Pytania początkujących

No to brzmi logicznie i tak na razie robiłem.
Jestem też w trakcie czytania pomocy i jak czegoś nie będę pewny na pewno Was zapytam.
Na razie muszę korzystać z ID ale z czasem może i przejdę na polecane aplikacje - choć po ich wyglądzie wydają się mocno skomplikowane.

Tylko (to pytanie do znawców iD), czy w tym edytorze istnieje możliwość przeniesienia tagów hurtem z jednego obiektu na drugi? Bo przepisywanie ręczne to raz że mordęga, a dwa, że któryś z tagów może zaginąć, lub zostać przepisany niepoprawnie. Już spotkałem takie przypadki, gdy ktoś w iD przenosił adresy z węzłów na obrysy i robił to niestarannie (np. przepisał nazwę ulicy z błędem).

Też tak myślałem, ale JOSM wcale nie jest taki skomplikowany jesli się nie bawi w jakieś voodoo :slight_smile: . W zasadzie jest 3 przyciski na krzyż które trzeba opanować:

  • Pobierz dane do edycji ( by mieć co rysować)
  • Podkłady mapy / Geoportal (by mieć na czym rysować)
  • “O” (by przy rysowaniu ronda, czy komina elektrowni powstało idealne kółko)
  • “Q” (by rysowane obiekty nabrały prostopadłych ścian)
  • Wyślij dane na serwer

Tyle wystarczy. Nic więcej nie używam. Oprócz tego jedynie doinstalowałem plugin build_tools, który raz konfigurujesz i śmiga oraz filtry które również działają “automagicznie”. Wszystko inne to klikanie mychą i dodawanie odpowiednich tagów co jak raz zrobisz to już możesz dodać najczęściej używane ikony do paska.

U mnie tutaj w edytorze jak nigdzie wcale nie działa podkreślanie (na innych stronach podświetla). W sumie nie wiem od czego to może zależeć.

Na pewno z czasem skorzystam z innych programów niż sam ID jeśli tam jest bardziej poręcznie.
Na razie uczę się i dodaję to co turystycznie powinno być dodane w okolicy.
Na pewno niedługo też będę korzystał z GPX po ścieżkach leśnych itp jesli będzie czas na tego typu wyprawy.

Dzięki za pomoc wszystkim.

@wmyrda: Ja pokazałem JOSM-a dwóm początkującym, ale niestrachliwym użytkowniczkom, i nie ma problemu. Natomiast najważniejsza trudność to moim zdaniem nauczenie się, że mapę przesuwa się prawym przyciskiem myszki - ja już to robię odruchowo, ale jak jednocześnie korzystasz z przeglądania na mapce, to się myli. :slight_smile:

Ja bym jeszcze do tej listy dorzucił “Okna > Style rysowania map” i włączył widok “Potlatch2”, bo jakoś nie lubię tych gołych linii na czarnym tle…

Odrzuca też na starcie bo na początku nie wiadomo co zrobić, żeby zacząć edytować. Zamiast motd, które zawiera informacje zupełnie niepotrzebne dla większości użytkowników, na starcie powinien być jakiś screen przywitalny, który by początkujących prowadził za rączkę. Aż się prosi, żeby zrobić klona z nakładką tego typu. Jeden screen by starczył, który by zawierał jakieś obrazkowe wyjaśnienie, co czynić aby zacząć edytować.

W najprostszej wersji można zalinkować na tym skrinie powitalnym do podręcznika i/lub do jakiegoś filmu wprowadzającego na YT (musi być po polsku).

@Polimerek: Kurczę, masz rację - to mogłoby być całkiem sensowne i nawet niezbyt pracochłonne, żeby uprościć wejście w świat JOSM-a. Tym bardziej, że nie znam innego programu ani serwisu, które by koncertowo marnowały pierwszą szansę na zapoznanie się serwując w zamian listę zmian. Założyłbyś odpowiedni bilecik?

Niezbędny jest jeszcze Ctrl (przytrzymanie Ctrl) gdy rysujemy drogę i nie chcemy aby sklejała się z lasem albo landuse.

Narysowałem obszar A (natural=grassland). Następnie narysowałem sąsiadujący z nim obszar B (landuse=residental). Nie chcę, żeby te obszary się ze sobą stykały, więc lekko najechałem obszarem B na obszar A. Widzę, że renderer pokazuje te obszary w takiej kolejności, w jakiej były rysowane, czyli B zasłania A. Czy jest jakiś sposób (bez ruszania obszarami) aby renderer najpierw narysował obszar B, a później przykrył go obszarem A? Czy można nadać im jakieś atrybuty o tym, który ma być “wyżej/niżej” ?

Mój problem polega na tym, że wokół terenu zamieszkałego (który jeszcze nie był oznaczony) wyrysowałem wiele nieużytków, pól, traw, zarośli itd., czyli obszarów typu A, a teraz zaznaczyłem obszar zamieszkały trochę nachodząc nim na wiele tych obszarów, no i zrobiło się nieładnie:

Przed zmianą dzika trawa dochodziła do ogrodzenia, za którym był utrzymany trawnik. Po zmianie dzika trawa dochodzi do szarego paska (landuse=residental), za którym jest ogrodzenie i utrzymany trawnik.

Aha, wiem, że nie mapujemy pod renderer. Ale lubię jak oglądający moją pracę odnoszą pozytywne wrażenia estetyczne, a nie rozpaszają się myślą, że coś tu jest nie tak.

Nie rozumiem, czemu nie chcesz, żeby obszary te miały wspólną krawędź. W odniesieniu do poligonów reprezentujących wykorzystanie / pokrycie terenu jest to przeważnie pożądane. Reszta jest już konsekwencją tej pierwszej decyzji.

Łaczę obszary o tej samej kategorii: las z polem, trawę z lasem, zamieszkały z przemysłowym.

A to natural=grassland jest innej kategorii? Jak dla mnie to ta sama kategoria, czyli “obszarowa”.

Cetusek, jak rozumiem, ma na myśli klucz z taga, np. landuse albo natural. Tu się niestety mści niespójność taksonomii tagów. Wartości odnoszące się do użytkowania / pokrycia terenu znajdują się właściwie pod wieloma różnymi kluczami, bo i landuse, ale i natural, a nawet amenity. Tak więc nie ma za bardzo co przykładać uwagi do zgodności tych kategorii.

Tutaj wiele osób twerdzi żeby nie sklejać bo później trudno rozkleić, co w mojej opinii jest tylko kwestią niedoskonałego narzędzia. Ale może się ostatnio podejście zmieniło, więc będę bardziej skłonny do sklejania.

Nic się nie zmieniło. Zasada generalnie jest prosta - obiekty obszarowe (czyli landuse=, natural=) można sklejać ze sobą, ale nie powinno się ich przyklejać do obiektów osiowych (takimi są drogi, cieki wodne) czy granic (boundary=).

Kwestia niedoskonałych narzędzi? A jak byś to rozwiązał? W momencie, gdy rysujesz nową, nieotagowaną linię edytor nie wie jak ją zamierzasz otagować - może to będzie landuse, a może highway? Dlatego pozwala na przyklejanie. No chyba, że mówisz o narzędziach do rozklejania, ale jednak lepiej zapobiegać niż leczyć.

Można rysować po tej samej linii ale bez sklejania. Wystarczy w czasie rysowania (w JOSM) trzymać wciśnięty shift.

Jest jakiś tag do oznaczania numerów bloków? Jeżeli nie, to oznaczać poprzez name=* ?

Rozumiem, że chodzi o numer niezwiązany z numeracją adresową?

Zbigniew_Czernik: tak, chodzi o numery wg spółdzielni.