Pytania początkujących

Częściowo chyba tak (w tej chwili nie sprawdzę, bo mi geoportal timeoutami pluje), ale z jedną ważną różnicą. To nie miałby być serwer, pokazujący te wszystkie mapki, tylko generator javasriptu do wklejenia u siebie. Serwer pokazywałby wynikową mapkę tylko w trakcie wybierania warstw (żeby było wiadomo, jak to będzie wyglądać), na jakimś uprzednio wybranym ograniczonym obszarze (żeby go nie przeciążać) i nie zapamiętywałby wyboru w żaden inny sposób, niż w wygenerowanym javascripcie.
EDIT: mógłby mieć taką opcję, że jak już masz wygenerowaną przez niego mapkę, to podajesz link do mapki u siebie, a on wyciąga z tego konfigurację, która skrypt wygenerowała. To dla tych, co chcą coś pozmieniać w swojej mapce. Może tę konfigurację np. wstawiać w jakimś komentarzu, żeby potem ją wyciągać. /EDIT

Warstwy z Overpassa wydają mi się ważne - to chyba najprostszy sposób wygenerowania danych, które są aktualne bez regularnego odświeżania warstwy przez autora.

No i marzy mi się, żeby obsługa tego była bardziej oczywista, niż w geoportalu…

To zgrupowanie 25 adresów wygląda dziwacznie. Czy to nie jest błąd? https://www.openstreetmap.org/#map=19/49.75008/20.73308

Po czymś takim: https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.22046/20.96208 już mało co mnie w tej kwestii zdziwi :slight_smile: A przykład przeze mnie podany jest prawdziwy i zgodny z rzeczywistością.

Bawił się ktoś w taki sposób:

  1. wyciągnąć dane z OSM jakimś Overpassem do postaci tabelki
  2. dopisać do tabelki kolumnę (różne wartości, wydziabane z innej tabelki)
  3. wprowadzić dane z powrotem do OSM (dodatkowe kolumny jako dodatkowe tagi)?

Zależy mi na możliwości sortowania tych danych z OSM po wybranych kolumnach.

Jest do tego jakieś narzędzie? XML-a do excela/accessa sobie wciągnę, pytanie jak to wypluć z powrotem i zaczytać do OSM (OSM id, oczywiście, zachowam…).

W JOSMie masz wtyczkę utilsplugin2 która dostarcza Tabular Editor (Dane->Tagowanie wielu obiektów).

Tak, to przyspiesza pracę, acz mogłoby mieć sensowniejszą klawiszologię :smiley:
Na przykład próba wklejenia do komórki zaznaczonej na niebiesko, bez klikania w nią, mogłoby się kończyć wklejeniem wartości do komórki, a nie zmianą filtra.

Poza tym raz mi wyrąbało JOSM-a. No, może nie tyle wyrąbało, co skłoniło go do rzucenia błędem i wysłania zrzutu… gdzieś tam. O dziwo, nie straciłem przy tym danych, które zdążyłem wprowadzić, ale nie zatwierdzić.

Tym niemniej dużo większym ułatwieniem byłaby możliwość konwersji danych z Overpassa do formatu obrabialnego arkuszem kalkulacyjnym i wprowadzenia zmienionych danych do OSM. Dałbym wtedy radę spasować dane półautomatycznie…

Ostatni tydzień siedziałem nad liniami kolejowymi w całej Polsce i zauważyłem przy okazji że są całe wsie a nawet większe regiony gdzie wszystko przesunięte jest o kilka metrów w stosunku do orto geoportalu. To wina niedokładności orto w takich mniej popularnych miejscach czy złego zmapowania np: z binga?

Złego zmapowania do nieskalibrowanego binga.

W przyszłym ygodniu w Szczecinie na Goleniowska Pomorska “powstanie” mini rondo - https://www.openstreetmap.org/#map=19/53.39463/14.67095&layers=N
Obecnie przebieg dróg w tym miejscu wygląda tak:

Zrobić tylko w węźle łączącym ulice junction:miniroundabout czy wyrysować linię ronda?

Jeśli wysepka jest przejezdna, to tylko zaznaczyć minirondko. W przeciwnym przypadku - rysować i zadbać o relacje.

Niestety :frowning: przejezdna. Czyli jednak minirondko. Czyli w węźle tylko dodać tag. Dzięki

Czy iD albo JOSM mają taką opcję, żeby pokazać ślady GPS, które są wgrane na OSM jako w miarę publiczne i przebiegają przez aktualnie widoczny kawałek mapy? Może nawet być w formie heatmapy…

Bo jeśli nie, to po jaką cholerę tam te ślady wgrywać?

@rmikke
Ano jest:

Pobiorą się wszystkie ślady w widoku, można je sobie ładnie przefiltrować, pokolorować itd.

Pomorska Kolej Metropolitarna w Gdańsku zmapowana jest dość brzydko ze względu na brak jej na ortofotomapie. Odpicowałem więc ją sobie na podstawie rzutów z projektu udostępnionego podczas przetargu na ta linię, no ale czy dane na podstawie takiego źródła mogę w ogóle wrzucić do osm czy muszę zachować dla siebie?

A kto udostępniał te rzuty? Bo jeśli urząd, można to podciągnąć pod informację publiczną…

Mam zagwozdkę.

Kapliczkę chciałem oznaczyć, a nawet dwie. Obie w postaci figury Matki Boskiej pod daszkiem, wolnostojące na jakichś kamieniach.
Niby najprościej historic=wayside_shrine, ale ani one przydrożne (jedna w środku lasu, druga na łączce za stawami), ani specjalnie historyczne, a w wiki proszą, żeby tag historic=* trochę oszczędzać i nie oznaczać nim czegoś bez wartości historycznej.

Kapliczki są, oczywiście, “w użytku” - kwiaty są zmieniane, świeczki się palą…

Znalazłem w taginfo amenity=place_of_worship + place_of_worship:type=shrine (88 sztuk) - może to by było lepsze?

IMO nie ma co dzielić włosa na czworo. Ja bym otagował historic=wayside_shrine i cześć.

Czy naprawdę uszczegółowianie map polega teraz na tym, że biegnące równolegle chodnik i ddr, dotychczas narysowane jako oddzielne drogi, są łączone w jedną?

Wydaje mi się, że analogicznie jak z drogami - jeśli nie ma fizycznej przeszkody między DDR a chodnikiem, to nie ma potrzeby rysować oddzielnie…

Ale też nie ma potrzeby łączyć. Szczególnie od 8 października ubiegłego roku, bo od tego dznia formalnie chodnik podzielony kreską na część dla pieszych i rowerów, oznaczony znakiem C-13|C-16, przestał być “drogą dla rowerów i pieszych z rozdzielonym ruchem” a stał się “drogą dla rowerów i drogą dla pieszych, biegnącymi obok siebie”, co m.in. oznacza, że teraz pieszym nie wolno łazić po części dla rowerów i vice versa.