OsmAnd - darmowa nawigacja (również offline)

Świeżych map nie ma, bo są nowe - testowe. Jeśli chcesz, testuj: http://openstreetmap.pl/osmand-new/indexes/

Zmiana polega głównie na tym, że są kompilowane aktualną wersją MapCreatora, w której balrog-kun dodał obsługę polskiej adresacji. W praktyce mogło się nic nie zmienić :slight_smile:

Cel byl taki, zeby w praktyce nie bylo zmian. Zostal jednak wlaczony do danych pikietaz, a w samym OsmAndzie w nastepnej wersji powinna byc ikonka dodana przez Kendziego, jednak styl graficzny domyslnie jej nie pokazuje.

A czy jest możliwość, aby zostały dodane również szlaki turystyczne? Ostatnio dawno nie sprawdzałem jak to wygląda, ale kilka miesięcy temu ich nie było, w mapach (oficjalnych?) z tego żródła są i można je wtedy włączyć w OsmAnd tak, aby było je widać (więcej na temat tego jak to zrobić jest tutaj).

60 kilobajtów różnicy w tydzień? albo nowy mapcreator produkuje mniejsze pliki, albo lenistwo :slight_smile: .

Witam, mam ten sam problem co Piotrek_Wroc.
Mam OsmAnd free 1.7.5

Ściągnąłem mapę wektorową Poland_europe_2_20_140527.obf
Wgrałem do katalogu osmand. Ale nijak nie da się jej wybrać.

Ustawienia > Zarządzanie danymi > ‘Mapy offline’ - wykrywa ją.
Ale jak kliknę ikonkę ‘Download’ to w dziale ‘Pobrane’ jej nie ma.

Archwizuj/Przywróc nic nie zmienia.
Ustawienia > Nawigacja > ‘Usługa nawigacyjna’ mam OsmAnd (offline).

Nie znalazłem nigdzie takiej opcji jak ‘Źródło mapy’
Czy wie ktoś może jak temu zaradzić?

Spróbuj: Ustawienia → Zarządzanie danymi → 3 kropki (symbol menu) → Odśwież

Bo to prawdopodobnie nie są miejscowości tylko dzielnice wsi. Kiedyś zwracałem na to uwagę aby to inaczej tagować bo wprowadza w błąd.

Niestety nawigacja ta nie ma możliwości wyszukiwanie adresów we wsiach bez ulic.

Akurat w tym przypadku nie jest winna stricte nawigacja, a przygotowane mapy. Te oryginalne, dostępne do ściągnięcia w konfiguracji programu nie dają możliwości wyszukania adresu na wsiach, ale te kompilowane przez balrog-kun owszem. Tutaj link: http://openstreetmap.pl/osmand/indexes/. Należy ściągnąć plik, rozpakować i podmienić ten oryginalny.

Dzięki - już zasysam :slight_smile:
Czy jest prosty sposób na konwersje pbf, obf na format map? Osobiście od lat używam i wolę Locus Pro.

Ktoś może jechał na Osmandzie do Chorwacji?
I może się podzielić swoimi doświadczeniami?

Nie aż tam, ale na Węgry próbowałem.

Lepiej pożegnaj się z bliskimi ;-).
To ociężały program z niewydolnymi algorytmami przeliczania trasy.
Wiesz zapewne ile można przejechać za 15-30 sekund. W mieście możesz błądzić w nieskończoność, bo Osmand nie zdąży przeliczyć trasy.

Zgadza się. Gdy się ustawi długą trasę to on za każdym razem (gdy się zjedzie z wyznaczonej) przelicza całą trasę, zamiast przeliczyć tylko np. najbliższe 10-20 km.
Ja jadąc w długą trasę przed wyruszeniem ustalałem sobie trasę na komputerze, zapamiętywałem ważniejsze miasta i już w trakcie jazdy ustawiałem jako cel następne miasto z tej listy, dzięki czemu routing wyliczał się w przyzwoitym czasie.

A teraz używam Navigator Free do podróży samochodem.

Poczekajcie do końca roku. Dostaniecie naprawdę porządną apkę gdzie tego problemu nie będzie.
Szukam od września beta testerów.

Żart: czyli mamy odłożyć wakacyjne wyjazdy na styczeń? :wink:

Dość dużo przemieszczam się z wykorzystaniem nawigacji opartej na mapach OSM. Wnioski moje są następujące. Osman istotnie algorytm wyznaczania trasy ma bardzo kiepski. Absurd jest już maksymalny jak trzeba się zatrzymać np. w aglomeracji śląskiej i poczekać aż program się zastanowi. Na łeb na szyję program Mapfactor przewyższa osmanda. W przypadku zmiany trasy w ciągu 1-3 sekund program generuje nową trasę. Nie jestem specjalistą algorytmów, ale mam wrażenie że mapy Mapfactora są mocno odchudzone co na pewno przyśpiesza algorytm. Osmand natomiast jest mocny jeśli idzie o mapowanie w trasie, czyli nagrywanie informacji mającej wygenerować zmiany na mapie.
Marku zgłaszam się na beta testera nowej aplikacji jeśli już masz jakieś wersje beta przed beta daj znac.

Hej Jerrystef,
bardzo chętnie.
Na razie w testach nie kompilowana była jeszcze mapa Polski ale nastąpi to już pod koniec sierpnia jeśli się nie mylę.
Nawigacyjne engline , głównu silnik, już jest.
Przypomniej mi się na PM.

Zbigniew,
mam nadzieję że się nie zgubisz do tego czasu. Odpuśc sobie złośliwości :sunglasses:
Zapraszałem Cię nawet do wspólpracy nad samą koncepcją, ale nie chcialeś.
W tej chwili wspólpracuję z kilkoma inymi krytycznymi testerami dobrze znającymi różne apki nawigacyje takei jak SunCobat, któremu nasza społeczność dużo zawdzięcza.
SunCobalt przygotował np. schemat mapowania znaków informacyjnych na autostradach.

O co chodzi:
W planach są interpretatory graficzne generujące duże szyldy z wielema rozjazdami.To potrafi być pomocne a brak tego w MApFactor.

Nie odróżniasz żartu od złośliwości? Szkoda. Tym bardziej, że zaznaczyłem iż to żart jest.

Bardzo Cie przepraszam Zbigu. Faktycznie nie zauważyłem słowa żart.
W styczniu można pojechać do Tajlandii lub Indii. Wymarzona pora na testing w tej okolicy :stuck_out_tongue:

Proces testowania trwa u nas wiele miesiec i jest bardzo … ostry z tego co widzę.
Chłopaki pochylają się nad sprawami, które bym osobiście bez mrugnięcia okiem przepuścił
jednak oni są przyzwyczajeni do bardzo surowych standardów tzw. embedded navigation.

Woow!
Jestem pod wrażeniem. Nowy Osmand release 1.8 liczy u mnie trasę z Krakowa nad morze coś nawet chyba mniej niż w 2 minuty.

Viago z mapą OSM liczy trasę Gdańsk-Kraków w mniej niż 10 sekund. Ale to komercyjny program, kosztuje 3zł :wink: