Miejsca wykorzystujące OSM

http://mapy.zabytek.gov.pl/nid/

Rządowy serwis korzystający z OSM. Niestety brak informacji o źródle danych :confused: Nieładnie, nieładanie.

No tylko w liście warstw jest napisane “Openstreetmap DE”.

Ale zwrócę uwagę na warstwy:
Rzeźba terenu ISOK - widać na nim nawet kształt rond, nie mówiąc o budynkach. Łał.

No i widać, że powstała już w miarę jednoznaczna identyfikacja zabytków: Inspire ID (np. PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_28_BK.135323).

Spróbuję podpytać NID o:

  • możliwość wykorzystania tych danych
  • udostępnienia zrzutu

Rzeźba terenu coś pięknego :open_mouth:

A lasy widać niektóre drogi, zagłębienia terenów którymi płyną np. potoki a których ze zdjęć nie da się wyrysować.

Dokładność jest zaiste fascynująca. Na tej warstwie widać nawet kupkę piachu o wysokości 1 metra, którą mam usypaną koło domu.
Ciekawostką jest to, że nie widać budynków - jakiś sprytny algorytm musiał takie obiekty wyciachać przy tworzeniu modelu ISOK.

Z tego co pamiętam z rozmowy w GUGiK model terenu też miał być uwolniony.
Zrobiło tak już kilka krajów europejskich.

Jesli mowisz o tym, ktory mial byc uwolniony razem z PRNG itp., to o ile pamietam byla taka sciema bo to mial byc model o rozdzielczosci 100m x 100m, podczas gdy wolne dane (czyt. publikowane przez Stany Zjednosczone) pokrywajce caly swiat, istniejace od 20 lat, maja rozdzielczosc 90 x 90 (w porywach do 30 x 30). Bardziej rozwiniete obszary maja modele LIDARowe o kilkucentymetrowej rozdzielczosci, i jesli ten ISOK pokrywa caly kraj to rzeczywiscie ciekawe. W Stanach takie modele na razie uwalniaja tylko na skale lokalna.

Jeśli chodzi o cieniowanie ISOK (warstawa ISOK_Cien na Geoportalu):

  • prawnie możemy (mamy zezwolenie na korzystanie z danych opublikowamych na GP — wszystkich danych, nie tylko Orotofoto; choć bez wglądu do ich źródeł — czyli np. w tym wypadku mamy mapę cieniowania, nie mamy numerycznego modelu terenu, z którego powstała),
  • technicznie jest problem, bowiem na Geoportalu jest to jako WMTS o lekko niestandardowych kaflach 512 px, bezpośrednio w żaden edytor OSM nie da się go wpiąć,
    • ale da się to hurtowo obejść przez Mapserver Qgisa (wstępnie już to zrobiłem w domu na Debianie, tylko muszę doszlifować opis; popytam znajomą, może nawet pozwoli postawić takie “proxy” na serwerze dla publiki),
      • a nawet bardziej szczegółowo i jednorazowo wygenerować “normalne” kafelki dla niewielkiego obszaru przez Qgisa i gdal2tiles, choć wymaga to trochę roboty i prawdopodobnie tylko na Linuksie jest do ogarnięcia w skończonym czasie,
  • niestety warstwa nie obejmuje całej Polski, pokrycie szacuję na ok. 60-70%: http://i.imgur.com/9cpGq2K.png

Chcesz powiedzieć, że możemy zrobić do OSM podkład z map topo opublikowanych na geoportalu? Just like that?

Chcę.

ZTCW (jeśli się mylę, niech mnie ktoś poprawi) naszą podkładką do legalnego wykorzystywania podkładu z Geoportalu podczas rysowania OSM jest ta odpowiedź GUGiK. Nie ma tu mowy jedynie o “Ortofotomapie” czy “zdjęciach lotniczych”, ale o “zasobach Geoportalu”. Jakichkolwiek. Orto, cieniowaniu, topo, punktach osnowy geodezyjnej i wszystkim innym.

Aczkolwiek przy mapowaniu z topo byłbym bardzo ostrożny (tzn. dużo bardziej niż ze zdjęć), w “mojej” okolicy jest na nich kilka dróg, które nie istnieją od kiedy pamiętam (sądząc z cienia na ISOK-u jednak kiedyś coś tam rzeczywiście było), a lat mam nieco więcej niż kilka. :wink:

Teoretycznie nie wszystko co jest w Geoportalu i innych publicznych stronach tego typu musi nalezec do zasobu i podpadac pod ta ustawe, ale w pratyce wiekszosc rzeczy podpada (w szczegolnosci modele terenu). Nie podpadaja np. zbiory POI typu poczty, przystanki…

Jesli chodzi o zrodla, to jesli ktos rzeczywiscie bedzie ich potrzebowal, to raczej uda sie mu odtworzyc je z tych bitmap.

To może da się podpiąć te zasoby pod nasze edytory? Ja bym chętnie czasem pomapował rzeczki w lesie w JOSM-ie, ale nie mam jak, a cieniowana rzeźba terenu to akurat fajna sprawa.

Wszystkie WMS-y z Geoportalu da się (technicznie i — dopóki ktoś mnie nie przekona, że jest inaczej — prawnie) się wpiąć do JOSM-a bez problemu, wystarczy wkleić jego adres w konfiguratorze i doklikać co trzeba.
WMTS-y (w tym ISOK_Cien) są bardziej problematyczne, bo JOSM ich nie obsługuje. Ale da się to obejść przepuszczając go przez QGIS Mapserver, który przetłumaczy go na WMS (i znowu klikamy jak wyżej).

Myślę, że w niedzielę będę w domu i wtedy postaram się przygotować dokładniejszą instrukcję. Może nawet wybłagam znajomą o postawienie takiego proxy z ISOK_Cien pro publico bono, w nadziei, że nie zajedzie sprzętu lub łącza.

Tymczasem szybka instrukcja dla Debiana (i pochodnych? w tym Ubuntu?) z pamięci, jeśli komuś się spieszy albo nudzi:

  • instalujemy pakiety qgis i qgis-mapserver,
  • uruchamiamy QGIS, wczytujemy do niego tę warstwę, z której chcemy korzystać (tak aby mieć ją widoczną w Qgisie), zapisujemy projekt jako plik .qgs
  • zapisany plik wrzucamy do katalogu, w którym znajduje się qgis_mapserv.fcgi (w Debianie /usr/lib/cgi-bin/),
  • instalujemy Apache’a i wszystkie pakiety konieczne do uruchomienia FCGI (nazw pakietów nie pamiętam), włączamy obsługę fcgi w konfiguracji (szczegółów znowu nie pamiętam), restartujemy serwer,
  • w JOSM dodajemy nowy serwer WMS o adresie http://localhost/cgi-bin/qgis_mapserv.fcgi i klikamy co trzeba,
  • voila!

Po drodze pewnie można jeszcze jakieś keszujące proxy zatrudnić.

Myślę, że zasoby wyszczególnione na stronie “Usługa przeglądania WM(T)S” podpadają. :slight_smile:

Najbardziej by się przydało proxy WMTS > TMS dla ortofotomapy. Raz, że WMTS będzie mniej obciążał serwery Geoportalu i szybciej się ładował, a dwa że w JOSM-ie WMS jest pobierany w głównym wątku co powoduje olbrzymie zwisy całego programu nawet na komputerze z 4-rdzeniowym procesorem, szybkim łączem i SSD. TMS najpewniej jest pobierany w osobnym wątku. Udało mi się zmusić na Ubuntu MapProxy do serwowania TMS ze źródła WMS, z WMTS to niezbyt wiedziałem jak to skonfigurować.

Orto jest też jako WMTS, więc da się WMTS@Geoportal > WMS@QGIS > TMS@MapProxy > JOSM.

Albo plugin do obsługi WMTS-a do JOSM-a na bazie obsługi TMS-a.

Alternatywnie proxy. Jakby je postawić za CDN-em, to może nawet u mnie by dało radę.

Jeśli poradziłby sobie z kafelkami o rozmiarze innym niż standardowe 256 px (na Geoportalu chyba standardem jest 512), to by było najlepiej. A jeśli nie, to po prawdzie też nie zaszkodzi.

Ja oczywiście myślę o podpięciu ich raz a dobrze, czyli o dodaniu do standardowej konfiguracji JOSM-a. Czy są w tym zestawie jakieś szczególnie przydatne, których jeszcze nie ma w standardzie (na razie są dwa - ortofoto i nazwy)? A może zaszaleć i dać tam wszystkie hurtem? Jest już sporo do wyboru, więc może przy okazji ktoś je poukłada w grupy do wygodniejszej nawigacji.

I gdzie się zgłaszać z takimi wnioskami - po prostu do Traca JOSM-a (http://josm.openstreetmap.de/wiki/Help/Action/ReportBug)?

Na pewno nie ma sensu dodawać wszelkich skorowidzy. Jeśli dodamy cieniowanie ISOK, to nie ma sensu LPIS, które ma gorszą rodzielczość (chyba, że ma większy zasięg, nie sprawdzałem). Mapa bezrobocia też chyba nam się nie przyda.

Z oczywistych WMS-ów, które wg mnie by się przydały lub mogły przydać:

  • Dane o charakterze katastralnym,
  • Mapa topograficzna (wszelkie rodzaje),
  • Osnowa (często na szczytach są punkty osnowy umieszczone, łatwiej byłoby je zaznaczać),

Dodatkowo dorzuciłbym WMS Lasów Państwowych, o którym kiedyś wspomniałem: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=436881#p436881

System Informacji Przestrzennej Sokółki - http://map.geopanel.eu/geoportal/1075
A tutaj [link] informacja prasowa o tym kto i co.

Hej!

Firma, która to wdraża używa qgis mapserver:

http://mapserv.gridw.pl/cgi-bin/qgis_mapserv.fcgi?map=/srv/geopanel/data/projekty/server/1075/egib.qgs&LAYERS=nradresowet&TRANSPARENT=TRUE&EXCEPTIONS=&SERVICE=WMS&VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&STYLES=&FORMAT=image%2Fpng&SRS=EPSG%3A2180&BBOX=798388.830208,624501.018624,799743.496192,625855.684608&WIDTH=256&HEIGHT=256

czy jakiś spec od tego softu by się mógł wypowiedzieć, czy w jakiś sensowny sposób można by te dane adresowe zaimportować do OSM? Jeżeli jest za dużo zabawy to postaram się skontaktować z tą firmą.