Wyświetlanie na domyślnej mapie

Skoro to chodzi o coś innego niż sam kolor, to najlepiej załóż osobny bilecik. Jak mówiłem, nie chcę wszystkich problemów z wodą pchać do jednego PR, bo praktyka pokazuje, że przez następne pół roku albo i dłużej nie uda się tego zmienić. Pojedynczo idzie sprawniej - np. wielkość nazw jeziora udało się zmienić po miesiącu:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2302

zgadzam się pojedynczo nie wszystko na raz. Być może faktycznie sama zmiana koloru wiele nie zmieni niemniej na pewno warto sprawdzić czy w takim miejscu po takiej zmianie nie będzie gorzej :wink: Co do pozostałych rzeczy to myślę ze zgłoszeniem też można poczekać do momentu wprowadzenia zmiany koloru, który sam w sobie mocno zlewa się z zielenią lasów czy łąk.

EDIT:
Zauważyłem również, że przy obecnym wyświetlaniu niewielkie odległości pomiędzy tymczasowymi strumieniami powodują że zamiast pokazywać one kierunki cieków wyświetlając jednoznaczne przerywane kreski mamy prostokąciki niewiele odbiegające od kwadratów. Powoduje to że zwłaszcza na z13 mamy http://www.openstreetmap.org/#map=13/49.2458/22.2791 obszar, który zamiast pokazywać co mamy w terenie wygląda jak by pokryła go wysypka i tak naprawdę nie można być pewnym które prostokąty należą do którego strumienia. Na z14 jest już lepiej, ale dopiero z15 jest w tym przypadku stosunkowo czytelne http://www.openstreetmap.org/#map=15/49.2494/22.3044

Będzie bardziej wyraziście, a w tym przypadku to chyba gorzej. =}

mógłby ktoś przetłumaczyć na ludzki język, na czym to stanęło https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2394 ?

Nie ma sprzeciwu od 2 tygodni, więc raczej zostanie uwzględnione. Zrobiła się kolejka podobnych, tzn. bez sprzeciwu od dłuższej chwili, więc pewnie to kwestia aż ktoś z ekipy znajdzie zwyczajnie czas żeby zająć się tym kodem w poczekalni.

Właśnie zaproponowałem, żeby osm-carto zaczął wyświetlać wszystkie standardowe sklepy jako kropki:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2099#issuecomment-203133103

To nie jest nowa propozycja, ale zebrałem argumenty, że to faktycznie ma sens: mniej kodu, mniej paskudnych problemów z aktualizacją (zarówno w usuwaniu jak i dodawaniu) oraz uznanie, że uniwersalna mapa to nie jest narzędzie do kontroli szczegółowych danych.

Ten kod został właśnie zaakceptowany, więc jeśli ktoś miał dylematy moralne między wyświetlaniem a tagowaniem, to teraz nie ma już wymówki - należy tagować każdy sklep zgodnie z jego rzeczywistym typem, zamiast ogólnego “shop=yes”.

Czy kiedyś był już na githubie poruszany temat wyświetlania “traffic_calming=island”? Jego brak powoduje że ludzie obchodzą go dorysowując barrier=kerb, często bardzo niedokładnie, strasznie mnie to drażni

Bilecik jest, ale dyskusja póki co się urwała:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2086

rozumiem, a jak to z takimi urwanymi bilecikami jest - przepadają w niepamięć czy po jakimś czasie powracają?

Nic nie przepada i nawet te zamknięte można komentować - rzadko jest blokowana dyskusja. W tym wypadku bilecik jest otwarty, czyli są szanse na dalsze ustalenia. Tylko że otwartych jest obecnie 380, więc siłą rzeczy pewnie nikt o nim nie pamięta - dopóki ktoś tematu znowu nie poruszy.

W tym wypadku jest jeszcze zasadniczy problem, że tego klucza nie mamy obecnie w bazie do wyświetlania, a prace nad jej przeładowaniem utknęły na etapie przejścia na gałąź lua, więc jest czas na dyskusje jak to ma docelowo wyglądać.

Jak już pisałem w innym wątku, osm-carto przez ostatnie 1,5 miesiąca miał problemy z decyzyjnością i w efekcie założyłem osobny bilecik na ten temat. Rozwiązanie nadeszło nieoczekiwanie szybko.

Okazało się, że jeszcze na SotM 3 z 4 członków ekipy dyskutowało na temat zmian kadrowych i Andy chciał nawet odejść jako mało aktywny, ale pozostali poprosili, żeby jednak został. Wymyślili za to, żeby dokooptować nowe aktywne osoby. Wczoraj Andy rozesłał 3 zaproszenia i na razie dwie osoby - ja i Christoph Hormann (imagico) wyraziły zgodę i dziś dostaliśmy odpowiednie uprawnienia. Nie wiadomo kto jeszcze dostał zaproszenie, ale tak szybko to poszło, że pewnie jeszcze nie zdążył odpowiedzieć.

Zespół podejmuje decyzje przez uzgodnienia (a nie np. większość), a ostateczne słowo ma Matthijs - najbardziej aktywny członek starego składu. Mam nadzieję, że te zmiany pozwolą nieco rozruszać projekt na przyszłość, a na razie w ramach wdrażania się do nowych zadań wziąłem się za porządkowanie bilecików.

Z imagico różni nas podejście do rozwoju - on bardziej skupia się na dużych zmianach i stawia na solidne projektowanie, mnie tymczasem bliższa jest wizja stopniowych mniejszych zmian i aktywnej społeczności. Już się nieraz o to spieraliśmy, pewnie zostaniemy przy swoich zdaniach i każdy będzie robić swoje. Na szczęście Matthijs od dawna wykazuje podobne nastawienie co ja, więc będzie to głównie kontynuacja jego dotychczasowej pracy.

Przy okazji jest szansa, że przesiadka na gałąź lua nabierze kolorów i w końcu nastąpi przeładowanie bazy, bo Andy wskazał to jako priorytet, a Matthijs się uaktywnił w tej sprawie. Może więc Paul (architekt tej migracji) będzie miał większą motywację, a ja spróbuję też pomóc.

Super, gratuluję nowej funkcji! :slight_smile:
Mając teraz “dobrego wujka” tam gdzie trzeba, może będzie łatwiej przepychać pomysły z polskiego forum. Gdyby się dało przepchnąć cokolwiek z listy moich uwag to byłbym zadowolony, bo nie miałbym odczucia że moje wypociny poszły na marne

Dzięki. =} Właśnie został przyjęty trzeci nowy członek zespołu - Michael Glanznig (nebulon42), którego oczywiście też znam jako aktywnego członka projektu (stał za migracją ikonek z PNG do SVG) i z jego wizjami zwykle mi po drodze.

Ale z tym “dobrym wujkiem” to niezupełnie tak działa… Sama funkcja “admina” repozytorium niczego nie załatwia, nadal musimy się dogadywać, a to nie jest proste, bo mamy różne podejścia i potrafimy bronić swojego zdania. Wszystkie te nominacje to potwierdzenie naszego zaangażowania i zdolności współpracy mimo tych różnic. Bez tego żadna funkcja nic nie da - w końcu mnie jako zwykłemu członkowi społeczności udało się przepchać pomysł ikonek dla sklepów mimo wyraźnego sprzeciwu założyciela projektu, ponieważ robiłem swoje, ktoś to poparł, a Andy właściwie nigdy nie uzasadnił swojego zdania. Z mojego doświadczenia wynika, że taka oddolna aktywność daje najwięcej, dlatego nadal zachęcam do zakładania bilecików, uczestniczenia w dyskusjach i wgryzania się w kod.

Dla mnie najważniejsze jest to, że projekt nie będzie się już opierał na aktywności jednej osoby, jak ostatnio, że w razie stagnacji sam będę mógł coś zrobić, no i liczę, że to ożywienie zachęci szerszą społeczność do udziału, bo sam po sobie wiem jak wkurzające jest czekanie na jakikolwiek odzew i decyzję.

@kocio - to napisz nam do czego zamierzasz wykorzystać to nowe otwarcie?

Czy do tego aby zaczęły sie renderować wieże nadawcze z tej samej ikony co maszty, potrzeba dyskusji społeczności?
Czy dałbyś radę zmajstrować ikonę do wież obserwacyjnych?
Masę tego stoi w wielkich lasach jako przeciwpożarowe a skro to wielki las to taka jest niezłym puntem orientacyjnym w miejscu gdzie trudno o jednoznacznie identyfikowane punkty.
W lasach nie stawia się masztów GSM.
Dodatkowo wieże obserwacyjne widokowe stawia się na wielu górach. Są to albo stalowe często wykorzystywane jako przemienniki TV, czy łączność kryzysowa, albo murowane np.około setki wież Bismarcka.

Brak wieży widokowej na mapie to poważny mankament OSM.W końcu to najistotniejszy element w promieniu wielu km, bo idzie się w góry dla widoków.

Kolejna sprawa to kolor ikony.Ikona może podpowiadać, że obiekt jest czynny lub zamknięty. Np. te wieże obserwacyjne.Jedne są zamknięte ze względu na stan a inne są tylko dla służb np strażaków.

Kolor ikony na mapach standardowych podpowiada jaki jest stan obiektu np. czerwona ikona obiekt zabytkowy, czarna zwykły.
Szczególnie przydaje się do kościołów ktorych jest mnóstwo ale szkoda ominąć jakiś zabytkowy.

Jakie jest Twoje zdanie na temat tego czy OSM dojrzała aby doczekać się ikony zamków i pałaców?

+1 dla wież. W końcu wyświetlane mamy nawet dużo mniejsze ambony myśliwskie, a wież jak brakowało tak brakuje. Tak sobie też myślę, że wyświetlanie od z15 było by najodpowiedniejsze.

Pomyśl również o wieżach kościelnych, wolnostojących. Są one widocznym z daleka, punktem orientacyjnym.

@rowers2: Źle zrozumiałeś moją rolę. Udzielać się w dyskusji i zakładać bileciki może każdy i o to mi właśnie chodzi, żeby więcej osób uczestniczyło, a nie że teraz zacznę sam to robić jako pośrednik. Już kiedyś mówiłem, że to kiepski pomysł i tylko raz w to wszedłem.

Powtórzę: rolę administracyjną zamierzam wykorzystać do tego, żeby nie było przestojów decyzyjnych, bo to zniechęca społeczność do uczestnictwa (człowiek się namęczy i nawet nie ma reakcji). Nic więcej z tego nie wynika - nawet zgodziliśmy się na niepisaną dotąd zasadę, że nie zatwierdza się własnego kodu, więc i tak nie jesteśmy samodzielni, tylko ktoś musi to poprzeć.

Każda zmiana wymaga przynajmniej odpowiedniego kodu, ale rzadko się zdarza, żeby nie wzbudził żadnej dyskusji na temat sensowności.

Raczej nie.

Tego się nie da stwierdzić inaczej niż proponując i dyskutując.

A w czym przejawia się ta trudność w porównaniu z tyloma innymi przygotowanymi ikonkami?

EDIT: Ikony z JOSM nie posłużą jako wzór?