Pytanie do Stowarzyszeniowców OSM PL: prośby o zgody na udostępnienie danych z lokalnych GIS-ów i ortofotomap były wysyłane parę alt temu. Czy obecnie będzie ponawiana korespondencja w tej sprawie?
Po telekonferencji przed SoTM właśnie o tym także gadaliśmy i na razie chcielibyśmy zacząć od spisu tego, gdzie już dostaliśmy zgody albo odmowy - kto to robił, kiedy itp. Wie ktoś? Może jest gdzieś już, np. na Wiki?
Zastanawiałem się ostatnio nad tym wątkiem z forum.
W związku z tym że nie dziala EMUiA v1 (problem loading tile) poszperałem trochę w necie i znalazłem ten WMS geoportalu woj. łódzkiego: http://geoportal.lodzkie.pl/gpservices/EMUIA_WMS/MapServer/WMSServer?request=GetCapabilities&service=WMS z którego można by ładnie odmalować tracerem te granice (testowałem na razie bez wrzucania danych do bazy).
Pytanie tylko czy ktoś się orientuje czy wolno nam korzystać z tego WMS-u?
Ja bym na oko powiedział że tak, bo do niedawna można było odrysowywać granice z ogólnopolskiego EMUiA a to są chyba te same dane (ich wycinek dla województwa???), jednak na wiki (Pl:WMS for Poland / Pl:Kontakty z urzędami/łódzkie) nie znalazłem żadnego info a nie chcę zacząć wrzucać coś do bazy co okazałoby się potem niezgodne z regułami OSM…
W http://geoportal.lodzkie.pl/imap/app_reg_en.html jest “Information provided by Geoportal can be used only for non-profit and non-commercial use, in private or scientific purpose” ale możliwe że nie mają prawa dawac takich zastrzeżeń (da radę ktoś znaleźć wyjaśnienie czemu można to zignorować?).
Czy tylko ja mam problem z wms.um.warszawa.pl? Od jakiegoś czasu (już dłuższego) wyskakuje błąd MgConnectionFailedException, zarówno w JOSM jak i w QGISie
Jeżeli czegoś brakuje, zachęcam do dodania, jednak proszę trzymać się szablonu (zbiorcze usługi wms w szarych wierszach na początku tabeli, konkretne podkłady poniżej, alfabetyczna kolejność powiatów i miast powiatowych)
Patrząc na stronę z polskimi podkładami dla JOSM, gdzie część z nich jest już nieaktualna, a listy nie da się uporządkować geograficznie,
zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby umieścić w JOSM link do tej strony Wiki, którą jest dużo łatwiej aktualizować i utrzymywać porządek (np. usuwanie niedziałających linków, dodawanie świeżych ortofotomap). Jest to w ogóle możliwe? Co o tym sądzicie?
@Mateusz Właśnie o to mi chodzi, im dłuższa jest ta lista w JOSM, tym mniej czytelna. Na Wiki wszystko jest uporządkowane wg województw, powiatów i alfabetu.
Najpierw postaram się skompletować stronę Wiki, bo jest tam jeszcze trochę do dodania. Potem przedyskutujemy na tej podstawie jak ogarnąć presety do JOSM.
Ok, z mojej strony to wszystko. Przetrzepałem masę “SIP-ów”, lokalnych Geoportali, strony urzędów powiatowych, gminnych i miejskich, jeżeli cokolwiek z wymienionych prowadziło do działającego WMS-a, dodawałem link na stronę Wiki.
Teraz pytanie: czy robić z tym coś dalej, aby lista działała automatycznie w JOSM?
Myślę, że najrozsądniej będzie trzymać na tej liście tylko najpopularniejsze podkłady ogólnopolskie i aktualne lokalne ortofotomapy (jest ich ok. 30 sztuk). Podkładów z budynkami jest ok. 130, nie wyobrażam sobie tak długiej listy…
@eBin Rozumiem, że zawiera ona identyczne dane co wszystkie osobne obrysy dla każdego powiatu, tak? Mógłbyś podać adres WMS tego podkładu?
Jeśli faktycznie jest to połączone w jeden adres, to pousuwam z listy te powiatowe podkłady z budynkami, bo bez sensu duplikować takie same dane.
Ok, dodałem ten zintegrowany adres, a niepotrzebne podkłady z budynkami powiatowymi usunąłem.
Mam już dostęp do edycji listy domyślnych podkładów. Niestety kompletnie nie wiem jak przerobić dany adres WMS na format wymagany przez JOSM. Jeżeli ktoś mi to wytłumaczy lub odeśle do zrozumiałego instruktażu, jestem gotów dodać do listy wszystkie ortofotomapy i ważniejsze podkłady.