Wizualizacje i analiza danych

W związku z powyższym zostawię szlaki z kolorami “nazwanymi” (zakładam, że nie są zmyślone). Zakładam też, że szesnastkowe wartości kolorów odpowiadają nazwom zdefiniowanym w specyfikacji dla stron www. Inne będą szare.

Jeśli chodzi o wcześniej wspomniany kryzys, to został już zażegnany, tym razem dzięki dwóm kolegom, których SQL jest natywnym językiem.

Nazwy szlaków już są, pracuję nad połączeniem nazwy, ref i dystansu (o ile występują).

Istnieją nawet szlaki fioletowe jak “Srebrna Droga” na Wielkiej Sowie :slight_smile:

Teraz jest super, jeśli chodzi o moje przypadki :slight_smile:

Dzięki za info.

Znów z pewną pomocą dopracowałem teksty wyświetlane przy szlakach. Pokazują się name /ref/ - distance (z relacji - o ile istnieją). Dystans przycinany jest do liczb całkowitych i dopisywany jest skrót km (ponieważ w bazie mamy rózne kombinacje). Z distance wybierana jest liczba i dopisywany jest skrót km.

Dodałem warstwę (różową) z drogami dla rowerów (bicycle=designated albo highway=cycleway). Również na warstwie ze szlakami pojawiają się te drogi, lecz tylko w miejscach gdzie nie ma szlaku rowerowego.

PS. Wielkie dzięki dla balroga i dotevo - bez nich ta mapa byłaby na etapie tej z błędnymi kolorami :smiley:

EDIT: Zostały jeszcze area :wink:

Świetna robota:) Teraz może wspólnie z Kolegami zrobicie styl ze szlakami na OsmAnd-a - bo było takowe zapotrzebowanie, więc warto iść za ciosem;)

@gregorisan - Może ktoś się za to zabierze - ja nawet nie wiem o czym mowa :wink:

Przy okazji - ponieważ trochę się zatrzymałem - chciałem okazać wizualizację obiektów historycznych. Nie chcę kontynuować pracy, żeby się na marne nie narobić. Może Wy coś zaproponujecie.

W tym momencie sprawa wygląda następująco:

  • podzieliłem obiekty z historic na kilka grup (postaram się to spisać, może trzeba będzie coś między grupami przesunąć);
  • grupy mają mieć swoje kolory ikonek;
  • ikonek nie opracowuję, ponieważ jest ich dużo i nie mam zacięcia do ich projektowania (muszą być svg); na chwilę obecną proponuję wprowadzić rozróżnienie literowe (co można zobaczyć na trzech przykładowych warstwach) - jeśli uznacie to za dobry pomysł - dokończę; obecnie i tak mapa jest już bardziej funkcjonalna niż poprzednia (brak tylko warstw QA);
  • mapa rozróżnia/będzie rozróżniała tagi historic/ruins/ruin_type; obiekty “w ruinie” mają mniejszą ikonkę; obecnie jest tak, że ruiny bez dodatkowych informacji wrzucone są do grupy “czerwonej”; jeśli jest informacja dodatkowa obiekt może wpaść do innej grupy;
  • do grupy “pozostałe” wrzuciłem historic nie uwzględnione w innych grupach oraz krzyże przydrożne i kapliczki (pomniejszone / jako mieszankę obiektów historycznych i nowych - tutaj jako rozwiązanie proponuję albo wpisywanie start_date, albo - jeśli występują - danych o zabytku);
  • w obiekt można kliknąć - dymek będzie uwzględniał kilka podstawowych informacji;

Na tej stronie można popatrzeć w statystyki historic i okolicznego tagowania w PL.

Co się dzieje z wizualizacjami? Jak popatrzyłem to wszystkie się zatrzymały na niedzieli na 6:00.

Sytuacja opanowana. Baza nadgania.

Nie chciałbym być uznany za malkontenta, ale znowu aktualizacje zwisły o 6:00 dzisiaj, to jest w niedzielę.

A czy mógłbyś jeszcze dodać szlaki z route=mtb. Renderowane tak samo jak zwykłe rowerowe, chyba że ktoś ma inny pomysł.

Dodane. Może dzięki temu trochę ich przybędzie.

Skoro tak ci dobrze idzie z tymi wizualizacjami to zgłaszam zapotrzebowanie na mapę rowerowych problemów.
Podstawą danych mapy byłby tag **barrier=kerb **wyrysowany w różnych kolorach w zależności od wysokości height=(cm)
Właśnie we Wrocławiu ogłaszamy kolejny przetarg na obniżenie krawężników
http://wzp.zdium.wroc.pl/announcements/show/983/5914

Wykaz ulic http://wzp.zdium.wroc.pl/attachments/11933/7.Zalacznik_A.pdf
(trochę w tym moich propozycji).

Gdyby była taka mapka, to rowerzyści chętnie by zinwentaryzowali wszystkie chodniki i ścieżki, co pomogłoby wybierać punkty do remontów aby też ułatwić podróżowanie niepełnosprawnym na wózkach.
Tym sposobem można by pozyskać wielu mapowiczów, w wielu miastach.
W przyszłości mapę można by uzupełnić o miejsca do usunięcia przeszkód takich jak dziury, rozbite szkło, zieleń do przycięcia.
Taka mapa nie odzwierciedlałaby li tylko rzeczywistości, a przyczyniała się do jej poprawiania.
Można by wybrać tagi do znaczenia niebezpiecznych miejsc np oznaczając czarne punkty tam gdzie doszło do wypadków lub tam gdzie jest zła widoczność.
Można opracować też algorytm jakości ścieżki rowerowej lub komfortu jazdy.
Wybierałoby się rodzaje nawierzchni, “mnożyło” przez szerokość, wysokość krawężników,separację, oświetlenie itd i ścieżki spełniające wymogi bezpieczeństwa czyli mające największy wynik mnożenia współczynników, można by narysować odpowiednim kolorem, grubością kreski itd.
Wrocław przymierza się do zabierania pasów jezdni autom i robienia rowerostrad szerokich na 3,5 metra
Takie drogi rowerowe zasługują na grubą krechę .
Mamy też pasy rowerowe między pasami dla aut (nie przy krawędzi jezdni) .
Ostatnio powstał taki na pl.Dominikańskim, inny na ul.Słowackiego.
Robimy też pasy z asfaltu na na nierównych jezdniach z kostki brukowej.
Właśnie kończą na ul.Kościuszki, wcześniej taki powstał na Rybackiej i Długiej.
Trzeba jakoś promować dobre rozwiązania, a im będą bardziej reprezentowane na mapach, tym szybciej inne miasta zaczną korzystać z dobrych wzorców.

Niestety, potrzebny jest czas. Twoje posty wcale nie pomagają w jego zaoszczędzeniu :stuck_out_tongue_winking_eye:

Żebym nie musiał się wgłębiać w kolejne tematy, potrzebuję konkretnej specyfikacji problemu. Sam barrier=kerb (mamy na razie tylko 2 w PL) mogę dodać do mapy ze szlakami. Jeśli myślisz o czymś poważniejszym, potrzebuję wytycznych.

PS. do tej mapy ze szlakami myślałem dodać inne dane związane z rowerami (np. sklepy, wypożyczalnie, parkingi).

Właśnie dlatego, że się nie renderuje są tylko 2.
Tak się chwalimy mapą dla niepełnosprawnych, a oni nie mogą sobie zaplanować trasy po chodnikach z obniżonymi krawężnikami.
Myślałem o stworzeniu dwóch map rowerowych pozytywnej czyli tej co stworzyłeś,
jak i negatywnej, na której będą zaznaczone problemy, a po ich usunięciu będą znikać z mapy.
Na początek wystarczy jak dodasz kerb do mapy szlaków.
Jak pomysł chwyci i krawężników zacznie przybywać to się pomyśli co dalej.
Jak pisałem mogę poinformować rowerzystów w wielu miastach (szczególnie oficerów rowerowych), że mają mapę krawężników, to przybędzie mapowiczów, bo to prosty tag i nie trzeba się uczyć skomplikowanego tagowania jak w przypadku ścieżek i szlaków.
Wysokości progowe z dokładnością do cm: 0,1,2 3,4,5,… Kolorów powinno wystarczyć, bo sąsiednie wysokości można malować np. jasno (ciemno). Powyżej 8 cm można zrobić przedziały co 2 cm , a powyżej 14 cm co 3 cm.
Teoretyczna maksymalna wysokość krawężnika to 16 cm, ale znam miejsca gdzie mają ok 28 cm, a to już dla wózka (dziecięcego, inwalidzkiego) bariera nie do przebycia.
Krawężnik obniżający się, np. inna wysokość na zebrze a inna na przejeździe rowerowym, będziemy rysować z kilku odcinków nadając każdemu inną wysokość.
Takiej mapy chyba jeszcze nie ma, więc Polska będzie pierwsza.
Co do POI infrastruktury jaką wymieniłeś to sam to miałem Ci zaproponować (nie zapominaj o serwisach) ale to trzeba by zrobić chyba styl dla Osmanda .
Tu Dotevo pytał czy rowerzyści byliby wdzięczni (też pytanie, byłaby eksplozja kątrybuciorów)
Kontrybucior = rowerzysta jako antagonista chodzenia z buta.
Mapa rowerowa musi być na androida a nie na windowsa.
Proszę wpisać w JOSM w Key service:bicycle a wyskoczy 7 kluczy.
OSM ma wspaniałe narzędzia aby pozyskać z 20 mln polskich rowerzystów nowych mapowiczów i użytkowników.
Problemem jest brak renderingu.
Jeśli będzie co pokazać to napiszę artykuł do czasopism rowerowych z pokazaniem możliwości.
Możemy nawet zdobyć środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na postawienie serwera kafelków.
Serwer taki musi promować rowery i ochronę środowiska, bo będzie postawiony w Ekofundacji.

Zrobiłem wstępny artykuł dla krawężnika “Pl:Tag:barrier=kerb”. Wymaga rozwinięcia.

Dzięki.

Czy w OSM mamy do tego tagowanie? Jeśli tak, proszę o tagi i ew. przykłady zastosowania w PL.

PS. Ja zapalonym rowerzystą nie jestem, więc potrzebuję pomocy w tych tematach :wink:

W JOSM - sekcja: Pas dla rowerzystów;)

Z tego samego powodu, o którym wspomniałem wcześniej, proszę osoby zainteresowane o rozpisanie konkretnego tagowania (odpowiednie klucze i możliwe wartości z krótkim opisem ‘co to?’)

EDIT 1: Są strony wiki - może znawca tematu zechce przetłumaczyć :wink:
EDIT 2: Już widzę, że mamy sporo cycleway* dodanych do dróg, a których nie ma na mapie.

Na mapie ze szlakami są nowe robocze warstwy:

  1. bariery - na razie krawężniki;
  2. punkty rowerowe (w konstrukcji) - przedstawia sklepy (związane z turystyką - zielone kropy), parkingi (niebieskie, na wyższych zoom dodatkowe informacje), inne obiekty, które może mają coś wspólnego z rowerami (czarne nieprzykryte kropy).
    Więcej w opisie.

Fantastycznie!
Dziekuje Marimil!

Warto by inne spolecznosci sie o tym projekcie dowiedzialy.
Czy osmmapa ma wlasna stronke na wiki projektu OSM?