Poprawianie geometrii granic administracyjnych

A co ma być ze wsiami? Wsie nadal możesz rysować z EMUiA; niezgodności między PRG a EMUiA jest bardzo mało w skali całego kraju. Lepszego źródła na razie nie ma (chyba).

Ale WMS’y z EMUiA już nie działają.

Tak wogóle to coraz więcej WMS’ów nie działa.
WMS’y z Mazowsza kiedyś były z “wrotamazowsza” i wszystkie działały.
Teraz są z “usługi.wrotamazowsza” i tylko część z nich działa. Budynki mają grube obwódki i nie nadają się do Tracera.
W Małopolsce budynki są już niedostępne.
Lista WMS’ów którą zrobiłem dawno temu jest już nieaktualna.

Czy to ma znaczyć. że Geoportal nie chce aby mapowicze z OSM mieli dostęp do ich danych?
Warto by było zrobić nową listę z WMS’ami które działają.

+1

Mile widziane wraz z krótkim opisem o dacie na jaką są aktualne w dniu zamieszczania tej informacji. Dodatkowo dla porządku na tej liście umieścił bym również te nieaktualne wms tak by chętni mogli ich tam ponownie szukać czy zabiegać o aktualne dane u źródła.

Mile widziana tabela która zawierała by

  • adres
  • krótki opis zawartości
  • zgodność z tracert
  • wms zawiera dane aktualne na
  • termin sprawdzenia aktualności danych
  • działa / nie działa przez proxy / nie działa wcale

Wątpię aby EMUiA w ogóle nadawało się do rysowania granic. Jedna, podstawowa zasada którą koniecznie należy zachować przy rysowaniu granic gmin. Granica gminy nie może przecinać działki. Podłóżcie pod EMUiA wms-a z działkami z geoportalu - widać wtedy różnice.

Granice z CODGiK przecinają działki i nie jest to takie rzadkie.

Granice miejscowości i wsi z EMUiA już działają (WMS):

http://emuia1.gugik.gov.pl:80/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=emuia:layer_miejscowosci_granica,emuia:layer_miejscowosci,emuia:layer_miejscowosci_labels&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Pobranie z EMUiA:

http://emuia1.gugik.gov.pl:80/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/png&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Edycja: Zmieniono z “jpeg” na “png”.

A nie działały?
I swoją drogą, lepiej dać sobie image/gif lub image/png, wtedy dostaje się przezroczyste kafle

wms[17,23]:https://emuia1.gugik.gov.pl/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/gif&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&transparent=true&LAYERS=emuia:mapa_punktow_adresowych,emuia:layer_miejscowosci_granica&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64)}

U mnie to nie działa:
“Błąd:Problem loading tile”

Mapuję już kilka lat, ale w takie … jeszcze nie wpadłem.
Chciałem zaktualizować granice które były pokazane w “abakus.net.pl”.
Gmina Jabłonna w lubelskim i okolice.
Trzy godziny potrzebowałem aby poprawić konflikty i odklejać od granicy (poprzyklejane było wszystko co było w okolicy) inne elementy.
Dużo szybciej byłoby usunąć wszystko i wyrysować od nowa.
Ja się poddaję. Moja ręka nie dotknie lubelskiego.

Konflikty? Jeśli masz konflikty przy wysyłaniu, oznacza to, że nie pobrałeś wszystkich danych (a pewnie tylko granice overpassem) i przy wysyłaniu API się pluje. IMO sam sobie zgotowałeś ten los.
Jak już pisałem - polecam narzędzie “zastąp geometrię” w JOSM - rysujesz nową linię, zaznaczasz nową i starą, wybierasz z menu tę funkcję i tadam! - nic nie trzeba odklejać, bo JOSM sam wszystko odkleja.

EDIT:
Bez patrzenia na tę gminę obstawiam, że maniakiem przyklejania wszystkiego do siebie tamże był tam user mapnik1963 - też mi trochę krwi napsuło poprawianie po nim.

Twoja metoda jest dobra przy małym zagęszczeniu linii i punktów, lub gdy granica (podzielona na krótkie odcinki) nie jest przyklejona do skomplikowanego obrysu lasu.
Przy większej ilości elementów (obszar gminy) JOSM oświadcza że obszar jest za duży lub brak pamięci, co kończy się zamrożeniem programu i utratą wszystkich edycji.
Konflikty były wtedy jak usunąłem jakieś zbędne punkty na linii granicy, a do których były przyklejone inne elementy.
Ale problemem nie są konflikty tylko sklejanie elementów.

Wyrysowałem dużą ilość granic za ostatnie kilka lat i ze sporadycznymi konfliktami dawałem sobie radą.
Ale nie spotkałem nigdy takiego zagęszczenia poprzyklejanych obiektów do granic.
Nie wszystkie punkty przyklejenia usunąłem (czas odklejania obiektów tylko wzdłuż jednego odcinka granicy wynosił czasami ponad godzinę) i jest możliwe, że niektóre elementy przyklejone do granicy zostały razem z granicą przesunięte.

Widziałem również dużo ścieżek/dróg (podkład Geoportal orto) które nie są widoczne bo przyklejone do linii wspólnej dla dwóch “landuse”, które i tak, często, nie pokrywają się ze stanem faktycznym.
Nie wnikam kto to zrobił, ale powinno to być traktowane jako wandalizm.
Przecież ten temat był chyba najczęściej wałkowany od kilku lat.
Przyklejanie nic nie wnosi ani nie pomaga. Po prostu jest to niechlujstwo i nie liczenie się z innymi.
Odklejanie elementów jest chyba najżmudniejszą operacją jaką wykonujemy.

A korzystasz z funkcji Plik → Pobierz z Overpass API? Tam nie trzeba wpisywać żadnych kwerend, można po prostu pobrać dane zaznaczając bbox.

Na to ciężko coś poradzić, poza oczywistością, jaką jest dokupienie pamięci RAM.
W kwestii komfortu pracy z dużą ilością danych pomóc może użycie filtrów. Ja do pracy z granicami używam takiego filtru:

-boundary=* -tags:0 -place=* -source=emuia -source=PRG

Zbyszek.
Już to przerabiałem klika lat temu jak poradziłeś mi rysować granice według Twojej metody.
Twoja metoda jest dużo lepsza, ale kiedy nie używam Tracera.

Jeśli chodzi o to, jak ja wywołuję granicę to:

  • Otwieram JOSM
  • Otwieram http://osmapa.pl/w/admin/
  • Wybieram gminę.
  • Klikam w obszarze gminy na “j” (edycja w JOSM)
  • Następnie w JOSM, klikam na granicę gminy i wybieram “Relacje podrzędne”.
  • Włączam podkład z WMS dotyczącym granic wsi.
  • Rysuję brakujące granice wsi lub nanoszę ja za pomocą Tracer2 (czasami udaję mi się nanieść kilka granic Tracerem)
    Używanie Tracera jest tylko możliwe kiedy mam na ekranie tylko linie obrazujące granice administracyjne. Wystarczy kiedy pokaże się linia granicy “protected area” lub podobna i Tracer wariuje.
    Jeśli użyję Twojej metody to Tracer nie znajdzie właściwych linii.
  • Wokół punktu skrzyżowania granicy wsi z granicą zewnętrzną (gminy) wybieram odpowiednio większy obszar i ściągam wszystkie detale z serwera. Wielkość tego obszaru zależy od tego jaka to jest granica.
    Jeśli to wojewódzka to obszar należy zakreślić większy, aby zobaczyć, że linia odwzorowuje wszystkie nadrzędne i podrzędne granice.
  • Przecinam granicę gminy i ten punkt łączę z linią granicy wsi, czyli podrzędnej.
  • Jeśli używam Tracera to mam zdublowane linie wspólne granic wsi i gminy.
  • Jeśli stara granica gmina jest dobra to wycinam odcinek równoległy granicy wsi.
  • Jeśli granica gmin jest bardzo niedokładna to rozcinam obie linie równoległe, a punkty końcowe odklejam.
  • Łączę jeden z pozostawianych punktów granice gminy z odcinkiem równoległym z granicy wsi.
  • Łączę linie (“C”) i w ten sposób nowy odcinek granicy (równoległy) otrzyma te same tagi co, stary, gminny, plus z granicy wsi.
  • Jeśli używamy Tracera, to najlepiej zacząć od granic wsi mniejszych i wewnętrznych.
  • Dodajemy nazwę granicy wsi do relacji gminy jako element “subarea”.
  • Dodanie budynków w pobliżu linii granic, pozwala nam na korekcję błędów granic.
  • Reszta to już proste.
    Przy braku posklejanych linii, granice wsi w dużej gminie można wyrysować w ciągu kilku godzin.
    Jak dla mnie, jest to najszybsza metoda rysowania granic.

Czasami granice na podkładzie WMS są podwójne.
Dają nam wybór, jak napisałem poprzednio, czy linia ma iść środkiem drogi czy poboczem.

Czy surowe linie z PRG w formie pliku .osm ułatwiłyby Ci robotę? Mogę Ci wystawić, ale jako że cała Polska zabije Ci JOSMa, musiałbyś określić, którym województwem chciałbyś się zająć. Wtedy zrobię Ci wycinek i dam w pliku.

Niech pomyślę :slight_smile:
A którym mam się zająć?
Lubelskiego się boję :slight_smile:
Może podlaskie?
Obecnie żadne WMS’y z granicami znowu nie działają.

Ale napisz mi jak to użyć, bo zapomniałem.
Jeśli chodzi o pamięć, to nie jest tak źle.
Mam system 64-bitowy i 8Gb RAM.
Prócz tego mam, oprócz Windows 10, Ubuntu, którego nie używam, bo minęło kilkanaście lat jak używałem Linuxa i zapomniałem wiele rzeczy.

A używasz Javy 64-bitowej? Bo 32-bitowa i tak nie weźmie więcej niż około 1,5GB. Używasz parametru -Xmx aby określić (podwyższyć) ilość pamięci dostępnej dla maszyny wirtualnej?

"C:\Program Files\Java\jre1.8.0_111\bin\javaw.exe" -d64 -Xms1024m -Xmx2024m  -jar "c:\Program Files (x86)\JOSM\josm-tested.jar"

Czyli sam ograniczyłeś się do niecałych 2GB. Skoro masz 8GB na pokładzie to chyba zupełnie spokojnie można podnieść limit pamięci do 4GB. Czyli -Xmx2024m zmieniasz na -Xmx4096m albo jeszcze prościej na -Xmx4g

Zaraz, moment.
A to nie jest tak, że granica podrzędna jest kawałkiem granicy nadrzędnej? To nie jest zrobione na relacjach, że ten sam odcinek może jednocześnie być granicą wsi, gminy, powiatu, województwa i kraju? Trzeba rysować osobne linie?

Oczywiście, że jedna linia. Miałem na myśli listę granic która ta linia obrazuje.
Chodzi o to, że jeśli obejmiemy bardzo mały obszar wokół punktu, to JOSM może nam nie pokazać że jest to również granica wojewódzka.