Ostatnio zastanawiałem się, czy słowo “rondo” w nazwie ronda powinno być małą czy wielką literą. Sprawdziłem, jak to jest nazywane w moim mieście i wyszło mniej więcej po równo:
rondo 77
Rondo 57
i juz miałem pytać na forum, którą formę zastosować, ale zauważyłem, że to szerszy problem.
"Przyjmuje się, że jeśli tego typu nazwa jest poprzedzona wyrazem uściślającym, o jaki typ obiektu chodzi (ulice, aleje, trasy, bulwary, place, rynki, skwery, mola, mosty, kościoły, bazyliki, katedry, sobory, klasztory, cmentarze, bastiony, wieże, pałace, zamki, wille, ogrody, parki, osiedla, bramy, kopce, pomniki, kolumny, dzwony), to wyraz ten, wraz z ewentualnymi określeniami, nie jest częścią właściwej nazwy i w związku z tym piszemy go małą literą: ulica Foksal, ulica Franciszkańska, plac Trzech Krzyży, plac Bankowy, rondo gen. Charles’a de Gaulle’a, rondo Waszyngtona, aleja Róż, pałac Krasińskich, cmentarz Powązkowski, most Świętokrzyski, kolumna Zygmunta.
Jeśli wyraz typu aleja, bulwar występuje w liczbie mnogiej, piszemy go wielką literą: Aleje Ujazdowskie
Skróty używane w takich nazwach, np. św., ks., gen., rtm. mjr. pisze się małą literą, a jeśli są rozwinięte – dużą, czyli: kościół św. Krzyża, ale: kościół Świętego Krzyża; ulica ks. Jerzego Popiełuszki, ale: ulica Księdza Jerzego Popiełuszki, rondo gen. Stanisława Skalskiego, ale: rondo Generała Stanisława Skalskiego, ul. rtm. Witolda Pileckiego, ale: ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego.
“Wymienione zasady powinno się stosować również na tablicach informacyjnych (nie należy traktować np. wyrazu ulica czy plac jako rozpoczynającego wypowiedzenie i w związku z tym pisać od wielkiej litery).”
Poniżej przybliżona liczba wystąpień danej pisowni znaleziona przez Overpass:
we Wrocławiu:
plac 0
Plac 295
aleja 7
Aleja 469
rondo 77
Rondo 57
bulwar 26
Bulwar 30
skwer 14
Skwer 35
most 0
Most 146
cmentarz 0
Cmentarz 20
kościół 0
Kościół 89
park 2
Park 36
osiedle 1
Osiedle 42
brama 1
Brama 3
klasztor 0
Klasztor 6
bastion 0
Bastion 2
wieża 0
Wieża 4
pałac 0
Pałac 7
ogród 0
Ogród 6
pomnik 1
Pomnik 23
w Polsce:
plac 412
Plac 7562
aleja 458
Aleja 15927
rondo 563
Rondo 5532
bulwar 27
Bulwar 427
skwer 68
Skwer 902
most 37
Most 780
cmentarz 141
Cmentarz 5658
kościół 73
Kościół .
park 55
Park 2060
osiedle 56
Osiedle 6645
brama 7
Brama 174
klasztor 0
Klasztor 230
bastion 0
Bastion 17
wieża 16
Wieża 302
pałac 27
Pałac 677
zamek 1
Zamek 186
ogród 3
Ogród 203
pomnik 76
Pomnik 5912
trasa 21
Trasa 976
rynek 3
Rynek 316
molo 0
Molo 14
bazylika 0
Bazylika 68
katedra 0
Katedra 56
sobór 1
Sobór 3
willa 7
Willa 476
kopiec 0
Kopiec 10
kolumna 2
Kolumna 82
dzwon 1
Dzwon 9
Chciałbym zaproponować i zachęcić do pisania poprawnie małą literą, zgodnie z zaleceniem Rady Języka Polskiego. Nie zmienimy aż tylu obiektów od razu, ale możemy powoli zacząć stosować to do nowych ulic/placów/obiektów.
Przy okazji chciałbym powoli zmieniać pisownię na małą literę we Wrocławiu. Czy miałby ktoś coś przeciwko? Nie będzie to automatyczna ani masowa edycja. Chciałbym zacząć od tych obiektów z tej listy, których jest najmniej i które nie są powiązane z adresami.
Ostatnio ktoś (chyba) na Facebooku poruszał ten temat i szukałem odpowiedzi.
Wszystko jest opisane na Wiki - nie wiadomo dlaczego ale pisze się u nas dużą literą (chyba że w Szczecinie, tam małą :D).
Napisałem sobie taki mały skrypt do porównania występowania liter, z żelazną konsekwencją trzymamy się tej zasady.
Też uważam że wypadało by to poprawić, ale:
zastanawiam się gdzie powinna być dokumentacja żeby jak najwięcej ludzi do niej dotarło - z twojego posta wnioskuję że jej nie znalazłeś;
nie wiem czy taka zmiana nie powinna mieć wyznaczonych ram czasowych, żeby jak najkrócej utrzymywać pomieszane nazwy
Powinno być małą, ale kiedyś na osm ustaliliśmy, żeby pisać dużą. Kto tak ustalił i po co? Tego nie wiem. Być może te osoby już nawet nie mapują, może warto by puścić jakąś ankietę (tu albo na Discordzie) co myślą obecni użytkownicy przed zmianami? To też nie jest olbrzymia zmiana, to powinno wystarczyć.
Tam, gdzie jest teraz.
Gdyby było w niej zalecenie małą literą, to nie pisałbym pewnie tego posta.
Z tym że ta strona opisuje co aktualnie robimy, ale nie że ustaliliśmy, że musi być dużą. To nie jest zalecenie, tylko opisanie praktyki. A możliwe, że nic nie zostało ustalane w tej kwestii, a dokumentacja powstała już długo po tym i opisała stan obecny.
Już są pomieszane. Ale nie jest to coś, co rzuca się w oczy albo co może przeszkadzać.
Większym problemem są np. błędy w tagowaniu, których jest mnóstwo, a ta pisownia to drobny szczegół.
Słuszne zasady, ale skierowane bardziej do uchwalających nazwy niż do nas.
W bardzo wielu miejscach takie nazwy będę odbiegać od tego co uchwalone i co na tabliczkach. To dość istotna zmiana. Imo coś takiego trzeba by przegłosować.
Pisowania we Wrocławiu jest różna. Od długiego czasu nowe nazwy są zgodne z zaleceniami RJP i tak też jest na tablicach. Tutaj nie widzę problemu ze zmianą. Można zajrzeć do TERYT by ustalić wersję.
W przypadku starszych nazw zmieniałbym tylko, gdy tak jest też na tabliczkach. W przeciwnym wypadku dochodzimy do sytuacji jak powyżej, że zmiana jest na tyle istotna, że wymagałaby przegłosowania.
Sam pomysł jest ciekawy, tyle że sprowadza się do problemu, czy i jak bardzo w OSM powinniśmy ingerować w nazwy w użyciu.
Tu chodzi tylko o małą lub wielką literę. Pisanie zgodnie z zasadami pisowni to nie jest ingerencja w nazwę… Większą ingerencję robimy rozwijając skróty, np. “św.” → “Świętego”.
W sąsiednim wątku napisałeś, że “Zasada poprawiania błedów w nazwch ulic została ustalona przynajmniej 10 lat temu na tym forum i była potem przestrzegana.”.
Błędów jest dużo - co jeśli na części tablic będzie “Plac XXX”, a na części “plac XXX”? Nie będziemy dociekać, które tablice były starsze lub młodsze, ani czy jest tak samo w uchwale. A w uchwałach zwykle jest tak: “placu znajdującemu się […] nadaję się nazwę XXX”.
Gdyby patrzeć na pojedyncze tabliczki, to powinniśmy aleję Hallera zmienić na ulicę Hallera, bo takie babole też są na tabliczkach…
Odnosiłem się tu do Wrocławia.