Pytania początkujących

Czy ronda, które są rondami tylko z nazwy powinny być oznaczone junction=roundabout? Chodzi mi o takie przypadki jak Rondo Grunwaldzkie (https://www.openstreetmap.org/way/150023225) w Krakowie, które jest tak oznaczone, chociaż znaku C-12 nigdzie w terenie nie ma.

W tej sytuacji IMHO nie powinny.
Ale już ronda, które taki znak mają, ale mają też światła (czyli są rondami w razie awarii świateł tylko) - tak.

Odnośnie Puszczy jest inny sposób niż relacja (tam jest chyba kilka tysięcy kawałków lasów, łąk, jezior i innych tworów one wszystkie są częścią puszczy)? np: tak jak w przypadku innych tego typu obszarów w postaci jakiegoś rodzaju granicy? Granica w/g mnie wydaje się bardziej sensowna, prostsza i szybsza w wykonaniu a efekt powinien być ten sam.

Zdecydowanie nie powinny! W nawigacji tag junction generuje wskazówkę “na rondzie… zjazd”
Jeśli na skrzyżowaniu nie obowiązuje ruch okrężny, a więc nie ma tagu junction to pojawią się wskazówki kierunkowe “prosto”, “lewo” itd.

Tyle że nie ma za bardzo wiem czym to otagować. Jeśli obszar zawiera nie tylko teren zalesiony to landuse=forest będzie błędne.

Ogólnie, z takimi dużymi obszarami jest problem. Nie ma znanego mi pomysłu na sensowne tahowanie, nic sensownego tych danych nie wyświetla :frowning:

Jak otagować opening_hours dla sezonowego pola namiotowego, otwartego przez dwa miesiące, tak by JOSM nie narzekał?

Jul-Aug → “Jul-Aug <— (This rule is not very explicit because there is no time selector being used. Please add a time selector to this rule or use a comment to make it more explicit.)”

Jul-Aug 24/7 → “(You used 24/7 in a way that is probably not interpreted as “24 hours 7 days a week”. For correctness you might want to use “open” or “closed” for this rule and then write your exceptions which should achieve the same goal and is more clear e.g. “open; Mo 12:00-14:00 off”.)”

Jul-Aug 24/7 open → “This rule is not very explicit because there is no time selector being used. Please add a time selector to this rule or use a comment to make it more explicit.”

testowane z https://openingh.ypid.de/evaluation_tool/ (ten sam kod co walidator JOSM)

24/7; Jan-Jun closed; Sep-Dec closed
?

Czy istnieje jakiś serwis, wyświetlający warstwę Google StreetView na tle OSM? W UMP jakoś się dało…

W UMP możesz przełączyć mapę na OSM :smiley:

To już coś, tylko na UMP z korpo nie wejdę, bo “Dynamic DNS Host”…
No, ale w tej chwili i tak potrzebuję tego do czegoś, czego też z korpo nie zrobię, więc rada się przyda :smiley:

Wczoraj sie własnie bawiłem z podobnym temaem - ośrodek wczasowy otwarty pomiedzy 1.05 a 31.09. Na wiki znalazłem rozwiązanie które zadziałało w josm (nie krzyczał że błąd składni czy coś tam): 31 Dec-01 May off ale czy to poprawnie wyszło? Nie wiem.

O, fakt, mi też się z tyłu głowy pętało off zamiast closed.

Zbyszek to kiedyś dołożył do wtyczek, ale w którejś wersji przy zmianie formatu usunęli.
Może ktoś pamięta link i wie jak go dodać do wtyczek?

Następnym razem proponuję wszelkie nowe znaczniki dokumentować na wiki:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:office%3Dproperty_management

Witam
w jaki sposob dokupic np wtyczke do mapy podstawowej pomijajac google?
nie podam google zadnej karty bo mi sie to nie podoba. zbyt wiele danych juz magazynuja.
( chodzi o instalacje na androidzie)

Chodzi Ci pewnie o aplikację OsmAnd? Tak dla formalności, to nie jest ona (bo żadna nie jest, OSM tylko dostarcza dane) oficjalną aplikacją. Ale oni mają własne wsparcie techniczne - pod support@osmand.net

Możesz powiedzieć o którą wtyczkę chodzi? Możesz sobie ściągnąć OsmAnda z ich strony www legalnie pomijając Google Play. To jest OsmAnd~ i oznacza to chyba wersje testowe (ale w miarę dobrze działające). Tam nie ma limitu pobrań map, to i może ta wtyczka jest dostępna. Chyba że OSM Live, bo to jest cała płatna usługa polegająca na ich serwerach. Ale wszystko to moje przypuszczenia, możesz ich spytać.

Za darmo mozna miec 3 mapy za reszte trzeba zaplacic.
Do map mozna doinstalowac rozne wtyczki np POZIOMICE za 9,90
jak moge pobrac? miec? zaplacic. ominac google

Rico pisał o tej wersji:

https://f-droid.org/en/packages/net.osmand.plus/

Ja z niej korzystam i nie wiem czy jest testowa ani na czym właściwie polega różnica, ale jedyny błąd jaki spotkałem to wyświetlanie w różnych językach. Zainstalowałem więcej niż 3 mapy bez problemu. Wtyczkę z poziomicami włączyłem, a z pewnością nie pobierałem jej z Google Play - podejrzewam, że jest w tym pakiecie, ale głowy nie dam.

Tak, tą wersję posiadam.
Wiec jak ominac google sklep i dotowanie gogle? ( nie mam nic przeciwko by zaplacic OSM , chociaz braki adresowe sa ogromne Ale i krakowa odrazu nie bylo ))