paczkomaty inpost

dałbym:

description=Wycofanie niepoprawnego importu - brak zgody społeczności, licencja nie pozwala na import

Można mieć zgodę właściciela a licencja i tak nie pozwala, a jak licencja pozwala to opinia nie ma znaczenia dużego.

To co ja wrzuciłem bez weryfikacji to właśnie usunąłem, przepraszam za zamieszanie.
https://www.openstreetmap.org/changeset/121016610

Byłem przekonany że formalności z inpostem zostały już dawno załatwione

Dzięki!
Patrząc na pierwszy z brzegu punkt, np. tu https://www.openstreetmap.org/node/9672823357/history#map=19/51.10632/17.01833

  • to nie ma tam ani paczkomatu, ani Delikatesów Centrum. A też nie wiem kiedy Delikatesy Centrum tam były i czy w ogóle.
    Poza tym, jak już pisałem w tym wątku, zbyt duża liczba paczkomatów w bazie Inpostu ma niedokładne współrzędne.

Co oznacza według Ciebie brak zgody społeczności? tzn proszę o listę tych którzy się nie zgadzają. Bo tu widzę tylko 3 osoby nie społeczność, kampania która wiązała się z oznaczeniami była poprzedzana rozmowami (kilka godzin wiele piątków na DS) udało się ustalić wszystko oraz do tego omówić zagadnienia związane z licencją.

Słowa klucze “według mnie” - cytat z DS, jesteś prawnikiem? Rozmawiałeś z InPostem? Brałeś udział w dyskusjach z przed miesiąca kiedy omawiane były wszystkie aspekty dotyczące tego projektu?

Temat był wałkowany i omawiany. Co do lokalizacji - trzeba sprawdzać nie da się importować, mówiłem, że mają 3 typy dokładności, używamy lokalizacji InPostu jako referencji bo ich baza jest niezbyt dokładna.

Co do licencji - baza inpostu dotycząca lokalizacji jest OTWARTA, nie ma licencji bo to OTWARTE dane, do k… Masz link do API i masz dane. Tak jak w przypadku danych z geoportalu - było przerabiane z 10000 razy

Jest opisane w punkcie 1.2: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Guidelines

Skąd taki pomysł, tutaj jest to chyba najprościej opisane: https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Licence/Licence_Compatibility#No_licence

Dane z Geoportalu nie są chronione prawem autorskim, można o tym przeczytać w §3 pkt. 1 Regulaminu: https://www.geoportal.gov.pl/regulamin

Po pierwsze nie jestem pewien czy w tym przypadku można mówić o imporcie … według mnie nie spełnia to warunków importu, ani zorganizowanej akcji - W przypadku lokalizacji Dino według ciebie to był Import czy nie? Jak mówiłem baza InPostu jest referencją, jest bym mało dokładna.

Cytowany przez ciebie fragment dotyczący Wytycznych (Tak przy okazji większość wytycznych dotyczących zorganizowanych edycji oraz importów osobiście tłumaczyłem i ustalałem łącznie z rozmowami z prawnikami ) dotyczy danych bez licencji w tym przypadku dostawca danych InPost dostarcza bazę danych oraz narzędzia do korzystani z nich poprzez OTWARTE api z pełną dokumentacją tym samym zapis który przytoczyłeś nie obejmuje tego przypadku, ponieważ dane są dostarczane, przez właściciela.

To co podesłałeś z Geoportalu - to nie licencja tylko regulamin korzystana to 2 różne rzeczy, w OSM mamy także licencję oraz wytyczne korzystania i są różne, zapraszam do lektury :wink: (licencja bardziej zaszyta w każdej warstwie jest, porozmawia z Axlem na ten temat on walczy z licencjami podkładów 2 rok)

Jak mówiłem szkoda, ze nie zabrałeś głosu wtedy kiedy, była dyskusja na ten temat. Jak to mówią musztarda po obiedzie. Czasem warto uczestniczyć w życiu społeczności. Forum w obecnie formie, i niekończącej się migracji nie jest już najważniejszym miejscem rozmów.

Nie brałem udziału w lokalizowaniu Dino, nie wiem nic na ten temat.

Ok, to na jakiej licencji są dane o paczkomatach InPostu i gdzie jest to napisane? Btw który z linków które podesłałem tłumaczyłeś, skoro wszystkie oprócz regulaminu Geoportalu są po angielsku?
Jedyna informacja na ten temat jaką widzę na stronie InPostu to “© 2022 PACZKOMATY INPOST” w stopce.

W ogóle przejdźmy tą checklistę:

Step 1 - Prerequisites - ok
Step 2 - Community Buy-in - cokolwiek poza dyskusją na Discordzie było? Ta dyskusja jest do znalezienia przez kogoś kto nie brał w niej udziału? Discord niestety z tego co wiem nie indeksuje się w Google. Ja już kilka miesięcy temu zwracałem uwagę na problemy z tym importem.
Step 3 - License approval - nie ma. A po za tym pisałeś maila do InPostu prawie miesiąc temu. Odpisali że się zgadzają?
Step 4 - Documentation - brak.
Step 5 - Import Review - brak
Step 6 - Uploading - nie ma dedykowanego konta.

Tutaj złapałem to co moim zdaniem jest na pewno do wycofania.

To może zamiast dyskutować o tym co jest do usunięcia to załatwmy “papierologię” tak żeby można było z tymi paczkomatami kontynuować? Szkoda by było włożonej pracy, bo te 1000 punktów jakąś wartość ma.

Z dokładnością danych źródłowych nie jest tak źle, to co ja wrzucałem tylko 12% było nie do zweryfikowania z pomocą samej ortofotomapy, a licencja to tylko kwestia załatwienia papieru.

Jakiego projektu? Można link?

Ale jest nim rozmowa na żywo na czasie głosowym?

Ja byłem przeciwny temu importowi przede wszystkim ze względu na niedokładne, nieaktualne dane. Zgoda społeczności, licencja, zgoda inpostu są dla mnie tu na drugim miejscu.

Co? Przecież dodawanie paczkomaty były, są i będą weryfikowane w marę możliwości. Sprawdzałem w wybranych miejscach jakość danych i była rewelacyjna! @maro21 tak z ciekawości ile dodałeś paczkomatów w swojej okolicy w tym roku?

Obserwuję od kilku miesięcy projekt dodawania paczkomatów w Polsce, chyla czoła przed chłopakami dodającymi i aktualizującymi, nie tylko dane paczkomatów, za fachowość, wiedzę, wytrwałość i trud włożony w rozwój bazy danych OSM.

Jeśli są weryfikowane, np. na zdjęciach to ok, chodziło mi o ślepy import, który był np. na początku tego tematu.

Chyba żadnego. Nie używam i nie potrzebuję ich i uważam, że jest dużo innych ważniejszych rzeczy, które czekają na dodanie i nie warto tracić czasu na takie pierdoły jak paczkomaty jednej firmy. Paczkomaty (tak jak Żabki) są na każdej ulicy i nie są ani punktem do orientacji w terenie, ani punktem zainteresowania - jak ktoś zamawia paczkę, to wybiera paczkomat w sklepie internetowym, a nie na OSM. Staram się tworzyć mapę, która się przyda innym. Zabytki, pomniki, obiekty kultury, restauracje - to są ważniejsze rzeczy.

Szkoda, że energia aktywnych mapujących jest marnowana na takie (niewidoczne na mapach) rzeczy jak paczkomaty czy defibrylatory, kiedy pół Polski nie ma zmapowanych pól i lasów, nie mówiąc o adresach czy budynkach.

Na początek to licencja tych danych musi nadawać się do użycia ich w OSM.

Smęciłem o tym od początku, udawanie że problemu nie ma nic nie rozwiąże a ich importowanie jest łamaniem zasad OSM.

Ekipa, z którą mapowałeś, nagle zaczęła poświęcać więcej czasu na mapowanie innych obiektów, przez co teraz na tobie spoczywa więcej zadań związanych z mapowaniem pól, lasów, adresów i budynków w Polsce? O to chodzi?
Według mnie projekt OSM jest projektem o niesamowitych możliwościach, w którym dla każdego znajdzie się miejsce. Zmuszanie innych do określonej aktywności, przez zniechęcanie do innej, uważam za nierozsądne.

Ja już powoli godzę się z tym, że zawartość mapy z www.openstreetmap.org jest pochodną projektu, a nie jego ostatecznym celem. Sam koncentruję się (między innymi) na kilku aspektach których na podstawowej mapie raczej nigdy nie zobaczę, ale wiem że są wykorzystywane w innych miejscach.

Już od kilku miesięcy jest ten temat poruszany, 23 kwietnia @Cristoffs wysłał do nich maila z pytaniem o zgodę, z tego co pisał na Discordzie.
Do dzisiaj nie ma odpowiedzi (albo ja jej nie znam) - w takiej sytuacji może być problem z uzyskaniem zgody. Już w przeszłości spotykałem się z tym, że firmy nie wyrażały takiej zgody i tutaj może być niestety taka sama sytuacja.

Defibrylatory dodane przez użytkowników OSM są widoczne m.in. na:

  1. Podkładzie CyclOsm (drugi od góry)
  2. w OrganicMaps
  3. w OsmAnd
  4. w Yanosiku
  5. w aplikacji Ratownik (50 000+ instalacji w sklepie Google)

Więc to czy widoczne na mapie to kwestia mocno dyskusyjna, bo istnieją też inne miejsca niż podkład Carto. Dzisiaj jest niewidoczne, jutro jest :slight_smile: To, że paczkomatów nie ma (jeszcze) na mapie to bardziej kwestia uporu maintainterów Carto, AED-y może też by się dodało. Akurat stanowią dla mnie większą wartość niż np. słupek drogowy czy waste=dog_excrement.

Zamiast usuwać węzły z paczkomatami usuńcie tag amenity=* i dodajcie fixme, by skłonić do weryfikacji w terenie.
Taka weryfikacja zalegalizuje paczkomat.

I zostawiać punkty z samym tagiem w rodzaju fixme=Przybliżona lokalizacja paczkomatu - do weryfikacji?
Póki co oznaczyłem fixme:delete podejrzanych (ale na pewno są błędy).

Nie, to są niezależne od siebie rzeczy, a ja nie mapuję całej Polski, tylko dwa powiaty.

Czy gdzieś w mojej wypowiedzi zmuszałem? Napisałem tylko o moich priorytetetach mapowania. Nie są uniwersalne i ktoś inny może mieć inne. Jakiś czas temu po prostu siadłem i zastanawiałem się nad priorytetami, bo z powodu ograniczonego czasu nie mogę się zająć wszystkim i mapować wszystko.

Dzięki! Dodałem do Wiki: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:emergency%3Ddefibrillator#Maps_and_applications_showing_AED
To niestety nie jest takie oczywiste dla przeciętnego użytkownika gdzie zobaczyć te defibrylatory na mapie :frowning:

Myślę, że odczekaliśmy już wystarczająco dużo czasu.

Poza nieprzestrzeganiem szeregu wymagań dot. importów spisanych na Wiki, brakuje dwóch rzeczy na które staram się zwrócić uwagę już od ponad dwóch miesięcy (i to z powodu niespełnienia ich uważam że dane są do wycofania):

  1. Brak wskazanego źródła danych
  2. Brak zgody właściciela danych.

Ad 2.:
@Christoffs 19.06.2021 już zwracał uwagę na brak pozwolenia na przekazanie danych. Na Discordzie (już po zaimportowaniu) wspominano o prośbie o zgodę 23.04.2022, brak informacji o rozwoju sytuacji, więc zakładam że zgody nie ma.

O źródle danych można tylko spekulować, ale wszystkie strony inpostu mają w stopce Copyright © 2022 InPost sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone..

W związku z tym wycofuję paczkomaty oznaczone 20 maja jako łamiące licencję (958 punktów), dziękuję wszystkim którzy wskazali błędy w tym co wtedy błędnie oznaczyłem jako łamiące licencję, niestety nie umiem zrobić tego lepiej, a zgodnie z zasadami OSM, o których wspomniał tu Mateusz - w skrajnej sytuacji trzeba by usunąć wszystkie paczkomaty w Polsce.

Do wszystkich, którzy mają wątpliwości - proszę zapoznajcie się z tą stroną: https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Licence/Licence_Compatibility