Okej. Dzięki a swoją drogą mam pewien temat, nie wiem gdzie powinienem go napisać więc spytam tutaj, najwyżej zostanie przeniesiony. Podobnie jak kwestia tras S w Polsce na OSM, także inne drogi budzą moje wątpliwości. Idealnym przykładem jest obwodnica Bełchatowa (https://www.openstreetmap.org/#map=13/51.3748/19.3404) oraz miasta Anklam w Niemczech (https://www.openstreetmap.org/#map=12/53.8473/13.6677). Oba miasta mają obwodnice w postaci drogi tej samej jakości, a jednak jedna jest drogą ekspresową na OSM, a druga jedynie krajówką. Wiele jest takich przykładów (Nysa https://www.openstreetmap.org/#map=13/50.4759/17.2777 i Perleberg https://www.openstreetmap.org/#map=13/53.0797/11.8678 etc). Dlaczego tak jest? Nie widzę żadnego logicznego wyjaśnienia, szczególnie że jak już wcześniej wskazywano OSM powinno klasyfikować drogi wg. jakości, a nie wg. krajowego nazewnictwa.
W tym momencie niespójności w tagowaniu takich dróg wynikają z tego że tamat jest skomplikowany, są sprzeczne opinie i wymaga to koordynacji na skalę kraju (a nawet świata).
Stan na ten moment jest opisany w https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=699174#p699174 - na SoTM była propozycja pokazująca że jest problem, jako pierwszy krok zaproponowano wprowadzenie osobnego tagu na zapis państwowej klasyfikacji dróg (tak by potencjalne zmiany niektórych ekspresówek na highway=motorway nie spowodowały utraty informacji że to są drogi ekspresowe).
Ktoś (nie pamiętam kto) deklarował że przygotuje na wiki dokumentację tego nowego tagu - nie wiem czy się za to zabrał i czy nadal planuje to zrobić.
Ale może to zrobić dowolna inna osoba, można też gdzieś na wiki opisać problem by zapoznanie się z tematem nie wymagało czytania 20+ stron na forum i szukania prezentacji z SoTM.
Też nie pamiętam dokładnie kto, ale generalnie powinienem to zrobić ja. Aktualnie mam trochę mało czasu, może w drugiej połowie czerwca się ogarnę. Przy okazji zamieszczam link do podsumowania, które przygotowałem na SoTM, bo pewnie nie wszyscy zainteresowani mieli okazję się z tym zapoznać.
Generalnie to o czym piszesz wchodzi w skład omawianego w tym wątku zagadnienia i “moja” propozycja też się do takich sytuacji odnosi.
Zgodnie z “moją” propozycją obwodnica Bełchatowa byłaby na OSM oznaczona jako “trunk” (to co nazywasz drogą ekspresową).
Motorway jest bezpośrednio związany z jakością. Trunk pośrednio również.
Gdyby highway=motorway był w OSM bezpośrednio związany z jakością, to mielibyśmy drogi oznaczone w terenie jako autostrada, ale niespełniające warunków jakościowych, oznaczone u nas niższą kategorią. I w drugą stronę - np. dobre ekspresówki z tagiem highway=motorway.
Ale nie mamy. Związek jest więc pośredni i nawet nie mamy na niego wpływu, gdyż to sam zarządca drogi stosuje kryterium jakościowe klasyfikując i oznaczając drogę, a nie my.
No przecież po to właśnie powstała cała ta dyskusja. Że gdyby stosować się do zasad używania znacznika highway, to byłoby tak jak piszesz. Ale tak nie jest, ponieważ nie stosujemy się do zasad. Bo ktoś kiedyś w kulawy sposób te zasady zinterpretował.
???
Co (w kontekście OSM) ma wspólnego oznakowanie drogi z kryterium jakościowym (czyli: dwujezdniowość, bezkolizyjność, ograniczony dostęp itp.)?
Ja pisałem o aktualnym sposobie tagowania dróg. Autostrady są powszechnie tagowane (w Polsce i gdzie indziej) wg oznakowania przy drodze. Może są kraje, gdzie wynika to z innych reguł, ale ja takich krajów ich nie znam. Tak też się w Polsce taguje, a drogi nie oznakowane jako autostrada nie dostają tagu motorway. Nie ma tu kryterium jakościowego.
Szkoda tylko że skoro na razie obowiązuje to co obowiązuje nie jest przestrzegane :(. Jak w życiu.
Dobrze by było jednak robić na razie tak jak to jest opisane a nie jak się chce i wstrzymać się od innego tagowania dróg w Polsce. Do czasu aż przyjęta zostanie nowa instrukcja znakowania dróg w Polsce.
Ja tylko swoje trzy grosze odnośnie dodatkowego tagu. Z tego co pamiętam to kiedyś było stosowane spinanie dróg według zarządcy w relacje - np. każda krajówka miałs woją relację z informacją że to polska sieć krajowa i numerkiem - to powinno wystarczyć żeby nie utracić tych informacji
Jeśli już chcemy tak to robić (dodawać trunk do obwodnic które są obecnie highway=primary) to ustalmy że do takiej kategorii zaliczamy także drogi krajowe (także obwodnice) tylko drogi dwu jezdniowe na których prędkość maksymalna wynosi 100 km/h zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce. Jedno jezdniowe dwupasmowe czym by nie były powinny zostać primary.
Choć mi się to ciut nie podoba - osobiste zdanie. Ale musimy stworzyć jakiś konsensu by nie było co chwila zmian edycji z jednej kategorii na druga bo … by nie zniechęcać też ludzi.
I jeszcze jedno warto przy wszelkiego rodzaju edycjach uzupełniać tez brakujące tagi - liczby pasów, nawierzchnię, prędkości czy kierunki na pasach ruchu. Przy maxspeed’ah warto by było dodawać noda z wielkością prędkości na znaku w jego fizycznym miejscu by przy ewentualnych edycjach czegoś nie z chrzanić? Ja tak robię w josm.
Co do kierunków na pasach ruchu - możemy przyjąć w naszym ukochanym kraju metodę co na znaku to w tagu jezdni? Chodzi mi o zapisy: