Pytania początkujących

Wersja minimum (teoretycznie można dodawać cycleway:right i cycleway:left) opisana na wiki i rozumiana przez nawigacje oraz wizualizacje:

Jeżeli ruch odbywa się bez wydzielonego pasa (kontraruch rowerowy http://rowerowypoznan.pl/know-how/rowerowy-poznan-poradnik-dla-mieszkancow/sierzant-rowerowy-rowerzysto-poznaj-swojego-doradce/):
oneway=yes
oneway:bicycle=no
cycleway=opposite (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:cycleway%3Dopposite)
highway=* (oczywiście inne niż cycleway i footway)

Jeżeli ruch odbywa się po wydzielonym (jednokierunkowym) pasie (kontrapas rowerowy http://rowerowypoznan.pl/edukujemy-kontrapasy-bez-tajemnic/)
oneway=yes
oneway:bicycle=no
cycleway=opposite_lane
highway=* (oczywiście inne niż cycleway i footway)

Ja bym dał “ref=”. “psd” nie wiadomo co znaczy, a i klucze chyba powinny być po angielsku.

Jak rysować garaże? Jako jeden budynek, czy jako kilka osobnych?
Gdzieś czytałem, że jeśli do budynków są osobne wejścia, a nie ma możliwości przejścia z jednego do drugiego, to najlepiej, żeby to były osobne budynki (klatki).
Czyli jak zdudowano budynek, który jest jedną bryłą i są tam 4 klatki, a między nimi nie ma przejścia wewnątrz, to najlepiej jakby to były 4 osobne budynki, tak?
A wracając do garaży - jeśli powinny to być osobne budynki, to jak je otagować - building=garage, czy building=garages?

Czy nazwy takich ścieżek nie powinny być raczej przeniesione z way-ów (nazwa drogi) do relacji (nazwa szlaku)?
http://overpass-turbo.eu/s/K1P
http://overpass-turbo.eu/s/K1T
http://overpass-turbo.eu/s/K1X

To są nazwy skopiowane ze skanów map Topo z Geoportalu. Wątpię, by szlaki, które nimi przebiagają miały takie nazwy - pewnie w ogóle ich nie mają.

Gdy się rysuje z orto to najczęściej się tworzy jeden budynek - i nie dotyczy to tylko garaży.
W przypadku importu podział jest taki, jaki gmina dała.

Nigdy tak nie robiliśmy i nie widzę powodu, by tworzyć budynki na podstawie adresów. Pomijam tu aspekt techniczny - rzadko kiedy znamy szczegóły rozmieszczenia mieszkań i korytarzy, by taką metodą można było komuś polecać.

Edit:
Jeśli w pytaniu chodziło o to, jak zaznaczyć obszar przypadający na klatkę i przypisać mu adres, to zawsze można użyć do tego building:part.

Do building:part raczej nie przypisujemy adresów. Ten tag jest wykorzystywany do konstruowania obiektów 3D. W przypadku wielu wejść do jednej bryły budynku z różnymi adresami lepiej przypisać adres do węzła entrance. Poza tym adresy i tak umieszcza się na obrysie bryły zawierającej wszystkie elementy building:part.

Ok, dla garaży, które chcę dopiero narysować, sprawa jest prosta - rysuję jeden budynek i oznaczam jako building=garages.
Ale takie nowe szeregowe garaże w dzisiejszych czasach już raczej nie powstają, a te które istnieją są już zaimportowane jako osobne budynki - na mapie wygląda to dobrze, pytanie tylko, jak tagować taki jeden garaż-budynek: jako garage, czy jako garages. “Building=garage” ma zdaje się oznaczać przydomowy pojedynczy garaż. Garages sugerowałoby że jest ich więcej, a “garages” odczytuję jako “budynek szeregowych garaży”, więc dziwnie opisywać tak pojedynczy garaż. Poza tym pojawia się kolejny kłopot - jeśli chcę dodać wysokość budynku, kolor czy inne cechy, muszę to zrobić dla każdego garażu osobno.

A czemu nie zamienić hurtowo building=garage(s) na building_part=yes, dorysować obwód i oznaczyć go jako building=garages?

Jest to jakieś rozwiązanie, ale wymaga stworzenia relacji.
Ja bym po prostu oznaczył pojedynczy box jako ‘=garage’ i nie zajmował się analizą czy jest to oznaczenie dla garażu wolno stojącego czy nie. W końcu pojedynczy box tez jest garażem.

Jasne, można i tak. A wspólne tagi edytować, zaznaczając grupę garaży (sprawdzić, czy nie iD).

A na czym polega problem z garażami?

Hej, chciałem rozrysować osiedla w Skawinie. Powinienem użyć admin_level=9 jak dla dzielnic, czy może 10, jak dla “części miejscowości”. Wiki nie rozwiała tu moich wątpliwości, więc pytam.

admin_level=10

Strona główna wygląda dziś, jak na poniższym obrazku tylko u mnie, czy w ogóle?

Już naprawili. Wczoraj też była przerwa w działaniu głównej strony. Ciekawe, co się tam dzieje?

Wracam do IKEI w Bielanach Wrocławskich. Chciałem zmienić layer na level zgodnie z sugestią maraf24 oraz wiki, gdzie zalecają stosowanie lavel w przypadku budynków. Parking dostał level=0, sklep powyżej level=1. Dodałem także covered=yes do parkingu.
No i render mapnik) znów priorytetowo potraktował parking a budynek olał kompletnie. Wiem, że nie mapujemy pod render, ale jednak w tym przypadku przydałoby się, żeby budynek był widoczny. Czy należy wrócić do rozwiązania, które poprawnie renderowało (layer= -1, layer=1)?
W chwili obecnej zostawiłem swoją zmianę z niewłaściwym renderowaniem, ale w razie ewentualnej sugestii zmienię niezwłocznie.

Widocznie nie lubi jednowymiarowych obszarów.

Czy ktoś się orientuje dlaczego pikietaż na DW 297 „urywa się” przed Lwówkiem Śląskim od strony Bolesławca? W poniedziałek chciałem uzupełnić brakujące fragmenty i okazało się że za Lwówkiem w kierunku na Pasiecznik są co prawda słupki drogowe ale wszystkie mają pozdzierane/usunięte cyfry. Czy ma to może związek z planowaną obwodnicą Lwówka?
Pytam, bo może akurat ktoś już dopytywał w tym temacie w DSDiK ?