Zasady pisowni nazw ulic

No właśnie aleja nie jest nazwą własną, tak jak ulica nią nie jest. Ta zasada odnosi się tylko do alej (liczby mnogiej). Nie wiem jak Ci to dokładnie wytłumaczyć, więc może niech ktoś mądrzejszy zabierze głos :smiley:

A jak wytłumaczysz zjawisko, gdy ulica w TERYT nazywa się “ul. Aleja Legionów Polskich”?

W tym przypadku jest to ulica, a nie aleja :wink:

IMO jest to ulica o nazwie własnej “Aleja Legionów Polskich”. Oczywiście jest to wyjątek, ale i takie się zdarzają.
Jednak w większości przypadków “aleja” jest wyróżnikiem tylko, i jako taka powinna być pisana z małej litery.

A teraz masze wiki:

I teraz:

  1. Czy poprawiamy wiki, by było zgodne z PWN (i poprawiamy tagowanie ulic w PL, tak by każda część nazwy zaczynała się z wielkiej litery, a odpowiednie “nazwy gatunkowe” z małej litery)
  2. Czy zostawiamy wiki i nazwy, i na Wiki notujemy, że schemat jest niezgodny z zasadami języka Polskiego

Zdania oraz tytuły zwykle zaczynamy wielką literą. Ostatnio widziałem jakiś wysyp nazw gatunkowych pisanych małą literą i miałem nawet pytać tutaj o to. Osobiście uważam, że na wiki jest to opisane poprawnie, ponieważ porada językowa dotyczy użycia wyrażeń w środku zdania, a nie na początku.

@andrzej_aa:
Czyli rozumiem, że zapis “generała Władysława Sikorskiego” spotykany na tabliczkach przy ulicy jest niezgodny z zasadami języka polskiego?

Tylko zgodnie z PWN mamy:
Aleja Generała Władysława Sikorskiego

A z Wiki:
Aleja generała Władysława Sikorskiego (bo “generała” nie jest imieniem ani nazwiskiem).

No i inne przykłady konfliktowe to:
PWN:
Na Niskich Łąkach

a wg Wiki:
Na niskich łąkach

Wikipedia na przykład stosuje hasła zapisywane wielką literą, więc musimy dojść do konsensusu. Relacje gmin, powiatów itd. mają nazwy rozpoczęte małą literą, stąd warto ujednolicić to nazewnictwo. Na razie powstrzymam się od głosu, bo z jednej strony pozostałbym przy dotychczasowej systematyce, ale z drugiej – skoro na ulicach można spotkać tabliczki rozpoczynające się małą literą, to może jednak warto to przemyśleć.

Ale zaraz! Rzeczywiście wiki jest w błędzie, bo to nazwa rodzajowa może zostać napisana małą literą, a pozostałe wyrazy już wielką, więc aleja Generała Władysława Sikorskiego oraz ulica Na Niskich Łąkach są właściwe.

Czyli w sumie możemy wrócić do punktu wyjścia? Pierwsza litera wielka i kolejne też wielkie? :slight_smile:

Wikorze,
Nie wiem gdzie doszukałeś się reguły pisowni nazwy tej ulicy.
Poprawnie powinno być aleja Generała Władysława Sikorskiego.
Zasady pisowni polskiej dopuszczają też stosowanie skrótów: al. gen. Władysława Sikorskiego.
Co nie wyklucza, że w innym mieście generał Sikorski ma większe zasługi i jemu poświęcone są Aleje Generała Władysława Sikorskiego.
Co przy zastosowaniu skrótów piszemy Al. gen. Władysława Sikorskiego.

Zasada jest prosta al.=liczba pojedyncza, Al.=liczba mnoga.

Tyle Słownik Języka Polskiego PWN.

Grzegorz

PS. To opasłe tomisko jest i nie często chce mi się ściągać z półki. Stąd zaglądam tam tylko od święta :slight_smile:

Przypomnę tylko, że skrótów nie stosujemy, więc rozpatrujmy wariant z pełnymi słowami.

W regule, że zdanie zaczynam z wielkiej litery. I zgodnie z regułą która jest zapisana na Wiki OSM, że pierwsza litera nazwy jest pisana z wielkiej litery. Oraz tu: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=453980#p453980 . Co jest osobnym tematem.

Albo do rozwiązania - pierwsza litera mała (jeżeli jest to jedno z “ulica, aleja, bulwar, osiedle, plac, park, kopiec, kościół, klasztor, pałac, willa, zamek, most, molo, brama, pomnik, cmentarz itp.”), a pozostałe wyrazy z wielkiej litery (z dokładnością do cyfr rzymskich :-))

Zapis wielką literą początku hasła wynika z technicznych uwarunkowań oprogramowania MediaWiki. Są hasła, w których kluczowe jest aby pierwsza litera była mała, np. iPhone, i jest do wyświetlania takich tytułów odpowiedni szablon. Tak więc nie należy się tą wielką literą sugerować

I owszem, ale napis “Aleja Generała Władysława Sikorskiego” nie jest zdaniem. Nie jest też równoważnikiem zdania.
No chyba, że to ja tak dawno chodziłem do szkoły, że już nie pamiętam co to jest zdanie.
Było nie było w tamtych, odległych czasach chodziło się do kino, słuchało radio a metro się jeździło np. w Moskwie.
Zdanie kończyło się kropką. :slight_smile:

Też mi się wydaje, że argument jakoby nazwa ulicy była zdaniem jest nietrafiony.

To jak ustalamy?
Moja koncepcja:
W temacie wyróżników (czyli aleja, skwer, plac itp):

  • aleja Niepodległości (jeśli “aleja” jest wyróżnikiem)
  • Aleja/Aleje Niepodległości (jeśli “aleja” należy do nazwy - można to sprawdzić w TERYT, wtedy będzie widniał tam zapis ul. Aleja Niepodległości").
    Powyższe zasady dotyczyłyby innych słów będących wyróżnikiem, takich jak skwer, plac, bulwar, osiedle itd.

W temacie tytułów dodawanych do nazwisk i innych “powszechnych” słów - tutaj wszystkie pierwsze wielkie litery dałbym z wielkiej, czyli:

  • Księdza Jerzego Popiełuszki
  • Generała Pilota Jana Kowalskiego
  • Na Niskich Łąkach
  • Droga Nad Zalewem
    Plusem takiego rozwiązania jest to, że uzyskujemy większą zgodność z TERYT.

Czy jeszcze jakiś wariant wymaga ustalenia?
A co w sytuacji jeśli będziemy mieć przypadek “aleja Aleja Niepodległości”?
Ja bym dał z wielkiej “Aleja” bo jest w nazwie własnej, a wyróżnik olał. Dobrze kombinuję?

Zasady jezyka nie zabraniaja stosowania wielkich liter. Mysle, ze aktualne zasady OSM sa dosyc dobrze udokumentowane (np. w cytowanej wiki) i przyjete.

Osobiscie widze niespojnosc w tym, ze pomijamy slowo “ulica”, ale poniewaz nie ma jakiejs gigantycznej niespojnosci w danych, zasady powinny byc dyktowane danymi - nie dyskusja w gronku forumowym.

Myślałem, że już nigdy tego dnia nie doczekam :wink: Dla mnie przedstawiona przez Ciebie propozycja jest OK.

Z tego co wiem, warszawski Miejski System Informacji był krytykowany za to, że jest na bakier z zasadami języka polskiego (m.in. pisownia “Ulica” na tabliczkach). W Szczecinie na szczęście bardziej to przemyślano.

Bardzo dziwi mnie ta dyskusja.
Temat który od kilku lat ktoś zaczyna.
Zamiast przeczytać poprzednie dyskusje i ustalenia zaczyna się kolejne “bicie piany”.

Powinniście wziąć pod uwagę, że:

  1. Mamy już, chyba, kilkaset tysięcy opisanych ulic według pewnych ustaleń.
  2. Nie będzie zgody na przepisywanie tych kilkadziesiąt tysięcy nazw ulic, bo “eksperci” zrobili nam wykład akademicki na temat nazewnictwa.
    I jak zawsze, co ekspert, to inna opinia. :slight_smile:
  3. Kilka dziwnych nazw ulic może być opisanych różnie i przyjętych w ramach minimalnego błędu dotyczącego tagowania.
  4. Mamy dużo większe, nie rozwiązane, problemy z tagowaniem, więc tam może skierować swoją energię.

@Zibi, Proszę, nie daj się ponownie wciągać w kolejną dyskusje na temat nazewnictwa ulic, z której, po raz kolejny i tak nic nie wyniknie. :slight_smile:

No ale o co chodzi? Środowisko OSM stara się być akuratne w każdej kwestii aż do przesady, a tymczasem poprawność językowa była z jakiegoś powodu od lat ignorowana. Skoro można automatem zmieniać wszystkie granice administracyjne, gniazda bociana czy kościoły, to nie widzę problemu, aby i pisownię ulic załatwić w ten sposób raz na zawsze.