowcy nic z tytułu tego przepisu nie grozi. A, nomen omen, wolno mu!

Ale ja już napisałem, że byłbym za, o ile nie utracimy przy tym informacji. Wskazałem, jakie widzę rozwiązanie. Zaoferowałem pomoc. Akurat z tym argumentem się zgadzam.

Nie. Zupełnie nie.

Działaj więc dalej w kierunku wprowadzenia highway:class:*. Podpowiem, że mam pomysł, jak wprowadzić dane o domyślnych ograniczeniach do bazy, oddam Ci go za darmo w ramach zaoferowanej pomocy.

Czyli źle kojarzę ;). Miałem na myśli tagi “bicycle no” itp.

A, to już tak. Z tym, że fajnie by było utknąć w bazie dane o tych przepisach, zamiast koniecznie dodawać te tagi do każdej drogi, lub wymagać od twórców nawigacji, żeby je utykali w nawigacji, jak to robią w tej chwili, bo absolutnie nie mogą liczyć, ze każda droga ma komplet tagów odpowiedni do przepisów w danym kraju.

Informacje o stosowaniu znacznika highway są porozrzucane w różnych miejscach na osm wiki i ciężko się w tym połapać. Na razie skleciłem coś takiego


Znacznik highway=* to podstawowy znacznik używany do identyfikacji wszelkich dróg, ulic i ścieżek. Wartość tego znacznika pozwala ustalić ważność drogi w sieci drogowej. Nie powinna być ustalana w ścisłej zgodzie z oficjalną, urzędową klasyfikacją dróg. Klasyfikacja urzędowa powinna pełnić funkcję pomocniczą, ale nie decydującą przy ustalaniu wartości znacznika highway. Informację o urzędowej klasyfikacji dróg można przechowywać w znacznikach highway:class:pl i highway:category:pl. W poniższej tabeli wypisano wartości znacznika highway od najważniejszych dróg (motorway) do najmniej ważnych (service).

**highway motorway **
Najważniejsze drogi w sieci transportowej o wysokich parametrach technicznych. Drogi o ograniczonym dostępie, bezkolizyjne, dwujezdniowe (z trwałym rozdzieleniem kierunków ruchu), posiadające pas awaryjny. Potocznie nazywane autostradami.

**highway trunk **
Najważniejsze drogi w sieci transportowej, które nie spełniają wymagań dla “motorway”, ale wyróżniają się przepustowością i komfortem podróżowania. Potocznie nazywane drogami szybkiego ruchu.

**highway primary **
Najważniejsze drogi w sieci transportowej, niespełniające wymagań dla „motorway” ani „trunk”. Łączą główne miasta.

highway secondary
Mniej ważne drogi, uzupełniające główną sieć drogową. Łączą średniej wielkości miasta. Potocznie nazywane drogami regionalnymi.

**highway tertiary **
Drogi leżące poza główną siecią drogową, ale pełniące lokalnie funkcje zbiorczą. Łączą mniejsze miasta i siedziby gmin.

highway unclassified
Najmniej ważne drogi w sieci drogowej. Łączą wioski i osiedla. Potocznie nazywane drogami lokalnymi.

**highway residential **
Odpowiednik „unclassified” w obszarze zabudowanym.

**highway service **
Drogi zapewniające dojazd do budynków, parkingów, stacji benzynowych, plaży, kampingów, strefy przemysłowej, itd. Nie pełnią innych funkcji niż drogi dojazdowe.


Znacznik highway=motorway jest zarezerwowany dla dróg o najwyższych parametrach technicznych. Powinien być używany na drogach o ograniczonym dostępie. Drogi takie najczęściej są nazywane autostradami (motorway, autopista, Autobahn), choć można spotkać się z innymi nazwami (np. droga ekspresowa, expressway, Schnellstrasse). Drogi takie mają oficjalny status prawny i odrębny zestaw przepisów drogowych, które na nich obowiązują. Przepisy te zawężają grupę uczestników ruchu, którzy mogą korzystać z takich dróg (zakaz wjazdu rowerów, pojazdów wolnobieżnych, bryczek konnych, zakaz wstępu pieszych itp.).
Drogi oznaczone jako motorway powinny:
• być zdefiniowane w oficjalnych dokumentach
• być przeznaczone tylko dla pojazdów samochodowych
• posiadać dwie trwale rozdzielone jezdnie z co najmniej dwoma pasami ruchu każda oraz pasem awaryjnym
• mieć ograniczony dostęp - dostęp do drogi jest możliwy tylko poprzez węzły drogowe (brak obsługi przyległych nieruchomości)
• być bezkolizyjne – brak skrzyżowań w poziomie, przejść dla pieszych itp.
Jeśli droga nie spełnia któregoś z powyższych warunków, należy oznaczyć ją jako trunk.
W warunkach polskich warunki powyższe spełniają niemal wszystkie autostrady (oznaczone symbolem A) i drogi ekspresowe dwujezdniowe (oznaczone symbolem S). Zdarzają się wyjątki – np. autostrada A4 Krzyżowa – Wrocław oraz S6 obwodnica Trójmiasta, które nie posiadają pasa awaryjnego. W takich przypadkach należy rozważyć zastosowanie znacznika trunk.


Znacznik highway=trunk jest przeznaczony dla dróg o wysokich parametrach technicznych, pozwalających na szybkie i komfortowe przemieszczanie się, które jednak nie spełniają wszystkich warunków dla dróg typu „motorway”.
W polskich warunkach będą to między innymi:
• Drogi ekspresowe jednojezdniowe
• Bezkolizyjne, dwujezdniowe odcinki dróg niebędące autostradami lub drogami ekspresowymi (przykłady: Drogowa Trasa Średnicowa w aglomeracji śląskiej, droga krajowa 18, droga krajowa 89, droga krajowa 97, wiele obwodnic miast np. Jędrzejowa, Tarnowa, Serocka, Inowrocławia)
• Bezkolizyjne, jednojezdniowe odcinki dróg o ograniczonym dostępie (przykłady: obwodnice Bełchatowa, Wielunia, Jarosławia, Augustowa)
• Dwujezdniowe drogi wyprowadzone poza obszar zabudowany, z dopuszczalnymi nielicznymi skrzyżowaniami kolizyjnymi (przykład: DK1 Piotrków Trybunalski – Częstochowa)
• Autostrady i drogi ekspresowe dwujezdniowe, które nie spełniają wszystkich warunków dla dróg typu „motorway”, np. nie posiadają pasa awaryjnego (przykłady: A4 Krzyżowa Wrocław, S6 obwodnica Trójmiasta) lub posiadają kolizyjne skrzyżowania (przykład: S3 Goleniów – Szczecin).


Znacznik highway:class:pl służy do przechowywania informacji o klasie technicznej drogi. W Polsce istnieją następujące klasy techniczne dróg:

  1. autostrady (oznaczane symbolem A),
  2. drogi ekspresowe (oznaczane symbolem S),
  3. drogi główne ruchu przyspieszonego (oznaczane symbolem GP),
  4. drogi główne (oznaczane symbolem G),
  5. drogi zbiorcze (oznaczane symbolem Z),
  6. drogi lokalne (oznaczane symbolem L),
  7. drogi dojazdowe (oznaczane symbolem D).
    Znacznik ten jest wymagany dla autostrad i dróg ekspresowych. W przypadku pozostałych dróg informacja o ich klasie może być trudna do ustalenia.

Znacznik highway:category:pl służy do przechowywania informacji o kategorii drogi. W Polsce istnieją następujące kategorie dróg:

  1. drogi krajowe – (oznaczane symbolem K),
  2. drogi wojewódzkie – (oznaczane symbolem W),
  3. drogi powiatowe – (oznaczane symbolem P),
  4. drogi gminne – (oznaczane symbolem G),

Ale to ma być ta propozycja?
Bo jeśli tak, to pozostaję w przekonaniu, że highway:class:* należy przepchnąć globalnie, a nie tylko w Polsce.
A tak poza tym, to podoba mi się.

Na razie wstępne podejście, niekompletne.
Próbowałem przeredagować artykuły na polskiej OSM wiki, ale dałem sobie spokój. Najpierw musiałbym wyszukać wszystkie miejsca na osm wiki, gdzie jest mowa o “highway”, a z tym jest straszny bałagan. Te informacje powinny być w jednym zbiorczym temacie. Wymaga to na pewno uporządkowania.

A czy globalnie to nie wiem czy się da, bo klasyfikacja dróg to jednak lokalna sprawa. Niestety nie wiem jak oficjalnie wyglądają klasy dróg w innych państwach.