Pytania początkujących

Zbigniew_Czernik: tak, chodzi o numery wg spółdzielni.

W takim razie daj name=Blok nr 5 lub addr:housename=Blok nr 5 w zależności co bardziej wg Ciebie pasuje.
Odradzam dawanie name=5, bo ja od czasu do czasu robię porządki w numeracji adresowej i mógłbym niechcący to usunąć.

Oczywiście zakładam, ze te numerki w jakiś tam sposób funkcjonują wśród lokalnej społeczności? Chodzi mi o to, że dodanie name= zakryje numer adresowy budynku, co jest złe jeśli te numerki istnieją tylko w nomenklaturze zarządu spółdzielni i nigdzie więcej :stuck_out_tongue:

Na każdym bloku ten numer jest napisany z kilku stron literami wielkości jednego piętra, także nie są tylko w papierkach spółdzielni. Ale z drugiej strony ludzie raczej podają adresy zamiast numerów bloków… No to nie wiem co z tym fantem zrobić, zakrycie adresów to jednak raczej kiepski pomysł :stuck_out_tongue: Może wrzucić do ref=? Tylko wtedy raczej nici z wyszukiwania.

A gdyby tak dać adres na wejściu do budynku, a nazwę/numer spółdzielni do jakiegoś name:* budynku? (Tak na marginesie, to ktoś w spółdzielni musiał wykazać się nie lada pomysłowością, aby wymalować na budynkach numery niezgodne z adresami tych budynków…).

Może to zadanie dla loc_name=*?

Zbyszek, a na jakiej zasadzie ty porządkujesz tagi name=*? Rozumiem, że po prostu ręcznie poprawiasz, jeśli wydaje się podejrzane choćby przez to, że jest sam numerek i to niezgodny z numeracją w adresie?

I chyba właśnie tak zaleca wiki. Osobiście uważam adresowanie klatek bloków/obiektów za dokładniejszy sposób pozwalający zmniejszyć ilość konfliktów z innymi opisami i ikonami. Lecz bezwzględnie tego się nie trzymam :).

Korzystając z obecności tutaj pozwolę sobie zadać w tym miejscu dwa pytania o sposób oznaczenia:

  1. samochodowej wagi najazdowej
  2. instalacji amoniakalnej… przynajmniej jako zbiorników z amoniakiem. Wiki pod gasometer jest skąpa, a o ammonia milczy całkowicie.

Mam pytanie co do tych okolic: http://www.openstreetmap.org/#map=19/51.75121/19.41905 - po wczytaniu podkładu Łódź - ortofoto lub Geoportal widać, że podkład się rozjeżdża z mapą. Łódzka i Geoportalowa ortofoto z tego co zauważyłem nie wymagają kalibracji (co zresztą sprawdzałem GPSem z uśrednianiem punktu). Nie wiem, czy może od poprzedniej edycji (2011) zmienili podkład i pojawiły się drobne różnice, i należałoby przeciągnąć wszystko tak, żeby zgadzało się z obecnym podkładem, czy może jednak błąd z mojej strony, i powinienem do czegoś te podkłady skalibrować?

U mnie brak rozjazdu, wszystko jak trzeba, sprawdzone na Geoportal Orto. Nawet Bing nie wymaga kalibracji w tym miejscu. Może to jakaś zapamiętana konfiguracja przesunięcia podkładu?

dammat, nie ma ustawionego przesunięcia. Chodzi mi konkretnie o trawniki dookoła kościoła, u mnie wygląda to tak - http://wstaw.org/m/2015/04/19/Capture.PNG - nie jest to duże przesunięcie, ale wkurza jak chce dorysować brakujące chodniki. Widzę w historii że dodawał to doświadczony mapper, więc wolę się upewnić co z tym zrobić.

To było ponad 3 lata temu, nikt wtedy nie słyszał o tak dokładnych orto jak mamy teraz dostępne. Śmiało poprawiaj wg Geoportalu i będzie super.

OK, dzięki :slight_smile:

Kolejne pytanie: mam pewien obszar (np. parking albo plac zabaw) otoczony płotem, z bramą/furtką w którymś miejscu tego płotu. W jaki sposób coś takiego oznaczyć? Na płocie oczywiście barrier=fence, na bramie barrier=gate, ale jak zaznaczyć wewnętrzny obszar - powiedzmy że leisure=playground? Relacja typu multipoligon z płotem i furtką ustawionymi jako outer?

Jeśli ogrodzenie dokładnie wyznacza granice placu zabaw albo parkingu, to amenity=* albo leisure=* można dać na tym samym wielokącie. Na furtce można wtedy dołożyć entrance=* z odopowiednim *access=**.

Rogoyski, dzięki. Myślałem, że jak wielokąt składa się z kilku linii to wygląda to inaczej :slight_smile:

Pytanie odnośnie osmosis. Pobrałem z geofabrik plik .pbf z danymi dla Polski, chcę wyciągnąć z tego województwo łódzkie i zaimportować to do PostGIS. Mam plik tekstowy z wyciągniętym odpowiednim polygonem. Próbuje odpalić takie polecenie:
osmosis --read-osm file=“i:\poland-latest.osm.pbf” --bounding-polygon file=“i:\Mapy\granice woj lodzkiego.txt” --write-pbf file=“lodzkie.osm.pbf”
Niestety osmosis wywala błąd: http://wklej.org/hash/abf635fa592/txt/
Jakiś pomysł co z tym zrobić? :confused:

Skoro pisze File terminated prematurely without a section END record to może plik poland-latest.osm.pbf nie zaciągnął się w całości? Może spróbuj pobrać jeszcze raz?

Problem jest w pliku z granicą.
Pobierz jeszcze raz, tutaj masz dla łódzkiego.

        at org.openstreetmap.osmosis.areafilter.common.PolygonFileReader.loadPolygon(PolygonFileReader.java:162)

eBin, dzięki, pomogło :slight_smile:
ndmystko, też tak myślałem, ale sprawdziłem sumę kontrolną (o czym zapomniałem napisać), i była OK

I kolejne (mam nadzieję, że macie do mnie jeszcze trochę cierpliwości :wink: ): udało się zaimportować OSM do PostGIS, w tej chwili bawię sie QGIS+PostGIS. Próbówałem przed chwilą wrzucić warstwę PostGIS polygonów poprzez Bazy danych->Zarządzanie bazami i odpowiednie zapytanie SQL, np.

SELECT * FROM planet_osm_polygon WHERE leisure='park'

Niestety za każdym razem wywala błąd “Warstwa PostgreSQL nie posiada klucza głównego.” - nawet gdy w zapytaniu pominąłem część WHERE. Oczywiście wybieram osm_id jako “pole z unikalnymi wartościami” i way jako “Kolumna geometrii”.

Przy próbie dodania warstwy poprzez Warstwy->Dodaj warstwę PostGIS i wybranie planet_osm_polygons udaje się dodać warstwę, chociaż oczywiście są tam wszystkie możliwe polygony i w związku z tym jest dla mnie bezużyteczna.

Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem?

Przy drugim sposobie (Dodaj warstwę PostGIS) masz dwie możliwości do ustawienia we właściwościach warstwy (menu ‘Warstwa’ lub PPM na warstwie):

  1. Po lewej wybierasz ‘Ogólne’ i po prawej na dole wciskasz ‘Kreator zapytań’. Jako wyrażenie filtrujące wystarczy, że podasz to co masz po WHERE - np. leisure=‘park’.
  2. Po lewej wybierasz ‘Styl’ i na liście na górze wybierasz np. ‘Oparta na regułach’. Dwuklik na regule pozwala ustawić filtr, np. leisure=‘park’ :wink:

Opcja pierwsza pozwala na starcie wybrać te obiekty, które będziesz chciał zaprezentować na warstwie (czyli przefiltrowanie właściwych obiektów). Druga pozwala zróżnicować style wyświetlanych obiektów ze względu na spełniane reguły. Obie opcje można łączyć (przefiltrować i ostylować) ale można ich używać niezależnie. To może też zależeć od tego czy potrzebujesz mieć oddzielne warstwy dla swoich obiektów, czy mogą być na jednej.

To tak w wielkim skrócie.

PS. Widzę, że działasz niedaleko więc możemy umówić się na miniwarsztat.