Pytania początkujących

Szczerze powiedziawszy to nie wiem o czym Ty tu piszesz :wink: Nigdy tego w ten sposób nie robiłem.

Szczerze powiedziawszy to ja też nie - rozwiązanie wygooglane :stuck_out_tongue: Problem jest taki jak pisałem wyżej - QGIS twierdzi, że tabela nie ma klucza głównego. Oczywiście ma, i nie ma problemu z załadowaniem danych z planet_osm_point albo planet_osm_line które są zdefiniowane praktycznie identycznie. Nie ma też problemu z dodaniem planet_osm_polygons jako nowej warstwy PostGIS. Natomiast dodać polygonów poprzez okno z zapytaniem SQL się nie da - dopiero dodanie tego dodatkowego id, jak w zapytaniu wyżej, sprawiło, że się to udało.

Na pewno ma klucz główny?
Zarządzanie bazami → Wybierasz tabelę → Menu Tabela → Edytuj tabelę → Relacje

eBin, mój błąd, faktycznie nie ma klucza głównego, są tylko indeksy. I wiem, dlaczego wywala ten błąd, pomimo tego że tabela z węzłami też go nie ma, a działa - w tabeli polygon są powtórzone osm_id. Tylko pytanie skąd się tam wzięły :confused: Dane zaimportowane z pliku .pbf z geofabrik.de poprzez osm2pgsql - czyżby jakieś rzutowanie w trakcie importu? Bo w OSM przecież powtórzonego ID obiektu być nie mogło.

//edit: wyczytałem, że to kwestia tego jak działa osm2pgsql - cięcie długich odcinków na kilka. Co zrobić, żeby uniknąć tego w przyszłości przy imporcie, albo żeby poprawić istniejącą bazę danych?

ID OSM są (też?) powtórzone z powodu relacji. Gdy np. mamy wielokąt złożony (relacja), to w tabeli _polygon masz geometrie członków tej relacji i one mają takie samo ID OSM (co więcej, dla członków relacji jest to osm_id relacji z minusem). Podobnie z liniami - w tabeli są członkowie np. szlaku czyli wszystkie drogi.
Nie jestem w tej dziedzinie teoretykiem, może ktoś jeszcze napisze czy jest jakieś rozwiązanie do tego w ramach importu do bazy.
Nadal nie wiem dlaczego upierasz się przy tym pierwszym rozwiązaniu a nie chcesz dodawać warstw sposobem opisanym przeze mnie (czyli wg Twojej drugiej propozycji). Nie wiem nawet czy to jest lepsze rozwiązanie, ponieważ jak pisałem nigdy tego nie robiłem (nie miałem potrzeby). Może ktoś napisze i ja się czegoś nauczę :wink:

Mam inne rozwiązanie, które u mnie usprawnia ‘system’ a Tobie może się przydać do ‘importu’ do QGis. Tworzę nowe tabele dla wybranych (interesujących mnie) obiektów i wtedy dodaję też unikatowy ID. Taka tabela jest lżejsza i taką wykorzystuję przy dodaniu warstwy. To może rozwiązać Twój problem o ile w ogóle jest taka potrzeba.

EDIT: A może to co robię, to jest takie samo działanie jakie Ty chcesz osiągnąć (nie wiem).

Chciałbym żeby to moje rozwiązanie działało dlatego, że miałem zamiar podziałać też z funkcjami PostGISa typu wyszukiwanie przecinających się linii/wielokątów. Czegoś takiego nie zrobię bez okienka SQL. Chyba, że zrobię to tak jak mówisz - oddzielne tabele dla konkretnych obiektów, ale to jest mało wygodne jak bawię się różnymi funkcjami, i nie mam żadnego konkretnego celu na razie.
Na razie chyba dodam unikalny ID do tej tabeli i tyle. Chociaż może lepszym rozwiązaniem było by złączenie geometrii powtarzających się elementów (ST_Unuon)…

Nie masz innego dostępu do wiersza poleceń postgresa? Też wyszukuję przecięcia, też łącze geometrie, z tym, że zapytania mam zapisane w plikach i uruchamiam je w razie potrzeby.

EDIT: Przypuszczam, że chodzi o wygodę.

Po instalacji nowego ubuntu menu bar w josm zostało zintegrowane z oknami ubuntu, tym sposobem straciły mi się ikonki w menu rozwijanym :x
zastanawiam się jak wrócić do javowego menu ?

Już rozwiązane :slight_smile:

może się komuś przyda, trzeba wywalić pakiet jayatana

sudo apt-get --purge remove jayatana

Czy w JOSM da się ustawić gdzieś taki parametr aby po wciśnięciu Alt+A, w nowym okienku pojawiała się dłuższa lista ostatnio używanych wartości?

PPM na okienku dodawania tagów.

Dziękuję! A tyle się męczyłem :slight_smile:

Da się gdzieś na stronie osm.org zobaczyć listę swoich komentarzy pozostawionych przy changesetach?

Nie da się, choć temat jest znany https://github.com/openstreetmap/openstreetmap-website/issues/842

Czy okienko dodawania tagów w najnowszym JOSM u Was również tak wygląda?

Nie bardzo wiem, jak to się obsługuje…

EDIT: Aaa, ok - trzeba było powiększyć okno, jednak to działa jednorazowo. Osoba która przeprojektowała to okno nie uwzględniła, że ktoś może mieć więcej niż 5 zapamiętanych ostatnich tagów :stuck_out_tongue:

Słoniocy :smiley:

Wczoraj, klikając tu i ówdzie, dotarłem do strony, na której były pozaznaczane nierozwiązane zgłoszenia użytkowników na mapie.
I.e ktoś coś zgłosił, (aptekę na Waszyngtona 100a, DC), ktoś coś dodał,oznaczył na mapie i napisał, żeby jeszcze dodać godziny otwarcia.

Chętnie bym więcej takich problemów porozwiązywał, ale nie umiem trafić z powrotem na tę stronę…

Pewnie chodziło Ci o http://resultmaps.neis-one.org/osm-notes-country-feed?c=Poland&a=opened :wink:

Zupełnie nie, link odsyła do jakiegoś XML, pewnie to feed. A ja trafiłem do strony z mapką, na której były pozaznaczane zgłoszone miejsca, dla których zgłoszenie nie było zamkniete. Oznaczenia miały kształt a’la znaczniki Gugla, czerwone z białym iksem.

Trzymaj: http://www.openstreetmap.org/note/261233#map=15/52.2387/21.0854&layers=N

Ewentualnie można otworzyć mapę (openstreetmap.org), wybrać warstwy mapy i zaznaczyć ptaszkiem pole Uwagi.

@Iks1, @Domiss: Tak, to właśnie to, dzięki :smiley: