Wizualizacje i analiza danych

Stowarzyszenie ma pieniądze może na 1/30 etatu. Przykro mi, ale chyba łatwiej bedzie pozyskać sponsora niż coś płacić z kasy stowarzyszenia.

Dokładnie tak! Może porozmawiamy o tym na Walnym?
Przydało by się nam dofinansowanie pracy jaką robi np. Marimil (jak ktoś się nie zna, to nie wie, ile pracy za tym się kryje) oraz fundusye na pryeprowadzanie kursów dla szkół w terenie. Mamy sporo słabiej zmapowanych obszarów w Polsce, tam trzeba dotrzeć a to kosztuje.

Ok. Zrozumiałem swoją nadinterpretację. Jak pisałem wcześniej - uwagi nie trafiły w dobry czas.

@marek
Nie chodzi mi o naciąganie ani na chwalenie, ani na koszty. Ja na pewno mam z tego taki zysk, że się czegoś nowego nauczę i w ten sposób do tego zwykle podchodzę.
Każdy w OSM wkłada pracę w rozwój mapy. I na pewno wielu dużo więcej pracy (chociażby z wykorzystaniem tych map) niż ja. Ja zrobię wizualizację i ona sobie “funkcjonuje”. Inni miesiącami na tym pracują.

Z drugiej strony napiszę, że w ten sposób trochę się wyręczam innymi mapowiczami przy poprawianiu/uzupełnianiu mapy :wink:

Marimil,
jasne. Nikomu z nas nie chodzi o zarabianie na tzm, co lubimy i od lat robimy za friko.
Ale przykładowo jeśli np chciałbym przeprowadzić szkolenia w 50 szkołach, to już są spore koszty. Szkoły za to nie są w stanie zapłacić a chętnie by się nauczyły.

We wtorek 20 maja nastąpi przerwa w działaniu serwera. Warstwy na mapach nie będą widoczne lub nie będą aktualne.

W ramach zapoznania się z API napisałem stronę prezentującą drogi bez lub z tagiem Lanes:

http://sprotto.nstrefa.pl/osm/

Po prawej stronie zrobiłem przyciski:

  • do wypozycjonowania mapy na Twojej lokalizacji,
  • do zwiększania i zmniejszania przezroczystości mapy.
    Poniżej zaznacza się rodzaje dróg, które mają być analizowane. Po tym wyborze trzeba wcisnąć przycisk “Load data” i uzbroić się w cierpliwość lub natychmiast dostać komunikat, że zoom jest zbyt mały.

Jak już uda się ściągnąć dane to wyświetlany jest wynik analizy:

  • na zielono drogi, które mają tag lanes,
  • na czerowono drogi, które go nie mają.

A my przypadkiem nie mamy czegoś takiego już?

Poza tym, przypominam, że tag lanes= ma zastosowanie tam, gdzie pasy ruchu są wyznaczone (wymalowane).

Nie ma takiego zapisu na wiki. Wręcz przeciwnie: są dwa zdjęcia, gdzie pasów nie ma namalowanych i podany tag Lanes=2. Jest jeszcze jakiś regulamin poza wiki?

Tak, była długa dyskusja na forum.
Poza tym, może by tak link do wspomnianej wiki?

Kiedyś w ramach akcji ratowniczej po tsunami wywołanym w Polsce przez OSMF robił coś podobnego kolega SunCobalt, jednak serwis zdaje się już nie działa.
Poza tym jest istotna różnica:
U kolegi Cetuska zmiany wyświetlają się prawie natychmiast po zapisaniu edycji, zaś w starym serwisie kolegi SunCobalta trwało to bardzo długo zanim aktualizacja była wyswietlana na mapie.

Tak więc:

+1
Bardzo dziękuję Cetusek i polecam innym używanie!

Edit:
Zbigniew, dzięki za uwagę. Sprawdzałem jednak u sąsiadów. Podany zapis nie obowiązuje.** Lanes opisuje ilość faktycznych pasów jezdni**.

A wizualizacja marimila?

Czy kod tego narzędzia jest gdzieś dostępny?

Sugerowałbym również autorowi tej strony domyślne odznaczenie wszystkiego poniżej secondary (obecnie odznaczone jest tylko service).

Czy owocem takiej dyskusji nie powinna być stosowna zmiana na wiki?

Proszę:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:lanes

Tak. Całe źródło wyświetla przeglądarka. Na serwerze webowym jest jeszcze dwulinijkowy skrypt, który pełni rolę proxy.

O dzięki. Nawet nie pomyślałem by to sprawdzić.

Uwzględnię tą sugestię w kolejnym wydaniu, nad którym pracuję.

Warstwy drogowe - http://osmapa.pl/w/

Na szybko w przerwie w spaniu:

Zawsze mówiłem, że w OSM, a tym bardziej w Polskim każdy wynajduje swoje koło od nowa, i później mamy 6 stron robiących po części to samo, po części co innego rozrzuconych po całym necie…

Cetusek fajnie, że chce Ci się coś robić - doceniam takich ludzi. Może miałbyś ochotę skontaktować się z kolegą Marimilem (twórcą większości używanych wizualizacji)? Przypuszczam, że chętnie podzieli się swoją wiedzą, w zamian Ty trochę go odciążysz, a jak mówią muchy - w kupie raźniej - będziecie mogli robić więcej, szybciej, lepiej i być może w jednym miejscu :slight_smile: Może nawet znajdzie się ktoś jeszcze i w końcu polskie OSM dorobi się wszystkiego w jednym miejscu?

Czego sobie i nam wszystkim życzę :slight_smile:

Ciesze sie na nastepne release.
Moderatorze, zamiast przesuwac osobisty watek z nowym softem, daj po prostu w starym link do pracy Marimila.
Domyslam sie ze Cetusek, tak jak pisal, bedzie nadal pracowal nad swoim rozwiazaniem które moze zawierac elementy podobne do rozwiazania Marimila. A idealnie bylo by to tak, jak pisze Jendrusk :slight_smile:

Do diaska, stronka Cetuska mi chodzi, Marimila sie wiesza (8 rano). Cy serwer jest wylaczony?