Mapowicz miesiąca

Cofam wszystkie moje komentarze.
Z takim wpisami jak wcześniej nie da się dyskutować.
Całkowity brak wiedzy na temat dyskusji merytorycznej.

Nie wiem, czy w Polsce panuje jakaś plagą braku rozumienia tekstu pisanego?
Przecież pisałem po polsku i pisałem na temat wyrwanych z kontekstu zdań.
Co jest powodem?
Komórki czy “dobra zmiana”.
Każdy wspaniały, pracowity, bezbłędny, tylko ten sąsiad wredny.
Jak go nie ma, to obowiązkowo trzeba go znaleźć aby lepiej wyglądać na jego tle.

Jak zawsze odzywa się Dyżurny T, komentując bez całkowitego braku zrozumienia tekstu, ale musi być złośliwie.
Podobno był polonistą.
A prosiłem, że jak nie ma nic do powiedzenie to niech się wyłączy.
Następnie kolejny nie jest w stanie pojąć co znaczy “mapowanie” i coś tak mi sugeruje bez sensu i bez związku z tym co napisałem.
No i też stara się być dowcipnie złośliwy.

Reasumując:
Zanim cokolwiek nowego wymyślicie zapoznajcie się jednak z oficjalnymi założeniami OpenStreetMap co znaczy mapowanie czyli zbieranie danych.
Bo to co napisałem na temat mapowania, nie rozumiecie lub nie chcecie rozumieć.

Są 3 kategorie ludzi jeśli chodzi o poziom w dyskusji.

  1. Wiedzą co to są argumenty i ich używają w dyskusji.
  2. Wiedzą co są argumenty ale nie umieją ich użyć, więc się nie odzywają aby nie wyjść na głupszego.
  3. Nie wiedzą co to są argumenty więc plotą głupstwa, plują obrażają, biją, wyśmiewają itd.

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=655097#p655097

A może po prostu rozumieją inaczej albo co innego jest dla nich ważne. Nie wiem co cię tak rozsierdziło, że pojechałeś po ogólnikach i ponarzekałeś jacy to ludzie są zawistni, złośliwi i głupi (parafrazując to, co zrozumiałem), ale naprawdę możesz oceniać po swojemu, nikt ci tego prawa nie odbiera, natomiast inni mogą oceniać po swojemu, i tyle. Po to się liczy głosy zamiast sprawdzać kto ma obiektywnie największą rację, i nie znam takiej miarki.

Nie ma wytycznych z Sevres, że należy trzymać się słówka “mapowanie” ani dlaczego ma się liczyć tylko edycja bazy. Ja na przykład nie znam słowa na większość swojego zaangażowania na OSM, bo to tylko w małej części jest dodawanie danych do bazy czy ich korekta. Na przykład wczoraj: zgłosiłem błąd w Kosmtiku i ktoś ten błąd od razu zanalizował i naprawił, uczestniczyłem też w dyskusji jak ma wyglądać ikonka dla sklepu muzycznego i (jak rzadko) natychmiast w ramach tej dyskusji powstał projekt, który ma szanse na wdrożenie - żadna z tych czynności, moich i cudzych, to nie jest dosłownie mapowanie, ale wszystko dotyczy narzędzi związanych z mapkami i wpływa na rozwój całego projektu.

Doskonale rozumiem, dlaczego ilość edycji jako kryterium budzi opory - jest proste, ale widać jasno, że to niekoniecznie się przekłada na jakość. I też doceniam pracę ludzi robiących wszystko inne, niż mnie interesuje, albo na co nie starcza mi czasu i umiejętności. Że trudno to zmierzyć i mogę nawet nie mieć świadomości czyjegoś wkładu - no, tak może być. Jednak gdyby chodziło tylko o ilość edycji, to wystarczyłby tytuł autora największej ilości zmian przyznawany z automatu, w końcu są listy rankingowe i do tego nie jest potrzebny żaden konkurs ani głosy. Czyli chodzi o coś innego niż wyczytanie z tabelki i ogłoszenie wyniku, są subiektywne oceny.

Nie czuję potrzeby głosować w tym konkursie, raz do roku w wybranych kategoriach to jeszcze ma dla mnie jakiś sens, bo się przy okazji dowiaduję co inni robią ważnego dla całej społeczności, ale fajnie, że jest miejsce na to, żeby docenić cudzą robotę tak jak się samemu to rozumie i widzi. Ja wolę po prostu wyrazić zadowolenie z tego, że wszystkim nam się chce rozwijać OSM i że wynik netto jest moim zdaniem zdecydowanie na plusie. Po latach nadal mi się ten projekt bardzo podoba i chętnie dołożę swoje kilka groszy, do bazy i poza nią.

Dlatego ciągle piszę, aby zatrzymać ten konkurs i wrócić do początku tego wątku aby ustalić jednoznacznie kategorie konkursu.

Sposób wyboru.
Żaden tajny skrypt czy tajne głosowanie.
Po prostu źródło na podstawie którego możemy zobaczyć działania.
Krótki opis dlaczego proponujemy, bo nie wszyscy znają/rozumieją zawiłości innowacji.
Dopiero wtedy można wyłaniać osoby, tak że nikt nie poczuje się urażony, a społeczność będzie wiedziała kto jest kto i do kogo pisać o pomoc w jakiejś dziedzinie.
Na przykład chciałbym wiedzieć i inni też coś więcej co takiego zrobiła szczególnego Olga, wmyrda czy kocio.
Jedno zdanie mi nie wystarcza.
A może ja czy ktoś inny czytający o wyróżnionych zainteresuję się tym przypadkiem i będzie chciał się rozwijać w tym temacie.

To właśnie powinien być cel takich konkursów.
Nie same w sobie ale żeby zainteresować inne osoby czytające forum tą działalnością.

Wracając do rowers2.
Nie znam go i miałem dużo mniej kontaktów z nim niż ze Zbyszkiem.
Ale bronię tylko jego wkładu w OSM.
Wiem, że narobił wiele błędów i nie reaguje zawsze na uwagi.
A czy tylko on jeden?
Tu na OSM jest wiele osób które również nie odpowiadają.
Ja mam takich kilku tylko w tym roku.
Czy to jest kryterium do odrzucenia?
Pisząc szczerze, to dalej nie rozumiem co takiego strasznego zrobił rowers2, że na tym forum wylało się tyle nienawiści do niego.
Że budynek jest trochę przesunięty? Że usunął stary obrys a wstawił nowy?
Takie banalne błędne edycje są na porządku dziennym i nie do uniknięcia. Nie mają żadnego wpływu na bazę danych OSM.
Ja na przykład usunąłem cały dużo obrys lasu. Dlaczego?
Bo w trakcie edycji granic był dziwnie przyklejony do innych linii i wszystkie w jednym punkcie. Po prostu go nie zauważyłem.
Dopiero się zorientowałem jak mi ktoś, oczywiście złośliwie i z wielkim oburzeniem, zwrócił uwagę.
Kto nie mapuje to nie robi błędów.

Zbyszek również narobił bardzo wiele błędów za ostatnie kilka lat, niektóre można by zakwalifikować nawet jako wandalizm, ale ilość jego poprawnych edycji jest przytłaczająca i za to go cenimy a nie za komentarze. Ja uważam że ma on największy wkład wszechczasów w OSM.

rowers2 podobnie oceniam, Ilość pozytywnych edycji jest przytłaczająca i to powinno się oceniać.
Oczywiście dalej kontynuować przywracanie go do porządku.

Dlatego kończąc te moje wypowiedzi proszę o wstrzymanie tego konkursu i rozpoczęcie dyskusji na temat zasad i kryteriów wyróżniania osób w działaniach na OSM Polska.
Tytuł jest mylny, lepszy byłby Wyróżnieni za … w miesiącu … na OSM Polska.
Czasookres dla danej osoby może być różny w zależności od dokonania.
Można to wtedy przenosić na Facebooka.

Na przykład: Wyróżniamy Olgę bo za ostatnie 3 miesiące zrobiła to i to. I tu komentarz zrozumiały dla laika.
A inną osobę bo w danym miesiącu zrobiła to i to i to miało duży wpływ na coś tam.

Dla mnie to brzmi sensownie i chętnie się dowiem co kto robił, to dla mnie faktycznie największa korzyść. Mateusz i ja się pochwaliliśmy trochę w osobnym wątku, ale zapraszam, żeby inni też poopowiadali co ciekawego/ważnego robią.

Ale nie traktuję tego konkursu tak strasznie poważnie i jeśli nie będzie kategorii, a subiektywne głosowanie kto kogo docenia, to też dla mnie w porządku.

Może by te pomysły powiązać z ideą odznak? https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=671901#p671901
Na zasadzie, że ktoś coś zrobi to mu się belka na pagonie należy jak psu buda. Pracę wykonano więc do odznaczenia na 15 sierpnia czy 11 listopada delikwenta przedstawić. Czy coś w ten deseń.

Jak już napisałem wcześniej - każdy może chwalić i nagradzać innych mapowiczów osobiście. Jeśli Władkowi się nie podoba sposób wyłaniania zwycięzców, to może:
a) wyłaniać i nagradzać we własnym imieniu
b) aktywnie dołączyć do prac osób zajmujących się konkursem
c) nominować kandydatów uzasadniając ich wybór

Jak na razie nie widzę działania w żadnym z tych trzech aspektów. A od samego pisania esejów ten projekt nie stanie się lepszy.

No właśnie TY. :laughing:
Bo ja bo Ty bo on.
To pisz. “To jest mój konkurs według moich kryteriów i ja decyduję o nim.”
Bo inaczej to Stowarzyszenie OSM Polska to ZC.
Ty za nas wiesz lepiej.
Nareszcie napisałem prawdę. Po prostu objawienie, jakbym widział słowa JK. :slight_smile:
Odpuść.

Władysławie, a czemu to nie jest konkurs według Twoich założeń? Czemu to nie Ty jesteś jego pomysłodawcą i inicjatorem?

To właśnie jest Twoja największa wada. Nie chcesz czytać ze rozumieniem. Przeczytaj kilka razy co napisałem wcześniej w tym wątku.
Nikogo nie dopuszczasz i zagłuszasz swoim złośliwymi komentarzami.
Odpuść i nie wystraszaj innych. Daj innym komentować i przedstawiać nowe zasady.
Ja wolałbym i to jest moje największe życzenie, aby Zibi wrócił na OSM.
Te konkurs jest od początku żenadą. Oczywiście nie nie ujmując osobom typowanym.

Hola, gdzie Zbigniew powiedział, że nie można nominować lub głosować na jakąś konkretną osobę? Wstaw cytat.

Brał i bierze udział w nagonce na rowers2. Nawet jak był moderatorem.
A gdzie bezstronność?

Ale ty wiesz, że on tylko organizuje konkurs? Przyjmuje kandydatury, wstawia je do ankiety, zlicza głosy i podaje wynik. Nie jest jakimś jurorem. Jego głos (o ile oddaje, a nie wiem) nie jest większej wagi.
To mógłby być ktokolwiek inny. Poza tym to ntat, a nie Zbigniew nominował Olgę, co cię oburzyło.

Najpierw zapoznaj się z tekstem który napisałem wcześniej.
Jego komentarze/opinie mają bardzo duży wpływ na społeczność OSM od kilku lat.
Prawie w każdej dziedzinie.
Chyba tego nie zanegujesz.

PS. Tego typy komentarze jak wyżej, bez zrozumienia tematu rozmydlają problem.
Problemem są zasady i sposób w jaki ZC je nam narzuca.

@RicoElectrico
Wiesz dobrze o co mi chodzi gdyż jesteś tu od lat. Więc dziwię się bardzo Twoim komentarzom.

Nawiązując do tego co napisał wcześniej kocio.
Takie “życiorysy” osób które wniosły coś w OSM Polska, to byłoby super.
Większość mapowiczy nie ma zielonego pojęcia o dokonaniach wielu osób.
Wielu z nich uległo zapomnieniu chociaż ich wpływ na rozwój OSM Polska był bardzo duży.
Wymienię z pamięci tylko kilku dla przykładu: balrog-kun, Dotevo, marimil, Yarl, itd.

Na przykład tylko to forum istnieje już od 18-06-2008:
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=865

Rozumiem, że zajmiesz się tym?

Czy ktoś chce jeszcze zgłosić jakąś osobę do konkursu Mapowicz Października 2017?
Przypomnę, że w tym momencie mamy dwóch kandydatów

  • rowers2 (za 1. miejsce w liczbie narysowanych obiektów)
  • Olga|Yanosik (za sprawstwo w temacie możliwości zgłaszania uwag do OSM z poziomu Yanosika)

Przypominam również, że nominować można dowolną osobę, która zrobiła coś w poprzednim miesiącu dla OSM. Może to być np. ktoś początkujący, kto ładnie zmapował jakiś region. Można też zgłosić samemu swoją kandydaturę; myślę, że nie będzie to źle widziane, bo pośród takiej liczby mapujących i ogólnie osób dłubiących w projekcie ciężko wyłowić perełkę.

Czekam do jutra (niedziela), do godz. 12:00, potem głosowanie.

Ja mianuję kolegę maraf24 za zaangażowanie w rozwiązywaniu uwag, tłumaczenie edytorów oraz akcję przetagowywania niepoprawnych tracków na residential+unpaved pod Trójmiastem, gdzie istnieje taki problem.

W takim razie otwieram głosowanie na mapowicza miesiąca. Mamy trzech nominowanych kandydatów:

  • rowers2 (za 1. miejsce w liczbie narysowanych obiektów)
  • Olga|Yanosik (za sprawstwo w temacie możliwości zgłaszania uwag do OSM z poziomu Yanosika)
  • maraf24 (za zaangażowanie w rozwiązywanie uwag, tłumaczenie edytorów oraz akcję przetagowywania niepoprawnych tracków na residential+unpaved)

Głosowanie zakończy się w najbliższą środę o 23:59.
Podobnie jak poprzednio, głosujemy jawnie tutaj na forum.
Dla porządku, proszę o zagłosowanie osoby, które już wcześniej wyraziły poparcie (nominowały kandydatów).

Oddaję głos na Olga|Yanosik.