Wyświetlanie na domyślnej mapie

Może coś w stylu łapka + np. stetoskop?

Nie wspomniałem o najważniejszym ograniczeniu: mamy do dyspozycji tylko 14x14 pikseli i jeden (z góry określony) kolor.

Tak, popieram. Myślę też, że ta łapka mogłaby być trochę mniejsza, bo z racji dużego współczynnika wypełnienia sprawia wrażenie dominującej.

A próbowałeś tę kopertę “wsunąć” trochę w szczelinę? Myślę, że może wtedy byłaby bardziej wymowna…
Ale z tych dwóch propozycji, bardziej mi się widzi ta z wlotem na górze.

Kolejny, tym razem bardzo rozbudowany, raport Mateusza na temat zmian w stylu wyświetlania dróg:

http://www.openstreetmap.org/user/Mateusz%20Konieczny/diary/35389

Następny ma być jutro, tymczasem można wpisywać swoje uwagi w komentarzach - Mateusz pyta o kilka rzeczy.

Od wczoraj na mocnej maszynie zapuszczam dokładnie z twoimi ustawieniami z ciekawości i przeszedł przez ten moment (parse time: 69044s). Ale htop wykazywał, że z 4 GB wykorzystywał stale około 3-3,5 GB, natomiast w którymś momencie zużył dodatkowo ok. 2 GB swapu.

Z tego co ustalałem - robiłem to z starym osm2pgsql który mógł mieć pewne poważne bugi (usunięte w nowszych wersjach) które objawiały się nadmiernym zużyciem pamięci.

Uff, wreszcie udało mi się z grubsza dojść do porządku z inteligentnym rozmieszczaniem etykietek tekstowych!

Zwrócił mi na to uwagę ostatnio Rekrutacja pokazując OpenTopoMap, gdzie nazwy nie są walone zawsze w centrum, tylko nieco przesuwane tam, gdzie jest mniejszy tłok. Niestety ich styl kodu jest mało czytelny, ale zauważyłem, że przecież we francuskim stylu także nazwy są w miarę możliwości odsuwane na boki - a to jest praktycznie fork osm-carto, więc znacznie łatwiej znajdować podobieństwa i różnice.

Podejrzana opcja to:

text-label-position-tolerance

ale dokumentacja Mapnika jest strasznie sucha i nawet Mateusz zwątpił jak o niej przeczytał, bo napisali tylko, że dotyczy linii. Ale skoro już miałem naoczne dowody, że to się da zrobić, to pozostało jednak sprawdzić, bo przecież taki obszar z nazwą de facto wyznacza zamknięta linia (czyli jego granica), więc być może niepotrzebnie się obawialiśmy.

Mnie najbardziej zależy na poprawkach na niskich skalach, bo np. nazwy województw zakrywają dość dokładnie nazwy miast wojewódzkich - w tym Warszawy, która jest widoczna dopiero od poziomu przybliżenia 8. Ale ponieważ dane całego świata, nawet odfiltrowane z drobiazgów, nadal wczytują się długimi godzinami, zastanowiłem się, czy może jeszcze jakieś napisy z nazwami obszarów występują na poziomie mikro. No i przypomniałem sobie, że przecież choćby nazwy budynków, które czasem są zasłaniane przez POI leżące w ich obrysie albo nazwy sąsiednich budynków!

A to już można szybko przetestować - i rzeczywiście, udało mi się znaleźć przykład, że to naprawdę działa:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/1661

Oczywiście trzeba będzie znaleźć więcej takich przykładów, ale przynajmniej już wiadomo, że da się naprawić wyświetlanie miast na niskich i średnich poziomach przybliżenia, które moim zdaniem jest w tej chwili beznadziejne.

[EDIT:] No niestety po zastanowieniu nie do końca mam pewność, że to akurat ta opcja działa w tym wypadku, ale za to znalazłem kolejną rzecz lepiej zrobioną we francuskim stylu niż w osm-carto, więc spróbuję to wykminić i wdrożyć u nas.

Osm2pgsql took 96694s overall

…czyli w sumie prawie 27 godzin. Właśnie się wczytuje do TileMilla, ale trwa to też długo - bardzo by pomógł dysk SSD, bo to głównie dysk jest wąskim gardłem - jeszcze pamięć może, ale procesor to najmniej.

Mniej wiecej zgodnie z tym ile sie spodziewalem. Polecam uproszczenie danych jesli maja sluzyc renderowaniu na niskich zoomach, np. przez ST_Simplify(), po tym na prawde powinny sie dac wyeksportowac i zaimportowac na o wiele slabszej maszynie.

A myślał już ktoś o osobnym oznaczeniu dla paczkomatów?

Bo to w sumie coś ideologicznie różnego od skrzynki pocztowej, a Inpost już dokonał ekspansji za granicę…

Ja myślałem, ale na razie nie wymyśliłem jeszcze :slight_smile: - może paczka jak dla sklepu z pamiątkami, ale brązowa (jak wszystkie amenities) i bez kokardki?

Ale kłopot jest także z tagowaniem - nie ma chyba jeszcze odpowiedniego schematu, a widziałem raz przypadek, że był po prostu oznaczony jako urząd pocztowy.

amenity = vending_machine
vending = parcel_pickup?

Nie jestem programistą i nie znam się specjalnie na bazach danych - w którym momencie należy to zastosować i w jakiej formie konkretnie?

O, no to super! Czyli jest, tylko nie miałem czasu jeszcze sprawdzić jak wygląda. Rzeczywiście warto to mieć na mapce, ale jak zwykle najpierw trzeba jeszcze trochę potagować, bo na razie jest wszystkiego ledwie 380:

http://taginfo.openstreetmap.org/tags/vending=parcel_pickup

Niby ilość nie powinna decydować (a przynajmniej takie wnioski wyciągam z wielkiej dyskusji “Guidelines for adding new features”), ale poniżej progu powiedzmy ok. 1000 pozostaje jeszcze pytanie czy to można uznać za wystarczająco rozpowszechnioną formę (bo może znajdzie się bardziej popularny schemat na to samo).

A więc mikromaperzy - do edytorów! Projekt ikonki na pewno się jakiś znajdzie jak będzie co pokazywać.

Zwracam jednakże uwagę, że w paczkomacie można również nadać paczkę.

Paczkomaty koło mnie są skrzynkami pocztowymi, więc jak doszedł nowy to dodałem na wzór i podobieństwo…

Takich jest nawet sporo (1497):

http://taginfo.openstreetmap.org/tags/vending=parcel_pickup%3Bparcel_mail_in

ale mają nieuznawaną przez część społeczności notację średnikową. Może więc należałoby wymyślić jakiś bardziej uniwersalny schemat, typu (strzelam):

amenity = vending_machine
parcel_pickup=yes
parcel_mail_in=yes

?

Tak czy owak to raczej do omówienia na liście Tagging.

ST_Simplify() zmienia dane - a to przez nadmierną precyzję na niskich poziomach granice wyglądają tak słabo i przerywane linie nie sprawdzają się. Jeśli styl to linie ciągłe (drogi) to może być to dobry pomysł.

Chętnie bym spróbował, bo od kilku godzin nadal nie mogę się doczekać aż mi się pokaże cała Polska w TileMillu na tej mocniejszej maszynie. Granicami mogę się zająć później, na razie najbardziej chciałbym potestować elastyczne umieszczanie nazw krajów i województw.

Hm, chyba że TileMill już jest za ciężki do takich zadań i może pora wypróbować ten twój skrypt? W sensie: określam sobie obszar renderowania, modyfikuję parametry i zapuszczam w tle produkcję obrazków zamiast próbować podglądu interaktywnego. Dobrze myślę?

Chcesz powiedziec, ze przy duzej precyzji wygladaja zle, a przy mniejszej moga wygladac zbyt dobrze?

Kiedys styl osm uzywal na niskich zoomach zupelnie innych zbiorow danych, tak jak linie brzegowe (ale dotyczylo to landuse=residential, granic i innych), moze to dobry pomysl, chociaz upraszczanie w locie - w zapytaniu stylu - tez jest praktykowane. Mapnik ma nawet do tego specjalne slowa kluczowe ktore pozwalaja ustawic prog upraszczania zaleznie od zoomu. I oczywiscie do linii przerywanych laczenie stykajacych sie linii o takich samych atybutach co o ile wiem nadal nie jest wykonywane przez openstreetmap-carto ale jest wykonywane przez wiele innych styli (np. osmapa) i wydaje mi sie dosyc wazne.