Prośby o zmapowanie/poprawę

Na razie utworzyłem https://www.openstreetmap.org/note/1386069 i zapytałem się w https://www.openstreetmap.org/changeset/49046808#map=15/50.0952/20.0072&layers=N

Jak chcesz to zmienić na chodnik z dopuszczonym ruchem rowerowym to trzeba zmienić highway=cycleway na highway=footway

Dzień dobry, chciałem się przyznać do kilku lekkomyślnych edycji, rysowałem budynki i drogi na oko, zanim przeczytałem, że tak się nie robi:( Bardzo proszę o wycofanie moich edycji, wyszczególnionych poniżej. Zrobiłem ich jeszcze kilka, ale są one uzupełnianiem budynków o adresy, co jest zrobione poprawnie i nie wymaga wycofania. Przepraszam za problem i dziękuję.
55811123
57899414
58655668
58655926
58656409
58656565
58656642
58656818
58656973
58657387
58657813
58658188

“rysowałem budynki i drogi na oko” - czyli bez podkładu zdjęć lotniczych ani trasy z GPSa? Bo przerysowywanie z zdjęć lotniczych dostępnych w JOSM jest OK.

Na razie przejrzałem 2 zestawy zmian, tj. 58657813 + 58658188. Były one bardziej do poprawy niż do całkowitego wycofania. Resztę zmian przejrzę stopniowo w miarę wolnego czasu.
Tak jak pisał Mateusz - jeśli chcesz przyszłościowo rysować budynki powinieneś przejść na edytor JOSM i korzystać z dostępnych tam podkładów. Co do dróg - również tak jak pisał Mateusz - obowiązkowo zebrać ślad GPS aby porównać z podkładem bo zdjęcia satelitarne również mogą nie oddawać realnego stanu w terenie.

Edit: Przejrzałem i skorygowałem resztę zestawów zmian.

@szydzio Geoportal wystarcza jeśli sprawdziło się na miejscu że nie było ostatnio remontu, jest na tyle dokładny że do typowego mapowania wystarcza.

Czy można prosić, o zrevertowanie zmiany numer 58981207? Autor zmienił drogę z primary na secondary “bo wojewódzka”, ale chyba nie znając za bardzo Krakowa i nie wiedząc, że to jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych w mieście…

W zasadzie, po zmianie Dietla-Grzegórzecka oraz Lema-Meissnera-Lublańska na “tertiary” edycja jest do obrony.

Tylko, że od tego czasu zniknęły z Krakowa wszystkie ulice primary (poza ciągiem Opolskiej). O ile część z nich dałoby się jeszcze obronić (secondary dla Jasnogórskiej nie jest złym pomysłem), o tyle secondary dla Alej i Zakopiańskiej to przesada. Ewentualnie zamiast całkowicie usuwać tamte zmiany można jest spróbować “dokończyć” - pozamieniać część “dawnych” secodnary na tetriary i przywrócić najważniejsze primary.

Całkiem możliwe, że można by losowo pozmieniać w Polsce primary na secondary i odwrotnie i edycja w wielu miejscach byłaby do obrony, a już prawie na pewno w żaden sposób nie przeszkodziło by to nawigacjom sensownie wytyczać tras.

Wycofałem.

Dzięki!

Yunkers, widziałem te zmiany i właśnie to miałem na myśli co sam napisałeś. Również w komentarzu zmiany Jasnogórskiej podzieliłem Twój pogląd na tą ulicę. No ale cóż, beton…
Jeszcze ciekawostka: święty primary w ciągu …-Lipska-…-Śliwiaka-… jest nim zaledwie od 9 miesięcy.

highway=primary w Krakowie:

Szczodrze jest nimi Kraków obdzielony:) Przy A4 i S7 z 3 stron miasta spodziewałbym się 1-2 takich linii idących w stronę centrum.

Cały szkopuł polega na tym, że S7 właściwie donikąd nie prowadzi, więc wciąż większość tranzytu północ-południe prowadzi przez centrum miasta. Inna sprawa, czy w Krakowie faktycznie potrzeba aż tylu primary. Właściwie nie miałbym nic przeciwko temu, żeby części ulic klasyfikację zmienić, tylko trzeba by to zrobić mądrze, a nie na zasadzie “zmieniam primary na secondary i wszyscy happy”…

Gdyby tagować według rzeczywistego znaczenia a nie klasyfikacji urzędowej to S7 też mogłaby być highway=primary

)Do obrony jest też tagowanie S7 (w Krakowie, na południe od kopca Wandy) jako highway=motorway ze względu na parametry konstrukcji.


Tak samo kikut północnej obwodnicy - teraz to highway=primary, ze względu na konstrukcje do obrony jest tagowanie highway=motorway ( https://www.openstreetmap.org/?mlat=50.1161&mlon=19.8528#map=14/50.1161/19.8528 )

Jeżdżąc tamtędy (czy to wschód zachód, czy północ-południe) routing nigdy mnie jakoś nigdy nie prowadzi przez centrum, więc osobiście nie widzę potrzeby zmian.

Jeśli routing nigdy nie wybiera części dróg oznaczonych jako primary to jest to jedna z przesłanek do ich degradacji.

Dziwna logika. Mógłbyś rozwinąć?

Gdy ktoś zmieni drogę leśna z track na primary, a nawigacja i tak nie będzie tamtędy prowadzić, czy to oznacza, że nie ma potrzeby wprowadzenia poprawek?

Prawdę mówiąc, nadal nie ogarniam, co masz na myśli. Wiem tylko, że obecne otagowanie nie psuje routingu tranzytowego, a bardzo ładnie kanalizuje ruch w kierunku do centrum Krakowa. Potwierdzają to moje obserwacje, jak i ślady GPS pokazujące rozkład ruchu w Krakowie.
Nie widzę powodu by coś tu zmieniać.