Potrzeba promowania

Samo promowanie moim zdaniem nie jest problemem. Jako, że OSM jest projektem niekomercyjnym, pewnie spora część lokalnych portali czy gazet zgodziłaby się opisać nasze mapy - wystarczyło by do nich napisać (trzeba by tylko do tego wyznaczyć odpowiednią osobę), a to pierwszy krok do pozyskania nowych maperów. Ale tak jak napisał jednrusek, najpierw trzeba duużo zmienić (mam nadzieję, że coś drgnęło już w tym temacie :)). Uważam też, że każdy nowy pomysł, który zaczyna być realizowany (albo są plany jego realizacji) powinien mieć temat na forum, w którym byłyby wszystkie informacje na temat tego pomysłu (co to za pomysł, pasek postępu, wykonawcy, itd.). W tym temacie każdy mógłby dorzucać swoje uwagi.

Nie tyle wątek na forum, co głównie lidera tego pomysłu - aby wiadomo było kogo o to pytać. Oczywiście to ma być lider a nie jedyny wykonawca pomysłu :slight_smile:

A propo promocji: http://osworld.pl/p-i-w-o-9-poszukiwani-prelegenci/

W ramach dyskusji nad rozwojem funkcjonalności osmapy.pl i podobnych serwisów, postanowiłem odświeżyć i reaktywować mój jeden stary projekt. Miał on na celu pokazanie, co można fajnego zrobić z OSM :slight_smile:
Wiele rzeczy nie działa jak powinno, ale są aktywne POI z podziałem na kategorie,szlaki z offsetem, wyszukiwarka(niestety nominatim), routing (toporny, oparty na YOURS) i ręczne rysowanie trasy z eksportem do GPX oraz nowy-stary render o wysokiej rozdzielczości oparty na QGIS Server.
Wyrenderowanie kafelków po raz pierwszy w danym miejscu może trwać długo i mogą pojawiać się błędy, ale potem powinno już raczej działać. Zapraszam do obejrzenia na http://www.geowebhost.pl/osm-hd
Dane są z dzisiejszego zrzutu z geofabrik.

A tak z innej beczki, kto się zajmuje geowebhostem?

strasznie mi się podoba styl renderowania mapy - sam robiłeś, czy to jakiś gotowiec?

Zrobiony od podstaw, włącznie z przerobionym konwerterem Imposm i własnym schematem bazy danych. Nie nadaje się do diffów, ale do tej pory był używany do mapy powiatu mikołowskiego, gdzie jak ktoś coś raz na miesiąc porysuje to jest dobrze :slight_smile:
Geowebhost.pl jest mój i dwóch kolegów z bloga gis-support.pl.

Edit: z uwagi na to, że renderowanie nowych kafli “na żądanie” ślimaczy się strasznie, najlepiej niech osoby chętne do testów podadzą BBOXy lub miasta do wyrenderowania. Puszczę mapproxy_seed na noc i będzie działało znacznie sprawniej. Silnik, tak jak pisałem jest przejęty z lokalnej mapy, gdzie kafle robiło się zawczasu.

ja bym taki styl chętnie widział jako główna warstwa na osmapa.pl - jest znacznie czytelniejszy. O patencie z POI nie wspomnę :wink:

bbox: 18.95, 19.15, 49.75, 49.85 (Bielsko-Biała) :wink:

do zobaczenia w Cieszynie…

Wpadł mi dzisiaj do głowy pewien pomysł związany z promocją właśnie. Dobrą metodą jest wytykanie braków konkurentom. Na mapach OSM możemy pięknie zrobić nawigację dla pieszych i rowerzystów, czym pochwalić się nie może ani google ani zumi ani targeo. I byłaby to wielka przewaga, bardzo praktyczna i namacalna i do sprawdzenia przez każdego potencjalnego użytkownika. Byłaby, gdybyśmy mieli infrastrukturę chodnikową dokładnie wyrysowaną, razem z drogami rowerowymi i szlakami turystycznymi. Dlatego, pomyślałem sobie, że warto by było do planowanego konkursu na rysowanie ścieżek rowerowych dodać też chodniki, ścieżki i szlaki albo nawet drogi leśne. Ścieżek rowerowych zbyt wiele nie ma, więc szybko nie byłoby co robić.

damdog, jest taki dokument na piratepad gdzie są błędy komercyjnych map (drogi, budynki )

Znaczy chodzi o to, żeby ludzie korzystali z map lub je aktualizowali?

To ja mam pomysły:

  1. Problemami są wysoki próg wejścia w OSM i to, że często na aktualności tych danych na dobrą sprawę nikomu nie zależy. Oba te problemy można próbować rozwiązać zawężając dziedzinę, w której się używa OSM. Przykładowo można zrobić “stronkę” o komunikacji publicznej. Przeglądając guide o Overpass API [1] jest przykład jak można utworzyć opis trasy komunikacji miejskiej. Gdyby tego typu strona udostępniała “widgety” z danymi, które są łatwo osadzalne na stronie, to podejrzewam, że:
  • Ładnie zrobiony widget mogłyby osadzać regionalne portale, przedisębiorstwa komunikacji, zwykli właściciele stronek. Po osadzeniu na własnej stronie takiej informacji będzie im prawdopodobnie bardziej zależało na aktualizowaniu danych. Zwłaszcza jakieś takie psudo portale żyjące z kliknięć - posiadanie opisu tras autobusów to zawsze parę wejść więcej i jeżeli całym kosztem utrzymania tego będzie raz na jakiś czas dodanie nowej trasy to może jakoś to przeżyją.
  • Na mapie można edytować wiele rzeczy na wiele sposobów. Na wiki jest dużo przykładów, a w zasadzie za dużo. Wielu te możliwości przerażą, a do tego fakt, że pierwszym krokiem jest konieczność podjęcia decyzji co do wyboru edytora, powoduje, że wiele osób odpuszcza sobie edycję. Ale po “zawężeniu” tematyki tylko do komunikacji miejskiej można opisać w przystępny sposób użytkownikowi tylko kilka rzeczy: jak dodać/edytować przystanek i trasę. Myślę, że po przeczytaniu kilku konkretnych przykładów łatwiej będzie się użytkownikowi wgryzać w tematykę osm.
  1. Może nie w liceach, ale na studiach potrafią w miarę dowolnie dobierać tematykę zajęć. Korzystanie z elektronicznej mapy jest jedną z podstawowych “informatycznych” umiejętności. Może można przekonywać nauczycieli, żeby takich rzeczy uczyli i dawali zaliczenie w zależności od dodanych POI :wink: W każdym razie przygotowanie jakiejś prostej instrukcji laboratoryjnej opisujące przykłady użycia OSM i promowanie w ten sposób OSM wydaje mi się możliwe. A zresztą chwila klikania pokazuje, że podobne rzeczy się robi na “technologiach informacyjnych” [2] tylko szkoda, że na mapie Google [3].

3.Aktywne prowadzenie kont w serwisach społeczniościowych, publikoanie i wysyłanie informacji prasowych do “mediów”.

[1] - http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Overpass_API
[2] - http://www.eti.pg.gda.pl/katedry/kiw/dydaktyka/Technologie_Informacyjne/
[3] - http://www.eti.pg.gda.pl/katedry/kiw/dydaktyka/Technologie_Informacyjne/Lab/Lab-Mapy/

Hej,

Z lekka off-topic, ale jednak na temat. Wczoraj podłączyłem się do grupy osób, która objeżdżała jedną z tras na Tour de Kalonka:

http://tourdekalonka.pl/trasy/

i wygląda, że będę jednym z przewodników tego. Oni generalnie mają problem z ustaleniem dokładnych tras i z odpowiednią liczbą przewodników - także jak ktoś z Łodzi czy okolic by chciał to jest mile widziany w charakterze przewodnika.

Trasy przygotowałem GPSIech:

http://www.gpsies.com/mapUser.do?username=Polimerek

także w sumie starczy je wczytać do swojego odbiornika GPS i można robić za przewodnika nie znając nawet zbyt dobrze terenu…

Że temat nie jest całkiem off-topic: Przewodnicy mogą się ubierać jak chcą na tej imprezie, byle by się wyróżniali - dlatego zwykle zakładają żółte kamizelki odblaskowe. Jakby było parę osób z OSM - to by można założyć kamizelki z logo OSM i w zamian za pomoc przy wyznaczania tras zostać też oficjalnym partnerem “Turu”. To już nie jest temat na ten rok - bo Tour będzie w najbliższą sobotę - ale IMHO to by była niezła promocja dla OSM. “Tour de Kalonka” to największa impreza rowerowa w okolicach Łodzi - gromadzi ok 300-400 uczestników. Spory odsetek uczestników to rowerzyści-amatorzy jeżdżący weekendowo po okolicach Łodzi…

Temat dość stary, ma już 8 lat, ale od tego czasu niewiele się zmieniło i OSM to nadal jest elitarne, podziemne narzędzie, które znają tylko nieliczni :D.
(Myślałem o założeniu osobnego wątku, ale nie wiedziałem, jak nazwać, więc podczepiam się tutaj)

Dzisiaj sobie zdałem sprawę, jak wiele osób nie wie o istnieniu OSM, ale też nie umie znaleźć adresu na mapie. Zdecydowana większość ludzi nie wie, że istnieje cokolwiek innego poza G***** Maps. Nie tylko OSM, są przecież inne mapy, czy lokalne Geoportale, gdzie adresów i budynków jest zdecydowanie więcej niż w OSM.

Na profilu FB jednej z nowych restauracji napisali:

Źródło: https://www.fb.com/SebuSushi/photos/a.271423736362920/1685826561589290
https://www.fb.com/SebuSushi/posts

Pod spodem kilkanaście komentarzy, propozycje narysowania mapy czy zrobienia filmu jak trafić.
Ktoś nawet narysował taką mapkę:

Oczywiście nikt z tych osób nie wie o istnieniu OSM, a co dziwniejsze, na FB jest przecież mapka oparta na danych OSM, gdzie nowe budynki na nowym osiedlu są zaznaczone, a pinezka jest w dokładnym miejscu. Zresztą na G***** Maps też jest w dobrym miejscu. Więc to nie tylko problem z nieznajomością OSM, ale umiejętnością obsługi FB i umiejętnością czytania map…

Faktycznie lokal jest trochę schowany, bo nie widać go od strony ulicy/ścieżki, ale nie jest aż tak źle. Na OSM brakuje jeszcze ścieżek, bo to nowe osiedle, ale nie jest to jakoś bardzo schowane miejsce.

Właściciele narysowali taką mapkę:

(tak, na tej mapie budynek stoi na jezdni :D)

Tak to wygląda na FB:

A tak na OpenStreetMap:

Kilka słów do dyskusji. Na podstawie projektów które prowadzę w OSM Polska. Nie będzie to miłe, ale prawdziwe, no i trochę mi się ulało po przeczytaniu dyskusji.

Jest tak że, jeśli chodzi o społeczność to bym nie liczył. Robisz coś sam, bo chcesz, albo nie i tyle.

Święta racja, dodam jeszcze, że pomysłodawców i krytyków też mamy za dużo.

Na dziś w ramach promowania OSM mamy następujące projekty:

  • eduosm w ramach tego powstały materiały dla nauczycieli geografii - mapki konturowe. Była akcja i zachęcenie do udziału “społeczności” wszystko co jest zrobione w tym temacie zrobiłem sam, nikt się nie zgłosił, ani do pomocy w tworzeniu ani do promowania.

  • trochę bardziej zaawansowane i wymagające wiedzy style do qgisa dla zawodowców, by promować korzystanie z danych, temat Andrzeja, umarł po jakimś miesiącu

  • materiały promocyjne - projekt ma polegać na stworzeniu przewodnika po OSM, pomimo apelów tematem zajmuje się Ja i Olga, mamy jeszcze zapewnienia od kilku osób, ale dotyczą raczej fragmentarycznej lub bardzo wąskiej dziedziny jak na przykład składu i przygotowania do druku. Do opracowania nikt się nie zgłosił.

  • teraz potrzebujemy pomocy z administrowaniem strony stowarzyszenia Michał od dłuższego czasu poszukuje kogoś do pomocy kto ogarnia temat OSM i chociażby może pomóc w tłumaczeniu informacji i ich publikacji - Jak myślicie ile osób odpowiedziało na apel?

  • W ramach współpracy z uczelniami wyższymi mamy program prac licencjackich z zakresu mapowania w OSM w zeszłym roku udało się trzem osobom napisać licencjat z OSM w UŁ. To mój projekt, bo na apel o “współudział” też nikt nie odpowiedział, zarówno ze strony uczelni z innych regionów kraju jak i od strony edytorów.

  • O wszelkich GiS Days, Qgis Days, MapParty i innych nie wspomnę, bo to ogarnęliśmy, ale tłumu rąk nie widziałem.

No i na końcu jest temat integracji danych, no to tu po prostu cudownie, nieustające pasmo sukcesów społeczności. Okazuje się, że zdobycie danych na dziś nie jest jakimś problemem, problem to sam proces zintegrowania, na apele praktycznie nikt nie odpowiada. Integracją np. pomników przyrody zajmują się 2 osoby, a baza danych jest liczona w tysiącach pozycji i nie da się tego zrobić automatycznie. Jako ciekawostka, szukałem kontaktu z organizacjami bezpośrednio związanymi ochroną przyrody - brak odzewu. Na dziś są pomysły dotyczące pozyskania większej ilości danych, ale trochę się boje ruszyć tematu po doświadczeniach z Rejestrem.

Podsumowując pomysłów nam nie brakuje, gorzej z realizacją. Wiem, że to nie jest problem tylko nasz, większość wolontariatu tak dziś działa, ale jakby to powiedzieć to niczego nie usprawiedliwia. Mamy praktycznie wszystkie narzędzia by działać, tylko działać nie ma komu.
Potrzebujemy konsekwencji w działaniu, a nie ciągłych nowych pomysłów. Zresztą obostrzenia pandemiczne też, nie pomagają … mieliśmy super plany szkolenia, wykłady itp i wszystko w łeb wzięło.

Chcecie promować OSM. Super! To róbcie zamiast o tym pisać. Jeśli na serio chcesz powalczyć z tematem to napisz co umiesz, i co możesz zrobić w czasie jakim dysponujesz i jedziemy z tematem. (Co do pisania kodu, to baaaaardzo przydała by się ekipa ogarniająca temat szczególnie do skryptów pilnujących i weryfikujących, wtedy można by ruszyć temat integracji danych)

Na koniec trochę miodu zamiast dziegciu. Udało się zebrać grupę osób, które pomagają w tłumaczeniach i dzięki temu mamy dużą szansę na uzyskanie statusu Local Chapter OSMF, co do promocji jest super, przynajmniej w branży GIS i w kontaktach z instytucjami, więc to nie jest tak, że się nie da.

@Cristoffs: głowa do góry. A propos https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=70990 - dziś o 18 będziemy mieli spotkanie wprowadzające z Manfredem z zespołu WeeklyOSM. Jeśli dobrze pójdzie, to niedługo weeklyOSM będzie wydawany również po polsku. Miło, że nie tylko ja, a również matebart i conradoos widzimy potrzebę tego przedsięwzięcia. Obaj panowie są aktywnymi mapowiczami, lecz mimo tego mają ambicję na coś ponad to, bo tak jak ja wierzą w korzystny wpływ udostępniania informacji w naszym ojczystym języku.

Ale tak, zgodzę się: osoby aktywnie współtworzące różne zorganizowane akcje czy to w ramach Stowarzyszenia czy nie, to wyjątek, a nie reguła. Postaram się to zmienić, mam pewną wizję, będzie ona skupiała się na pracy u podstaw. Systematyczność, a nie zrywy :wink:

Mój apel do wszystkich: OSM to nie mapa, produkt, statyczny twór. To ciągle ewoluująca baza geodanych oraz społeczność pasjonatów, którzy ją rozwijają, rozwijają swoje umiejętności oraz pomagają w tym innym. Samo edytowanie bez wychylania się jest OK, ale nie realizuje w pełni potencjału OSM.

Bo jest mało ludzi.

A gdzie jest ta baza i jak mógłbym pomóc? Mógłbym to zrobić dla swojej okolicy.

https://github.com/openstreetmap-polska/CRFOP

Jeśli będziesz chciał pomocy w rozminie proponuje się zdzwonić, będzie najłatwiej.

Ja używam iD, więc chyba odpadam.