Novi .osm fajl koji obuhvata okolinu Obrenovca, Cupriju, Paracin, i Veliko Selo koje uopste nije ucrtano a poplavljeno je. http://www.sendspace.com/file/vfe2dj
Koliko detaljno treba ucrtati pre nego sto moze da se oznaci da je gotovo? Ucrtavao sam ulice, staze, pruge bez naziva i mislim da je to za sada dovoljno…
@hbogner
У проблему су и Свилајнац и Смедеревска Паланка, па ако можеш додај их на hotosm.
Да ли је могуће проширити области око Шапца (слив реке Саве где прети изливање јер су насипи натопљени) и Крупња (проблем су околна села која нису велика али би било добро да буду уцртана)?
Јел се то мени чини или су poplave.rs прешли на Google Maps?
Ljudi, slučajno sam negde pronašao poziv za ovo mapiranje, sinoć sam uradio deo Šapca, zatim sam video da su mnoge stvari pogrešno unete (upoređivao sam podatke sa google maps), nisam ništa menjao jer sam nov ovde i ako nekome te pogrešne stvari služe za orjentir nisam hteo da menjam… Kasnije sam deo Ćuprije uradio, bila je na Task-ovima i onda sam shvatio da je sajt poplave.rs u tom momentu prešao na Google Maps…
Pitanje je, da li je potrebno i dalje mapirati ove OSM obzirom da je sajt prešao na Google Maps?
Pozdrav svima i izvinite na gomili pitanja, ali nov sam …
@Wizard013
Са Шапцем сам и ја имао “проблема” пре него што је направљен задатак на хотосм јер је и оно мало уцртаних улица било уцртано погрешно. Покушао сам то да исправим, и на брзину доцртао са бинга што се видело за случај да дође до катастрофе да људи имају бар отприлике оријентацију за позиве у помоћ…
Иначе можда си налетео на неки мој коментар на poplave.rs јер сам тамо стављао линкове. Треба обавестити људе да могу и овако да помогну…
@hbogner
Тешко је оријентисати се кад медији непрецизно преносе информације, а из сата у сат се проглашава евакуација на новим подручјима која су слабо заступљена на ОСМ. Хотосм помаже јер у Србији у сваком случају нема довољно људи који познају и стање на терену и осм, па и искуснији картографи са друге стране света могу да помогу исто као и ми.
Покушаћу касније да обележим сва тренутно угрожена подручја па да се ставља на хот.
Да требало би ставити упутство на вики и повезати странице са форумом…
Поздрављамо и ми и захваљујемо се ауторима poplave.rs и позивамо их да нам се, кад направе паузу, прикључе и овде и можда дају неки коментар или савет како можемо да помогнемо једни другима.
Претпостављам да је осм заједница у ХР добро органозована. Не знам каква је ситуација са осм у БиХ. Негде сам наишао да и они користе исту платформу као poplave.rs па би ваљало и њих контактирати и убацити на хотосм
Ok, vidim da je sajt vracen na OSM … planiram da nastavim sa mapiranjem. Nisam toliko nov u ovome, radio sam neke stvari i ranije, samo me zanima da li je dovoljno unositi imena ulica i onoga sto se moze naci na Google Maps-u? Google Maps mi je jedina referenca po kojoj mogu da popunjavam, ne poznajem sve te gradove.
OSM BiH sam kontaktirao preko foruma, ali se nejavljaju.
Od http://mapapoplava.zastone.ba/ sam dobio .csv export baze iz kojeg obradom možemo izvuci žarišta po lokacijama, pa se po njima može crtati.
Za poplave.rs i ostale pomaže da što bolje označimo kartu i navedemo što više naziva možemo i znamo(naravno držeći se pravila).
U pripremi je veći zadatak koji prelazi državne granice i pokriva cjelo zahvaćeno područje, tj. bar ono objavljeno na webu.
Tako da za sva ogrožena područja neće trebati raditi posebne zadatke nego je sve jedan veliki zadatak ~29.600 km2
Ako ti se diskutuju autorska prava, molim te otvori novu temu u odgovarajućem delu foruma, ovde se treba fokusirati na OSM mapiranje ugroženih zona, naravno sve u okviru pravila.
Područje je ogromno. I zato ide sporo, ali kad se uzme da svaka kockica predstavlaj ~10 km2 i da je mapirano preko 800 km2 onda ide brzo.
Fale nam nazivi sela i gradova, ali fali i nazivi ulica. Nazivi ulica su bitni ekipi sa poplave.rs radi lakšeg pozicioniranja.
Uputite ljude da pomognu sa nazivima, makar preko http://www.openstreetmap.org i opcije “Add a note to the map”
Dostupni izvori su lokalno znanje, nažalost neznam za neki izvor koji nam dopušta kopiranje naziva ulica.
Znam da sad nije moguće tamo šetati, i nikom ne predlažem da sad ide tamo radi toga, ali možda se neko sjeća nekog naziva pa i to pomogne.
Što se tiče naziva sela možemo koristiti one američke topografske karte 1:50000 (USMDA) već prije napisane.
Pozvao sam studente geodezije iz NS da pomognu oko mapiranja, pa makar i preko Notes opcije. Vidjet ćemo koliko će ih pomoći, neki su već počeli.