Ktoś usunął stojący w tym miejscu budynek: http://www.openstreetmap.org/#map=19/52.39592/16.96284
Nie potrafię wyśledzić tego zestawu zmian, może ktoś pomoże?
Dwie ostatnie edycje dotyczące tego budynku:
https://www.openstreetmap.org/changeset/53254952
https://www.openstreetmap.org/changeset/53255302
Ta ostatnia odpowiada za zniknięcie: https://www.openstreetmap.org/relation/4703950/history
Dzięki za wygrzebanie tego, poprawione. Ktoś przy dodawaniu punktu amenity=* przeniósł do niego wszystkie dane, usuwając je jednocześnie z relacji budynku.
Może ktoś będzie miał czas i ochotę żeby nanieść zmiany w Krakowie…
http://edroga.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=14779:krakow-zmiany-w-organizacji-ruchu-na-kazimierzu&catid=128:inzynieria-ruchu&Itemid=667&utm_source=newsletter_582&utm_medium=email&utm_campaign=biuletyn-drogowy-07-12-2017-13-00
Tu jest opisane co zrobiłem:
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=675795#p675795
Jeszcze będę się tam pojawiał, choćby dzisiaj, bo nie wiem czy wyłapałem wszystkie zmiany.
Proszę o sprawdzenie poprawności otagowania autostrady A4, odcinek w koncesji Stalexportu - Murckowska - Balice.
W teorii cały ten odcinek jest objęty opłatą, przy czym są dwa punty poboru opłat - przed węzłem Jeleń i za węzłem Balice. W praktyce odcinek pomiędzy węzłami Jeleń i Rudno (nowy) można przejechać bez opłaty. Otagowanie kluczem toll jest niejednolite. Jezdnia północna pom. Rudno i Chrzanów ma toll=yes, południowa toll=no. Obie jezdnie pom. Chrzanów i Byczyna mają toll=no, a pom. Jeleń i Byczyna toll=yes.
Dobrze byłoby ustalić jednolitą linię postępowania - czy cały odcinek oznaczamy jako płatny (wg mnie lepiej) czy pomiędzy w. Jeleń i Rudno bez opłaty?
https://www.autostrada-a4.com.pl/oplaty/kalkulator_oplat
https://www.openstreetmap.org/#map=18/51.51952/20.01583
To, co widać, to nie jest jeden park, to jest 13 parków.
Nie wiem, gdzie autor je wypatrzył Wszystko jest już dawno objęte https://www.openstreetmap.org/way/310651730
A da się te pokemongoły odciąć sieciowo od serwera OSM?
Skądże. Niantic wziął dump całej planety z sierpnia tego roku i na tej podstawie robi sobie mapę w grze oraz generuje spawny.
Gra tak naprawdę w żaden sposób nie wchodzi w interakcję z OSM poza tymi ściągniętymi danymi. To gracze sami zgłaszają te uwagi i edytują.
Sens pytania jest taki, żeby gracze nie mieli powodu psuć danych OSM. Czyli jeśli Niantic będzie co jakiś czas aktualizować mapę, to te lewe edycje się graczom “opłacą” i będą psuć dalej…
W przeszłości (zanim OSM było używane jawnie do pokazywania mapy w grze), o ile pamięć mnie nie myli, ktoś raportował, że jego zmiany miały wpływ na grę. Czyli przynajmniej raz aktualizowano dane OSM. Tę grę wydano w lipcu 2016.
A skąd założenie, że gracze będą mapę psuć? A może będą dodawać istniejące ścieżki i parki wzbogacając mapy? Znaczy, oczywiście, że znajdą się kombinatorzy, którzy będą dodać nieistniejące elementy, ale tacy byli jeszcze przed GO. Koniec końców uważam, że ta sytuacja jest szansą na zwiększenie liczby maperów i polepszenie jakości map. Po stronie OSM jest powstrzymywanie psujów i odpowiednie informowanie, że dane na mapie są ważniejsze niż się wydaje i nie wolno dodawać nieistniejących elementów.
A skąd założenie, że gracze będą mapę psuć?
To nie jest założenie. To jest obserwacja tego, co się zaczęło dziać na mapie.
A skąd założenie, że gracze będą mapę psuć? A może będą dodawać istniejące ścieżki i parki wzbogacając mapy? Znaczy, oczywiście, że znajdą się kombinatorzy, którzy będą dodać nieistniejące elementy, ale tacy byli jeszcze przed GO. Koniec końców uważam, że ta sytuacja jest szansą na zwiększenie liczby maperów i polepszenie jakości map. Po stronie OSM jest powstrzymywanie psujów i odpowiednie informowanie, że dane na mapie są ważniejsze niż się wydaje i nie wolno dodawać nieistniejących elementów.
To nie jest założenie. To jest obserwacja tego, co się zaczęło dziać na mapie.
W USA sytuacja ma się raczej tak jak pisze Yunkers. Tam jak wiadomo jest wiele obszarów, gdzie jedynymi danymi jest import ulic z TIGER (który pozostawia w wielu miejscach dużo do życzenia, a importujący nie wiedzieli że wiele stanów otrzyma update). Na OSMstats widać, że liczba maperów znacząco się zwiększyła i szybko nie spada. Społeczność /r/TheSilphRoad na Reddicie jest popularna właśnie w USA, a tam wiele osób przestrzegało przed wprowadzeniem fejkowych danych - i dostawało za to dużo plusów.
A u nas? Trudno powiedzieć dlaczego tak jest, lecz można snuć domysły.
- mapa jest już względnie dopieszczona (na pierwszy rzut oka, co często jest zgubne) pod względem ulic
- skłonność do kombinatorstwa?
- demografia jest inna? więcej gimbazy?
- przychodzą, bo któryś jutuber im pokazał
Na pocieszenie można się domyślać, że wandalizm (w takiej objętości) w końcu im przejdzie, tym bardziej że w grze wprowadzono także o wiele mocniejszy w skutkach system pogodowy oparty na prawdziwych danych. Niech teraz IMGW pilnuje swoich stacji pogodowych
Z naszej strony musimy ludziom uświadamiać, że z tej mapy ktoś inny też na poważnie korzysta (serio, jeśli nie słyszał o OSM wcześniej, to nie musi być oczywiste), trochę postraszyć nt. wprowadzania zmyślonych danych (lecz zachęcać do prawidłowego mapowania), przypomnieć gdzie mogą spytać o pomoc, oraz poprosić o dowody w przypadku wątpliwości.
Inną kwestią jest to, co można nazwać parkiem, a co nie…
A propos importu z TIGER-a - na tym wykładzie 0d 6:28:
https://www.youtube.com/watch?v=K1Gh3kSxIok
jest ciekawa analiza jak import wpływa na mapowanie przez ludzi. Wnioski wcale nie są jednoznaczne - okazuje się, że to zależy też od innych rzeczy.
Podbijam temat otagowania odcinka koncesyjnego A4
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=676208#p676208
Podbijam temat otagowania odcinka koncesyjnego A4
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=676208#p676208
Uwaga!
Powyższe opłaty pobierane są na każdym Placu Poboru Opłat, tj. w Mysłowicach oraz w Balicach i stanowią połowę opłaty za przejazd całym odcinkiem A4 Katowice-Kraków.
Rozporządzenie Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 w sprawie wystawiania faktur, rozdz 2 par. 3 określa, że fakturą dokumentującą przejazd autostradą płatną jest bilet jednorazowy, czyli dokument wystawiany przez inkasenta na Placu Poboru Opłat. W związku z powyższym nie są wystawiane dodatkowe faktury VAT.
Autostrada A4 Katowice-Kraków nie jest objęta Krajowym Elektronicznym Systemem Poboru Opłat - viaToll i na tym odcinku autostrady nie mają zastosowania urządzenia pokładowe viaBox i viaAuto. Informacje o opłatach na odcinku A4 Wrocław -Gliwice znajdziecie Państwo na stronie www.viatoll.pl
SPOSOBY PŁATNOŚCI NA PLACACH POBORU OPŁAT W MYSŁOWICACH I W BALICACH:
elektroniczny pobór opłat A4Go
elektroniczny pobór opłat Telepass*
kartA4
karty bankowe: VISA, Mastercard, Maestro
karty flotowe i paliwowe: PKN ORLEN - Flota i Open Drive, karty ROUTEX wyemitowane przez: Aral, BP, Eni, Statoil, karty UTA, karty SHELL, karty DKV
abonamenty
gotówka: PLN, EURO, USD (EURO i USD - tylko banknoty, reszta wydawana jest w złotówkach)
- prosimy o sprawdzenie w firmie Telepass czy urządzenie będące w Państwa posiadaniu może być wykorzystywane na A4 Katowice-Kraków
https://www.autostrada-a4.com.pl/oplaty/oplaty_i_sposoby_wnoszenia_oplat
Czytałam tą informację, moje pytanie dotyczyło sposobu otagowania odcinka. W koncesji jest cały odcinek Mysłowice - Balice, w praktyce opłaty pobierane są na dwóch małych fragmentach. Ale temat został już rozwiązany i zmiana dodana na mapę.
Nie wydaje mi się by ta droga miała właśnie taką oficjalną nazwę:
http://www.openstreetmap.org/way/522367280