Wizualizacje i analiza danych

Dziękuję z góry zanim wszedłem na wizualkę.
Jeśli to o co nam chodziło to pogonię kota wrocławskim rowerzystom.
Kołki (ołówki ) w zęby i tempo 22 (to chyba z “Angeliki i piratów”)

Kędy jest wybrzuszenie na ścieżce np.korzeń wypchnął kostkę, to można narysować owalny placyk w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.

Kędy jest dziura w drodze, to można rysować obręb zgodnie ze wskazówkami zegara.
Lecę do dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad po dane z tensometrów aut pomiarowych.
Będziemy mieli mapę nierówności dróg, a co najważniejsze osie dróg, bo ich auta jeżdżą non stop.
No chyba, że Dotevo napisze szybko apkę na androida na czujnik G (przeciążeń) w smartfonie, to dziury będą automatycznie dopisywane do tracków :slight_smile:

Szok, doczekałem mapy dziur.
Teraz czekam na mapę psich kup :stuck_out_tongue: i routing do ich omijania .
Kto da głos do nawigacji: “uwaga przy prawym bucie kupa, data dodania 3 miesiące. + inne tagi”
(ot finezja micromapingu)
Teraz tylko aplikacja do komputera pokładowego w aucie i można dziury automatem omijać ku trwałości zawieszenia.
Zaraz jakiś koncern samochodowy kupi prawa do mapki.

Czy istnieje tag hazard=szkło ?

WieszBenek,
siedze teraz nad koncepcja API 0.7 a tam jest miejsce na nowe klasy informacji. Jesli masz dostep do danych z tensometrów aut pomiarowych to mozna by z nich wyciagac cenne informacje o stanie dróg.

Co do Twoich rozwazan to tak ciut powazniej: slyszeliscie o open waste map? Jak nie, to rozpoczne nowy watek bo naprawde warto.

A mógłbym prosić o używanie poprawnej formy? Zdaję sobie sprawę, że w słowie mówionym ta forma jest powszechna, ale w słowie pisanym wypadałoby pisać poprawnie, czyli jeśli/gdy.
Z góry dziękuję :smiley:

Poprawione

Dyrektor mieszkał za ścianą, ale jak w Warszawie wybuchła afera to naczelnego zdymisjonowano, a tak naprawdę przeniesiono chyba na 2-3 lata do przechowalni, zaś mój wrocławski poszedł tam na zastępcę lub głównego.
Ale jak pytałem tych od tensometrów to ponoć już wrócił do Wrocławia (czyli afera przycichła?) i faktycznie widziałem go w aucie na mieście.
Nie mam z nim tak zażyłych kontaktów abym coś mógł obiecać, ale często widuję auto pomiarowe, a nawet rysując OSM odkryłem ich bazę.
Myślę, że za flaszkę można każde dane zdobyć :slight_smile:
Wzięli sobie do zespołu młodą dziewczynę to zawsze można poderwać i poprosić o dostęp do tajnych danych (stara metoda szpiegów).
Trzeci sposób to jeżdżenie za nimi po mieście i nagrywanie wykroczeń drogowych, a potem wymiana kart pamięci z urządzeń nagrywających :stuck_out_tongue:

Spytam ich czy nie chcieliby zrobić wizualizacji na OSM jak ich spotkam.
Zresztą znam trochę osób z GDDKiA z Krakowa, to mogę podpytać czy nie mają kontaktów.
Już kiedyś była mowa z człowiekiem z GDDKiA “od rowerów”, aby wypożyczyć od Holendrów ich rower pomiarowy nierówności ścieżek rowerowych, to by było to o co ci chyba chodzi.
Zatem jak mapa krawężników się krakowiakom (i nie tylko) spodoba to pójdziemy za ciosem.
Wobec powyższego trzeba dodawać krawężniki, aby było co pokazać z możliwości OSM i udowodnić, że warto dane tensometryczne zwizualizować

Pytanie do marimila o legendę tzn jakie kolory oznaczają jaką wysokość i czy będą rysowane krawężniki idealne tzn wysokie na 0 cm?
Może ktoś opracuje wzór “przystępności krawężniczej” tzn porównanie przyjazności miast, w ktorych krawężniki są najniższe .
Suma wysokości krawężników podzielona na ich liczbę da wiedzę o średniej wysokości w mieście.
Potem jakiś współczynnik kompletności danych np liczba dodanych krawężników do ilości km dróg w mieście i już można porównywać starania miast o pierwszeństwo, zaś same miasta na wizualizacjach malować kolorowo w zależności od przyjazności ludziom.
Wykorzystując granice można nawet pokolorować dzielnice miast na niewielkich zoomach.
Ciekawa taka mapa mieniąca się kolorami jak kameleon (samoczynnie zmieniająca kolory z obniżaniem krawężników z czasem)
Tytuł mapy to “miasto bez barier”.

Inna mapa przyjazności to mapa Stref Uspokojonego Ruchu i Stref Zamieszkania.
Przydała by się takowa?
Dane są: http://gis.um.wroc.pl/imap/?locale=pl&gui=classic&sessionID=103753
Można by na to nałożyć mapę poziomu hałasu i biura nieruchomości zaczęły by jej używać.

Yes, yes, yes.

Dobrze kumasz. Do tego potrzeba zmiany API oraz przekonania OSMF ze gra warta swieczki.
Swoja droga warto sie z GDDKiA kiedys spotkac.
Mam umówiona serie spotkan z niemieckimi odpowiednikami. Sporo sie fajnego kroi, tyle ze z natury rzeczy i urzedów sprawy te ida wolno. Co nie znaczy ze nic sie nie dzieje.
To sprawa tak na 2 lata wg mnie, ale temat nalezy podnosic w rozmowach.

A ja mam dwa pytania (dot. krawężników jako linii):

  1. edycja OSM: Czy narysowany krawężnik powinien mieć punkty wspólne z przecinanymi drogami?
  2. wizualizacja: Czy na wizualizacji przedstawiać tylko krawężniki przecinające drogi (czy ew. z chodnikami) czy wszystkie? To samo może dotyczyć kolejnych barier.

EDIT. Przy okazji - może ktoś się pochyli nad ‘dziwnymi’ barierami: http://etherpad.wikimedia.org/1cbs1wEhqb.
Na wiki brakuje szykan (chicane).

@benek
Jeśli chodzi o kolory-wysokości krawężników - wolałbym, żeby wypowiedzieli się rowerzyści - jakie wysokości są zielone a jakie przydzielić dla pozostałych kolorów. Na razie dałem takie rozgraniczenie: 0,1,2 (zielony), 3,4 (żółto-zielony), 5,6 (żółty), 7,8,9,10 (pomarańczowy), 11+ (czerwony).

  1. Tak, dobrze by bylo gdyby byly punkty wspólne.
    W wizualizacji pozostawil bym wszystkie bo predzej czy pozniej pjawia sie ulice jako area i az mnie kusi by czegs takieg u nas nie zaproponowac w wizualizacji.
    Bylibysmy pierwsi, tym bardziej ze w Szczecinie jest juz sporo ulic narysowanych jako area wiec bylby obiekt referencyjny: http://www.openstreetmap.org/#map=17/53.45272/14.49503
    W ogóle to wszystko mozna by pieknie pokazac na SOTM w Krakowie…

Też bym wolał nie wypowiadać się za innych na tym etapie gdy jeszcze nie było żadnych dyskusji na forach.
Na razie niech będzie tak jak zaproponowałeś, ale warto dodać legendę do informacji dla tej warstwy.
Niech ludzie zaczną dodawać, a w zależności od “widoczności” na warstwie wyrobią sobie zdanie jakie podziały zastosować.
Można zrobić w opcjach aby odznaczać wysokości do wyświetlania jakie interesują lub przedział.
Zapewne będzie konieczne rozgraniczenie krawężników przecinających chodniki oraz ścieżki, bo te na ścieżkach idą w pierwszej kolejności do obniżenia.
Ale to nie problem, bo urzędnicy mogą sobie przejrzeć ulicę na mapie, która ich interesuje.
Rowerzysta gdyby mógł odfiltrować tylko krawężniki na ścieżkach, to mógłby sobie wyrobić zdanie, które trasy są przyjazne, bo jak człowiek zmęczony to jedzie i się nie zastanawia.
Zatem te w poprzek chodników, a już z pewnością wzdłuż nich, będą zaciemniać widok.
Moja żona klęła na średnie lub niskie krawężniki i nie chciała przejeżdżać na drugi koniec miasta, wiec miałem zagwozdkę przy wybieraniu dłuższej trasy, bo ja nie zwracałem normalnie uwagi na 6-7 cm krawężniki.
Przedwczoraj moje dziecko kolejny raz fiknęło na nos przez kierownicę na 6-7 cm krawężniku, bo to dla małych 8-12 calowych kółek wielka bariera gdy się ucieka z jezdni przed autami.
Zatem chyba zacznę trasy spacerowe optymalizować zanim nazbiera blizn.

Teoria mówi, że według przepisów krawężnik na ścieżce nie może mieć więcej niż 1 cm.
Ponieważ odbierano krawężniki zawyżone do 2 cm, rowerzyści wypracowali nowe standardy tzw “dobrą praktykę” i teraz normą jest obniżanie na zero, co podawane jest na przetargach w zamówieniu SIWZ.
Krawężnik ponad 3 cm jest już nieznośny przy szybkiej jeździe i powoduje tzw snejki(podwójną dziurę w dętce) i niszczenie koła.
Właśnie godzinę temu znalazłem krawężnik około 20 cm ale nie miałem przy sobie miarki, to jutro zmierzę.
Przepisy pozwalają montować krawężniki do 16 cm. Zalecane chyba 10-16.

Zastanawiałem się czy nie zastosować innych skal dla chodników, a innych dla ścieżek.
Czyli czerwony (żólty) od 8 i od 3 cm, bo to podobny zakres trudności pokonania (wózek, rower) ze względu na siłę uderzenia związaną z prędkością .
Mówiąc inaczej te wysokości zmuszają kierującego wózkiem i rowerem do zmniejszenia 2-3 krotnie prędkości poruszania.
Niebezpieczne czyli zmuszające często do zatrzymania się na jezdni, a nawet upadku, byłyby zakresy 12 cm, i 7-8 cm dla roweru kierowanego przez osobę niewprawną.
Ale to bez znaczenia, bo każde miasto może sobie inne tempo obniżania ustalić i inne kolory by woleli przyjąć za krytyczne.
Ważna jest rozdzielczość 1 cm.
Martwi mnie tylko przecinek w formie kropki i pewnie wiele osób będzie podawać w cm, więc może warto to też uwzględnić w bazie.
Warto by wizualizować na szaro krawężniki bez podanej wysokości, to by się hurtem narysowało w JOSMie całą dzielnicę aby inni w Potlatchu już się nie męczyli z kreśleniem, tylko dodawali wysokość.

W Łodzi rowerzyści walczą w krawężnikami, http://rowerowalodz.pl/aktualnosci/835-kraweznikobranie-a-kiedy-realizacja, ale na swojej mapie http://gis.mapa.lodz.pl/RowerowaLodz/default.aspx nie mają krawężników, więc pewnie byliby zaiteresowani wizualizacją.

Krawężniki są zaznaczone na https://www.google.pl/maps/ms?msa=0&msid=200493538494848612947.0004a806210385058f3b9&ie=UTF8&t=m&ll=51.766706,19.485483&spn=0.114799,0.160061&source=embed

Marimil czy jest możliwość dorzucenia - do mapki ze szlakami - szlaków narciarskich? Jest lato więc już warto zbierać dane na zimę.

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:route%3Dski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_narciarski

@Dotevo

Więcej, myślałem o mapie ze sportami zimowymi (stoki, wyciągi, itp.) Temat musi u mnie dojrzeć :wink: Mam nadzieję, że przed zimą tak się stanie.
Szlaki mogę zrobić teraz.

marimil nie wiem czy są te informacje, ale mógłbyś dodać również wg. mnie “strategiczne” tagi;)
1.amenity=shetler
2. amenity=toilets
3. amenity=telephone
4. amenity=clock
5. amenity=drinking_water
6. natural=spring
7. tourism=picnic_site
8. tourism=attraction
9. tourism=viewpoint
10. tourism= hotel, hostel, guest_house, motel, chalet, caravan_site, camp_site
11. tourism= information plus odpowiednie tagi dla: map, informacji turystycznych, drogowskazów, terminali informacyjnych itp.
Ewentualnie również: amenity=hunting_stand - bardzo przydatne jako schronienie przed deszczem lub miejsce do spożycia posiłku.

Niestety niema już sekcji rowerowerj w GDDKiA.

A czy otrzebujemy do tego GDDKiA? Nie mozemy tego zrobic jako stowarzyszenie?!

Moze tak dorzucic nasza osmape do tej listy:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Featured_tiles

Na stronie przygotowałem tabelę zawierającą liczbę edycji obiektów z ostatniej godziny (legenda poniżej). Część danych dotyczy sąsiadów – przypomnę, że edycje punktów nieotagowanych nie są filtrowane dla Polski.
Nawigacja podobna do tej na mapie zmian.

Jak niektórzy pewnie już zauważyli, taka tabela pojawiła się również na mapie zmian.

Obecnosc na osm.org to wymóg globalnego pokrycia. Czy właściciel serwera ma takie zasoby i chęci?