Ktoś może zająć się tym lasem? Są jakieś nieotagowane punkty, a lasu nie ma.
http://www.openstreetmap.org/node/1031503080#map=15/49.5630/21.0044
Ktoś może zająć się tym lasem? Są jakieś nieotagowane punkty, a lasu nie ma.
http://www.openstreetmap.org/node/1031503080#map=15/49.5630/21.0044
Puławy czekają na śmiałka
Skalibrowałem ostatnio całą trasę kolejki wąskotorowej Dynów - Przeworsk z potrzebnymi dodatkami na trasie (mosty, przejazdy, okoliczne drogi, strumienie etc.) i na końcu trasy trafiłem na wyzwanie tylko dla ludzi o mocnych nerwach czy też sporej wiedzy openstreetmapowej http://www.openstreetmap.org/#map=17/50.06714/22.50383
Jak ktoś się czuje na siłach dziubnąć choćby kawałek tak by był ujęty każdy możliwy element nawet po razie zgodnie z planem http://www.bocznice.podkarpackakolej.net/st/l3/09_plan.GIF to resztę już dokończę
Mogłeś tam więcej tagów do tej linii dodać
Patrz: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:OpenRailwayMap/Tagowanie
No fakt jest tego trochę Można utonąć w ilości opisów, choć osobiście brakuje mnie taga roughness, smotheness czy podobnego gdzie by można wpisać na danym odcinku jak turkoce i koleboce
Tak czy owak ważne by z tych wszystkich tagów wyłowić czego nie bardzo widzę jak opisać rampę łączącą tory wąskie z szerokimi. Bez tego na pewno się coś spieprzy.
Nadal również liczę, że wśród mapowiczów jest fan kolei bo ta ilość elementów do otagowania mnie przytłacza
Zauważyłem, ze granice Gorczańskiego Parku Narodowego nie są zbyt dokładnie u nas wyznaczone i zastanawiam się jak można to poprawić. Jest nawet spis działek (http://www.gorczanskipark.pl/page,art,id,223,kategoria,Wykaz_dzialek_ewidencyjnych_w_granicach_GPN.html) i podstrona z mapą http://mapa.gorczanskipark.pl/ , ale nie wiem jak można by z tego jakoś po ludzku skorzystać, np. jako podkład. Macie pomysł?
Dodatkowo na mapach GPN widać, że obszar parku nie jest jednolity i trzeba te dodatkowe kawałki dodać do (istniejącej już) relacji.
Witam wszystkich mam prośbę o większą akcję, ostatnio wchodziłem na mazury i az wstyd co tam sie dzieje. Tam bywaja turysci nie tylko z Polski a na mapie poza większymi miatami tylko główne drogi i nazwy miejscowości adresy zaimportowane w szczerym polu bo drogi niedorysowane. Troche zacząłem sam ale tego jest bardzo dużo.
O jakiś konkretny obszar ci chodzi? Motywacja siada jak sie chce człowiek zabrać za całą krainę geograficzną.
No właśnie taki
http://www.openstreetmap.org/#map=10/53.9440/21.2613
Ja jadę po kolei od miasta do miasta po głównych trasach i w boki bo jak widzę całość to też siadam. Ostatnio Mkołajki robiłem bo były tylko głowne drogi i ulice.
To na pewno warto zrobić ale mamy chyba dużo grubsze braki. Moim zdaniem brakuje całego Magurskiego Parku Narodowego. Nie renderuje się a wyszukiwarka znajduje tylko pojedynczy węzeł.
Kiedyś popej podpowiedział mi aby skorzystać z zasobów European Environment Agency: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=437866#p437866
Pobrałem dane ale to ogromny plik, obejmujący całą Unię. Trzeba by się nauczyć QGIS’a aby wyciąć interesujący fragment i ewentualnie skonwertować na inny format. Nawet zacząłem ale wielkość zadania przekroczyła moje zasoby czasowe
Po dłuższym czasie ponownie zajrzałem do danych EEA. Sprecyzuję: w CDDA są rezerwaty, parki krajobrazowe i obszary chronionego krajobrazu. W Natura 2000 układ jest bardziej skomplikowany i różne kategoryzacje ale między innymi są obszary parków narodowych.
Ewentualne operacje QGIS nie są trudne. Ładujesz mapę w formacie shp poprzez menu “warstwa->dodaj warstwe->dodaj warstwę wektorową”. Potem odszukujesz interesujący Cię obiekt i go zaznaczasz narzędziem “wybierz obiekty …”. Następnie korzystasz z menu “warstwa->zapisz jako” i w formatce zaznaczasz “zapisz tylko wybrane”, zmieniasz układ warstwy na EPSG4326 (czyli WGS84) i zapisujesz. W rezultacie dostaniesz mały plik shp, który można importować, np. JOSM z pluginem powinien wczytać.
Dla przykładu tutaj wstawiłem plik z obszarami parków Gorczańskiego i Magurskiego w formacie OSM:
http://gmaptool.eu/inne/Natura2000.7z
Sprawdźcie, czy dokładność tych obszarów jest wystarczająca.
Trochę porysowałem, faktycznie masakra w okolicach Mrągowa.
Rewelacja, dzięki! Tylko że magura.osm zawiera obszar SITENAME=Ostoja Magurska a w necie znalazłem taki opis: Obszar Natura 2000 Ostoja Magurska jest położony w większości na terenie parku narodowego. Czyli to jeszcze nie jest to co potrzeba do wyrysowaniu Parku. Jesteś w stanie znaleźć granicę Parku?
Oprócz mapy SHP, EEA udostępnia pliki csv z opisami. Tam są takie teksty:
"SITECODE","ORG_NAME"....
"PLH180001","Magurski Park Narodowy"....
"PLH120018","Gorczański Park Narodowy"....
Co by sugerowało, że te obiekty to wprost parki narodowe.
Edycja: żeby nie było za łatwo, to w przypadku Gorc są 2 obiekty opisane jako Gorczański Park Narodowy, na mapie jeden jest nazwany “Gorce”, drugi “Ostoja Gorczańska”. Trzeba by mieć inne źródła, żeby zweryfikować mapę.
@popej: Najwyraźniej to jest jakaś inna granica - na oko ma inny kształt niż granica parku (to widać choćby po tym, że jest jednolita, a na stronie GPN jest kilka oderwanych obszarów) i inny niż granica otuliny.
Bardziej niż na oko porównać ich nie potrafię, bo wprawdzie potrafię w JOSM-ie wczytać plik z granicami (http://www.gorczanskipark.pl/admin/art/16_2.jpg) jako obrazek, ale już odpowiednio rozciągnąć go i przesunąć, żeby pasował, to już nie. Jak to należałoby zrobić (na pewno jeszcze mi się to przyda)?
Ostoja gorczańska to projektowany SOOS, czyli “specjalny obszar ochrony siedlisk” - zapewne twór parkopodobny ale nie narodowy, tylko na poziomie UE (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostoja_Gorcza%C5%84ska, https://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalny_obszar_ochrony_siedlisk).
A podział na kompleksy GPN z nazwami (1 główny, 12 dodatkowych) jest na tym szkicu:
Ten drugi obszar z Natura 2000, o nazwie “Gorce”, jest podobny do obszaru Gorczańskiego Parku ale też nie obejmuje satelitarnych obszarów.
Wrzuciłem plik OSM tutaj:
http://gmaptool.eu/inne/gorce.7z
O, pal diabli na razie z tymi 20 hektarami dodatków, grunt, że kształt kompleksu głównego wygląda nadzwyczaj prawilnie!
Co z tym mogę zrobić: po prostu kopiuj-wklej (oczywiście wyrzucając obecny kształt z OSM, uprzednio pobierając z niego tagi), źródło: European Environment Agency, czy jakoś inaczej?
Jeszcze dla porównania oba parki narodowe z danych BDO250, udostępnianych bezpłatnie przez CODGiK:
http://gmaptool.eu/inne/CODGIK.7z
Informacja co do użycia danych EEA jest tutaj:
http://www.eea.europa.eu/legal/copyright
A dane Natura2000 tutaj:
http://www.eea.europa.eu/data-and-maps/data/natura-5
Moim zdaniem wystarczy podać źródło danych (ale nie jestem prawnikiem).
@popej: Przede wszystkim wielkie dzięki za pomoc!
Jak porównałem GPN z (1) EEA i (2) CODGiK , to (1) ma około 1,7 tys. punktów, (2) tylko około 400 punktów (teoretycznie to lepiej dla OSM). W niektórych punktach jest nawet 200-300 metrów różnicy, a w lewym dolnym rogu (dół linii na południe od Turbacza) to nawet ponad kilometr, przy czym bardziej ufam (1), bo zwykle jedzie wedle czegoś sensownego - np. drogi albo wzdłuż różnicy “fazowej” (czyli wizualnie nieco inaczej wyglądających) różnych połaci lasu, a (2) tak na azymut często, czyli “przez łąki i pola”…
Ciekawe jak jest z innymi parkami - być może też mają granice do poprawy z zasobów Natury 2000.