Tylko przypomnę, że rozmawialiśmy o miejscowości Wdzydze. I jakoś nieposprzeżenie dyskusja zeszła na dane z EMUiA, które (i tu zgadzam się z Jendruskiem) są pełne błędów. A tymczasem dane w TERYT to trochę inna baza. No i koscierzyna.e-mapa.net to nie jest serwis państwowy, a samorządowy - drobna różnica (i dla wielu nieuchwytna), acz znacząca.
Pytanie tylko, czy jest to rzeczywiście błąd, np. literówka w zapisie, czy celowe działanie Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych.
Nazwy geograficzne, podobnie jak język, nie muszą być martwe i na przestrzeni dłuższego okresu czasu mogą także ewoluować. A decyzja o zmianie może być podyktowana różnymi przesłankami.
Ja też na przestrzeni powiedzmy tak dziesięciu ostatnich lat zaobserwowałem trochę takich zmian w swojej okolicy. Np. miejscowość Jankowo Gdańskie przez całe moje życie funkcjonowała pod nazwą Jankowo i zdziwiłem się, kiedy dodano człon “Gdańskie”. Pewnie zrobiono to w celu odróżnienia od jakiegoś innego Jankowa. Podobnie Kanał Raduni płynący z Pruszcza Gdańskiego do Gdańska. Całe życie znałem go pod nazwą Kanał Raduni, a od jakiegoś czasu w hydronimach jest opisany jako Kanał Raduński. I tu łatwo domyśleć się, jakie były intencje tej zmiany. Chodziło zapewne o odróżnienie od innego Kanału Raduni, który jest na tej samej rzece w miejscowości Kolbudy.
Dzień dobry!
Jakiś czas temu zauważyłem, że moja ulica zaznaczona jest jako ścieżka, a mojego domu nie ma na niej wcale. Zachęcony stwierdzeniem, że redakcja mapy jest bardzo łatwa i każdy może to zrobić, starałem się to naprawić.
Rezultat jest taki, że już drugi raz dostaję informację, że mój adres jest niekompletny ale nie potrafię jej zrozumieć. Moim zdaniem mój adres posiada wszystkie trzy wymagane tagi: addr:city, addr:housenumber i addr:street ale widocznie jestem w błędzie.
Proszę o dokładną instrukcję o co chodzi i jak to naprawić.
Zupełny nowicjusz.
Dzięki, że pytasz na forum i nie ignorujesz prośby o poprawę.
Dostajesz komunikat dlatego, że masz jednocześnie addr:city i addr:place
Może być albo jedno, albo drugie.
addr:place - gdy jest wieś bez nazw ulic
addr:city - we wszystkich pozostałych przypadkach, gdy nazwy ulic są.
Gdy masz zaznaczony adres/obiekt z adresem, w panelu po lewej rozwiń “wszystkie znaczniki” na dole i skasuj addr:place.
Życzę przyjemnych dalszych edycji. Bo zawsze jest co robić, mapa nigdy nie będzie całkowicie kompletna!
Dzięki! Zrobiłem tak jak radziłeś ale nie od razu Nie wiedziałem który jest który Ale wysłałem poprawkę do poprawki i zobaczymy.
Jeszcze raz dziękuję!
Zacząłem edytować mapę w JOSM. Wiem już jak narysować nowy odcinek drogi lub skorygować istniejący. Celem na teraz jest wprowadzenie do OSM pewnego pieszego szlaku turystycznego będącego pod zarządem PTTK. I to też już wiem jak zrobić to za pomocą relacji.
Ale wzdłuż szlaku jest wiele różnych obiektów, których w OSM brakuje, a ja nie bardzo wiem, w jaki sposób je narysować:
Jak np. narysować ośrodek wypoczynkowy, konkretnie ten http://www.twardydol.pl/?
Jak oznaczyć szlabany na drodze (leśnej, lub będącej dojazdem do powyższego ośrodka wypoczynkowego).
Jak oznaczać parkingi?
Jak oznaczać leśniczówki? Czy w OSM w ogóle takie dane są zbierane, bo dotąd nie natrafiłem?
Jak narysować cmentarz, dokładnie chodzi mi o wieś Huta Kalna. W sumie sam cmentarz to bym wiedział. Narysować obszar i otagować go landuse=cemetery. Ale jak sobie poradzić, gdy ktoś już wcześniej narysował na terenie cmentarza budynek (w rzeczywistości jest to kaplica cmentarna, ale nie w formie zamkniętego budynku, tylko wiaty). Czy zignorować ten budynek i narysować wokół niego obszar cmentarza, czy też musi zostać wprowadzona jakaś relacja między nimi?
Jak oznaczać leśne miejsca odpoczynku (wiata ze stołem i ławkami)?
Jak narysować dużą, ogólnodostępną wiatę we wsi przy remizie strażackiej? Taką, pod którą można zorganizować wiejską dyskotekę, ale i pod którą schronienie przed deszczem znajdzie turysta.
To tylko kilka przykładów problemów, które próbuję rozwiązać. Rysowałem wcześniej mapę w MapEdit, ale konstrukcja OSM oraz obsługa JOSM jest całkiem inna.
???
Zasadniczo, jak każdy inny budynek i wybrać odpowiedni szablon w JOSM
Szlaban jest na drodze. Zaznaczasz na drodze punkt i dopisujesz mu w tagach barrier=lift_gate, ewentualnie dodajesz access=* i po sprawie. Nie pamiętam, czy jest odpowiedni tag w JOSM, ale pewnie tak.
Rysujesz parking i dajesz amenity=parking. Wystarczy podejrzeć, jak jest zrobiony dowolny parking i zmałpować. I oczywiście wiki Twoim przyjacielem…
Nie ma specjalnego tagu, zrób tak jak tutaj
Nie potrzebujesz wrzucać kaplicy do relacji, poza tym dokładnie tak, jak piszesz.
Jak wyżej.
Nie ma za co
A tak. Dziękuję bardzo za pomoc.
Uzupełnię:
Leśniczówki oficjalne dostają tag office=forestry.
Jednakże czasem to tylko dawna leśniczówka, wówczas nazwa na budynku będzie ok.
Szlabany w lasach to praktycznie wyłącznie barrier=swing_gate, a nie lift_gate. Pamiętać należy o dodaniu tagu access dla pieszych, a czasem dla rowerzystów lub narysować ścieżkę (path) obchodzącą szlaban.
Proszę o pomoc!
Żadnej pomocy nie otrzymałem :(, była to chyba sprawa różnych terminów odświeżania różnych warstw i poziomów bo teraz jest prawie OK.
Rozumiem z tego, że nie tu powinienem prosić o pomoc więc przepraszam za nieświadome naruszenie niepisanych granic. i usuwam prośbę.
Pozdrawiam
start_date dodane do dróg:
https://www.openstreetmap.org/changeset/57157108
Sądzę, że chodzi tu o datę nadania nazwy drodze - nie widzę jednak sensu posiadania takiej informacji.
Koledzy, ostatnio w ogóle na PC w domu nie siedzę, a w pracy nie mam czasu nic mapnąć poza od czasu detalem jakimś. Ale jest Vespuci na androida, pytanie tylko jak dodać do warstw w aplikacji, warstwę budynkow z geoportalu?. Podkład graficzny z lotniczych jest, ale brak tej warstwy z budynkami.
no i jak w JOSM poprawić ten mankament? Nie wyświetla poprawnie danych (kąty, odległości etc, są zakryte i wykropkowane)
Witam
Zwracam się z pytaniem.
Czy jest jakaś możliwość automatycznego wprowadzania adresów ?
Zauważyłem że część adresów w mojej okolicy jest dodane z aplikacji EMUIA ale niestety są to dane najprawdopodobniej dosyć stare i występuje dosyć sporo braków adresowych.
Ostatnio napotkałem się na stronie urzędu gminy na portal mapowy (http://gmina.suwalki.sdi.geoportal.gov.pl/sdiportal/default.aspx) wykorzystane dane adresowe tam są najbardziej aktualne i wykorzystywane są z aplikacji EMUIA.
Jak można je dodać automatycznie by nie trzeba było ręcznie wpisywać ?
Pozdrawiam
Cudzysłowy w nazwie to angielskie dajemy, oba górne, nie?
Nie, dajemy polskie: „ i ”.
To mnie trochę zaskoczyłeś… A jak sprawnie uzyskujesz dolny cudzysłów z klawiatury w JOSM i iD?
Otwierający Alt Gr + V, zamykający Alt Gr + B. Pod Windowsem jest trudniej.
“Angielskie” czy “amerykańskie”?
Ech, pod Linuxem, to bym sobie w razie czego gdzieś podstawił po prostu. Pierwsza mapa klawiatury programisty pod Linuxa to moja robota.
Pod Windowsami jest to proste - Alt i klawiatura numeryczna z kodem 0132 dla „ i 0148 dla ”. Łatwo zapamiętać.
Obowiązku stosowania nie ma - użycie “” jest wszak powszechne w sieci i wszelkich tekstach komputerowych, jednakże dobrze jest trzymać się polskich zasad.
Polskie cudzysłowy są stosowane, przynajmniej przez niektórych:
https://www.openstreetmap.org/way/144870823
https://www.openstreetmap.org/way/217972911
https://www.openstreetmap.org/way/140187351
A może to efekt kopiuj-wklej ze stron www?