Chciałbym poruszyć drobne sprawy, ale ostatnio mapując okolice miałem problem jak nazywać kościoły. Z tego co widzę to nie ma jednego schematu, mamy więc:
Kościół Wszystkich Świętych
Kościół pod wezwaniem świętego Stanisława parafii pod wezwaniem świętego Wojciecha
Rzymskokatolicka Parafia Świętej Rodziny
Parafia pod wezwaniem Świętego Patryka
to tylko kilka przykładów ze stolicy.
Jak Wam się wydaje, które jest najlepsze. Może uda się ustalić pewne zasady i zapisać je na wiki. Głownie chodzi o to, czy pisać “Kościół”, czy “Parafia”. Kościół wydaje się logiczniej, bo może być też bazylika, katedra, czy sanktuarium, ale z kolei na stronach www znajduje się adres korespondencyjny mamy najczęściej: “Parafia…”.
Kolejna sprawa to czy pisać “pod wezwaniem” czy pominąć tak jak w przykładzie pierwszym. A może w ogóle uprościć i pisać tylko: name=świętej Anny, a po reszcie tagów można dojść co to jest?
Druga drobna sprawa to stacje LPG (oddzielne, nie wchodzące w skład stacji benzynowych). Pod kątem używania OSM do nawigacji przydałoby się wykształcić pewien schemat. Np.:
amenity=fuel
fuel:lpg=yes
name=AutoGaz (tu właśnie nie wiem, może name=LPG ?)
tu można dodać jeszcze “operator” z rzeczywistą nazwą firmy prowadzącej stację.
Proponuje Ci napisac do Episkopatu Polski w tej sprawie z zaytaniem jakie jest oficjalne nazewnictwo ( Wcale nie zartuje) oraz (to moze Tomianek by zrobi jako prezes) zwrócic sie z prosba o przekazanie listy z adresami dla calego kraju. Swoja droga zaproponowal bym Episkopatowi stworzenie stronki na której mozna by wyszukiwac koscioly na danym terenie (oczywiscie bazujac na OSM)
Ja nazywam tak, np.: Kościół p.w. Świętego Pastafariana.
Co do stacji LPG - to co proponujesz jest ok, ale ja bym jeszcze dodał jeśli to jest stacja sprzedająca tylko LPG:
fuel:diesel=no
fuel:octane_91=no
fuel:octane_95=no
fuel:octane_98=no
Czy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego to wg Ciebie to samo, co Kościół pod wezwaniem Adwentystów Dnia Siódmego? Kościół jako budynek jest najczęściej “pod wezwaniem” a “Kościół świętego/świętych X” jest wyznaniem.
A po co to wklepywać do nawigacji? Dobra nawigacja wyszuka i bez tego.
A czy nie mamy od tego tagów typu denomination czy jak im tam? Oczywiście nie upieram się, po prostu wydaje mi się, że w tym przypadku nie musimy rozwodzić się nad całą nazwą. Każdy konsens jest dobry.
Od Episkopatu dostaniemy tylko kościoły katolickie i może rzymsko-katolickie ale tego drugiego nie jestem pewien.
Pozostaną jeszcze meczety i minarety, synagogi, kościoły innych wyznań i inne miejsca kultu…
Naszym celem jest posiadanie kompletnej bazy obiektów jakiej nie ma jeszcze nikt.
Mamy potencjał który ciągle rośnie.
W najbliższym czasie skontaktuję się z władzami kościelnymi.
Po wschodniej stronie Polski jest całe mnóstwo kościołów, które w przeszłości były cerkwiami. W związku z tym mam pytanie - jak to tagować? Chodzi mi o specyficzne tagowanie, takie by dało się łatwo takie obiekty wyciągnąć z bazy, gdyby przyszła nam ochota zrobić mapę pokazującą wszystkie tego typu zabytki.
Chciałbym, abyśmy to ustalili, bo wtedy zrobiłbym porządki w bieszczadzkich cerkwiach, które dodałem na wakacjach.
Zaleta jest taka, że można to wyciągnąć automatem, a człowiek edytujący dobrze wie, o co chodzi. Wadą natomiast jest to, że można w ten sposób określić najwyżej jedno historyczne zastosowanie.
Jeśli mi się przydarza tagowanie czegoś, co kiedys było czymś innym, to postępuję według tej zasady. Gdy pojawi się lepsza alternatywa, konwersja może być automatyczna
Jak rysować kościoły w OSM?
Powinienem zaznaczać cały obszar kościoła wraz z terenami zielonymi itp czy na budynku kościelnym dodawać amenity=place_of_worship?
Na upartego jeżeli mamy teren kościelny a na nim budynek kościoła building=church i cmentarz przykościelny amenity=grave_yard to teren będzie sensownie oznaczyć jako place_of_worship. I wyszukałem właśnie, że jest nawet building=monastery (lub odpowiednio historic=monastery) czyli klasztor, który też może podchodzić pod miejsce kultu religijnego. Jeżeli jest sam budynek kościoła, to oczywiście nie mam sensu, ale zdarza się tak, że jest kościół niedostępny dla parafian, bo jest tylko dla użytku klasztornego. ale mogę się mylić, bo nie jestem zaangażowanym katolikiem
Ja też jeśli porządnie chcę otagować kościół to robię tak:
tworzę relację: obszar kościelny (outer), budynek (inner). Relacja jest amenity=place_of_worship. Budynek jest building=church. Podobnie jak na przykład dla szkół.
inna sprawa, że zazwyczaj mi się nie chce i daję po prostu na budynku
Wydaje mi się, że brakuję nazw administracyjnych którym podlega kościół parafialny lub zakonny oraz jednoznacznego określenia czy kościół jest diecezjalny czy zakonny (co wynika z prawa własności).
Sugeruję następującą wersję:
place_of_worship:type=church
(church/chapel/monastery/convent)
diocese=Diecezja kielecka
deanery=Dekanat Miechów
operator=Zakon Bożogrobców
Chce to pokazać, jako przykład, że kościół jest na terenie Diecezji kieleckiej, w Dekanacie miechowskim, ale zarządzany przez Zakon Bożogrobców.
Jeśli kościół jest diecezjalny, nie jest zarządzany przez zakon, to pomijamy tag
A jakie sa praktyczne mozliwosci naniesiena tego podzialu administracyjnego na mape? Czy sa jakies dane z których wolno nam korzystac?
W sumie koscioly / zwiazki wyznaniowe mogly by uzywac OSM do tworzenia mapy gdzie / kiedy jest nabozenstwo / msza itd.