Pytania początkujących

Dla kogo proste, dla tego proste - ja chwilowo dysponuję tylko jedną ręką i potrwa to jeszcze parę tygodni.

EDIT: Oczywiście wiem o istnieniu charmapa i mam go na pasku, ale to nie jest efektywne.
Ale znalazłem rozwiązanie: WinCompose.

W Windowsach 10 są narzędzia nazywane Ease of Access (we wcześniejszych Windowsach też były), dla takich właśnie przypadków.
Można dzięki nim np. wybierać skróty klawiaturowe naciskając klawisze po kolei, a nie jednocześnie, a wprowadzanie kodów z klawiatury numerycznej odbywa się metodą: dwa razy Alt, wpisać kod, raz Alt.

Jak oznaczyć sklep specjalizujący się w BHP?

Ja znalazłem tylko shop=safety użyty 21 razy i shop=safety_equipment 8 razy.

Tutaj widzę to samo: https://help.openstreetmap.org/questions/42145/best-way-to-tag-a-shop-for-safety-equipment

“…Adres powinien zawierać minimum trzy znaczniki: addr:city=[nazwa_miejscowosci] + addr:street=[nazwa_ulicy] + addr:housenumber=[numer_porządkowy].
Wyjątkiem są miejscowości bez nazwanych ulic - wtedy stosujemy znaczniki: addr:place=[nazwa_miejscowosci] + addr:housenumber=[numer_porządkowy]…”
Mam pytanie co w przypadku, gdy: nadano nową nazwę (oficjalnie weszła w życie), nadano nowe numery adresowe, przebieg nowej drogi w terenie na krótkim odcinku pokrywa się z istniejącą drogą, a reszta to pole. Jak “otagować” nową drogę/ulicę, żeby można było nadać numery adresowe (addr:place= nie wchodzi w rachubę, bo jest już nazwana ulica, czyli addr:street=).

Po prostu dajesz jej nazwę, czyli name=

Gdzie znalazłeś taki nieprecyzyjny zapis? Wynika z niego, że nie ma zakazu łączenia addr:city z addr:place, co jednak jest zabronione.

Czemu się głupio pytasz? Dobrze wiesz, gdzie on jest. A jeśli uważasz, że jest w jakiś sposób niejasny dla odbiorców, zaproponuj lepszą wersję.

Proszę o spokój…

Ja też muszę zwrócić uwagę na to, że komentarze zostawiane przez bota nie są za bardzo precyzyjne.

User który dopiero co przyszedł do OSM może mieć poważne problemy nie tylko że zrozumieniem, ale i poprawieniem błędu. Dlaczego? Choćby dlatego że nie wie jeszcze jak swoje edycje przejrzeć. Komunikat nie mów też które obiekty są niepoprawne.

Powtarza się sytuacja z listą mailingową (“dodano niepełne punkty adresowe”). Wygląda na to, że narzędzia QA (kontroli jakości) nie powinny pracować w modelu “push”, tylko “pull”, tym bardziej gdy błędy się “pushuje” do osób które ich same nie subskrybowały, oraz w żadnym innym znanym mi miejscu w OSM się tego nie praktykuje.

Tak emocjonalne podejście do sprawy nie jest dobre. Ja domyślam się jak to jest - “Zibi bardzo mnie poprosił” - “Jendrusk zrobił to dla mnie, a on nigdy nie ma czasu” - ale to nie znaczy że ten tool musi istnieć. Tak to jest w życiu że włożona praca czasem idzie na marne. Prawda jest taka, że gdyby admini OSM się przyjrzeli, to szybko bot by został zdjęty.

Dlatego jest tam odnośnik do forum - user zawsze może zapytać, a przy okazji dowiaduje się, że jest jakaś społeczność. Jednak za każdym razem, gdy ktoś przyjdzie i zapyta o to, wyskakuje maraf z kijem i wkłada go w szprychy, zapewne dlatego, że jego duma została urażona tym, że kiedyś automat zwrócił mu uwagę na źle otagowany adres.

Jeżeli ktoś przychodzi do projektu, to chyba powinien spodziewać się interakcji? Idąc Twoją logiką, nie powinienem również komentować changesetów, bo przecież “oni nie zamawiali tej korespondencji”. Jak mogę śmieć im zwracać uwagę??

Nigdzie niczego takiego nie powiedziałem. Człowiek może użyć głowy i sam sprawdzić co user miał na myśli (jak powinno być poprawnie, bo spojrzy czy powinno być addr:street / addr:place) oraz czy autor w ogóle zawinił, a nie tylko ruszył zastane dane.

Nie wiem co w Ciebie wstąpiło i dlaczego stawiasz tak nieznaczącą w większym schemacie rzeczy sprawę na ostrzu noża, oraz dla jednej głupoty pogarszasz stosunki z kimś, z kim wcześniej trzymałeś i współpracowałeś.

Dla mnie ma znaczenie, czy adresy są w dobrym stanie i nie ma mojej zgody, żeby jakiś początkujący mapowicz je psuł. Po to został stworzony ten mechanizm powiadamiania, żeby tacy mapowicze byli powiadamiani o tym, że coś robią źle. Nie raz już było tak, że jakiś nawiedzony przeorał adresację w połowie gminy z dobrej na złą, czyli np. przeniósł numerek z punktu na obrys, ale nie wiedział, że tam jeszcze powinna znaleźć się informacja o miejscowości. A potem kierowca (w tym ja) nie może znaleźć jakiegoś adresu i się irytuje, że OSM jest do d…

I nic we mnie nie wstąpiło. Jeśli maraf24 twierdzi, że połączenie addr:place i addr:street jest w porządku to ja się z tym po prostu nie zgadzam, ponieważ mamy ustalony inny schemat adresacji.

Myślisz, że gdzie indziej tak nie jest? W Holandii bodajże adresy są obowiązkowo trzymane na węzłach (aby bot mógl łatwiej porównać zmiany). Nie widziałem jednak, żeby dodawano tam komentarze z automatu.

Jeśli zależy ci na adresacji, to spójrz proszę na raport z mojego narzędzia. Gotowe podane na tacy ulice do poprawy. Właśnie z uwagi na wskazywane przez Ciebie niedoskonałości mrówek. Ostatnio jest zastój i lista coś wolno się kurczy.

A, no i parę gmin czeka w kolejce do importu adresacji, a ani widu ani słychu o tym…

Aha, czyli tradycyjnie - patrzmy jak inni robią i broń boże się nie wychylajmy. Może pora wyleczyć się z kompleksów wobec tzw. Zachodu?

Jeśli w narzędziach do importu dorobisz obsługę EMUiA2 (bo EMUiA1 przestało działać), to owe zakolejkowane gminy chętnie opracuję.

To pokaż mi jakiegokolwiek bota komentującego changesety, może być i na wschód od nas…

Mam wrażenie, że kilka cech dzielisz ze swoim “nemesis” rowersem - raz: zamknięcie na opinie innych, a dwa: już tyle razy mówiłeś, że nie chce Ci się udzielać w OSM, bo nie ma moderacji, a jednak wciąż tu siedzisz…

A czemu mam Ci pokazywać? Nawet jeśli takiego bota nie ma, to jest jakiś problem w tym, żeby nasz był pierwszy?

Poupraszczałeś sobie trochę. Nigdy nie mówiłem, że nie chce mi się udzielać w OSM ze względu na brak moderacji. Twierdziłem za to, że słabe QA w tym projekcie zniechęca mnie do większego (niż obecnie i dawniej) angażowania się w ten projekt. Ja mam dużo czasu, ale po prostu wolę go przeznaczyć na inne rzeczy.

Odpowiedź jest niegrzeczna.

Poza tym - nie wiem, czy raczej nie pamiętałem, gdyż zostałem przymusowo zoptaułtowany z bota na samym początku - jeszcze zanim informacja o nim pojawiła się na tym forum. Czego akurat możesz nie wiedzieć, ale w żaden sposób Cię to nie usprawiedliwia.

Przynajmniej teraz rozumiem, dlaczego tak wielu odbiorców tych “komunikatów” nie może zrozumieć, gdzie zrobili błąd umieszczając jednocześnie addr:city oraz addr:place.

Poprawiona wersja w wersji miniumum:
“…Adres powinien zawierać minimum trzy znaczniki: addr:city=[nazwa_miejscowosci] + addr:street=[nazwa_ulicy] + addr:housenumber=[numer_porządkowy], ale nie może zawierać addr:place.
Wyjątkiem są miejscowości bez nazwanych ulic - wtedy stosujemy znaczniki: addr:place=[nazwa_miejscowosci] + addr:housenumber=[numer_porządkowy]…” i nie może zawierać addr:city

Idealna wersja powinna uwzględniać, że komunikat dostaje użytkownik, który zrobił coś źle i wprost podawać przypadki błędnego tagowania wraz z instruktażem, jak należy je poprawić. Np. w taki sposób;
1."Jeśli adres zawiera tylko addr:housenumber dodaj:
-dla adresów zawierających ulicę: addr:city i addr:street
-dla adresów bez ulicy: addr:place
2. Jeśli adres zawiera tylko addr:housenumber i addr:street, dodaj addr:city
3. Jeśli adres zawiera jednocześnie addr:city i addr:place, to
-jeśli jest addr:street, usuń addr:place
-jeśli nie ma addr:street, usuń addr:city
4. ewentualne inne przypadki

Dodatkowo instrukcja powinna uwzględniać edytor użyty przez mapującego i np. w przypadku iD zamiast podawania kluczy tagów posługiwać się nazwami pól w tym edytorze. Użytkownicy kalekich edytorów (maps.me?) powinni być też zachęcani do robienia poprawek przy użyciu innego, sensownego,narzędzia - niestety, po ostatnich “poprawkach” w iD nic się do tego celu nie nadaje.

Zibi, czy możesz sobie darować oceniające wstawki typu “czemu głupio pytasz”? “Czemu pytasz” ma tę samą treść, a nikt by się na to nie skarżył.

Ups, ale dyskusję wywołałam.
Przecież to logiczne, że addr:city i addr:place się wykluczają

Z innej beczki.
Jakie prawidłowe tagi powinna zawierać ulica z nazwą, ale brak przebiegu w terenie (istnieje tylko na planach), na ziemi nie ma śladu po niej póki co.
highway=proposed
construction=residental?