Pytania początkujących

Lepszego zdjęcia nie mam. Moja interpretacja, gdy byłem tam na miejscu była taka, że właśnie ten kawałek szutru to ma być DDR. Ale znaki w tym miejscu były bardzo dziwne…

No może mam jedno. Jak ta ścieżka rowerowa kończyła się we wsi:

Jak widać - znak końca ścieżki jest po lewej stronie i można się domyślać, że właśnie dotyczy pobocza :-o

  1. Próbuję ostatnio mapować obszary poza miastem i zastanawiam się zwłaszcza nad tym, jak na podstawie zdjęć GeoPortalu odróżniać pola uprawne od innych terenów?

  2. W tej chwili wzorcowym wypełnieniem terenu może się pochwalić gmina Załuski (https://www.openstreetmap.org/relation/295859#map=12/52.5162/20.5206), choć wygląda mi na to, że tam nie do końca konsekwentnie jest stosowane tagowanie zieleni, w dodatku chyba nieprawidłowe - bywa tam i grass, i meadow, ale też i nieszczęsne village_green, czyli błędnie używane nawsie (http://pl.wikipedia.org/wiki/Nawsie_%28urbanistyka%29).

Ja staram się trawiaste połacie znakować jako grassland (na ile umiem to odróżnić od pola). Jest jednak kłopot, jeśli taki teren nie jest porośnięty krzakami (gregorisan podawał swoje schematy na to), tylko od razu rzadkimi drzewami. Nie jest to raczej las, bo nie dość gęsty, więc ostatecznie dzielę to na czysto trawiaste, a trawy porośnięte drzewami oznaczam jako osobny obszar natural=wood, choć zwykle drzewa są tam na tyle rzadkie, że trudno nawet dokładnie określić granice między trawiastym a drzewiastym. Czy dałoby się to zastąpić jakimś jednym sensownym tagiem?

  1. I jeszcze jedno - jak na terenach wiejskich stosować znakowanie terenu zabudowanego? Bo landuse=residential nie sprawdza się najlepiej przy rozrzuconej architekturze. Na razie więc jak zabudowa wygląda mniej więcej ciągle, to stosuję ten tag, ale dla pojedynczych gospodarstw używam tylko landuse=farmyard.

Wejścia na plaże, czy to

http://www.openstreetmap.org/node/1381775240

poprawne tagowanie? Raport Samotne adresy z oczywistych względów zgłasza to jako błąd.

Nie. Pewnie pod renderer. Raczej zamieniłbym na name=38 albo name=“wejście 38”.

Poprawione.

Moje wątpliwości wzbudził sam pomysł użycia tagu związanego z adresem, bo w końcu to niegłupi pomysł żeby nawigować do konkretnego wejścia (np. umawiamy się ze znajomymi że spotkamy się przy tym konkretnym wejściu na plażę). Może warto wypracować wspólną metodę tagowania takich punktów, i w taki sposób, aby zadziałały one z programami nawigacyjnymi?

Czy coś się zmienia w renderowaniu domyślnej skórki? Chodzi mi konkretnie o dach Dworca Centralnego w Warszawie. Myślałem, że zniknął, ale nie - tylko się schował pod chodnikiem… Do tej pory na tej skórce drażnił mnie sąsiedni Dworzec Śródmieście, bo tam chociaż podziemne tory wyświetlają się poniżej chodnika, to nad trawnikami i nie pamiętam, jak było dotąd, ale teraz budynki na powierzchni gruntu znalazły się poniżej podziemnych peronów. Dotychczasowe problemy z interpretacją warstw się pogłębiły, czy coś przeoczyłem?

http://www.openstreetmap.org/#map=19/51.75139/19.58868

Kiedyś była tylko południowa jezdnia. Po zrobieniu północnej adresy znalazły się w zielonym pasie. Usuwamy je?

Tak. Raczej żaden budynek już tam nie powstanie :slight_smile:

Dlaczego podczas wyszukiwania jakiegokolwiek adresu, w mieście Ostrów Wielkopolski, na openstreetmap.org, oprócz adresu pojawia się “stara przepompownia”?
Istnieje taki obiekt w mieście, ale dlaczego jest on dodawany do każdego wyniku wyszukiwania?

Ponieważ ktoś z tyłka otagował obiekt, bo chciał by mu się pokazywało na mapie: https://www.openstreetmap.org/node/2760476006/history
Przeniosłem tagi na budynek i usunąłem place=isolated_dwelling z nich: https://www.openstreetmap.org/way/257178135

Podziękował :wink:

A ja mam pytanie o ref:nid. Teoretycznie powinien zawierać numer decyzji - różnie wyglądający ale zazwyczaj trzycyfrowy, czasem z literką i myślnikiem, czasem z ukośnikiem a pojawia się tam czasem numer ID z wikipedii z projektu Wikipedia Lubi Zabytki. Łatwo to rozpoznać bo są to sześciocyfrowe numery. Poprawiać na numery decyzji czy zostawić jak jest?

Wysłałem zapytanie lecz bez odzewu więc pytam tutaj. Co to za potworek na terenie Helu jako wielokąt złożony, od chyba nastu dni rzekomo importowany. Pod nazwą “Poland sea area”. Gdybym nadal mapował i dodał obszary Parku Krajobrazowego oraz Natura2000 podkładu nie byłoby chyba wcale widać, przynajmniej na ID. https://www.openstreetmap.org/edit#map=18/54.60607/18.80478 -wybaczcie, nie wiem jak inaczej na to wskazać-. Chyba dobrze byłoby dla następców jakoś to okiełznać.

@Hel!: A przypadkiem tutaj ktoś nie odpowiedział? http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=433186#p433186

Dzięki za linka. Lecz skąd miałem wiedzieć, że odpowiedź pojawiła się na forum. Zatem proszę o skasowanie “tego tutaj” nieporozumienia ;]

Słusznie, sorki. Nie każdy czyta forum na bieżąco :wink:

Mam pytanie co do numeracji dróg, która nie występuje na znakach drogowych. Na przykład tutaj:

http://www.openstreetmap.org/#map=19/51.78793/19.45450

ulica Łagiwnicka ma numer 1179E. Ten numer pokazuje się na mapie i na nawiagacji.

Może takie numery dróg powinny być w innym tagu niż ref?

To jest numer drogi, który powinien być w tagu “ref”. Problem dotyczy sposobu prezentacji mapy i programu nawigacyjnego a nie tagu “ref”. W OSM obowiązuje dobry zwyczaj, że nie fałszuje się danych pod rendering czy nawigację.

Tu nie chodzi o fałszowanie danych ale o podniesienie jakości tych danych.

Co innego jest tag, który ma realację między rzeczywistością a mapą, czyli: znaki orientacyjne → mapa, mapa → znaki orientacyjne.
Co innego jest tag, który działa między rejestrami urzędniczymi a mapą, czyli: rejestr → mapa, mapa → rejestr.

Wyświetlanie na mapie numeru 1179E, którego nie jestem w stanie zobaczyć w rzeczywistości w terenie jest wprowadzaniem niepotrzebnego chaosu. Renderer i nawigacja nie wiedzą tego, czy ten podany numer jest kategorii pierwszej czy drugiej (z podanych wyżej) ponieważ obecnie wszystko jest w jednym tagu.

Owszem, ten numer powinien być wprowadzony w danych mapy, ale w tagu, który ma mniejsze znaczenie niż tag przechowujący na przykład numer drogi krajowej.

Albo wprowadzić coś w rodzaju “podtaga” dla taga ref, który mówiłby czy wartość ref jest pokazywana na tablicach drogowych.

to jest główna bolączka renderingu robionego pod cały świat. Ja np. w swoich mapach zrobiłem regułę, że na drogach typu tertiary nie wyświetlam ref, bo w Polsce psu na budę to jest potrzebne przeciętnemu użytkownikowi. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest, jak każdy kraj ma własną stronę z renderingiem dopasowanym do lokalnych uwarunkowań.