You are not logged in.

Announcement

*** NOTICE: forum.openstreetmap.org is being retired. Please request a category for your community in the new ones as soon as possible using this process, which will allow you to propose your community moderators.
Please create new topics on the new site at community.openstreetmap.org. We expect the migration of data will take a few weeks, you can follow its progress here.***

#1 2014-07-06 15:30:18

kocio
Administrator
From: Warszawa
Registered: 2013-09-04
Posts: 3,567
Website

Wyświetlanie na domyślnej mapie

Ponieważ mapuję już od dłuższego czasu i wiele interesujących mnie miejsc jest już wystarczająco "wyrysowanych" albo mogę je łatwo uzupełniać, przyszedł chyba czas na zajęcie się także bardziej ogólnymi problemami. Szczególnie leży mi na sercu kwestia domyślnej mapy na głównej stronie osm.org, która powinna być wizytówką projektu, a tymczasem nie pokazuje nawet wszystkich udokumentowanych obiektów, nie mówiąc już o promowaniu sensownych propozycji i dobrych praktyk.

Najnowszy problem, jaki rzucił mi się w oczy, to ewidentne błędy w wyświetlaniu warstw, tzn. tagów "layer" (http://forum.openstreetmap.org/viewtopi … 92#p434492), ale są też znacznie prostsze braki. Dlatego wczoraj w ramach "razwiedki bojom" wypełniłem bilecik w sprawie niepokazywania fontann (https://github.com/gravitystorm/openstr … issues/705) i okazało się, że problem nie tylko jest poruszany od lat, ale także od miesięcy jest już nawet gotowy kawałek kodu oraz (brzydka, ale zawsze smile ) ikonka, tylko zgłaszający chciał załatwić kilka rzeczy na raz, a poza tym były ważniejsze sprawy i się zapodziało... roll Czyli są szanse na poprawę, tylko trzeba to systematycznie zgłaszać, pilnować i ew. doprecyzować.

Z innych rzeczy, które mnie osobiście denerwują, zwłaszcza od kiedy faktycznie zajmuję się mikromapowaniem:
- Nie wyświetlają się wysepki drogowe, choć byłby to sensowny krok w kierunku wizualizacji przebiegu szerszych ulic, zanim będą obrysowywane jako powierzchnie (tak, jak obecnie duże rzeki)
- Wszystkie wzniesienia gnieżdżą się pod jednym tagiem - to akurat nie jest wina wyświetlania, ale efekt jest widoczny na mapie, stąd moja propozycja dokładniejszego tagowania w tej sprawie (forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?p … 03#p434503)
- Przystanki nie pojawiają się na mapie jeśli są otagowane w nowym schemacie "public_transport" (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Prop … _Transport), choć po prawdzie on nawet nie jest nowy, bo przyjęto go w głosowaniu już ponad 3 lata temu!
- Nie ma jak odróżnić tablicy pamiątkowej od pomnika, choć rozmiarami i wyeksponowaniem w rzeczywistości mocno się różnią
- Nie wyświetlają się prawidłowo otagowane rzeźby w parku

Widzę, że w openstreetmap-carto jest aktywny Mateusz Konieczny, który od niedawna odzywa się także na tym forum. Bardzo się cieszę, bo może łatwiej będzie coś ustalać i koordynować jeszcze zanim dojdzie do rozpisywania problemów na konkretne bileciki i kod implementacji.

Jeśli macie jakieś swoje problemy i propozycje do omówienia albo zasygnalizowania, to zapraszam do tego wątku.

Last edited by kocio (2017-09-17 13:09:22)

Offline

#2 2014-07-06 16:11:20

marek kleciak
Member
Registered: 2010-10-11
Posts: 8,439

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Piszę o tym tutaj:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Street_area

Ma wielki zgryz: Jakie tagi wybrać dla tej koncepcji, w szczególności jaki powinien być tagging punktu K.
Z powodu micromappingu highway=stop oraz highway crossing będą osobnymi punktami. Jednak co robić, gdy highway=stop nie ma bo jest niepotrzebny?
Punkt K musi być szczególnie wyróżniony aby można było prawidłowo robić rendering i identyfikować odpowiednie obszary.

Pilne potrzebuję też pomocz kogoś kto mógłby zrobić eksperymentalna rendering do tej koncepcji tak, by przekonać community.
Wiadomo, obrazki lepiej przemawiają do wyobraźni niż nudne proposale...

Offline

#3 2014-07-06 16:55:34

Tomasz_W
Member
From: Poznań
Registered: 2014-02-03
Posts: 486

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

jakiś czas temu spróbowałem zmapować moje osiedle tak żeby zmninimalizować ilość "białych plam" do minimum:
http://www.openstreetmap.org/#map=17/52.37861/16.96626

w tym celu dociągałem zawsze "highway=pedestrian+area=yes" i "landuse=village_green" do krawężników, nawet jeśli na ich krawędzi był chodnik to rysowałem go przed granicą obszaru, odpuściłem też sobie robienie przerw pomiędzy obszarami dla chodników wg mnie wygląda to na mapie karykaturalnie, przecież osm to nie ma być zdjęcie satelitarne z efektem posteryzacji tylko mapa/ plan, dlatego nie rozumiem czemu w wielu miejscach przyjęło się robienie przerw dla chodników, ulice tak, bo są szerokie i to zawsze "szkielet" mapy więc ma to sens, ale chodniki? Co do renderowania do pomijając graficzne zacofanie mapnika na które wyżaliłem się już w temacie "Tematy ogólne" to na przykładzie zalinkowanego miejsca irytują mnie 3 rzeczy:

*"highway=living_street" jako gruba, szara linia (powinno to być renderowanie w sposób zblizony do "highway=service", jak na MapSurfer)
*brak renderowania "amenity=waste_disposal" czyli śmietników (a na MapSurferze jest)
*zbyt duże i zbyt jaskrawe literki "P" na parkingach, w wielu miejscach bardzo pogarsza to czytelność mapy

tak jak już kiedyś pisałem, marzy mi się zamiana domyślnego stylu mapy na "MapSurfer" bo renderuje on więcej rzeczy niż mapnik i jest po prostu ładniejszy, ale niestety nie sądzę że kiedykolwiek się tego doczekam smile

Offline

#4 2014-07-06 17:16:21

Domiss
Member
Registered: 2013-08-07
Posts: 654

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Tomasz_W wrote:

w tym celu dociągałem zawsze "highway=pedestrian+area=yes" i "landuse=village_green" do krawężników, nawet jeśli na ich krawędzi był chodnik to rysowałem go przed granicą obszaru, odpuściłem też sobie robienie przerw pomiędzy obszarami dla chodników wg mnie wygląda to na mapie karykaturalnie, przecież osm to nie ma być zdjęcie satelitarne z efektem posteryzacji tylko mapa/ plan, dlatego nie rozumiem czemu w wielu miejscach przyjęło się robienie przerw dla chodników, ulice tak, bo są szerokie i to zawsze "szkielet" mapy więc ma to sens, ale chodniki?

Coś mi to przypomina (https://www.openstreetmap.org/#map=17/50.86314/16.31495), z tym, że dla mnie zostawienie miejsc na chodniki ma sens - może dlatego, że na moim osiedlu są chodniki szerokości półtora metra i takie szerokości drogi. Poza tym dzięki temu trawniki robią się mniejszymi obszarami i zwykle nie trzeba robić w nich dziur na inne obszary. I tutaj denerwuje mnie jedna rzecz: należałoby właściwie użyć dla trawników osiedlowych tagu landcover=grass (a nie landuse=village_green albo natural=grassland - bo te przeznaczone są do czego innego), ale landcover=grass nie wyświetla się wcale nie tylko na domyślnej mapie OSM, ale nawet nie koloruje się w (moim) JOSM.

marek kleciak wrote:

Ma wielki zgryz: Jakie tagi wybrać dla tej koncepcji, w szczególności jaki powinien być tagging punktu K.
Z powodu micromappingu highway=stop oraz highway crossing będą osobnymi punktami. Jednak co robić, gdy highway=stop nie ma bo jest niepotrzebny?

Ja po bardzo krótkim przemyśleniu widzę to tak: highway=stop (jeśli przed wjazdem na skrzyżowanie jest znak STOP), highway=give_way (jeśli jest znak ustąp pierwszeństwa), highway=traffic_lights (jeśli wjazd na skrzyżowanie jest regulowany sygnalizacją świetlną). W każdym innym przypadku tagi nie są potrzebne - punkt K to taki punkt, w którym krzyżuje się "normalne" highway (czyli to, co do tej pory jest drogą-linią) z obszarem drogi (krzyżuje się = punkt wspólny). Dodatkowe tagi pod nawigację (żeby działała efektywniej) można dodać na etapie przygotowania pod nią mapy.

Offline

#5 2014-07-06 17:44:13

marek kleciak
Member
Registered: 2010-10-11
Posts: 8,439

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

W sumie fakt.
Nie wiem czy są sytuacje gdzie występują jakieś inne specjalne rodzaje linii przed skrzyżowaniema. Taka generalizacja ułatwiła by mapowanie.

Last edited by marek kleciak (2014-07-06 21:40:08)

Offline

#6 2014-07-06 21:30:17

kocio
Administrator
From: Warszawa
Registered: 2013-09-04
Posts: 3,567
Website

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Jeszcze kilka uwag dla uporządkowania sobie i żebym nie zapomniał:
- główna skórka jest najważniejsza i chcę, żeby była naprawdę wzorcowa, ale w zakresie mojego zainteresowania leżą też pozostałe dostępne na osm.org skórki - to tylko kwestia czasu i możliwości (stąd np. akcja tagowania identyfikatorów na przystankach warszawskiego ZTM, żeby potem automatem aktualizować trasy na skórce "transport publiczny")
- jak wspominałem w innym wątku, na głównej nie wyświetla się też istniejąca ikonka przełęczy (natural=saddle, np. https://www.openstreetmap.org/node/246769404)
- ze szlakami turystycznymi jest chyba generalna kicha

Z rzeczy bardziej pozytywnych: są podjęte rudymentarne prace nad rutowaniem na głównej i nawet jest serwis z prostą demonstracją tego (apmon.dev.openstreetmap.org/routing/), ale niestety wymaga to dalszych prac programistycznych w JS+Rails (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Top_ … g_frontend), a ostatnie zmiany w repo są chyba z marca.

Żeby się w tym wszystkim nie utopić i śledzić postępy w kilku równoległych sprawach, które nas interesują, może warto będzie założyć osobną stronę na wiki.

Offline

#7 2014-07-06 21:38:30

Zibior2
Member
Registered: 2012-08-17
Posts: 2,407

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Ja bym prosił, by nie używać słowa "skórka". Skórka to jest np. w Winampie i oznacza nakładkę na coś.
To, o czym mówimy nazywa się "styl", w tym przypadku styl renderowania.

Offline

#8 2014-07-06 22:03:39

kocio
Administrator
From: Warszawa
Registered: 2013-09-04
Posts: 3,567
Website

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Tomasz_W wrote:

w tym celu dociągałem zawsze "highway=pedestrian+area=yes" i "landuse=village_green" do krawężników, nawet jeśli na ich krawędzi był chodnik to rysowałem go przed granicą obszaru, odpuściłem też sobie robienie przerw pomiędzy obszarami dla chodników wg mnie wygląda to na mapie karykaturalnie, przecież osm to nie ma być zdjęcie satelitarne z efektem posteryzacji tylko mapa/ plan, dlatego nie rozumiem czemu w wielu miejscach przyjęło się robienie przerw dla chodników, ulice tak, bo są szerokie i to zawsze "szkielet" mapy więc ma to sens, ale chodniki? Co do renderowania do pomijając graficzne zacofanie mapnika na które wyżaliłem się już w temacie

Ja staram się nie dociągać, żeby potem mieć gotowe rzeczywiste trawniki (w większości wystarczy dodać kiedyś krawężniki). A chodniki są też węższe i szersze - znam takie, że można iść kolumnami, i takie, że jedna osoba musi się przeciskać koło latarni. Z czasem pewnie wszystkie obszary będziemy rysować jako obszary i nie widzę tu wyjątku w postaci chodników.

A "village_green" to tzw. nawsie i chyba tylko lekkiej ręce tłumacza zawdzięczamy przekłamanie w Potlatchu, że to niby "zieleń miejska" - podczas gdy chodzi o wiejską, a i to bardzo specyficzną. Ja stosuję na razie "landuse=grass", ale potrzeba nam na gwałt także klombów - chyba nie ma takiego tagu jeszcze, więc pewnie trzeba zacząć od spisania odpowiedniej propozycji.

Tomasz_W wrote:

*"highway=living_street" jako gruba, szara linia (powinno to być renderowanie w sposób zblizony do "highway=service", jak na MapSurfer)
*brak renderowania "amenity=waste_disposal" czyli śmietników (a na MapSurferze jest)
*zbyt duże i zbyt jaskrawe literki "P" na parkingach, w wielu miejscach bardzo pogarsza to czytelność mapy

- faktycznie, mnie też living_street doprowadza do szału... mad Na głównej service domyślnie wyświetla się niezbyt cienko, ale jeśli posiada dodatkowy tag szczegółowy (np. że to droga parkingowa albo podjazd), to jest cieniutka, ale pewnie nie o taką nam chodzi.

- literki P są chyba już zgłoszone - łapię w tej chwili za dużo srok za ogon, ale wczoraj widziałem coś na ten temat i już nie wiem gdzie, natomiast są propozycje, żeby przynajmniej zmniejszyć widoczność prywatnych parkingów (https://github.com/gravitystorm/openstr … issues/312)

- z tej samej parafii: ścieżki na cmentarzach też są zbyt wcześnie renderowane, przez co dosłownie "drzewa przesłaniają las": widać obszar w czerwone przerywane linie, ale nie charakterystyczną plamę zieleni z symbolami nagrobkami, ani nawet nazwę cmentarza (np. https://www.openstreetmap.org/#map=14/52.2736/21.0450)... Niestety nie ma do nich osobnego tagowania, więc pytanie, czy należy je najpierw dodać, czy może wystarczy tylko przesunąć granicę wyświetlania dla wszystkich highway=footway?

Wreszcie - chyba warto w ramach orientacji w temacie wyświetlania map obejrzeć prezentację "Andy Allan: OpenStreetMap Carto" (https://www.youtube.com/watch?v=W7La0UXec3A). Jeszcze nie zdążyłem od wczoraj, gdy to znalazłem, ale planuję wkrótce.

Offline

#9 2014-07-06 22:26:48

kocio
Administrator
From: Warszawa
Registered: 2013-09-04
Posts: 3,567
Website

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Zbigniew_Czernik wrote:

Ja bym prosił, by nie używać słowa "skórka". Skórka to jest np. w Winampie i oznacza nakładkę na coś.

Nie żebym się upierał przy nazwie, ale ja sobie to wizualizuję właśnie jako "skórkę" na gołe dane, które są zasadniczą częścią projektu. Mapa w OSM jest właśnie nakładką na te dane i powoduje, że wyglądają tak, a nie inaczej.

Last edited by kocio (2014-07-06 22:27:26)

Offline

#10 2014-07-06 23:05:10

Krystek
Member
From: Białystok
Registered: 2012-03-20
Posts: 180

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Znalazłem coś, co się kwalifikuje do tego tematu: jak sprawić, by budynek Ratusza-Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, znajdujący się w centrum miasta, był znów widoczny na warstwie OSM Classic? [link do OSM] Ktoś oznaczał w centrum strefę (dla) pieszych i wewnątrz tego obszaru zniknęły budynki (tzn. ten konkretny). Da się to poprawić, czy tak już musi być? Na (innych) warstwach (MapQuest, Transportation, Humanitarian) ten budynek jest widoczny.

Offline

#11 2014-07-06 23:15:03

kocio
Administrator
From: Warszawa
Registered: 2013-09-04
Posts: 3,567
Website

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Prawdopodobnie to ten sam błąd, który przelał moją czarę goryczy. Wydaje mi się na oko, że dotyczy go ten bilecik:

https://github.com/gravitystorm/openstr … issues/688

i prawdopodobnie ma związek z tym zgłoszeniem:

https://github.com/gravitystorm/openstr … issues/685

Offline

#12 2014-07-06 23:31:18

Zibior2
Member
Registered: 2012-08-17
Posts: 2,407

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

kocio wrote:

Nie żebym się upierał przy nazwie

Nie żebym się upierał, ale tutaj raczej mówi się o stylach renderowania, więc jeśli chcesz być dobrze rozumiany... ;-)

Offline

#13 2014-07-07 00:05:18

Krystek
Member
From: Białystok
Registered: 2012-03-20
Posts: 180

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

kocio wrote:

Prawdopodobnie to ten sam błąd, który przelał moją czarę goryczy. Wydaje mi się na oko, że dotyczy go ten bilecik

Faktycznie. Dzięki za objaśnienie. Może to poprawią.

Offline

#14 2014-07-07 21:49:14

kocio
Administrator
From: Warszawa
Registered: 2013-09-04
Posts: 3,567
Website

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Tomasz_W wrote:

*zbyt duże i zbyt jaskrawe literki "P" na parkingach, w wielu miejscach bardzo pogarsza to czytelność mapy

Już znalazłem - literki są takie same, ale jest propozycja, żeby się pojawiały przy większym zoomie:

https://github.com/gravitystorm/openstr … o/pull/707

Przykład z parkingami (w tym bileciku są też propozycje zmiany zoomu innych POI):
- przed: https://github.com/mkoniecz/poi/blob/ma … before.png
- po: https://github.com/mkoniecz/poi/blob/ma … _after.png

Offline

#15 2014-07-08 23:50:09

Krystek
Member
From: Białystok
Registered: 2012-03-20
Posts: 180

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

No i poprawili smile

Offline

#16 2014-07-09 21:46:54

kocio
Administrator
From: Warszawa
Registered: 2013-09-04
Posts: 3,567
Website

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Tomasz_W wrote:

*"highway=living_street" jako gruba, szara linia (powinno to być renderowanie w sposób zblizony do "highway=service", jak na MapSurfer)

Może będziemy mieli szczęście - ktoś otworzył na to bilecik właśnie!

https://github.com/gravitystorm/openstr … issues/708

Offline

#17 2014-07-09 21:56:48

kocio
Administrator
From: Warszawa
Registered: 2013-09-04
Posts: 3,567
Website

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Z moich różnych oftopicznych dyskusji wyszedł ciekawy wątek wyświetlania mapy "dla mapujących". Andy twierdzi, że standardowa mapa kiedyś właśnie temu miała służyć, a teraz zrobiła się jakaś bardziej podobna do gładkiego, ale gołego MapQuesta, co niestety skłania ludzi do prostackiego oszukiwania pod render:

https://lists.openstreetmap.org/piperma … 18199.html
https://lists.openstreetmap.org/piperma … 70074.html

Niestety nikt nie odpowiedział mu w jakim kierunku zmierza teraz ta mapka, ale generalnie ludzie twierdzą, że po tym, jak po latach zostały załatwione podstawowe problemy z domyślną mapą, teraz można liczyć na dodawanie do niej różnych bardziej praktycznych rzeczy. Ja bym bardzo chciał, żeby ona znów zaczęła być "dla mapujących"!

Offline

#18 2014-07-09 22:47:21

Mateusz Konieczny
Member
Registered: 2013-09-22
Posts: 2,698

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Tak, jestem ostatnio mocno aktywny w zakresie domyślnego stylu. Nawet jakieś moje bardzo drobne poprawki zostały zaakceptowane i już zostałem oskarżony o niszczenie mapy smile Na razie zajmuję się innymi rzeczami i czekam aż główny autor stylu albo zaakceptuje moje aktualne propozycje albo je odrzuci [ https://github.com/gravitystorm/openstr … o/pull/707 i https://github.com/gravitystorm/openstr … o/pull/687 ]. Ale planuję pozgłaszać następne propozycje.

Ogólnie - jak ktoś zna angielski, konkretnie wiadomo na czym polega problem i jest jakiś pomysł by go rozwiązać to najlepiej zgłosić i opisać go na https://github.com/gravitystorm/openstr … rto/issues

"Nie wyświetlają się wysepki drogowe" - a jak są one zaznaczane?

"Wszystkie wzniesienia gnieżdżą się pod jednym tagiem" - na to sam styl nie poradzi

"Przystanki nie pojawiają się na mapie jeśli są otagowane w nowym schemacie "public_transport"" - jest https://github.com/gravitystorm/openstr … issues/311, nie ma na razie kodu.

"Nie ma jak odróżnić tablicy pamiątkowej od pomnika"
Do tego trzeba zaimportowania klucza memorial (co z jakichś, na razie nieznanych mi, powodów jest bardzo skomplikowane i w bliskiej przyszłości nie nastąpi)

"Nie wyświetlają się prawidłowo otagowane rzeźby w parku" - czy chodzi o tourism=artwork?

Nadmiar P jest zgłoszony w https://github.com/gravitystorm/openstr … /issues/70 i jedna z moich aktualnych propozycji by ten problem ograniczyła

Last edited by Mateusz Konieczny (2014-07-10 05:59:47)

Offline

#19 2014-07-10 10:08:15

rogal
Member
Registered: 2010-11-09
Posts: 694

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

a czy ktoś już zgłaszał opcję z paskudnym renderowaniem granic krajów? Styl jest robiony ewidentnie pod USA i ich stany. W Europie przy mniejszym zbliżeniu widać granice województw, ale nie widać granic krajów - nie wiadomo gdzie kończą się Czechy a zaczyna Polska.


http://navidata.pl  - geokodowanie oparte o OSM
http://garmin.osmapa.pl - mapy Polski na urządzenia Garmin

Offline

#20 2014-07-10 11:28:44

Mateusz Konieczny
Member
Registered: 2013-09-22
Posts: 2,698

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Z tego co wiem - to nie. Ale tu będzie spory problem by to poprawić tak by za chwilę nie pojawili się ludzie z USA narzekający na to że im granice stanów zniknęły.

Gdyby ktoś był zainteresowany by jakoś bardziej zaangażować się w zmienianie stylów (tj. proponowanie konkretnych propozycji zmian) a miałby jakieś problemy techniczne - chętnie pomogę, właśnie udało mi się uruchomić renderowanie.

Offline

#21 2014-07-10 13:46:17

rogal
Member
Registered: 2010-11-09
Posts: 694

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

no, ale przecież w selektorach dla boundary=administrative można dać kod kraju - dla USA zrobienie wyjątku nie powinno być problemem technicznym. IMHO przy obecnym renderowaniu główny styl OSM nie nadaje się np. do planowania podróży zagranicznych - niestety, ale żeby cokolwiek dojrzeć na poziomie międzynarodowym muszę się przełączyć na google maps sad

IMHO granice level4 trzeba przenieść 1-2 poziomy niżej a granice level2 pogrubić + wyjątek dla USA (level4 na starym poziomie). Labele z nazwami granic level4 można przenieść jeszcze niżej.

IMHO2 - skoro już jesteśmy przy zmienianiu stylów to może zróbmy porządny tuning stylu mapnikowego i wrzućmy go na osmapa.pl? A co ciekawsze zmiany można pchać jako propozycje globalne do OSM.

Last edited by rogal (2014-07-10 13:57:05)


http://navidata.pl  - geokodowanie oparte o OSM
http://garmin.osmapa.pl - mapy Polski na urządzenia Garmin

Offline

#22 2014-07-10 14:27:17

kocio
Administrator
From: Warszawa
Registered: 2013-09-04
Posts: 3,567
Website

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Mateusz Konieczny wrote:

Tak, jestem ostatnio mocno aktywny w zakresie domyślnego stylu. Nawet jakieś moje bardzo drobne poprawki zostały zaakceptowane i już zostałem oskarżony o niszczenie mapy smile

A możesz coś więcej o tym powiedzieć? Interesuje mnie jaka tam jest atmosfera i zwyczaje, bo pomysły to mam, tylko nie chcę się bez sensu narobić, a potem ktoś to odrzuci albo oleje, chciałbym wiedzieć na co nie warto tracić czasu albo ryzyko zmarnowania wysiłków jest znaczne.

Mateusz Konieczny wrote:

"Nie wyświetlają się wysepki drogowe" - a jak są one zaznaczane?

W ten sposób:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag: … g%3Disland

Trochę mnie to irytuje, bo ta definicja nie obsługuje powierzchni, czyli jest zaprojektowana bez uwzględnienia mikromapowania, a z dzisiejszymi zdjęciami satelitarnymi jak coś ma poniżej 5 metrów, to mogę to obrysować jako powierzchnię z dokładnością rzędu decymetrów... Pytanie jeszcze czy to ma być wysepka zieleni, czy może ogólna powierzchnia oddzielająca jezdnie - podejrzewam, że ogólnie, a trawnik zawsze można dodać.

Mateusz Konieczny wrote:

"Wszystkie wzniesienia gnieżdżą się pod jednym tagiem" - na to sam styl nie poradzi

Właśnie próbuję rozszerzyć "peak" i nawet powstały fajne ikonki rozróżniające górę od wzgórza i pagórka, ale po reakcjach widzę, że chyba nie przejdzie. Ale na razie jest jeszcze etap dyskusji.

Mateusz Konieczny wrote:

"Przystanki nie pojawiają się na mapie jeśli są otagowane w nowym schemacie "public_transport"" - jest https://github.com/gravitystorm/openstr … issues/311, nie ma na razie kodu.

Mógłbym spróbować przygotować taki kod, przynajmniej dla tych przypadków, kiedy jest to zwykły odpowiednik starego schematu (to nawet byłoby dobre do pierwszego ćwiczenia w carto), ale jeszcze nawet nie miałem czasu postawić sobie środowiska testowego. Czy ewentualnie mógłbym ci go podrzucić do testów?

Mateusz Konieczny wrote:

"Nie ma jak odróżnić tablicy pamiątkowej od pomnika"
Do tego trzeba zaimportowania klucza memorial (co z jakichś, na razie nieznanych mi, powodów jest bardzo skomplikowane i w bliskiej przyszłości nie nastąpi)

O? A znasz jakiś bilecik na to, czy mam założyć nowy? Chodzi mi o to, żeby można było przynajmniej zorientować się w czym problem i zasygnalizować, żeby nie umknęło, bo od tego przecież jest system zgłoszeń.

Mateusz Konieczny wrote:

"Nie wyświetlają się prawidłowo otagowane rzeźby w parku" - czy chodzi o tourism=artwork?

Tak, konkretnie sprawdzam "tourism=artwork+artwork_type=sculpture".

Mateusz Konieczny wrote:

Nadmiar P jest zgłoszony w https://github.com/gravitystorm/openstr … /issues/70 i jedna z moich aktualnych propozycji by ten problem ograniczyła

Już się tam trochę rozeznałem i też czekam na to. smile

Swoją drogą - to repozytorium obsługuje jak rozumiem Andy Allen, który gdzie indziej pytał o kierunek zmian tego stylu. Czy on posiada te magiczne "przyciski" i tylko pytał o wizję, czy nie ma tam mocy decyzyjnej?

Offline

#23 2014-07-10 14:49:54

Mateusz Konieczny
Member
Registered: 2013-09-22
Posts: 2,698

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

to repozytorium obsługuje jak rozumiem Andy Allen

Andy Allan ( https://github.com/gravitystorm ) jako jedyny modyfikuje kod (w tym akceptowanie pull requestów). Problemem jest trochę że nie ma on specjalnie dużo czasu - na ile to problem to właśnie testuję, zobaczę kiedy odpowie na moje pull requesty. Starałem się żeby były lepsze niż przeciętne (przetestowany kod z przykładami zmian itd), zobaczę czy spowoduje to ich rozpatrzenie w sensownym czasie.

Tak, konkretnie sprawdzam "tourism=artwork+artwork_type=sculpture".

artwork_type też nie ma w bazie sad - patrz https://github.com/gravitystorm/openstr … arto.style

A znasz jakiś bilecik na to, czy mam założyć nowy?

Szukałem i nie znalazłem.

Czy ewentualnie mógłbym ci go podrzucić do testów?

Wolałbym pomóc w postawieniu środowiska, akurat testowanie zajmuje więcej czasu niż wszystkie inne rzeczy związane z tworzeniem pull requesta (przynajmniej mi). Ja mam Linuxa jako maszynę wirtualną, z prostym (i wolno działającym) skryptem który generuje mi jak mapa się zmieni w podanych miejscach.

traffic_calming=island

W tym momencie nie mam pomysłu jak to pokazać, jako ikonka to będzie słabo wyglądać. Swoją drogą, jak mam napady mikomapowania to raczej rozdzielam w takich miejscach drogę na dwie jednokierunkowe nitki.

A możesz coś więcej o tym powiedzieć? Interesuje mnie jaka tam jest atmosfera i zwyczaje, bo pomysły to mam, tylko nie chcę się bez sensu narobić, a potem ktoś to odrzuci albo oleje, chciałbym wiedzieć na co nie warto tracić czasu albo ryzyko zmarnowania wysiłków jest znaczne.

Trudno powiedzieć. Dopiero zaczynam - a to co z moich zmian weszło to były jakieś drobiazgi https://github.com/gravitystorm/openstr … r=mkoniecz A ten komentarz odnosił się do https://github.com/gravitystorm/openstr … o/pull/695

Andy Allan komentował iż woli poprawianie tego co jest już w stylu nad dodawaniem setek nowych ikon. Co do losów proponowanych zmian, można obejrzeć https://github.com/gravitystorm/openstr … arto/pulls (czekające) i https://github.com/gravitystorm/openstr … ate=closed (zaakceptowane bądź odrzucone/wysłane do poprawki/czekające na coś/zastąpione lepszymi)

Last edited by Mateusz Konieczny (2014-07-10 14:51:28)

Offline

#24 2014-07-10 17:12:19

kocio
Administrator
From: Warszawa
Registered: 2013-09-04
Posts: 3,567
Website

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Mateusz Konieczny wrote:

traffic_calming=island

W tym momencie nie mam pomysłu jak to pokazać, jako ikonka to będzie słabo wyglądać. Swoją drogą, jak mam napady mikomapowania to raczej rozdzielam w takich miejscach drogę na dwie jednokierunkowe nitki.

Ja potrzebuję także jako obszar, bo w mieście to bywają całkiem spore połacie, a dla punktu i drogi już tam mamy propozycje renderowania. Nitki dróg już są, ale bez oznaczenia wysepki na przykład przejście dla pieszych wygląda od czapy, tzn. robi jakiś dziwny zygzak:

https://www.openstreetmap.org/way/25991 … 4&layers=D

Mateusz Konieczny wrote:

Andy Allan komentował iż woli poprawianie tego co jest już w stylu nad dodawaniem setek nowych ikon. Co do losów proponowanych zmian, można obejrzeć https://github.com/gravitystorm/openstr … arto/pulls (czekające) i https://github.com/gravitystorm/openstr … ate=closed (zaakceptowane bądź odrzucone/wysłane do poprawki/czekające na coś/zastąpione lepszymi)

Jest właśnie ciekawy desant zgłoszeń ikonek i ogólne pytanie do Andy'ego:
https://github.com/gravitystorm/openstr … t-48624836

Czekam na odpowiedź, bo wygląda mi na to, że ma lekkie rozdwojenie jaźni. roll

Offline

#25 2014-07-10 20:18:16

Władysław Komorek
Member
From: Kraków, Poland
Registered: 2012-06-30
Posts: 1,785
Website

Re: Wyświetlanie na domyślnej mapie

Mateusz Konieczny wrote:

traffic_calming=island

W tym momencie nie mam pomysłu jak to pokazać, jako ikonka to będzie słabo wyglądać. Swoją drogą, jak mam napady mikomapowania to raczej rozdzielam w takich miejscach drogę na dwie jednokierunkowe nitki.

Poruszono bardzo ważny tag.
Wysepki spowalniające samochody na przejściu dla pieszych.
Jadąc po drogach w Polsce, w nocy i po deszczu, praktycznie ich lokalizacja jest niewidoczna.

IMHO, powinny one być obowiązkowe zaznaczone na mapach nawigacyjnych.
Ich lokalizacja i obrys jest dużo ważniejsze dla kierowców niż lokalizacja słupków pikietażowych.
Pozwoliłoby to uniknąć wypadku spowodowanego nieumyślnym najechaniem krawężniaka wysepki przy dużej prędkości.

Offline

Board footer

Powered by FluxBB