Wyświetlanie na domyślnej mapie

Niestety te dane chyba nie są odświeżane, chociaż w FAQ obiecywali cotygodniowe aktualizacje. W każdym razie tak to wygląda:

Oczywiście, że styl jest międzynarodowy co oznacza że staramy się by równie dobrze wyglądał w każdym miejscu na świecie. Podałem przykład miejsca gdzie IMHO wygląda źle, gdyż na z6 mapa tam bardziej przypomina rozsypane puzzle czy klocki do madżong :wink: Teza o 5mln oczywiście była czysto abstrakcyjna mająca na celu pokazać, że Chiny to jest przypadek szczególny który ciężko porównać z jakimkolwiek innym miejscem na Ziemi.

Zakładam po prostu, że przyjdzie moment w którym poprawienie czegokolwiek globalnie by nie pogorszyło wyświetlania w innym miejscu będzie już praktycznie niemożliwy do osiągnięcia i jedno co będzie można wówczas zrobić to stworzyć listę wyjątków którym będzie można wskazać rejony których dotyczą. gdzie np.

  • Wyświetlanie A w obszarze “x” mamy od z7 a nie z6 gdzie “x” to wyszczególnione miejsca, którymi będą mogły być kraje, stany czy regiony geograficzne.
  • Wyświetlanie B w obszarze “y” mamy od z10 a nie od z11 analogicznie.
    itd.

Ważne by już teraz to przewidzieć by nie musieć zbyt wiele później przepisywać by taką możliwość uzyskać. Tak na dobrą sprawę może się okazać, że będzie to jedyny sposób by wprowadzić niektóre zmiany gdyż nie raz są blokowane gdyż bardzo często znajduje się abstrakcyjny powód by czegoś nie zmienić gdyż obecnie np. w Burkina Faso nie ujmując nic temu krajowi jest dobrze.

Na początek należałoby zająć się tagowaniem, na razie widać, że:

  • w miastach chińskich brakuje tagu population.
  • place=city jest nadużywany

To wygląda na problem znany z Korei Południowej - tam z kolei na z9 też jest gęsto, ale to też kwestia danych, a nie stylu:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2275

Nowe reguły wyświetlania miejscowości zostały wprowadzone stosunkowo niedawno, więc warto dać znać o tym np. na chińskim subforum.

A co do takich pomysłów jak lokalne wyjątki, to myślę, że prędzej przejdziemy na mapki wektorowe. Nawet małe zmiany trwają w osm-carto stosunkowo długo, a zmiana filozofii może być wyjątkowo ciężka do przeprowadzenia. Szacuję to na rok czy dwa dyskusji przy obecnym tempie, i to bez gwarancji, że nie zostanie po staremu.

Rozumiem, że pierwsze jest problemem i należało by tag uzupełnić, ale spodziewam się że będzie się raczej wyświetlać więcej nazw a nie mniej nie stosując reguł specyficznych dla kraju.
Co do drugiego to tak jak w Polsce prawa miejskie mają miasta jak Tyczyn o populacji nieco przekraczającej 3000. Na jakiej podstawie uważasz, że tag jest nadużywany? Może tam jest podobnie i założenie o nadużywaniu jednak jest błędne?

@kocio
Co do Korei Południowej to ciekawe, że tam akurat stosują podwójne nazewnictwo i tam można wyświetlić nazwę w alfabecie lokalnym jak i międzynarodowym. Swoją drogą i tak nie pobili Maroka gdzie wyświetla się 3 języki jednocześnie :slight_smile:

Użycie chińskiego subforum pewnie jest i dobrym pomysłem, ale z tego co widzę dyskusja delikatnie mówiąc nie jest tam zbyt wartka i pewnie Q&A albo General Chat były by odpowiedniejsze. Oczywiście temat można poruszyć tu i tu.

Tempo zmian jakie jest to widzimy, że szału nie ma i nie robię sobie nadziei, że pomysł który rzuciłem znajdzie zastosowanie w kodzie w bliżej określonym czasie oraz że człowiek pewnie wpierw wyląduje na Marsie niż to się stanie, ale skoro akurat przyuważyłem problem to też o nim poinformowałem wraz z propozycją podejścia do jego rozwiązania.

Forum mi tylko wpadło do głowy pierwsze, ale np. na liście Talk też można.

Fajnie, że poinformowałeś, tylko to forum nie ma realnego wpływu na zmiany w stylu ani na tagowanie za granicą, bo nikt stamtąd tu pewnie nie zajrzy. Tu możemy sobie tylko wstępnie wymienić zdania, ale jeśli to ci wystarcza, to oczywiście spoko.

Wikipedia twierdzi, że jest prawie 700 miast w Chinach (określanych mianem “city”), a overpass mówi, że tak otagowanych jest prawie 6000 węzłów.
A z moich kilku losowych sprawdzeń wynikało (choć może się mylę, na Chinach się nie znam), że tagiem place=city oznaczone są też nazwy powiatów/regionów.

Zapraszam do dyskusji nad wyświetlaniem budynków bardziej (major) i mniej ważnych (minor) niż standardowe na osm-carto:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/2532

Czy była gdzieś dyskusja nad wyświetlaniem building=train_station jako major? Szukałem i nie znalazłem, a nie do końca chwytam pomysł uwydatniania na mapie jakichś baraków w wioskach :wink:

Po mojemu w wiosce stacja, choćby licha, jest i tak jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych (tak jak kościół, cmentarz, krzyż przydrożny…), a w mieście z kolei koło torów bywa wiele budynków - uważam, że budynek stacji kolejowej powinien być widoczny, tak jak każdego rodzaju terminal dla podróżnych (dworzec autobusowy, terminal lotniczy, promowy, albo wręcz wielofunkcyjny…). Zresztą nie ma w tagach różnicy między Grand Central w Nowym Jorku a budką z kasą w Pcimiu Dolnym, jest tylko wspólna funkcja. Nawet z lotniskami nie udało się dotąd wymyślić po czym odróżnić ważne od nieważnego i filtrowanie będzie po drugorzędnych właściwościach (dodane kody IATA itp).

Ale jakoś nikt z tym nie dyskutował ani nawet nie pytał dlaczego, były tylko niejasności co do tagowania i zostało po prostu przyklepane:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2371

W małych miejscowościach budynek dworca często nie funkcjonuje jako taki, bo albo nie nadaje się do użytku i czeka na remont lub rozbiórkę, albo jest po remoncie i jest zamknięty, by go nie zdewastowano. A obok takiego budynku i tak na mapie jest widoczny węzeł stacji lub przystanku kolejowego.
Najlepiej byłoby sprawdzać, czy wewnątrz budynku jest aktywne jakieś POI - kasa, toaleta, sklep, bar i dopiero wówczas go klasyfikować jako major.

To oczywiste, że pałac, kościół, stacja kolejowa, stara gorzelnia to najważniejsze obiekty we wiosce.
Nie ma znaczenia czy pałac, kościół , dworzec jest zdewastowany.
To zwykle perełki architektoniczne albowiem ksiądz , ziemianin i towarzystwo kolejowe dysponowali funduszami aby zbudować coś okazałego.Nawet w najpodlejszej stacyjce często posadzki czy sufity czy też wyposażenie nastawni to zabytki techniki.
To dla tych obiektów ludzie odwiedzają te zapadłe miejsca aby te budynki sfotografować i jak to mówią zatrzymać czas w kadrze.
Nikogo nie obchodzi czy w takim budynku jest kasa czy bar.
Nawet lepiej, że nie ma, bo można pokonać zabezpieczenia i poszukać śladów świetności.
Wiele z takich dworców już odremontowano.
Nikt ich nie zamiera burzyć, bo zwykle w celu ochrony przed wandalami zamieszkuję je byli pracownicy kolei.
Sam przystanek na torach nic nie mówi, bo w wielu miejscowościach przystanki były w polu.
Brak renderowania głównych budynków kompromituje OSM i dobrze że ktoś zabrał się aby to zmienić.

Generalnie każdy zabytek z rejestru NID jak i inne wpisane do rejestrów konserwatorskich powinny być wskazane renderem dla turystów, bo są oszołomy które kasują nazwy tych budynków.

Np dziś poprawiłem render budynku który jest znany nie tylko w Polsce ale i za granicą.
Latem się wkurzałem podczas podróży, że przegapiałem ciekawe obeikty z powodu braków w renderze.Ciągle się spotykam z krytyką OSM że nie jest w stanie pokazać tego co mapy w dużo wiekszej skali. Z tego powodu ludzie nie mogą się do OSM przekonać a i sami maperzy odchodzą.
Dlatego tych co psują render i kasują maperom name, które łatają braki w renderze traktuję jak najgorszych wandali.

Zatem każda inicjatywa zmniejszającą zapóźnienia renderu jest warta poparcia, bo bez tego OSM odejdzie w niebyt i to zanim ludzie ją poznają.

P.S.
Warto by było renderować stopień odrestaurowania,czy choćby, że obiekt jest czyny lub dostępny, bo mapy papierowe to mają.
Ja mam masę takich stacyjek po fotografowanych.
Podczas restauracji korzystano ze starych fotografii.

Zastanawiałem się nad tym i nie mam nadal zdania, czy nieczynna stacja też powinna być tak wyświetlana, czy może tylko czynne. Sęk w tym, że obecnie i tak nie ma odpowiedniego tagu, żeby to oznaczyć - skoro budynek stacji kolejowej to building=train_station, to jak ma być nieczynna: disused:building=train_station? Może building=disused:train_station - wtedy problem wyświetlania rozwiązuje się sam, tylko to nietypowa konstrukcja (http://taginfo.openstreetmap.org/tags/building=disused%3Atrain_station) o niejasnym znaczeniu (typ budynku nie powinien chyba zależeć od funkcji?), no i przede wszystkim nie ma tego opisanego na wiki.

Ze stacjami jest taki sam problem jak ze szkołami itp. obiektami: wydają się banalne, więc tagi do nich też są proste - koń jaki jest każdy przecież widzi… Nie ma jednolitej zasady jak tagować budynki, a jak obszar należący do nich, jak tagować obiekty nieużywane w tej roli itp. Dla kościołów mamy dodatkowy tag amenity=place_of_worship, więc jeśli nie służy do modlitwy, to wiadomo, ale np. obszar szkoły to może raczej powinien być landuse=school, budynek building=school, i dopiero amenity=school odpowiednio do tego czy taki obszar jest, czy nie.

To wszystko są detale, ale ich naprawienie wymaga reformy ustalonego tagowania i ujednolicenia zasad. Na dziś nie widzę nikogo, kto byłby w stanie to realnie pociągnąć, więc pozostają to tylko moje pobożne życzenia.

Najpierw trzeba renderować stan zrujnowania.Są do tego tagi.
Jeśli obiekt jest ukazany jako zrujnowany to jego funkcja typu czynny lub nieczynny ma mniejsze znaczenie.
Ze stacjami jest jak z kościołami.
Piszesz że gdy służy do modlitwy to jest to place_of_worship.
Niekoniecznie.
Jest wiele kościołów zrujnowanych i nie renderowałyby się bez tego tagu.Zatem traktujemy to jako miejsce święte, czyli kultu , czyli poświęcone.
Oczywiscie rzadko stare kościoły są przywracane do swej pierwotnej funkcji a bardziej stają się odrestaurowanymi zabytkami pełniącymi funkcje publiczne np. ekumeniczne czy wystawy lub koncerty.
Wynika to z tego że np na ziemiach zachodnich w każdej wiosce były dwie społeczności, katolicka i protestancka, więc po wojnie połowa kościołów została opuszczona i dziś nie ma potrzeby aby funkcjonowały dwa kościoły stąd postępującą dewastacja.
Ale nikt z tego powodu nie zdejmuje ikony krzyża.

A co to jest stacja?
Dziś są np w Niemczech przepiękne wielkie dworce na których zamknięto kasę i wszystkie POI. pozostawiając sprzedaż biletów itp. automatom.Zatem to dworzec bez ludzi czyli poczekalnia.U nas na małych stacyjkach pozamykano kasy a bar się nie utrzyma.
Wiele z nich było poczekalniami ale młodzież wychowywana według nowych zasad dewastowała je, więc często wejscia zamurowano.Szczególnie na zachodzie Polski gdzie Niemcy pozostawili rozwiniętą infrastrukturę kolejową nie dbano o małe dworce ale ostatnio właśnie tu jest wiele dotacji i można powiedzieć że większość z tych dworców została lub będzie odnowiona.Jeśli na takiej stacyjce wszytko zamknięto to nie oznacza że urządzenia techniczne zostały zdemontowane.
Jeśli nie poczekalnia to są wiaty chroniące przed deszczem.Są zegary, rozkłady jazdy, stojaki lub zamykane wiaty na rowery.Są ławki, kosze klomby.Można zostawić pod opieką mieszkańców jakiś duży bagaż , rzucą okiem na zaparkowany samochód.
Zatem jest tam jakaś użyteczność.Stacja to wizytówka miejscowości toteż nieraz wójt protestuje przed zamurowaniem i na własny koszt maluje wnętrza.
Te dworce to świadectwo kultury stad niechęć do ustępowania wandalom.
Odnawianie to element wychowywania społecznego, bo wszystkie rodziny ponoszą koszty podatków a nawet robią zrzutkę.
Dlatego i my możemy stanąć po jednej lub drugiej stronie ochrony spuścizny.Wiele stowarzyszeń nie zgadzając się na niszczenie historii i tradycji uratowało z czasem wiele obiektów.

Generalnie na OSM jest problem z renderowaniem dwóch parametrów dla jednego obiektu a co dopiero kilku.
A skoro renderuje się tylko jeden tag to nie idźmy na łatwiznę i nie ukrywajmy tego czego nie potrafimy dobrze wyrenderować.
Lepszy nadmiar niż brak.Oczywiście z mapy nikt nie będzie czytał czy na dworcu kupi bilet i czy się naje, a od tego są tagi jak bar.
Zresztą i ten tag czeka ba poprawę, bo bar na OSM jest alkoholowy a mała gastronomia to nie restauracja.
Jesteśmy 100 lat za murzynami.

A “murzyni” myślą .
Widziałem wczoraj wspaniałą mapę chyba gór Hindukuszu.
Nie zawierała 1000 obiektów jak nasza, a tylko 2.
Dwa pająki kresek, jedne w kolorze pomarańczowym a drugie w niebieskim
Pająk niebieski to były rzeki a pomarańczowy granie szczytowe.
Na tak prostej mapie, którą każdy mógł przekalkować długopisem, hindus wskazał palcem dolinę gdzie był poszukiwany obiekt i podróżnicy znaleźli go bez trudu na wysokości ponad 3000 m.
Mapa pokazywała to co najważniejsze czyli 2 bariery.Już same odległości pomarańczowych kresek od niebieskich wskazywały gdzie są głębokie kaniony a gdzie płaskie doliny.

My rozmawiamy o funkcjonalności jak najłatwiej pokazać ciekawe z historycznego punktu widzenia obiekty w mijanej miejscowości.Trzeba zatem zacząć od major a potem myśleć o reszcie.
Zrujnowanie jest dość ważne w renderze, bo ktoś nadkłada drogi aby obejrzeć obiekt a tam zabity dechami albo tylko fundamenty.
Ale gdy my mamy pałace i zamki o różnej okazałości (tagi) to nawet ogólnej ikony nie mamy na mapie podstawowej a chcielibyśmy stacyjki czytelnie renderować.

Sądzę, że bez sondy całych społeczności co należy zrobić w pierwszej kolejności, nie ruszymy z miejsca, bo wygląda, że priorytet mają rzeczy najprostsze a nie najbardziej użyteczne i poszukiwane.
Wiele razy odsyłałeś mnie do zakładania bilecików ale pomijając zdolności lingwistyczne i pojęcie programistyczne w tym wzory renderu bezkonfliktowego, nie jestem przekonany, że ten tryb pracy gwarantuje właściwą kolejność rozwoju.
Niby zasada map jest prosta czyli pokazać bariery i atrakcje. Bariery w miarę mamy zestopniowane ale atrakcje nie.
Akcent idzie na POI ale te służą lokalnej społeczności i to słabo, bo ta zna teren, zaś ludziom w podroży wystarczy kilka, czyli sklepy spożywcze, stacje paliwowe, przystanki PKS, rzadziej doktor czy apteka.

Problem zamkniętych dworców istnieje przede wszystkim na zachodzie kraju, gdyż jednym z największych sukcesów III RP było zrównanie szans pomiędzy wschodem a zachodem kraju pod tym względem https://3.bp.blogspot.com/-hRLAUtfqm_Y/VjKe6NiwiII/AAAAAAAAHjM/NFsWfhPFahY/s1600/13_linie.jpg
Tak czy owak jak dla mnie to jest jedynie kwestia odpowiedniego tagowania. Dworzec to dworzec i uważam za rozsądne przyjęcie że zawsze jest major. Od tej reguły miały by miejsce wyjątki abadonend=yes, disused=yes czy ruin=yes. IMHO jeśli tak oznaczony jest budynek to nie powinien być wyświetlany jako major. Wyjątkiem z tej drugiej reguły było by zaś oznaczenie budynku dodatkowym tagiem jest historic=* które powodowało by że również byłby wyświetlany jako major.

Trudno o dworce młode czyli nie historyczne. Linie kolejowe powstawały w 20-30 lat od ich wynalezienia i wdrożenia na zachodzie. Dworce były budowane jednocześnie z liniami kolejowymi czyli mają zwykle 140-170 lat a budowle ponad 100 letnie traktowane są jako zabytki.
Dodatkowo do ich budowy zatrudniano najlepszych architektów i murarzy, więc gdy zwykła 100 letnia kamienica nie trafia do rejestru zbytków tak dworce są pod opieką konserwatorską niezależnie czy w takim rejestrze jak NID czy wojewódzkim figurują.

Chyba tylko jeden z dworców rozebrano w Bogatyni czy Zgorzelcu ale były to budy budowane za komuny.Małe dworce kolej wystawia na sprzedaż aby uchronić je przed dewastacją.Zawsze będzie można je odkupić gdy linia będzie reaktywowana ale tam gdzie są większe szanse na reaktywację, PKP dworców nie oddaje

Zatem można przyjąć że 99% tych dworców będzie otagowane jako historic niezależnie czy są disused.
Nawet mizerne stacyjki zamienione na mieszkania służbowe czy prywatne zachowały elementy historyczne jak szyldy z nazwą miejscowości.U mnie często te szyldy noszą nazwy przedwojenne, często nowe farby sie złuszczyły i spod polskiej nazwy wyszły nazwy niemieckie.
Dlatego tak dużo osób szuka tych stacji i fotografuje.Dlatego należy doprecyzować definicje major bo chyba oczywiste jest ze render powinie wyróżnić i historic i major.
Major będzie zbieżne najczęściej z historic i z attraction.Ale jeśli chcą renderować też minor czyli II i III kategorie e to chyba nie ma sensu sie spierać czy major ma się mocno różnic od historic.
Wimy że to i tak będzie podobny kolor .
Jeśli na wielkiej wsi będą się renderować 4 obiekty pałac, kościół, stacją , stara gorzelnia czy manufaktura, to od nadmiaru głowa nie zaboli a do każdego z tych obiektów ludzie robiący zdjecia chcą dotrzeć.

Bardziej mnie interesuje dyskusja czy renderować pośledniejsze obiekty jak ładne stare domy jak folwarki czy pokazowe domy nie mające historycznej wartości.

Trochę mnie zaskoczyłeś bo zawsze się zastanawiałem czy jakieś historic się renderuje na ciemno.
Teraz nawet nie wiem czy jakiekolwiek czy tylko wybrane mające status zabytku NID
Wydaje mi się, że powinno każde, a definicja historic powinna być precyzyjna to i dyskusja nad major byłaby prostsza.

Rzut oka na nasze mapy wiejskich miejscowości podpowiada, że dawno już powinno się różnicować render domów.
Może nawet domy mieszkalne powinny się różnić od składów aby np. było wiadomo czy w domu w lesie można uzyskać pomoc.

Wczoraj się wkurzyłem, bo obiekt o wybitnych walorach architektonicznych a kunszcie na skalę europejską, nie renderował się z powodu konfliktu tagów zarówno tych na obrysie jak i na nodzie jako POI.
Dziwne, że gdy render ma problem z wyborem co ważniejsze to nie renderuje nic, a dokładniej to tag na nodzie, który w niczym nie zmienia ikony kasuje podbity render na poligonie.
To oczywisty błąd renderu. Efekt to miejscowość mogąca być magnesem dla turystów jest szara jak mysz kościelna ze swoimi kilkuset budynkami gdzie nie wrysowano nic kolorowego, ani stawu, ani szkoły, ani boiska itd.
Dlatego bardzo mnie cieszy propozycja major, bo jest łatwa do wprowadzenia i jest na przekór wandalom kasującym name z ciekawych obiektów.

Geoportal renderuje dworce bez rozróżniania na czynne czy nieczynne więc sprawa wydaje mi się oczywista.
Można dopisać w name, że nieczynny.
Jak pisał kocio zdarza się, że w okolicy przystanków jest wiele budynków np magazynowych, więc warto wskazać dworzec.Znam takie stacje z długimi bocznicami towarowymi, że np. spiesząc się na pociąg warto wiedzieć czy dworzec jest z naszej strony czy kilkaset metrów dalej po drugiej stronie stacji.

To wszystko ciekawe obserwacje, ale pamiętajcie, że osm-carto jest uniwersalnym stylem międzynarodowym. Mówimy o wyświetlaniu wszystkich dworców na świecie, a nie tylko w Polsce, to są tylko lokalne przykłady i lokalne pomysły, ale wdraża się je globalnie.

Jeśli cię nie przekonałem, to trudno - dalej będę robił swoje, a ty swoje. Jestem mocno przekonany do swojej metody, bo wprawdzie idzie to trudno, ale ileś moich zmian weszło, a twojej jeszcze żadnej nie zauważyłem. Ale jeśli wolisz robić sondy społeczności, to mnie to nie przeszkadza, tylko to też wymaga wyjścia poza język polski i lokalne forum.

Gdzie niby? Domyślny styl wyświetla zawsze któryś tag, który rozumie - pomija tylko te niezdefiniowane, oczywiście.

tu
http://www.openstreetmap.org/#map=18/51.18807/15.63571
Już obrys rysuje się na ciemno.
Być może konflikt był na denomination bo na nodzie było evangelikal a na obrysie protestant ale przecież to niema nic do rzeczy bo render to nie walidador.

Raczej na obrysie było name i kolidowało z ikoną więc render uznał, że koloryzować obrysu nie musi.
Chora regułka jeśli renderowania koloru nie można oddzielić od renderowania name a i rezygnacja z name bo ikonka ważniejsza też zaskakuje skoro name na node wyświetla się normalnie wraz z ikoną

Tu można zobaczyć jak budowano kiedys bez gwoździ.
http://eloblog.pl/niesamowity-film-z-opuszczonego-kosciola/

Projekt wykonał Carl Langhans twórca bramy brandenburskiej.

Ci co tam kiedyś fotografowali ukrywali położenie aby wandale nie znaleźli.
Obiekt jest wynajmowany często artystom z Polski i Niemiec do nagrań.
Nie chce się wierzyć, że odremontowano kościoły pokoju w Świdnicy i w Jaworze, a to zostawili.

Nie widzę problemu. Jeśli faktycznie mamy zgodnie z rzeczywistością budynek który jest jednocześnie building=train_station & historic=yes & disused=yes jak dla mnie jest to cały czas “major”.
Od tego czy obecnie jest tam stacja kolejowa mamy inne tagi a mianowicie public_transport=station & railway=station. Jeśli tych drugich brak wcale to nie powoduje, że pierwsze są nieprawidłowe.

W sumie to nie wiem na pewno czy historic* się renderuje czy nie i pisałem bardziej co do zasady wdrożenia pomysłu kiedy stacja być IMHO widoczna jako “major” powinna a kiedy nie.

@kocio
Nie bardzo dlaczego takie podejście do wyświetlania stacji miało by powodować problemy gdziekolwiek na świecie. Możesz przybliżyć ewentualny problem?