Wizualizacje i analiza danych

Hmm,
to by musialo leciec na serwerze OSMF gdyby byla taka wola.

Nie ma takich zasobów. Kiedyś były próby udźwignięcia całej planety, ale na obecnym sprzęcie to nie pójdzie.

O co toczy sie sprawa:
Wlasciwie to jestem prawie ze pewnie, ze udalo mi sie przekonac zarzad OSMF do umieszczenia warstwa z widokiem 3D na stronie glównej.
Pytanie kto bedzie jej autorem. Kolega z osm2world ma na to chrapke, jednak uwazam, ze gdyby polaczyc to, co zrobil Kendzi z ta strona, to bylo by to duzo lepsze.
Mysle, ze szlo by to wtedy na serwerach osmf a z Polski byly by technologia.
Zastanówcie sie nad tym.
Od strony "reklamowej "to byloby bardzo mocne uderzenie…

Trochę podsumowań ostatnich działań - na mapie drogowej pojawiły się nowe warstwy:
a) przedstawiająca kombinację “access=no”
b) mosty, wiadukty itd., tag “bridge”
c) wyprzedzanie, tag “overtaking”
d) dopuszczalne masy, tagi “maxweight” i “maxweight:conditional”
e) dopuszczalny nacisk na oś, tag “maxaxleload”
f) po połączeniu b i d zorientować się można w kompletności mostów pod względem nośności

Ciągle brakuje mi wizualizacji highway=passing_place (czyli zatoczki dla autobusów)

Więcej na temat tego tagu w:
Proposed features/Passing places - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Passing_places

Według mnie, zaznaczenie jej i wizualizacja są istotne dla kierowców.

Jak to, zatoczki dla autobusów? Wydaje mi się, że to do czegoś innego służy, dlaczego mielibyśmy użyć tego tagu dla zatoczek?

@Władek

Wielu rzeczy jeszcze brakuje :wink:

Na autobusy (w większym zakresie) zbieram siły i czekam na jakiś wolniejszy czas - muszę zapoznać się najpierw z obecnym tagowaniem.

A masz inny?
Kwestia nazewnictwa.
W każdym bądź razie, jest to mijanka/wcięcie w chodnik/wcięcie w pobocze poza miastem/itd.
Cel? Ułatwia wymijanie samochodu znajdującego się w niej.

Twój cel (wyminięcie się stojącego tam samochodu), to możliwość wyminięcia się aut na wąskiej drodze inaczej, czyli jadą sobie z naprzeciwka, jedno zjeżdża do “passing_place” i wymijają się. Jasna sprawa, że można tu stosować ten tag.
A zatoczka autobusowa, to po prostu miejsce dla autobusu - wyłącznie dla niego, nie może tutaj przebywać auto (no, w teorii, zgodnie z przepisami).
Pozwala na dalszy płynny ruch aut tym samym kierunku.

Lub inaczej pisząc: każde to miejsce na drodze, ma kompletnie inne przeznaczenie, stąd nie bardzo widzę dlaczego uzywać tego tagu dla obu.
Jeśli chcesz renderować, to może lepiej dla public_transport=stop_position dodać dodatkowy tag, który pokaże czy autobus zatrzymując się, zajmie część pasa jezdni czy całkowicie się schowa. Na przykład public_transport:stop_position=full/half/none.

Czy częstsze generowanie warstw ‘drogowych’ jest możliwe marimil? Co 4-6h na przykład?

A jaka to różnica w renderowaniu, czy używam tego tagu ogólnie czy też tworzymy oddzielny?
Na dzień dzisiejszy mamy wiele tagów wieloznacznych :slight_smile:
Ważne czy je widzimy.

Jedne generują się z dużej tabeli “drogowej” a jej utworzenie jest bardzo kosztowne więc robię to o północy.
Wczoraj dla niektórych utworzyłem mniejsze tabelki (pasy i tonaż), które generuję co 6 godz.
Jedne korzystają z cache, inne nie - muszę zsynchronizować to wszystko.

EDIT. Albo jest inaczej niż napisałem :wink:
Dziś postaram się nad tym zapanować.

A ja mam ciekawy problem z warstwy pow. Pokazuje mi ten: http://www.openstreetmap.org/browse/node/1960161216 kościół jako błędne denomination. Dzieje się tak dlatego że dałem mu dwie wartości oddzielone średnikiem, ale tak właśnie jest. Jest jednocześnie ewangelicko-augsburski i rzymskokatolicki. Niby dałem stosowne note (w tagach) ale i tak się obawiam że ktoś to “naprawi”. Można jakoś ukryć ten konkretny przypadek?

@Jaszczur

Na razie wykluczyłem ten przypadek z warstwy. Problem z tym, że takich kombinacji pewnie w PL może być więcej.
Nie będę teraz nad tym siedział. W razie pojawienia się kolejnych, proszę zgłaszać – będziemy chować.

Czy jest możliwość wizualizacji “shop=” bez ikonki, czyli pokazać sklepy które nie mają jeszcze ikonek.
Jakaś domyślna ikonka.
Problem w tym, że ich nie widać, a w edytorach, czasami jest tylko kropka, którą bardzo łatwo usunąć :slight_smile:

Wracajac do odpowiedzi #182:
Jest jakis szacunek jakie sa wymagania sprzetowe by to udzwignac?

Wizualizacja bardziej z tych artystycznych, jednak niosąca pewną informację.
Pokazuje szczegółowość otagowania dróg w OSM-PL. Na jasność linii wpływają tagi określające: liczbę pasów, ograniczenia prędkości i tonażu oraz nawierzchnię.

Ponieważ jest dość zasobożerna, udostępniam na razie tylko dla dróg residential+ oraz na poziomach zoom 8-10.

W co najmniej 2 tematach pojawił się link: http://v3.mrowka.org/adresy/;
żeby nie robić już tam offtopu, zakładam ten temat.
Jak często jest aktualizowana ta mapka?
Da się to podpiąć jako warstwę pod JOSM?
Zaimportowałem dziś punkty adresowe dla Starogardu Gdańskiego - ogromne dzięki za przygotowanie paczki gsapijaszko
W związku z tym, spodziewam się sporo pracy w tym temacie w najbliższym czasie.

Może jakaś zorganizowana akcja poprawiania tych błędów w ramach wesołego mapowania

edit:
Nie rozumiem przeniesienia tego postu tutaj :confused:

Mapa aktualizowana jest co godzinę.
Da się ją podpiąć jako TMS: ( tms:http://v3.mrowka.org/tiles/{zoom}/{x}/{y}.png )
Cieszę się, że się komuś przydaje :slight_smile: Dodałem jeszcze legendę, bo o to też było już kilka pytań.

O 21 chyba nie było aktualizacji, albo przeoczyłem.
Nie, żebym się czepiał, pewnie nie wszystkie lv są na raz aktualizowane, ale zauwżyłem:
zoom lv:7;8;9;10;12; mają stan sprzed co najmniej 2h
zoom lv:13 wygląda na najświeższy stan sprzed mniej niż 1h
TMS - super, dźwięki!
Przydaje się do wyłapywania błędów/braków w nazewnictwie ulic.
Był do tego też jakiś skrypt porównujący dane z teryt-em. Pamięta ktoś link?

http://www.sapijaszko.net/up/ulice/