Ik denk dat een mechanical edit de beste optie is. Daarover schrijf je :
Ik denk niet dat dit een nadeel is omdat :
1 alle huidige landuse=farmyard buiten de mechanical edit vallen
2 we voor alle landuse=farm die eigenlijk landuse=farmyard zijn (maar nog niet zo zijn getagd) we hoe dan ook iets handmatigs moeten doen. Dat staat los van een mechanical edit.
Weliswaar gaat het daarbij om verschil tussen weiland/grasland, maar mijn opzet om alle foutieve gebuik van landuse=farm om te zetten in landuse=farmland, zal ook consequenties hebben voor andere landbouwgronden zoals onderstaande plaatjes laten zien:
Het gaat om dit gebied, eerst even de recente (Cyclomedia 2014) luchtfoto:
Als ik dan ga kijken welke gebieden met landuse=farm zijn getagd, dan zie ik het volgende plaatje.
Met name de met een pijl aangegeven gebieden bestaan dus al niet meer uit één soort landuse.
Als ik mijn conversie uitvoer (farm → farmland) zal dat voor de huidige rendering van OSM niets uitmaken, maar gebaseerd op wat ik zie op de luchtfoto, is op zijn minst voor 3 gebieden de 3dShapes markering achterhaald.
Tenslotte heb ik gekeken wat AAN laat zien, de achtergrondfoto heb ik hierbij uitgezet.
En ook hier zien we dat het verschil in landuse (zoals dat op de foto is te zien) ook wegvalt.
Het zal duidelijk zijn dat we onmogelijk een perfectie weergave van de werkelijkheid op de grond zullen krijgen, we lopen altijd achter de werkelijkheid aan.
In de toekomst gaat dat anders, want dan heeft OSM een realtimeverbinding met zeer nauwkeurige sattelieten en kan de bijhorende software zorgen voor automatisch - realtime - rendering van de landbouwgronden. Zodat we ook kunnen zien welk veld 5 minuten geleden door de boer is gemaaid.
En waarschijnlijk is die toekomst dichterbij dan we denken…
Vraag: kun je vanaf de satellietbeelden bepalen, of er gras groeit, of bijvoorbeeld boerenkool, mais, of jonge tarwe of ander gewas? En als de boerenkool net geoogst is, ziet het farmland er van boven opeens heel anders uit.
Bij ons in Zuid-Hollland is een perceel het ene seizoen weiland, daarna een seizoen mais, etc…
Dan moeten we erg tovh langs gaan fietsen…
De boeren moeten ieder jaar opgeven wat ze verbouwen, en ook intekenen waar ze dat precies doen. Deze informatie komt terecht in de BRP-gewaspercelen. Hier is mooi het onderscheid tussen meerjarig grasland en akkerland te zien en is als het goed is zelfs recenter dan de cyclomedia beelden (peildatum mei 2015) Wel is het me opgevallen dat daar soms ook natuurgebieden als weiland staan ingetekend.
Voor de natuurgebieden zijn de provinciale natuurkaarten een mooie bron helaas heb ik daar tot nu toe geen mooie webservice van kunnen vinden.
Gisteren heb ik er ook even naar gekeken, met mijn achtergrond waar ik te maken had met:
Eerste indruk was gelijk, AAN vond ik tegenvallen.
Landbouwtelling en gecombineerde opgave. Altijd rond mei. Wanneer de bouwplanning in werking komen. http://wetten.overheid.nl/BWBR0036489/geldigheidsdatum_30-01-2016
Er is tijdelijk grasland en blijvend grasland.
Zie de toelichting met enkel plaatsjes en welke codes er ingevuld konden worden. Handleiding+Gecombineerde+opgave+Grondgebonden+regelingen
Interessant voor een vergelijking.
Hier 3 plaatjes naast elkaar:
links - luchtfoto 2014
midden - BRP
rechts - AAN
Opvallend het verschil tussen AAN en BRP. Luchtfoto en BRP lijken goed met elkaar overeen te stemmen.
Nog een vraag: wat betekenen de kleurverschillen bij BRP? Wat is gras en wat is landbouw?
Ja dat kan zeker, ahv spectrumanalyse van de reflectie van licht kan je uit satellietopnames een heleboel info halen, zoals het landgebruik, soort gewas, de gezondheid ervan, etc. Het is een hele wetenschap op zich, ik heb er helaas te weinig kennis van maar google eens op crop classification, satellite imagery en remote sensing en er gaat een hele wereld voor je open. Op youtube staan veel instructie videos
Vandaag kreeg ik een PM van een mapper die (via KeepRight) ook al tegen veel foutmeldingen mbt. landuse=farm aanliep, en hij vroeg zich af of dat niet in een keer kon worden opgelost. Ik heb hem naar deze post verwezen.
Hoe is de stand van zaken?
Ik heb een overpassquery met stylesheet gemaakt waarmee landuse=farmrood op de kaart staat, en landuse=farmlandgroen.
De tag landuse=farmyard komt sporadisch voor. Liefhebbers kunnen dat zelf wel toevoegen aan de query met nog een ander kleurtje.
Vervolgens in twee gebieden gekeken hoe het erbij staat:
Rondom Lisse
Tussen Eindhoven en Venlo
Die rode vlekken moeten dus worden weggewerkt, in de meeste gevallen is omzetten naar landuse=farmland voldoende. Lees nog een keer de discussies hierboven na, kijk zelf even rond met overpass en laten we dan besluiten wat te doen.
Ik heb ook nog even in België en Duitsland gekeken, en kom daar vrijwel geen landuse=farm tegen.
Ik heb sterk de indruk dat de import destijds (AND en 3dShapes) voor heel erg veel vervuiling bij ons heeft gezorgd.
Het voordeel van JOSM is dat je bij validatie altijd een waarschuwing krijgt betr. farmland. Mijn eiland is nu schoon (dacht ik eerst) , maar rondom is nog veel te doen. Voor een regenachtige dag
Ter informatie, vanaf de volgende versie van openstreetmap-carto (de default stylesheet on openstreetmap.org) zal landuse=farm niet meer gerenderd worden.
Ik kan ook wel even wat handmatig gaan veranderen in de buurt van het Lauwersmeer gebied… Met JOSM kan je toch gewoon op ‘zoeken’ drukken, ‘landuse=farm’ invullen, en dan bij tags gewoon ‘farm’ vervangen door ‘farmland’? Als ik dit gewoon een paar keer herhaal heb ik zo heel Groningen van ‘farm’ naar ‘farmland’ veranderd. Of mag dit niet zo?
In de buurt van Electra en Zuurdijk zijn het er nogal wat:
De afgelpen tijd heb ik flink wat landuse=farm omgezet. De luchtfoto (nu van 2016) is steeds gebruikt om te bepalen wat het moest worden.
Geen enkele keer was het een landuse=farmyard.
Meestal was het landuse=farmland.
Bij de andere gevallen was ofwel van akker naar grasland gegaan, de akker was opgesplitst en deels grasland of er zijn huizen gebouwd en het is landuse=residential geworden (meestal deels).
Ik ben er een voorstander van om alle landuse=farm;source=3dShapes met een mechanical edit om te zetten naar landuse=farmland.
Om te zien hoeveel landuse=farm er is waarbij de source niet gelijk is aan 3dShapes, is deze overpass bedoeld. Dat zijn de gevallen die in ieder geval moeten worden beoordeeld op juistheid.
En deze overpass laat zien waar wel 3dShapes is gebruikt.
En voor deze gevallen kunnen we een mechanical overwegen…