Pytania początkujących

Tylko przypomnę, że rozmawialiśmy o miejscowości Wdzydze. I jakoś nieposprzeżenie dyskusja zeszła na dane z EMUiA, które (i tu zgadzam się z Jendruskiem) są pełne błędów. A tymczasem dane w TERYT to trochę inna baza. No i koscierzyna.e-mapa.net to nie jest serwis państwowy, a samorządowy - drobna różnica (i dla wielu nieuchwytna), acz znacząca.

Pytanie tylko, czy jest to rzeczywiście błąd, np. literówka w zapisie, czy celowe działanie Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych.
Nazwy geograficzne, podobnie jak język, nie muszą być martwe i na przestrzeni dłuższego okresu czasu mogą także ewoluować. A decyzja o zmianie może być podyktowana różnymi przesłankami.
Ja też na przestrzeni powiedzmy tak dziesięciu ostatnich lat zaobserwowałem trochę takich zmian w swojej okolicy. Np. miejscowość Jankowo Gdańskie przez całe moje życie funkcjonowała pod nazwą Jankowo i zdziwiłem się, kiedy dodano człon “Gdańskie”. Pewnie zrobiono to w celu odróżnienia od jakiegoś innego Jankowa. Podobnie Kanał Raduni płynący z Pruszcza Gdańskiego do Gdańska. Całe życie znałem go pod nazwą Kanał Raduni, a od jakiegoś czasu w hydronimach jest opisany jako Kanał Raduński. I tu łatwo domyśleć się, jakie były intencje tej zmiany. Chodziło zapewne o odróżnienie od innego Kanału Raduni, który jest na tej samej rzece w miejscowości Kolbudy.

Dzień dobry!

Jakiś czas temu zauważyłem, że moja ulica zaznaczona jest jako ścieżka, a mojego domu nie ma na niej wcale. Zachęcony stwierdzeniem, że redakcja mapy jest bardzo łatwa i każdy może to zrobić, starałem się to naprawić. :frowning:

Rezultat jest taki, że już drugi raz dostaję informację, że mój adres jest niekompletny ale nie potrafię jej zrozumieć. Moim zdaniem mój adres posiada wszystkie trzy wymagane tagi: addr:city, addr:housenumber i addr:street ale widocznie jestem w błędzie.

Proszę o dokładną instrukcję o co chodzi i jak to naprawić.

Zupełny nowicjusz.

Dzięki, że pytasz na forum i nie ignorujesz prośby o poprawę. :slight_smile:

Dostajesz komunikat dlatego, że masz jednocześnie addr:city i addr:place
Może być albo jedno, albo drugie.
addr:place - gdy jest wieś bez nazw ulic
addr:city - we wszystkich pozostałych przypadkach, gdy nazwy ulic są.

Gdy masz zaznaczony adres/obiekt z adresem, w panelu po lewej rozwiń “wszystkie znaczniki” na dole i skasuj addr:place.

Życzę przyjemnych dalszych edycji. Bo zawsze jest co robić, mapa nigdy nie będzie całkowicie kompletna! :slight_smile:

@RicoElectrico

Dzięki! Zrobiłem tak jak radziłeś ale nie od razu :frowning: Nie wiedziałem który jest który :frowning: Ale wysłałem poprawkę do poprawki i zobaczymy.
Jeszcze raz dziękuję!

Zacząłem edytować mapę w JOSM. Wiem już jak narysować nowy odcinek drogi lub skorygować istniejący. Celem na teraz jest wprowadzenie do OSM pewnego pieszego szlaku turystycznego będącego pod zarządem PTTK. I to też już wiem jak zrobić to za pomocą relacji.
Ale wzdłuż szlaku jest wiele różnych obiektów, których w OSM brakuje, a ja nie bardzo wiem, w jaki sposób je narysować:
Jak np. narysować ośrodek wypoczynkowy, konkretnie ten http://www.twardydol.pl/?
Jak oznaczyć szlabany na drodze (leśnej, lub będącej dojazdem do powyższego ośrodka wypoczynkowego).
Jak oznaczać parkingi?
Jak oznaczać leśniczówki? Czy w OSM w ogóle takie dane są zbierane, bo dotąd nie natrafiłem?
Jak narysować cmentarz, dokładnie chodzi mi o wieś Huta Kalna. W sumie sam cmentarz to bym wiedział. Narysować obszar i otagować go landuse=cemetery. Ale jak sobie poradzić, gdy ktoś już wcześniej narysował na terenie cmentarza budynek (w rzeczywistości jest to kaplica cmentarna, ale nie w formie zamkniętego budynku, tylko wiaty). Czy zignorować ten budynek i narysować wokół niego obszar cmentarza, czy też musi zostać wprowadzona jakaś relacja między nimi?
Jak oznaczać leśne miejsca odpoczynku (wiata ze stołem i ławkami)?
Jak narysować dużą, ogólnodostępną wiatę we wsi przy remizie strażackiej? Taką, pod którą można zorganizować wiejską dyskotekę, ale i pod którą schronienie przed deszczem znajdzie turysta.
To tylko kilka przykładów problemów, które próbuję rozwiązać. Rysowałem wcześniej mapę w MapEdit, ale konstrukcja OSM oraz obsługa JOSM jest całkiem inna.

???

Zasadniczo, jak każdy inny budynek i wybrać odpowiedni szablon w JOSM

Szlaban jest na drodze. Zaznaczasz na drodze punkt i dopisujesz mu w tagach barrier=lift_gate, ewentualnie dodajesz access=* i po sprawie. Nie pamiętam, czy jest odpowiedni tag w JOSM, ale pewnie tak.

Rysujesz parking i dajesz amenity=parking. Wystarczy podejrzeć, jak jest zrobiony dowolny parking i zmałpować. I oczywiście wiki Twoim przyjacielem…

Nie ma specjalnego tagu, zrób tak jak tutaj

Nie potrzebujesz wrzucać kaplicy do relacji, poza tym dokładnie tak, jak piszesz.

O tak.

Jak wyżej.

Nie ma za co :wink:

A tak. Dziękuję bardzo za pomoc.:slight_smile:

Uzupełnię:

Leśniczówki oficjalne dostają tag office=forestry.
Jednakże czasem to tylko dawna leśniczówka, wówczas nazwa na budynku będzie ok.

Szlabany w lasach to praktycznie wyłącznie barrier=swing_gate, a nie lift_gate. Pamiętać należy o dodaniu tagu access dla pieszych, a czasem dla rowerzystów lub narysować ścieżkę (path) obchodzącą szlaban.

Proszę o pomoc!

Żadnej pomocy nie otrzymałem :(, była to chyba sprawa różnych terminów odświeżania różnych warstw i poziomów bo teraz jest prawie OK.:slight_smile:

Rozumiem z tego, że nie tu powinienem prosić o pomoc więc przepraszam za nieświadome naruszenie niepisanych granic.:frowning: i usuwam prośbę.

Pozdrawiam

start_date dodane do dróg:
https://www.openstreetmap.org/changeset/57157108

Sądzę, że chodzi tu o datę nadania nazwy drodze - nie widzę jednak sensu posiadania takiej informacji.

Koledzy, ostatnio w ogóle na PC w domu nie siedzę, a w pracy nie mam czasu nic mapnąć poza od czasu detalem jakimś. Ale jest Vespuci na androida, pytanie tylko jak dodać do warstw w aplikacji, warstwę budynkow z geoportalu?. Podkład graficzny z lotniczych jest, ale brak tej warstwy z budynkami.

no i jak w JOSM poprawić ten mankament? Nie wyświetla poprawnie danych (kąty, odległości etc, są zakryte i wykropkowane)

Witam
Zwracam się z pytaniem.
Czy jest jakaś możliwość automatycznego wprowadzania adresów ?
Zauważyłem że część adresów w mojej okolicy jest dodane z aplikacji EMUIA ale niestety są to dane najprawdopodobniej dosyć stare i występuje dosyć sporo braków adresowych.
Ostatnio napotkałem się na stronie urzędu gminy na portal mapowy (http://gmina.suwalki.sdi.geoportal.gov.pl/sdiportal/default.aspx) wykorzystane dane adresowe tam są najbardziej aktualne i wykorzystywane są z aplikacji EMUIA.
Jak można je dodać automatycznie by nie trzeba było ręcznie wpisywać ?
Pozdrawiam

Jest do tego specjalny wątek.

Cudzysłowy w nazwie to angielskie dajemy, oba górne, nie?

Nie, dajemy polskie: „ i ”.

To mnie trochę zaskoczyłeś… A jak sprawnie uzyskujesz dolny cudzysłów z klawiatury w JOSM i iD?

Otwierający Alt Gr + V, zamykający Alt Gr + B. Pod Windowsem jest trudniej.

“Angielskie” czy “amerykańskie”? :smiley:

Ech, pod Linuxem, to bym sobie w razie czego gdzieś podstawił po prostu. Pierwsza mapa klawiatury programisty pod Linuxa to moja robota.

Pod Windowsami jest to proste - Alt i klawiatura numeryczna z kodem 0132 dla „ i 0148 dla ”. Łatwo zapamiętać.
Obowiązku stosowania nie ma - użycie “” jest wszak powszechne w sieci i wszelkich tekstach komputerowych, jednakże dobrze jest trzymać się polskich zasad.
Polskie cudzysłowy są stosowane, przynajmniej przez niektórych:
https://www.openstreetmap.org/way/144870823
https://www.openstreetmap.org/way/217972911
https://www.openstreetmap.org/way/140187351
A może to efekt kopiuj-wklej ze stron www? :wink: