A da się uzyskać dostęp do innych WMS-ów np hipsometrycznej czy BDOT ?
Jak na razie klient WMS zgłaszający się jako JOSM jeszcze mi nie pobrał żadnej warstwy a user agent zaproponowany przez Ciebie też nie odblokowuje tych WMSów.
Może ktoś biegły w QGIS czy innych klientach sprawdzi czy Geoportal2 wyłączył całkowicie inne warstwy poza orto, czy też tylko blokuje po user agent?
Nie, gdyż wtedy filtr będzie po tygodniu ustawiony również na “JOSM”, a user-agent przeglądarki wygląda bardzo niewinnie i nie rzuca się w oczy.
Jest takie mądre ludowe powiedzenie “czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”.
Ale co działa?
Pytałem o inne WMS niż ORTO z Geoportalu2 (orto działa po odświeżeniu sposobem jaki podał Yarl) .
Usługa parsowania warstw (ściągania listy) nie działa na WMSach posiadających więcej warstw.Zatem nie można sobie wygenerować linka łączącego kilka warstw na serwerze w jedną na JOSMIE.
Witamy koleżankę w OSM.
Nie znam dokładnie mechanizmu powstawania czerwonych kafli.
Prawdopodobnie generuje je JOSM na podstawie zbyt dużego czasu między wysłaniem żądania na serwer WMS i zbyt długiej odpowiedzi.
Mamy z tymi kaflami częsty problem gdy geoportal2 przymula.
Zwykle trwa to kilka minut i przesunięcie ekranu w inny rejon i powrót do tej samej skali powoduje, że kafle ortofotomapy się pojawiają.
Bywa jednak, że WMS padnie naprawdę i wtedy (powiedzmy godzinę są problemy).
Czasem rolę goportalu2 przejmuje geoportal1. ale bardzo rzadko więc odradzam częste sprawdzanie.
Zatem trzeba by wiedzieć czy nigdy Ci geoportal2-orto nie chodził, czy akurat teraz.
Właśnie niedawno też miałem czerwone kafle na G2, ale wróciło do normy.
Witam,
Dziękuję za podpowiedź.
Usunąłem wszystko z folderu “cache” dla JOSM. Jednak problem nie zniknął - nadal pojawiają się czerwone kafle z napisem BŁĄD.
Folder CACHE oczyściłem z poziomu windows, nie z poziomu DOS.
Na prawym pasku klikamy -Pełny- Na lewym górnym :Widok-Widoczność warstw i serwisów-i ustawiamy Rzeżba terenu (hipsometria)
Mają tę warstwę w WMTS ale może da się wyciągnąć WMSa.
To wspaniałe narzędzie do umieszczania dróg leśnych w widocznych na hipso leśnych wąwozach.
Pięknie też wyglądają drogi leśne na pochylniach (zboczach) .
Rowy leśne , groble i wały przeciwpowodziowe, okopy wojenne i wały kamienne, rozmaite grodziska i fosy.
Skały, mostki, nasypy prowadzące na wiadukty, stawy i opuszczone źwirownie, jazzy, wyloty tuneli, koryta rzeczne
Kamieniołomy to fenomen.
Zmień nicka dziewczyno:)
Trzeba uważać przy wklejaniu adresu WMS, bo jak się to źle zrobi to JOSM doklei zdublowany początek adresu
wms:wms:http…
Widzę, że masz agenta Firefoksa.
ten dres geoportalu1 sdi,geoportal to zdaje się prawie nigdy nie chodzi. Ty podałeś krótkiego linka, do którego JOSM dokleja magiczne słowo "Geoportalu zamknij się (Java) "
są jeszcze inne WMSy stabilne
Używaj tego pierwszego ale z innym agentem, bo rzeczywiście tydzień temu JOSM zaczął świnić dla tego agenta.
Yarl już skorygował adres, który teraz przedstawia się agentem JOSM (bez słowa Java) i poprawiło się.
W opcjach WMS klikasz ma mapkę z prawej w Polskę , klikasz na przycisk odśwież pod mapką i dostajesz nowy link do WMS.
Jak nie zadziała to skasuj stary i odśwież, a potem aktywuj z górnej listy nowy zaktualizowany.
Coś mi się zdaje że rudy lis to czerwone kafle,
bo ja się tak cały dzień męczyłem zanim mi Yarl nie podpowiedział, że agent ponownie zmieniony i od ręki pomogło.
Inne podkłady działają bez problemów.
PS. Zamiast pisać co i jak muszę zmienić (niekoniecznie zrozumiałe dla mnie epopeje zresztą) proszę o podanie właściwego, kompletnego, działającego adresu dla geoportalu2.
No przecież podałem link do wątku powyżej, z zrzutem z ekranu jak wybrać Geoportal2 i Geoportal.
Przed chwilą sprawdziłem.
Wybieram, aktywuję, wyłączam JOSM, usuwam cache, włączam JOSM i mi to wszystko śmiga.
To są właściwe i działające WMS’y.