JOSM cache

W odpowiedzi na mail, podaję jak wyczyścić ‘cache’ w JOSM.
Czasami jest tego kilka Gb.

Tworzymy plik “Clear JOSM cache.bat” i dajemy go jako skrót na pulpicie

@echo off
echo Clearing Tile Cache ...
del /s /q d:\Admin\AppData\Roaming\JOSM\cache\ >NUL
echo done
pause

Gdzie “*d:\Admin\AppData\Roaming\JOSM\cache*” jest miejscem gdzie JOSM przechowuje ‘cache’.
Może być rożne w zależności od systemu operacyjnego.

Można również połączyć ten ‘bat’ plik z komendą uruchamiania JOSM

"C:\Program Files\Java\jre8\bin\javaw.exe" -Xms2028M -Xmx2028M -d64 -jar "c:\Program Files (x86)\JOSM\josm-tested.jar"

(Powyższa linia jest dla Windows 7/64)

Ja otwieram podkład mapnik, prawy przycisk myszki i ostatnia pozycja to “Wyczyść cache kafelków”.

A tak swoją drogą czy cache powinien się pakować do podkatalogu Roaming? Czy nie powinien być w Local?

Zależy od konfiguracji.
U mnie wszystkie dane, pliki ze zmiennymi wartościami i cache są przeniesione do oddzielnej partycji.

Na linuxie domyślnie cache jest oczywiście w katalogu domowym w .josm/cache (czyli ~/.josm/cache). Miejsca aż tak dużo nie zajmuje, ale ilość plików jest spora - warto czasem posprzątać.

Tu nie chodzi o partycje, tylko Roaming w przypadku Windows domain jest kopiowany przy każdym logowaniu i nie służy do przechowywania dużych ilości tymczasowych danych a do ustawień aplikacji. https://en.wikipedia.org/wiki/Roaming_user_profile#Third-party_companies_don.27t_use_it_correctly
Zgłosiłem ticketa.

Właśnie tu jest błąd JOSM.
Dziękuję.

To jest ustawienie środowiskowe %APPDATA%, które można sobie zmienić teoretycznie. Choć faktycznie lepiej byłoby, żeby w josm było odpowiednie ustawienie aby samodzielnie wskazać lokalizację cache (użytkownie komputera bez praw admina). Dodałem komenta.

Tak czyścisz tylko kafle binga, bo dla każdej warstwy jest inny zestaw poleceń. Np geoportal nie ma tego polecenia w opcjach warstwy.
Mapnik zapewne ma swój folder ( a może nie ma tak jak bing) więc wyczyścisz tylko kafle mapnika.
Jeśli te WMSy nie mają folderów w cache to same się czyszczą po zamknięciu JOSMA.
Niestety cache JOSM nie jest czyszczone np przez popularnego CClenera .
Ręcznie wywalam codziennie setki MB bo JOSM potrafi mulić już przy 1-2 000 kafli choć czasem chodzi nieźle przy 5000.
Ale jak się odpali kilka warstw to 1000 kafli dla jednej warstw wyraźnie muli.
Uwaga też na wtyczki. Ostatnio odmuliłem Tracera2 po wyrzuceniu z jego cachu kilkunastu GB.

Ile przydzielić JOSMowi pamięci dla 1GB RAMu w XP-ku ?
Widzę, że JOSM u mnie w RAMie i swapie trzyma po ok 350 MB i po tym zaczyna mulić co oznacza szybki zwiech.
Właśnie zapisałem na dysku dużego changeseta i chyba przeholowałem, bo odpalam JOSMa już kilka razy i od razu się zawiesza z tym plikiem

No i wychodzi na to, że jest: cache.folder w zaawansowanych ustawieniach.

Po zmianie w konfiguracji JOSM

cache.folder=C:\Users\Admin\AppData\Local\Temp\JOSM-cache\

Plik będzie:

@echo off
echo Clearing Tile Cache ...
del /s /q C:\Users\Admin\AppData\Local\Temp\JOSM-cache\ >NUL
echo done
pause

można jeszcze usunąć pozostałe ślady dodając linię

del /s /q c:\Users\Admin\AppData\Local\Temp\JMapViewerTiles_Admin\ >NUL

oraz Tracer2Server cache

del /s /q c:\ProgramData\Tracer2Server\cache\ >NUL