Pytania początkujących

Ta strona na Wiki może nie jest najbardziej czytelna, ale wcięcia w kolejnych liniach mogą pokazać jak wymyślone zostało dziedziczenie.
access=no - nikt nie może
bicycle=yes - ale rowery mogą
electric_bicycle=no - ale elektryczne rowery już nie.

Można w ten sposób dowolnie ustawiać wartości i będzie to poprawny zapis, ale warto go przesadnie nie komplikować, no i nie wszystkie tagi są równie często używane (i wykorzystywane).

access=no dodatkowo inaczej wyświetla się na renderze na osm.org i razem z access=private jest najszerzej wspierany przez aplikacje.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:access

1 Like

Mam kolejne pytanie, tym razem z dziedziny ‘Etykieta’, na które nie znalazłem odpowiedzi w artykule wiki. Zauważyłem, że na mapie jest bardzo dużo nierozwiązanych uwag (‘Notes’), z czego duża część wydaje się nieaktualna lub nierozwiązywalna.

  1. Sporo jest uwag z informacją typu “Tego śmietnika już tu nie ma”. W jakich sytuacjach zaleca się stworzyć uwagę zamiast po prostu samemu ten śmietnik usunąć?
  2. Sporo jest uwag, przy których dyskusja utknęła w martwym punkcie, bo np. autor nie odpowiedział, a ostatni wpis jest sprzed 3 lat. Czy można takie uwagi zamykać?
  3. Jeśli ktoś zadaje pytanie, np. ‘czy tu stoi śmietnik’, a ja wiem że stoi, to mam ten śmietnik dodać i zamknąć czy odpisać i zostawić autorowi, czy też nie ma to znaczenia?

Z góry dziękuję!

2 Likes

tak

sporo ich jest utworzonych przez ludzi co nie edytują - lub zrobili notkę w czasie innej edycji lub podobnej sytuacji

zależy od sytuacji

Większość długo wiszących uwag jest tworzona przez osoby nie edytujące OSM. Albo za pośrednictwem zewnętrznych programów.
Zdarzają się wandalizmy, dlatego ja np. często nie usuwam POI przy samej anonimowej uwadze, spotkałem się z celowym wprowadzaniem w błąd.

Prawdę mówiąc to po co zamykać - tak to może ktoś pojedzie to sprawdzić na miejscu, w niczym nie przeszkadza wisząca uwaga. O ile to nie jest coś bardzo szczegółowego, to zamykanie dla samego zamknięcia moim zdaniem nie jest dobrym działaniem.

Dodać i zamknąć uwagę. Zazwyczaj dodajemy jakieś komentarze przy zamykaniu.

Dodam jeszcze, że ostatnio nie nadążamy z rozwiązywaniem uwag (wykres dla Polski).
Screenshot at 04-32-32

1 Like

Dzięki!
W tym przypadku miałem bardziej na myśli uwagi, przy których trwała jakaś dyskusja, np. ‘jak to oznaczyć’, która nie doprowadziła do żadnej konkluzji. Generalnie chodzi o takie uwagi, których nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć wizją w terenie.

1 Like

Zapytać się o to na forum.

1 Like

Czołem,

  1. Czy ktoś zechciałby rzucić okiem na mój Changeset: 137896311? Usiłowałem zmapować skwer (wybetonowany plac z fontanną, wokół którego rosną drzewa i krzewy (ortofoto aktualne). W obrębie istniejącego skweru stworzyłem osobno pedestrian area, footways, scrub. Mordowałem się z tym prawie godzinę, ale nie wiem czy nie natworzyłem za dużo…
    Do jakiego obiektu przypisać nazwę?

  2. Jak zmapować zakaz skrętu z tabliczką “Nie dotyczy: KMK*, Policji, Straży Miejskiej, TAXI w godz. 5:00-23:30”? Godziny odnoszą się tylko do TAXI. W ogóle mam problem z ‘nie dotyczy KMK’, bo temu nie odpowiada ściśle ani oficjalna definicja psv, ani bus. Patrzyłem na podobne przypadki w Krakowie i nie tylko, nie ma spójności. Chodzi o to skrzyżowanie z: Unresolved note #3085322

  3. Pytanie filozoficzne - czy jest sens mapować totalne szczegóły, w stylu kosz, słupek itp.? To są elementy, które często się zmieniają, więc albo trzeba to ciągle sprawdzać i poprawiać, albo dane są nieaktualne. Czy mapowanie takiej drobnicy długofalowo nie przynosi więcej problemów niż pożytku?

*KMK - Komunikacja Miejska w Krakowie

Ja bym dał:

restriction=no_left_turn
type=restriction
except=emergency;psv
taxi:conditional=none @ 05:00-23:30

plus jakieś description by się przydało.

Myślę, że jednak psv jest najbliżej, bo obejmuje ono wszystkie “vehicle used in passenger service

Dobra praktyka mówi, że mapuj to co ma szansę pobyć w jednym miejscu przynajmniej kilka tygodni.

1 Like

na pewno nie szkodzi, pytanie czy jest to warte zachodu (ale jak ktoś wyszedł na spacer by coś zmapować to jest pewnie tego warte :slight_smile: )

StreetComplete (taka śmieszna aplikacja na Androida) samo wykrywa że trzeba sprawdzić czy to istnieje więc duży problem to nie jest

Changeset: 137896311 | OpenStreetMap - o, dzięki. Czekało to już trochę na chętnych :slight_smile:

Co do nazwy - wiesz do jakiej części odnosi się Note: 3263934 | OpenStreetMap ? Jak do Way: ‪Skwer Wolnej Ukrainy‬ (‪25123245‬) | OpenStreetMap to można tą uwagę zamknąć

Ogólnie wygląda OK, dzięki za zmapowanie.

Way: ‪Skwer Aleksandra Biborskiego‬ (‪25117189‬) | OpenStreetMap nie znałem ale to może jakaś nowa nazwa

Co do nazwy Plac Biskupi - jest już Way: ‪Plac Biskupi‬ (‪819099097‬) | OpenStreetMap

2 Likes

Ja mapuję taką drobnicę typu ławki, kosze itp, ale tylko jak jest przymocowane na stałe. Jak coś jest ruchome, to po miesiącu może się okazać, że jest w innym miejscu, lub całkowicie zostało usunięte.

Co do poprawiania, to poprawianie takich ruchomych obiektów jest koszmarem. Kiedyś chciałem użyć SC do potwierdzenia, że ławki nadal stoją, ale że ławki ruchome, więc okazało się, że w jednym miejscu ławek brak, a 50 metrów dalej 3 ławki obok siebie. Coś podobnego widziałem w Gdyni na deptaku, co idzie od portu w stronę Sopotu.
W innym miejscu widziałem sytuację, że ławki niby przymocowane na stałe, ale najwyraźniej komuś padało, albo słoneczko grzało, więc wyrwali 3 ławki i przenieśli pod daszek i tylko jedną łąwkę zostawili pod chmurką. Nie przenieśli daleko, więc zaznaczyem, że ławki nadal stoją.

1 Like

SC ma też opcję do wybrania że przesunięty obiekt został, wtedy lokalizacje można poprawić

Co takiego wchodzi w skład KMK, że bus jest niedobre?

problem polega na tym że ani psv (obejmuje wszystkie autobusy kursowe, nie tylko miejskie) an bus (to samo) nie pasuje za bardzo

Dodatkowo psv obejmuje też taksówki

Dzięki za odpowiedzi!

W Krakowie lubimy upamiętniać, więc plac Biskupi dzieli się na dwa nazwane skwery (oba oznaczone tabliczkami). Część parkowa to skwer Aleksandra Biborskiego, a nowa część z fontanną to skwer Wolnej Ukrainy. Zaniepokoiło mnie, że nazwa ‘skwer Wolnej Ukrainy’ po moich zmianach przestała się wyświetlać, ale może tak ma być, jeśli nadrzędną nazwą jest plac Biskupi.

KMK to tylko autobusy i tramwaje operujące na zlecenie Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, czyli w praktyce dwóch przewoźników (MPK i Mobilis). Nie wchodzą w to inne autobusy, nawet liniowe (prywatne busy, PKSy, Flixbusy itp.). Wydaje mi się jednak, że rozsądnym jest przyjąć stosowanie jednego tagu na takie przypadki, ze świadomością, że nie jest idealny, ale nie ma lepszego, który oddawałby tę specyfikę.

to bardziej access=private i podobne…

restriction=no_left_turn
type=restriction
except=emergency;private
taxi:conditional=none @ 05:00-23:30

Kolizja nazw w automatycznie generowanych etykietach - nie przejmuj się tym. Przy wyszukiwaniu czy innej metodzie pokazywania nazw tam będzie.

Czy ja wiem…

Long-distance and inter-city bus and coach=* vehicles may or may not be included

Stosowanie może być więc nieco różne zależnie od lokalizacji i z całej dokumentacji przebija fakt, że przede wszystkim chodzi jednak o autobusy lokalnego transportu publicznego. Tak jak w kolejnym poście pisze @uprkos, ja bym raczej użył bus ze świadomością, że nic lepszego nie dobierzemy.

Ja ze swojej strony dokładam to, że jeśli jest trwający już od jakiegoś czasu remont drogi, a wiem że nie będę w najbliższym czasie w okolicy, to zostawiam ten obiekt w spokoju. Skoro nikt go do tej pory nie oznaczył, to szansa, że ktoś poprawi po zakończeniu prac też są niewielkie. Sam osobiście wolę trafić na realny objazd, niż za nawigację jeździć dookoła dawno zakończonych robót.

3 Likes

Krakowskie buspasy zazwyczaj (np. na Alejach) nie obejmują tylko MPK, ale również busy prywatne i taxi. Więc dla takich przypadków dajemy psv.
Są też przypadki dróg tylko dla autobusów miejskich, np. Monte Cassino i wtedy dajemy tylko bus. To odróżnienie może być przydatne, np. w okolicach Ronda Grunwaldzkiego masz drogę tylko dla MPK oraz buspas i ich zasady są nieco inne.

1 Like

Znów ja, im dalej w las, tym więcej pytań.

  1. Zauważyłem, że sklepy i punkty usługowe w Krakowie bardzo często są nieaktualne. Na mapie są miejsca zlikwidowane nawet kilka lat temu i odwrotnie, brakuje istniejących od dawna, nawet tych popularnych. O godzinach otwarcia czy innych szczegółach nie wspominając. Zacząłem to poprawiać, mapując od razu całe ulice i kwartały. Ale nasuwa mi się pytanie - czy to w ogóle jest istotne? Ktoś/coś tego używa? Skoro dane są mocno nieaktualne, a GoogleMaps jest nieporównywalnie bardziej wiarygodne w tej akurat kwestii - jaka jest wartość tych informacji?

  2. Czy jest jakiś magiczny sposób na mapowanie tras komunikacji miejskiej, czy jest to dodawanie pojedynczo i po kolei wszystkich stopów, przystanków i ulic? Tu również mam pytanie jak powyżej - czy jest to warte zachodu, czy ktoś z tego korzysta?

1 Like

Masz na przykład apki jak Organic Maps, OsmAnd, Yanosik. Ale także, czym pewnie wielu zaskoczę, Jakdojade.pl - oni na przykład w ciągu tygodnia zaciągnęli moją zmianę i można dany punkt wyszukać jako startowy/końcowy.

@NorthCrab ma narzędzie do tego: NorthCrab's Diary | OSM Relatify: Prosty transport publiczny | OpenStreetMap

4 Likes