Op 21 september j.l. reed ik voor het maken van een serie mapillary beelden door de Ooijpolder.
Voor de gesignaleerde problemen gaat het in dit verhaal om dit stuk.
Vanuit Nijmegen reed ik over de Ooijsedijk en sloeg linksaf bij de Vlietberg en trof daar dit bord:
Ik heb er lang naar gekeken, alle mogelijkheden tegen elkaar weggestreept, maar uiteindelijk geconcludeerd dat ik als fietser hier gewoon mag rijden.
Verderop, bij het SBB infobord en fietsparkeerplaats staat dit bord:
Voor mij is het duidelijk: ik kan over de Zwarteweg (die na de woonhuizen begint) gewoon naar de Ooijsebandkijk fietsen.
Je kunt op mapillary het hele stuk verder goed volgen.
Het pad is smal, onverhard, maar zelfs met een gewone stadsfiets kon ik zonder problemen naar de Ooijsebandijk fietsen. En nogmaals, er staat ook bij het begin van dat onverharde pad geen enkel bord van welke organistatie dan ook waaruit zou blijken dat fietsen hier niet zou mogen.
Daar waar de Zwarteweg op de Ooijsebandijk uitkomt is een merkwaardige situatie: naar links (het noorden) is er een klaphek, naar rechts (zuiden) kun je zonder enige belemmering naar de dijk oprijden. Ook staat aan die zijde geen enkel bord dat iets zegt over de toegankelijkheid van de Zwarteweg vanaf die kant.
Toen ik thuiskwam, de mapillarybeelden online had gezet en de route op OSM wat nader bekeek, viel met iets op:
De Zwarteweg was voorzien van de tagging sidewalk=both. Op deze history kun je zien dat dat in v#4 (in 2013) is toegevoegd. Ik heb met de betreffende mapper (Jaap de Vries) contact opgenomen en gevraagd waarom er op een zandpad een stoep was getagd en dat dat vermoedelijk op een vergissing berustte. Dat bleek zo te zijn.
In V#6 kun je zien dat het is gecorrigeerd, maar vreemd vond ik dat hij ook bicycle=no toevoegde.
In de daaropvolgende discussie vertelde hij dat de Zwarteweg alleen een wandelpad is (en dat daar door SBB ook wel eens voor wordt bekeurd als er wordt gefietst) maar ik stelde daar tegenover dat op grond van de borden die toegang geven tot die weg, geen enkele grond is voor dat fietsverbod.
En dat is de patstelling waar we momenteel in verkeren!
Volgens mij mogen fietsers gewoon over de Zwarteweg (op grond van de borden), volgens Jaap niet.
Jaap woont in de Ooijpolder en baseert zich op bekeuringen door SBB, ik kom vaak in de Ooijpolder (en fiets dan altijd onbekommerd over de Zwarteweg - veel mooier dan over de dijk) en ben nog nooit bekeurd.
Op OSM moet je taggen op een manier die de waarheid recht doet en die controleerbaar is, en ik vind dat wat ik hierboven heb beschreven en laten zien, door iedereen die daar langs fietst ook valt te controleren. En op grond daarvan zeg ik dat bicycle=no op de Zwarteweg niet terecht is. Ik heb Jaap gezegd dat ik er hier aandacht aan zou schenken en hem uitdrukkelijk gevraagd zich ook hier in de discussie te mengen.
Zie ik iets over het hoofd wat Jaap wel ziet, of wat anderen ook zien, en ik niet?
Edit: typefoutjes