Паде ми на памет се нови мапери (они који први пут едитују на територији Србије) дочекују са поздравном поруком. У поруци би могло да стоји нешто типа: добродошли, на овим страницама су упутства како треба да се ради, ако имате проблема помоћ потражите на форуму.
Верујем да такви алати постоје, а ако и не постоје са 3-4 команде у линуксу се то може извести. Ако Геофабрик проради са дневним фајловима имали би и дневну ажурност.
Овиме би постигли утисак да се рад на мапама дневно прати што може и утицати на озбиљност оних који су заинтересовани да доприносе.
Мислим да најпре треба спремити нека уводна упутства која ће људима објаснити како треба да раде, да не долазимо у ситуацију да неко увек мора да иде за њима и сређује.
Оно што има на вики је добар почетак али је недовољно.
Мој претходни пост је више био апстрактног типа - као тема за размишљање. Уколико се нешто мења на јужној нам покрајини одмах добијемо претње а то значи да постоје механизми за праћење измена.
Моја идеја је била да ми то искористимо у креативније сврхе.
Da bi se izbeglo ponavljanje gresaka, i izbegla histerija vezana za iste, mnogo je bolje raditi na akumulaciji znanja i deljenje tog resursa. Neko je bio poceo da pominje wiki stranice, jel nam treba odvojen forum thread za tu temu?
Ne razumem u čemu je poenta crtanja dva smera po celom gradu kada (uglavnom) nema fizičkog razdvajanja. Mislim da bi trebalo da tražimo poništavanje svih tih skorijih izmena.
@kmilos: Link koji si poslao ne ukazuje na nista specificno?
Sta si tacno porucio korisniku “miros mari”?
Sta je bio njegov odgovor? Mozda covek ne kapira, ili mozda ima neki razlog zbog cega oznacava ulice kao dvosmerne? Mada, dali je put po defaultu dvosmeran ako nista nije drugo naznaceno?
Možes li da napišeš uputstvo kako treba (i kad ne treba) označavati više smerova na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Serbia/MappingSerbia:ulica ? Od toga ću napraviti šablon i ubaciti ga i u ostale objekte na koje to može da se odnosi. Tako će ubuduće svi imati gde da vide kako se to radi.
@kmilos: A sta crtamo kad imamo neku petlju na autoputu (npr Mostar u Bgd) gde neka traka ide u nekom pravcu i pretice se u drugi put, itd? Vidjao sam primere gde se ucrtavaju trake autoputa pojedinacno, iako nisu fizicki razdvojene…
Потпуно те разумем. Зато и мислим да је најбоље то написати као кратко упутство и тиме је решен проблем јер ти даје могућност да убудуће свакога ко ради погрешно упутиш на RTFM.
Ajde baš da vidim primer ako te ne mrzi. Za petlje autoputa je ok (pogledaj definiciju za ‘motorway’ i ‘motorway_link’ na wikiju i videćeš da su to podrazumevano jednosmerni putevi).
Inače ako nema fizičkog razdvajanja (makar to bila i puna široka metar), to ne može po definiciji da bude autoput.
Ja konkretno ovde pričam o bulevarima po Beogradu koji nisu razdvojeni (osim na par mesta gdje već uglavnom bilo lepo ucrtano). To što ima dve trake u jednom i dve u drugom se rešava sa npr. lanes=4 a ne razdvajanjem.
Sve je lepo u wikiju, što sad ja da pišem raznorazna uputstva za ljude koji ionako uglavnom ne čitaju.
Niti je Bulevar despota Stefava niti Džordža Vašingtona razdvojen bankinom niti žardinjerom. A i zaboravio je da stavi oneway na dodate puteve, da ne pričam o dodatnom poslu za relacije za linije javnog saobraćaja.
Зато што је се тешко снаћи у ОСМ упутствима, поготово кад си новајлија. Овако, објасниш једном и после имаш свако право да се љутиш ако неко то не испоштује.
Погледај путеви, улице, стазе , додао сам испод табеле напонему за траке. Да ли је тако у реду?
Evo imamo jednog relativno novog mapera http://www.openstreetmap.org/user/filu izgleda da je prilično aktivan. Primetio sam da je dodavao pored osalih stvari i neka železnička stajališta, koja osim što nisu na pruzi nego pored, imaju nazive na latinici, pa pretpostavljam da nije upoznat sa dogovorima koji su ovde postignuti. Da li ga je neko već kontaktirao?
@misabrzi
Jesam ja - Filip je iz Poljske i entuzijasta za železnicu. Zamolio sam ga da ubacuje nazive (kaže da pomalo razume srpski), kao i da nam se javi ovde na forumu.
hi guys!
please explain to your neighbor from budva that putting one node over another doesn’t split roads into a routable way. i’ve already fixed some errors after him.
i’ve already told him this, but english is a foreigh language for both of us