OsmAnd - darmowa nawigacja (również offline)

Aha, dzięki za wyjaśnienie. “Przygotuj się” i inne ozdobniki już sobie sam wyciąłem :slight_smile:

Ooo, miło. Przy okazji poprawek, możesz dorzucić obsługę brązowego, proszę?

Pozdrawiam,
Grzesiek

Napisz jaśniej. OSMand w Mapniku renderował szlaki turystyczne opisane OMCF i teraz dodatkowo renderuje czarny?
Ten czarny też tagowany jako OMCF?
Gdzie można rzucić okiem aby w OSMAadzie te szlaki zobaczyć?
Czy to znaczy, że mamy dopisywać do nierenderowanych tagi OMCF, czy warto czekać na renderowanie tagu coulour?

Jeśli uda (udało) ci się przepchnąć rendering szlaków pieszych i jest nadzieja na rowerowe, to czy nie mógłbyś zaproponować aby OsmAnd renderował atrakcje turystyczne jako np czerwoną kropkę podobną do drzewa?
Często gdy jest kilka atrakcji koło siebie to napisy a nawet ikony są wycinane.
Można przejeżdżać kilkaset metrów od takich atrakcji i ich nie zauważyć na ekranie smartfona w skali"rowerowej" lub samochodowej.
Kropki by nie właziły na siebie i można by zwiększyć zooma aby zobaczyć co to za atrakcja

A co z kaflami osmapy?
Nie da się tego skonwertować pod obf?
Gdyby można było pracować w OsmAndzie z Osmapą to może łatwiej by nam było wypracować styl turystyczny uwzględniający tagowanie polskie.
Skąd program Lotus Free pobiera kafle osmapy?
Sami kompilują czy podkradają z naszego serwera ?
Dałoby się spakować kafle osmapy aby pobrać Polskę raz na miesiąc do używania w Lotusie ?
Wtedy byłby doping do dopieszczania stylu pod okiem milionów turystów pieszych, którzy najbardziej cenią szlaki a swymi trackami pomogliby aktualizować przebieg tych szlaków , bo często są przesuwane.
Często tu pada odpowiedź skompiluj sobie mapę sam.
Jednak jeszcze nikt się nie pochwalił że jakiś prosty styl zrobił .
Nie wiem jak silnego kompa trzeba mieć aby samemu ćwiczyć kompilacje ale może jakiś poradnik to by człek spróbował robić swoje województwo.
No ale czy piekarz powinien wyprzedzać tu informatyków?
Jeśli name każdego obiektu jest wyświetlane na wysokim zoomie to może nie kombinować z setkami ikon tylko w stylu umieścić najpotrzebniejsze informacje typu kolory szlaków i kilka rodzajów tracków aby zacząć tagować utwardzenie i równość dróg polnych i leśnych?
Tu potrzebna dyskusja nad dopracowaniem traktype, bo obecny model nie zachęca do tagowania a brak renderingu traktype kompletnie rozwala najważniejsze moim zdanie informacje na OSM.
Zeszliśmy na taki poziom wyrysowania tracków, że dawno powinniśmy wyróżnić “miedze polne” od wywalcowanych szlaków na podbudowie z tłucznia, do wywożenia drewna z lasu ciężkim sprzętem.
Krótko mówiąc OsmAnd-Mapnik pokazuje kreski co daje informacje którędy z lasu da się wyjechać, ale nic o komforcie i nic który z gęstych tracków wybrać.
Szlaki ten problem rozwiązują dla pieszych, bo z wielu dróg wybierają wygodne lub malownicze, czyli optymalne.
Zatem tak szczegółowa mapa jak OSM powinna dawno problem zauważyć, bo nasze mapy topograficzne opracowane po wojnie, już kreśliły kilkanaście rodzajów dróg gruntowych za pomocą kombinacji długości kresek i kropek.
Zatem może osmapa nie powinna być tak kolorowa a bardziej praktyczna? Rzecz w tym, że dokładne mapy bardziej przydają się w terenie niż na kompie.
Piach, błoto, luźne kamienie, duże kamienie, wysoka trawa, głębokie koleiny na tracku powinny być tagowane, a renderowana kreska powinna mnożyć kombinację utrudnień i rysować linię proporcjonalną do komfortu czyli prędkości jazdy (głównie chodzi o rower) .

Nie lepiej, by takie rzeczy zgłaszać do OsmAnda (chyba tu: https://github.com/osmandapp/Osmand/issues)) a nie do osoby, która czasem zgłasza do OsmAnda?

Ja dziś wykryłem, błąd- ciekawostkę w OsmAnd. Jeśli ustawione mam ‘Unikaj Autostrad’ program nie “widzi” w ogóle autostrady , choć pokazuje ją na ekranie. Tzn miałem włączone ‘unikaj autostrad’, program pokazał jakąś tam drogę, ale ja na przekór wjechałem na autostradę i zaczął zachowywać się tak jak bym po polu jechał, kazał mi zawracać do drogi którą wyznaczył i dawał komunikat ile od tej drogi się znajduję, po dalszej jeździe autostradą nawigacja znajdowała drogę od jakiejś tam poprzecznej drogi na którą nie ma oczywiście zjazdu, tylko przecina górą tą autostradę. Dokładnie OsmAnd zachowywał się na autostradzie jakby w tym miejscu nie było żadnej drogi i jechał po polu. Podejrzewam, że algorytm szukanie trasy w OsmAnd z włączoną opcją “unikaj Autostrad” właśnie tak to robi, że pomija wszystkie autostrady ze swojej sieci dróg, co według mnie jest błędem.

Benek, nie za bardzo wiem o co Ci chodzi z tym OMCF, no chyba, że chciałeś zapytać o szalki opisane za pomocą tagu osmc:symbol …

Wytyczne co do sposobu tagowania szlaków turystycznych w OpenStreetMap (OSM) znajdują się m.in. na wiki: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Tutoriale/Szlaki

Ze względu na to, że serwisy mapowe i aplikacje wykorzystują różne tagi do renderowania szlaków myślę, że przy opisywaniu szlaków warto wprowadzać komplet informacji. Dla szlaków pieszych powinniśmy wpisać m.in.: route=hiking, network=lwn (lub: rwn, nwn, iwn), ref =…(krótkie oznaczenie szlaku, np. numer), colour=red (lub inny) oraz osmc:symbol=red:white:red_bar (przykładowo). Dla rowerowych: route=bicycle, network=lcn (lub: rcn, ncn, icn), ref=…, colour=red (lub inny). Uwaga, tag osmc:symbol jest stosowany raczej tylko do szlaków pieszych, więc w rowerowych nie powinien być stosowany.

A dlaczego wpisywać zarówno tagi colour i osmc:symbol? Ponieważ np. OSMapa renderuje szlaki z tagu colour, a np. OsmAnd piesze szlaki tylko z osmc:symbol.

Przechodząc do naszego OsmAnda, na podstawie danych z OSM kompilowane są mapy wektorowe prawie dla całego świata, w tym również dla Polski. Można pobierać je on-line z poziomu aplikacji OsmAnd lub na komputer PC, a następnie po wypakowaniu z zipa przerzucać je do głównego katalogu aplikacji, tj. osmand\

Mapy należy pobierać z następującej lokalizacji: http://download.osmand.net/list.php?d=1
Wektorowa mapa Polski to: poland_europe_2.obf. Najłatwiej ją po prostu wygooglować wpisując do wyszukiwarki nazwę tego właśnie pliku. Obecnie aktualizacje map wektorowych dla OsmAnda wychodzą dość regularnie (no może z małymi wyjątkami) i są aktualizowane co dziesięć dni, tj. 1-szego, 11-tego, 21-szego każdego miesiąca. Przy okazji, to właśnie dzisiaj powinna być kolejna aktualizacja…

Uwaga, wcześniej w niniejszym wątku podano również inną lokalizację do pobierania wektorowej mapy Polski w wersji, która lepiej obsługuje wyszukiwanie po adresach, ale niestety jak na razie nie ma wbudowanych danych o szlakach turystycznych (rowerowych i pieszych)!

A teraz o tym gdzie te szlaki zobaczyć w OsmAndzie. Załóżmy, że używamy OsmAnda w wersji 1.5.2 lub nowszej, tj. 1.6.5., nie ważne czy free czy plus, oraz, że wcześniej wgraliśmy już mapę tam gdzie potrzeba (patrz wyżej) i zrestartowaliśmy aplikację. W skrócie podam przykładową klawiszologię:

Menu > Zdefiniuj widok > Źródło mapy > Mapy wektorowe offline
Powinna wyświetlić się mapa wektorowa.

Menu > Konfiguruj ekran > Styl renderowania > …
i wybieramy sobie styl renderingu np. Touring-view_(more-contrast-and-details)
a następnie po wybraniu wychodzimy z tego menu.

Wchodzimy jeszcze raz w > Menu > Konfiguruj ekran >
i odptaszkowujemuy opcje: Hiking symbol overlay oraz Show cycle routes
Od tego momentu gdy przybliżymy mapę przynajmniej do zooma 12 powinny wyświetlać się w kolorze szlaki piesze oraz rowerowe, o ile w danym rejonie są wprowadzone do bazy OSM.

Szlaki są renderowane również w niektórych innych stylach. W zależności od wersji OsmAnda style te oraz ich opcje mogą się innaczej nazywać. Warto trochę się pobawić i poeksperymentować. Zaawansowani użytkownicy mogą również sobie sami tworzyć nowe style i wrzucać je do OSmAnda.

A teraz jeszcze o renderowaniu czarnych (i nie tylko) szlaków w OsmAndzie. Po pierwsze chodzi o rendering szlaków podczas wyświetlania mapy wektorowej, a nie kafli mapy rastrowej. Kafle to zupełnie inna historia!

O co chodziło z tym czarnym? Tak jak wcześniej napisałem w OSM są wprowadzane dane dotyczące szlaków turystycznych, a szlaki piesze są opisywane m.in. tagiem osmc:symbol i odpowiednimi wartościami tego tagu, które m.in. zawierają kod koloru szlaku. W Polsce używamy pięciu kolorów, w tym czarnego, i takie dane są wprowadzane do OSM. Z tym czarnym chodziło o to, że my go używamy, a w innych krajach chyba nie, i nikt wcześniej nie pomyślał oby przenosić go do mapy wektorowej obf. Po prostu szablon stylów do tworzenia mapy obf wcześniej zawierał tylko wytyczne do przerzucania szlaków w czterech kolorach, a nie w pięciu. Ja to jakiś czas temu uzupełniłem, i tyle.

A co zrobić aby widzieć w OsmAndzie również piesze szlaki czarnego koloru? Albo trzeba używać najnowszą wersję OsmAnda, tj. na dzisiaj 1.6.5, albo do starszej 1.5.2 wgrać odpowiednio poprawiony swój własny styl renderingu.

Natomiast przy renderowaniu szlaków rowerowych nie jest jak na razie wykorzystywana informacja o kolorze szlaku.
Szlaki rowerowe są renderowane w kolorach, ale kolory te zależą tylko od rodzaju sieci, czyli ważności szlaku. Np. innym kolorem są renderowane szlaki lokalne, innym regionalne, innym krajowe, a jeszcze innym międzynarodowe.

Z tym tagiem colour, gdyby udało się go przepchnąć do pliku mapy wektorowej obf, to można by renderować np. lokalne szlaki w kolorach odpowiadających kolorom tych szlaków. Ale na razie jest z tym mała zagwozdka po stronie twórców programu. Victor mi obiecał, że coś w tym kierunku poprawi, ale na razie czekamy.

Ja nie uczestniczę ostro w projekcie OsmAnda, tylko po prostu trochę pogrzebałem tam w sprawach związanych ze stylami renderowania. Głownie interesują mnie szlaki, i tyle. Zresztą jestem tylko użytkownikiem OsmAnda, a nie programistą.

Kafle rastrowe można pobierać on-line z poziomu aplikacji, albo za pomocą zewnętrznych narzędzi przygotować sobie na PC-cie, a następnie przerzucić do OsmAnda.
OsmAnd na swojej liście ma OSM Poland (contour lines), a z kolei mapy rastrowe na PC-ie przygotowuję (czytaj pobieram) za pomocą MOBAC-a (Mobile Atlas Creator): http://mobac.sourceforge.net/

MOBAC na swojej oficjalnej liście źródeł ma m.in. naszą OSMapa-Topo (Poland) !
MOBAC umożliwia zrzucanie rastrowych serwisów mapowych do atlasów off-line, m.in. do formatu OSMAND SQLite, a to jest innaczej mówiąc nasz plik obf.

Są jeszcze inne przydatne narzędzia, za pomocą których można sobie przygotować m.in. dla naszego OsmAnda zeskanowane wcześniej mapy rastrowe. Ja z OsmAndem używam też mapy topograficzne, czy turystyczne, które wcześniej zakupiłem w formie rastra.
Moim zdaniem bardzo może przydać się tutaj program MAPC2MAPC: http://www.the-thorns.org.uk/mapping/
Jest to płatny shareware (wart swej ceny!), a w wersji niezarejestrowanej też można sobie poćwiczyć.

Podsumowując, w OsmAndzie można korzystać z następujących rodzajów map:

  • wektorowych i wyświetlać je przy różnych ustawieniach renderingu,
  • rastrowych on-line
  • rastrowych off-line, wcześniej pobranych np. na PC-ie
  • rastrowych, np. skanach z map papierowych

Nie mam siły o wszystkim pisać. Może na PW łatwiej byłoby podać numer telefonu i potem pogadać?

Z tym brązowym ja bym poczekał, aż do mapy wektorowej (obf) uda się nam przepchnąć tag colour. Tak będzie łatwiej z renderowaniem szlaków w dowolnym kolorze.

Witam.

Próbowałem już na milion sposobów, przekopałem cały internet i nie znalazłem nic (nie twierdzę, że nie ma - mówię, że nie znalazłem) i postanowiłem, że zapytam tu.

Mam Samsunga Galaxy Y S5360 (android 2.3.6) i OsmAnda 1.6.5.

Problem jest taki, że wszystkie wyświetlane elementy są bardzo duże (ulice są bardzo grube, nazwy ogromne), w efekcie czytelność mapy jest bardzo słaba - szczegółów, drobnych ulic nie widać w ogóle, chyba że skrajnie przybliżę. Na moje oko wygląda to tak jakby OA źle rozpoznawał rozdzielczość telefonu wskutek czego na ekranie wyświetlany jest tylko niewielki wycinek tego co OA ‘myśli’, że jest, a poziom szczegółów jest dopasowywany do tej ‘domniemanej’ całości.

Wygląda to tak:

Czy ktoś ma pomysł co z tym zrobić?

Z góry dziękuję.

Spróbuj przytrzymać dłużej ikonę lupki. Pojawia się wtedy ustawienie powiększenia samej mapy (a nie zoomlevela). Sprawdz czy nie masz 400%. Nie wiem czy to to, ale może.

Ano właśnie to. Dzięki wielkie.

Ktoś zauważył, że hydranty się pojawiają w większości kategorii POI, np. turystyka i rozrywka? :stuck_out_tongue:

Rany, przecież powinna być własna kategoria emergency i tam hydranty by pasowały… :confused:

Hydranty pojawiają się w kategorii “Służby ratunkowe” - sprawdzałem w “Turystyka” i tam nie ma… Więc o co chodzi? :slight_smile: Może po prostu ktoś źle otagował hydrant i dlatego?

Skoro tak jest, to dobrze. Kolega Rogal alarmowal więc odpowiedziałem. Skoro taka kategoria jest, to fakycznie musi to byc jakiś błąd.

OSMAnd 1.6.5 - Poznań:

POI → Zwiedzanie

Hydrant 1809
Hydrant 6034
Hydrant 6030

i paredziesiąt/set innych

POI → historia
POI → dla turystów

tak samo

//EDIT: przykładowy hydrant - 6031 ma tag historic=fire_hydrant. IMHO to jest błąd tagowania. Widać Poznań ma same historyczne hydranty :stuck_out_tongue:

http://www.openstreetmap.org/node/1752070595

Dziabong, mogłeś też mieć włączony touring view co u mnie też jest ogromne i szpetne.

Moglibyście sprawdzić czy dobrze wyciąłem dziurę w lesie?
Na mapie na stronie renderuje się dobrze.

W OsmaAnd mapa online również wyświetla dobrze wycięcie.

Natomiast w OsmAnd w pliku off-line .obf jest jednolita połać lasu bez dziury.

W tym miejscu znajduje się ten fragment lasu.
http://www.openstreetmap.org/?mlat=52.3246&mlon=16.2549#map=16/52.3246/16.2549

Plik poland_europe_2.obf pobieram z http://openstreetmap.pl/osmand/indexes/

Na początku myślałem, że zmiana nie załapała się do pliku ale edycja była w grudniu a nawet w ostatnim pliku z 4 lutego 2014 tej zmiany nie widać.

Zatem albo źle wyciąłem tą dziurę albo OsmAnd tego nie widzi/obsługuje albo zrzut danych dziury nie uwzględnia albo jeszcze coś innego. Pomysły mi się skończyły.
Sprawdziłem też różne wersje OsmAnd włącznie z 1.6.5

Tag lanuse=forest powinien być na relacji multipolygon, a nie na wielokącie z rolą outer. Tak przynajmniej przypuszczam, podobny problem z wyspami w centrum Wrocławia rozwiązałem w ten sposób.

Poprawiłem relację, ale konieczne będzie rozbicie tego multipoligonu na mniejsze obszary.
http://www.openstreetmap.org/relation/3399958#map=12/52.3707/16.2666

Dla nowicjusza będzie problem przy edytowaniu, bo nie ogarnie takiej dużej relacji.
Jak coś mam urlop to mogę poprawić :wink:

obstawiam że masz poland_europe.obf i wstawiasz poland_europe_2.obf którego ci nie zaczyta bo już ma ten pierwszy plik. Wywal stary plik.