Wizualizacje i analiza danych

Witryna pewnie była wspominana, ale jest na tyle dobra że warto przypomnieć - http://www.itoworld.com/map/ na przykład limity prędkości ( http://www.itoworld.com/map/124?lon=19.95038&lat=50.07942&zoom=14 ), budynki według typów ( http://www.itoworld.com/map/122?lon=20.99827&lat=52.23643&zoom=15 ) czy informacje o chodnikach wzdłuż dróg ( http://www.itoworld.com/map/126?lon=19.94414&lat=50.06831&zoom=15 ).

Bardzo dobrze reagują na zgłoszeniach propozycji ulepszenia map (na przykład zgłaszałem kilka problemów ze zbyt podobnymi kolorami - poprawili to w ciągu kilkunastu godzin).

Mapa na http://osmapa.pl/w/maxspeed/ przestała wyświetlać ograniczenia prędkości.

Ograniczenia jako takie już się wyświetlają, ale od jakiegoś czasu brakuje tych bardzo fajnych znaków informujących o wartości ograniczenia. Dałoby się je przywrócić?

Próbka wykorzystująca wspomniane w innym wątku ikonki (mapa tagów craft i office). Może komuś się przyda.

Szkoda że nakładki są serwowane na innych portach niż 80. W bardzo wielu miejscach (np. tam gdzie mam dostęp do netu przez większość czasu) dostępny jest tylko http na porcie 80.

Na mapie szlaków wreszcie zróżnicowałem punkty barrier i tourism. Ta druga dodatkowo zawiera podgrupę według tagu information. Przy zoom=19 pod ikonami widoczne są wartości tagów barrier/tourism oraz name (dla turystycznych).

@miklobit
Jeśli w opisanych wyżej dostępach do netu widzisz te warstwy, to mamy rozwiązanie.

EDIT.
barrier oczywiście zawiera wszystkie obiekty tego typu (nie tylko dla rowerzystów). Można użyć tej warstwy do weryfikacji okolicznych przeszkód.

Kolejna warstwa zawierająca obiekty shop.

PS. Obserwuję taką tendencję, że wielu czytających ten wątek nie zagląda na prezentowane wizualizacje. Rozumiem, że nie każdego może interesują sklepy czy inne tego typu obiekty. Jeśli jednak komuś zależy na jakości mapy, to może zechce zerknąć na taką mapkę chociaż w swojej okolicy. Okazuje się, że są różne sytuacje i błędy. Chociażby przedstawiona w linku wyżej “dolina galerii handlowych”, albo shop=“Urząd Marszałkowski Woj. Łodzkiego- Wydział Geodezji i Kartografii”, albo shop=“Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia XVI Wydz. Ksiąg Wieczystych XVIII Wydz. Grodzki Bałuty”, albo office=“Wrocławska Inicjatywa Rowerowa”. Oczywiście do nikogo nie piję, to są przykłady pierwsze z brzegu. Sam poprawiłem kilka własnych błędów w okolicy.
A może w sąsiedztwie funkcjonuje jedyny szewc w mieście i warto go “zaznaczyć”. Może być też tak, że nie każdy zdaje sobie sprawę z bogactwa wartości dla niektórych tagów.

Wygląda ciekawie (i mam co poprawiać :wink: ). A czy można by było przestawić podpisy pod sklepami na zoom 18 lub 19 dopiero? Bo przy rzędzie sklepików niewiele da się zobaczyć przez nadmiar napisów…

I odblokować zoom poniżej 8 bo inaczej nie ma jak przesuwać mapy o większy dystans…
Zamiast renderowania nazw chyba lepsze byłby klikalne punkty i szczegóły (np wszystkie tagi) w popup’ie - z samej ikony i nazwy nie zawsze wiadomo co to jest.

Podejrzana ikonka dla sklepów na stacjach benzynowych:
http://osmapa.pl/w/fachowcy/?lat=53.60959&lon=19.59867&zoom=17&ol=S

A na szlakach - niektóre napisy są poprzycinane:
http://osmapa.pl/w/szlaki/?lat=52.32318&lon=20.80961&zoom=19&ol=TI

http://osmapa.pl/w/szlaki/?lat=53.67158&lon=19.63186&zoom=19&ol=TI

No i chyba przekręciłem Ci serwer, bo przestało się ładować :slight_smile:

Kolejna wizualizacja - pasów ruchu wprowadzonych do OSM. Legenda i informacje pod ikonką “i”.
W skrócie - białe kółka z x pokazują łączenie OSMowych way. way z otagowanymi pasami reprezentowane są kolorowymi “szkieletami” (zależnie od użytego tagowania). Na dużych zoom pojawią się ikony przedstawiające zmapowane pasy ruchu.
Warstwy nie ładują się zbyt szybko - proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.

Mapa nawiązuje do podjętego w innym wątku problemu (pkt 2). Co prawda, nie pokazuje automatycznie wychwyconych braków (to trzeba zrobić ręcznie). Jednak braków jest tak dużo, że ręczna analiza będzie na pewno z korzyścią.

W tym wątku proszę o informacje/uwagi dot. wizualizacji. Na temat pasów dyskutujemy w innym miejscu


Przy sporej ilości danych generowanie kafli na takim zoom jest dość powolne. Zszedłem do 9.

Również ze względów wydajnościowych, przygotowałem pobieranie danych (zoom=16+) z overpass. Niestety umiem tylko dla node - potrzebna pomoc.

W wielu miejscach jest wartość yes, co nie wydaje mi się błędne - myślę, że taką ikonkę zostawię - będzie łatwiej wyłapać “nieokreślone” sklepy.

Tak, tu jeszcze nie zastosowałem proxy, który ładnie przygotowuje kafelki.

Chodziło mi o to, żeby zoom dla mapy bazowej nie był obcięty. Żeby można było szybko przesunąć w żądane miejsce.
Dla tych małych zoomów nakładki nie muszą być generowane.
Ew. nie ograniczać powiększenia jeśli wszystkie nakładki są wyłączone.
Lub zamiast tego zooma dodać przycisk do centrowania mapy w bieżącej lokalizacji.

Możesz rozwinąć?
A może wystarczy minimapa, którą dodałem.

Chodzi o to, żeby szybko przemieścić się z jednego miejsca na mapie do drugiego.
Jeśli musze w tym celu wykonać niepotrzebną ilość czynności (np. przesuwać mapę 10 razy zamiast szybkiego zoom out/zoom in w żądane miejsce )
to wolę poszukać innej mapy gdzie to samo zrobię wygodniej.
Przycisk do centrowania na bieżacej lokalizacji - nie bardzo wiem co tu mozna rozwinąć - jeśli chce objerzeć stan mapy tam gdzie aktualnie jestem to jest właśnie ta minimalna ilość czynności.

Hmm, masz rację. Z tym, że może ponieważ jesteś biznesmenem, traktujesz to w tym modelu (w sensie “klient” wymaga). Te mapy w większości powstały przy okazji zabawy z danymi i oprogramowaniem. W wielu przypadkach założeniem nie było oglądanie mapy, tylko prezentacja danych, które warto naprawić lub w ogóle zobaczyć swoje edycje. Wiele osób skończy na powiększeniu kilku fragmentów kraju i popatrzeniu na ikonki. Przy okazji dziękuję osobom, które kompleksowo zajmują się jakimś tematem z wykorzystaniem tych wizualizacji.
I nie piszę tego dlatego, że nie chcę ułatwić pracy z mapą. Możliwości czasowe a i już pomału zniechęcenie nie pozwalają mi na przeznaczenie na te “projekty” tyle czasu ile byśmy chcieli. Takie słowa nie pomagają. WMS-y stoją. Można przyłączyć się od strony wizualnej, zasobowej, może promocyjnej i zrobić jakieś fajne serwisy albo “poszukać innej mapy”.

Teraz zrozumiałem, że chodzi Ci o rzeczywistą bieżącą lokalizację. Nie bardzo potrafiłem to umiejscowić w aspekcie mapy.

Sformułuję to tak:
Mało jest liudzi, którzy zrobili tak wiele jak Marimil dla wizualizacji warstw map.
Marimil,należy Ci się wielkie podziękowanie od nas wszystkich.

W wielu rozmowach na temat OSM to właśnie Twoja praca pozwalała mi skutecznie przekonywać do OSM.

Pozdrowienia,
Marek

+1

PS. Praktycznie, to wszystko co robię i mogę zrobić poprawnie, to dzięki wizualizacjom marimil.

Dziękuję bardzo, oswajam się powoli z wizualizacją, tagami do lanes i turn:lanes itp. i zabieram się za uzupełnienia.

Tośmy sobie pomarudzili i pochwalili.
Okazuje się, że jedno i drugie jest potrzebne, żeby się rozwijać.
Jeszcze tylko czas musi być odpowiedni, żeby krytyka budowała.

Wygenerowałem kafle dla niskich zoom, więc nieszczęsna wizualizacja działa już od poziomu 6.

A czy pomoc jakiegoś programisty plus serwer coś by w Twojej pracy pomogły?
Co musiała by taka osoba umieć, żeby móc pod Twoim okiem wykonać to, na co Tobie w tej chwili brak czasu?
Pytanie jest jak na razie czysto hipotetyczne.