Propozycja: trasy europejskie jako highway=trunk/motorway

Skoro chcesz wprowadzić tak kontrowersyjną zmianę powinieneś uzyskać zgodę społeczności, wypracować konsensus. Twoje słowa! Do dzieła!
Zastanawiam się co zrobisz dalej? primary>krajowa, secondary>wojewódzka? Gdzie tu logika?

Nad OSM spędzam kilka do kilkanaście godzin tygodniowo od długiego czasu, więc miłoby było otrzymać w zamian minimum szacunku. U Ciebie jest jednak z tym problem, ostatnio gdy narobiłeś zamieszania na forum międzynarodowym koledzy bronili Cię “różnicami kulturowymi”.

Miałeś mój szacunek dopóki szanowałeś innych. Straciłeś go, kiedy osoby niezgadzające się z Twoją propozycją nazwałeś leśnymi dziadkami i próbowałeś robić FUD w kierunku stowarzyszenia OSM Polska, że rzekomo przejada Twój ciężko zarobiony 1%.

Nieprawda Zbigniewie, krytyka, którą wcześniej byłem w stanie przemilczeć poleciała w waszą stronę po tym gdy próbowaliście mnie uciszyć w bardzo nieelegancki, daleki od szacunku sposób. Uważam, że jesteście tak zadufani w sobie że wielu spraw niedostrzegacie lub nie chcecie ich widzieć. Warto nabrać trochę pokory.

@Zbigniew_Czernik
Taki mały offtop → doskonale się znam na wiki(silnik) i jest możliwość zabezpieczenia strony przed innymi użytkownikami bez uprawnień, więc można tak zrobić i na translate, i na ogólnej wiki.
Ogólnie przydałby się PROJEKT na wiki dotyczących dróg w Polsce, wyznaczyć standardy tagowania, klasyfikacje dróg, zabezpieczyć stronę przed edycją “fanatyków” i trzymać się tych wytycznych, bo to dla mnie głupota, że niektórzy tagują drogi wojewódzkie jako trunk(sic!) a inni jako secondary itp.

Prośba do wszystkich, zanim coś napiszecie upewnijcie się, że znacie temat. Minimum to przeczytać ten wątek ze zrozumieniem.

Mogę streścić: kolega dammat sobie wymyślił, że zmieni tagowanie głównych dróg w PL, bo mu się render nie podoba, zupełnie ignorując to, że schemat tagowania dróg każdy kraj ustala sobie indywidualnie.
(pewnie należę do tej grupy, która nie przeczytała ze zrozumieniem) :smiley:

Uważaj z takim stwierdzeniami, bo teraz potwierdziłeś koledze, że wojewodzka=secondary, powiatowa=tertiary i znowu ktoś narobi bałaganu gdzieś w Polsce. Czasami warto się zastanowić przed kliknięciem “Wyślij”.

Nie można zmieniać znaczenia danego tagu. Zgodnie z definicją Wiki, do trunk najbardziej pasuje “droga krajowa”. ja drogi krajowe ograniczam do tych najważniejszych czyli zawartych w trasach europejskich.

Czemu tak? Co ma zrobić deweloper nawigacji, oczekuje po tagu trunk sieci najważniejszych dróg w danym kraju a dostaje sieczkę. Patzry dookoła i wszędzie jest ok. Więc macha ręką na nas i robi aplikację według standardu. To co robię to właściwie udowadnianie, że król jest nagi.

Można sobie zadać pytanie komu zależy na tym, aby sieć dróg w Polsce wyglądała amatorsko, nieprofesjonalnie? na pewno nawigacjom komercyjnym. na pewno Mapfactorowi który namawia do zakupu map komercyjnych sugerując, że OSM jest niedokładne.

Robiłeś jakąś nawigację? Możesz się czymś pochwalić? A może napiszesz wyraźniej, który deweloper? Jak na razie wypowiedział się jeden (popej), któremu Twoja zmiana jakoś nie podchodzi.

Namawia do tego od samego początku. Chcesz powiedzieć, że 4 lata temu OSM było dokładniejsze od map TomTom? Śmiem wątpić. Śmiem wątpić w to, czy OSM już teraz jest dokładniejsze od TomToma, np. w aspekcie jednokierunkowości ulic.
Nie doszukiwałbym się od razu spisku wszędzie.

Czyli jak dobrze rozumiem, profesjonalna sieć dróg ma wyglądać cała na niebiesko lub zielono z lekkim czerwonym dodatkiem?
Jest takie powiedzenie - “nie oceniaj książki po okładce”, tak samo drogi po jej “kolorze”.

Wg mnie profesjonalna sieć wygląda tak, że dany typ drogi ma ten sam tag, a nie, że połowa drogi wojewódzkiej jest trochę zielona, trochę czerwona lub pomarańczowa - ktoś może pomyśleć, że jesteśmy niezdecydowani, bo raz tagujemy tak, a później inaczej.

Proponuję, żeby członkowie stowarzyszenia OSM Polska wyznaczyli standardy tagowania dróg w Polsce, a do tego czasu zamknąć ten temat.

Jeśli nie wiesz o czym mówię, to zastanawiam się czy znasz IT na tyle dobrze co myślałem, że znasz…

To jest właśnie podejście amatorskie. Szlak komunikacyjny biegnie przez cały kraj. Czasami dwie jezdnie, czasami jedna. Nie zawsze jest potrzebna autostrada lub S dwujezdniowa. To nie zmniejsza znaczenia danej drogi. Chcesz zobaczyć podejście profesjonalne to popatrz na Automapę albo Google. I nie mówię tu o dsotosowaniu się do renderingu ale o uzywaniu tagowaniazgodnie z tym jak zostało zaprojektowane. Przecież nikt nie wpadnie na pomysł aby drogi wojewódzkie tagować jako unclassified? A Coś analogicznego się dzieje, gdy tagu trunk używamy do wąskiej, specyficznej grupy dróg.

Nie muszę znać. Jak na razie widzę, że osoby, które mają jakieś doświadczenie w tworzeniu nawigacji i obycie z danymi OSM nie popierają Twojego pomysłu, a wręcz są przeciwni. Oczywiście, możesz powiedzieć, że “oni są beton i w ogóle TWA”, ale gdybyś mógł przynajmniej wykazać się jakimkolwiek, chociaż najmniejszym projektem nawigacyjnym, miałbym podstawę myśleć, że to oni się mylą, a Ty masz rację. Przypomnę - piszę to w kontekście deweloperów, których wspomniałeś w poście wyżej.

Więc dlaczego to Ty jesteś najgłośniejszy skoro nie czujesz się ekspertem w tej dziedzinie?

Jak skomentujesz tą definicję:

https://en.wikipedia.org/wiki/Trunk_road

i jej polską wersję:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_krajowa

A widzisz, tego nie powiedziałem, że się nie czuję :slight_smile: Napisałem tylko, że “nie muszę się znać”.

Bardzo prosto - każdy kraj ma swój schemat tagowania dróg w OSM i nie widzę potrzeby dostosowywania jej do Austrii czy innych krajów.

Nie istnieje taka zasada. Błędnie interpretujesz zapis mówiący o tym, że w zależności od kraju drogi trunk mogą być jedno lub dwujezdniowe, mogą być asfaltowe, mogą być też nieutwardzone na terenach rozwijających się. Ale trunk to trunk i zawsze ma spełniać swoją rolę, funkcję w sieci dróg*. Tak samo jak forest to forest i nikt nie bedzie nim tagował ogródka. Jeśli tego nie zrozumiesz, OSM nie wyjdzie z amatorszczyzny. Przebłyski są, wiele dróg już teraz tagowanych jest wbrew tzw. “schematowi tagowania w Polsce” ale każdy mówi że to tylko taki wyjątek. Nie, to nie wyjątek. To dowód na to że obecny system nie sprawdza się.

  • Dopiero motorway zarezerwowany jest dla krajów wysoko rozwiniętych, dla dróg co najmniej dwupasmowych, pozwalających na szybkie, bezpieczne, bezkolizyjne przemieszczanie się.

Zgadzam się, że niektóre krajówki mogłyby być spokojnie podniesione do trunk, ale nie jedynie z tego względu, że należą do sieci E-road - a to właśnie proponujesz w tym wątku.

W takim razie może pójdziecie na kompromis i wymyślicie nowy standard tagowania dróg? Będzie można wtedy zakończyć tą dyskusję.
Drogi wojewódzkie, krajowe oraz wyższe można szybko poprawić dzięki relacjom, a to właśnie o te drogi jest największy szum.

Jak to mawiał były prezydent - “zgoda buduje” :smiley:

A z jakich innych względów i kto miałby decydować?

Odniosę się jeszcze do kilku postów wyżej, bo dammat - i o tym doskonale wiesz co miał na myśli (bo sam rewertowałeś DTŚ) jednak musiałeś w swoim stylu wbić szpileczkę.

I post, który wg mnie pasuje bardziej do argumentacji dammata niż Zbigniewa_Czernika :smiley:

źródło

Przecież to już jest w OSM. Mnie to podpada pod relacje i nie niszczy tego co jest już wprowadzone. Myślałem, ze to już zostało gdzieś uzasadnione.

Masz mój sprzeciw.

@marcin_b
O, swietnie, że zacytowałeś mnie, bo to doskonale pokazuje, że nie jestem fanatykiem trzymania się administracyjnego podziału dróg, co insynuuje dammat :stuck_out_tongue:

Super, że jesteś z tego zadowolony. Ale ja nie o tym, bardziej chodziło mi o TEN (w którym jesteśmy) wątek, bo to znaczy, że na dwujezdniowych bezkolizyjnych eskach można tagowanie - analogicznie - podnieść do motorwaya. W tym aspekcie idea odzwierciedlenia stanu faktycznego komfortu jeżdżenia i systemu dróg (a nie znaków drogowych, czy administrowania drogą) w stosunku do trunk → motorway, jak i niektórych primary → trunk jest właśnie przez dammata (szacunek za cierpliwość) rozwijana. I ma sens.