Πατησίων/28ης Οκτωβρίου και Πανεπιστημίου/Ελευθερίου Βενιζέλου

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να γίνει μετονομασία στη Πατησίων και την Πανεπιστημίου στην Αθήνα. Να πάνε δηλαδή τα 28ης Οκτωβρίου και Ελευθερίου Βενιζέλου αντίστοιχα στο official_name.

  • Να μετονομαστούν και οι δύο
  • Να μετονομαστεί μόνο η Πανεπιστημίου
  • Να μετονομαστεί μόνο η Πατησίων
  • Να μην μετονομαστούν
0 voters

Αν και οι πινακίδες έχουν τα επίσημα ονόματα σε όλο το μήκος της Πανεπιστημίου και στην Πατησίων ως την Αγίου Μελετίου, ακόμα και σε επίσημες διευθύνσεις σοβαρών οργανισμών (π.χ. πανεπιστημίων, μουσείων) συχνά δεν γίνεται χρήση του επίσημου ονόματος, ή γίνεται χρήση παράλληλα με την «ανεπίσημη» ονομασία για αποφυγή σύγχυσης· τόσο άγνωστα είναι τα ονόματα αυτά δηλαδή που χρειάζεται αποσαφήνιση.
Στη δε ανεπίσημη καθημερινή χρήση, εξαιρετικά σπάνια αποκαλούνται με τα επίσημα ονόματα τους, μόνο αν δεν γνωρίζει κανείς από Αθήνα και συμβουλεύεται κάποιον χάρτη που τις αναφέρει με αυτό (όπως τον δικό μας, ή το Google Maps).
Νιώθω ότι μόνο επειδή γράφτηκαν αρχικά με τα επίσημα ονόματα τους παραμένουν ως έχουν. Μοιάζει ξεκάθαρη περίπτωση για χρήση του official_name.

Παραθέτω μερικά παραδείγματα προς υποστήριξη της επιχειρηματολογίας μου:

Πανεπιστημίου/Ελευθερίου Βενιζέλου:

Αναγράφεται η διεύθυνση μόνο ως Πανεπιστημίου:
Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος-Βαλλιάνειο Μέγαρο
Ακαδημία Αθηνών
ΕΚΠΑ-Προπύλαια
Καθολικός Ναός Αγίου Διονυσίου Αρεοπαγίτη
Αρχαιολογική Εταρεία
Αντιπροσωπεία Διεθνούς Ερυθρού Σταυρού
Κοινωφελές Ίδρυμα Αδελφών Π. Μπάκαλα
Ξενοδοχείο Τιτάνια
Συμβούλιο της Επικρατείας
City Link
Aegan College
Τράπεζα Πειραιώς
Eurobank
Optima Bank

Χρήση Πανεπιστημίου παράλληλα με το όνομα Ελευθερίου Βενιζέλου:
Αθηναϊκή Λέσχη
Νομισματικό Μουσείο
Attica Bank
Alpha Bank
Εθνική Τράπεζα

Μόνο αυτά κατάφερα να εντοπίσω με μόνο την επίσημη ονομασία:
Επαγγελματικό Επιμελητήριο
Τράπεζα της Ελλάδος
Οφθαλμιατρείο Αθηνών

Πατησίων/28ης Οκτωβρίου:

Αναγράφεται η διεύθυνση μόνο ως Πατησίων:
ΟΠΑ/ΑΣΟΕΕ
Διοίκηση Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών
Ιταλικό Μορφωτικό Ινστιτούτο Αθηνών
Σχολή Σταυράκου
ΓΣΕΕ
ΟΠΕΚΑ (Πρώην Κτίρο ΟΓΑ)
Eurobank
Εθνική Τράπεζα
ΔΕΗ
Mediterranean College
ΙΕΚ Άλφα

Αναγράφεται Πατησίων παράλληλα με το 28ης Οκτωβρίου:
Αρχιτεκτονική ΕΜΠ
Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο
Τράπεζα Πειραιώς (αλλού γράφει το ένα αλλού το άλλο)
Ελληνική Εταιρεία Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης
Θέατρο Άλφα

Μόνο 28ης Οκτωβρίου:
Πινακίδες Εξόδου Σταθμού Μετρό Ομόνοια (δεν έχω βρει κάτι άλλο)

Προσπάθησα να περιοριστώ σε κάπως “θεσμικά” παραδείγματα· στα εμπορικά καταστήματα είναι πολύ μεγαλύτερη η χρήση των ανεπίσημων ονομάτων.
Ακόμα λοιπόν και σε κυβερνητικούς οργανισμούς όπως βλέπετε δεν γίνεται αποκλειστική χρήση του επίσημου, ειδικά στην περίπτωση της Πατησίων.

Συμφωνώ με όλο το σκεπτικό σου, και ψήφισα ήδη.
Στο name μπαίνει το ευρέως γνωστό όνομα και στο official_name μπαίνει το επίσημο, εφόσον είναι διαφορετικό.

1 Like

Η μόνη αμφιβολία μου είναι ότι δεν πρόκειται για κάτι on the ground…

Από το Wiki:
name: The common default name.
Official name: Useful where there is some elaborate official name, while a different one is a common name typically used.
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:name#Variants

Αν και είναι μια λογική αμφιβολία, η πραγματικότητα on the ground θα έλεγα ότι δεν αντικατοπτρίζεται μόνο με τη χρήση στις πινακίδες. Ένα φυλλάδιο, μια φορολογική απόδειξη, ένας χάρτης τρίτου οργανισμού στο πεδίο, είναι πιστεύω ικανές αποδείξεις ότι γίνεται επιτόπια χρήση (και) του ανεπίσημου ονόματος.

Και η χρήση του tag official_name μερικώς πιστεύω ικανοποιεί αυτή την αρχή, αφού πράγματι το στοιχείο έχει καταγραφεί στο database. Το πώς θα γίνει χρήση αυτού από τον τελικό χρήστη είναι στην δική του ευχέρεια.

Σε μια περίπτωση πιο αμφίρροπη θα προέκρινα τη χρήση του loc_name, αλλά εδώ είναι συντριπτική η χρήση υπέρ του ενός.

Είναι και η χρήση στον προφορικό λόγο, και σε έντυπα με πανελλήνια εμβέλεια. Πολλά τα παραδείγματα σε εφημερίδες από τις κατά καιρούς αναπλάσεις της Πανεπιστημίου, ουδέποτε χρησιμοποιείται σε αυτά η ονομασία Ελευθερίου Βενιζέλου.

1 Like

Επίσης το “on the ground” αφορά περισσότερο την τοποθέτηση στον χώρο και όχι τόσο τις ονομασίες.
Δηλ. αν μια πλατεία δεν έχει ταμπέλα ονόματος, ενώ όλοι ξέρουν πως ονομάζεται, εμείς τι θα κάνουμε? Δεν θα την ονοματίσουμε επειδή δεν υπάρχει το όνομα “on the ground”?

1 Like

Νομίζω ότι στην ονομασία η αρχή εφαρμόζεται ως προτεραιότητα, όχι ως υποχρεωτικότητα. Ότι δηλαδή το επιτόπιο υπερτερεί από το επίσημο. Όχι ότι αν δεν υπάρχει επιτόπιο, δεν το καταγράφουμε.

Η διαφορά έγκειται στο ότι κάπως αποκλίνουν το ελληνικό επιτόπιο και το αγγλικό “on the ground”. On the ground πιστεύω ότι φέρει και ένα στοιχείο “χρήση από τα άτομα στο πεδίο”, ενώ το επιτόπιο μου βγάζει πιο χειροπιαστό, απτό, φυσική απόδειξη; Δική μου η γλωσσολογική παρένθεση, μια μονάχα ερμηνεία :smiley:

Σωστά, το “on the ground” θα πρέπει να εφαρμόζεται ως προτεραιότητα, όχι ως υποχρεωτικότητα.
Πχ. πολλές πλατείες αν την Ελλάδα έχουν αλλάξει ονομασία (συχνό φαινόμενο), όμως ευρέως χρησιμοποιείται το παλιό όνομα.
Εμείς λοιπόν, σε περιπτώσεις που το ευρέως χρησιμοποιούμενο όνομα είναι διαφορετικό από το επίσημο θα πρέπει να τα καταχωρούμε όπως αναφέρει το Wiki, δηλ όπως το ανέφερες και εσύ στο πρώτο post.

Τελικά στην συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει αυτό. Οπότε συμφωνώ, έχω αλλάξει και την ψήφο μου.

1 Like

Αφού φτάσαμε σε ομοφωνία, πάω να κάνω την αλλαγή!

1 Like