Pytania początkujących

Do SportTackera można w jakiś sposób wgrać mapy w podobny sposób jak do trekbuddy :slight_smile: niestety nie pamiętam jak się to robiło.

Ja używam Endomondo http://www.endomondo.com, też wyświetlające jako podkład mapę OSM. Wadą obu tych programów jest to, że rejestrują punkty ze zbyt dużymi odstępami czasowymi, przez co ślad jest mocno “kanciasty” i uproszczony.

Piotr musisz rozróżnić programy do mapowania i programy do zapisu treningów. Na mojej komie mam zarówno endomondo jak i OSM Trackera, każdy jest dobry do swojego zastosowania. OSM Tracker zapisuje tyle punktów ile jest w stanie, daje ładne i dkładne tracki, ale przez to bateria wystarcza mi na 2h max (można to konfigurować) endomondo zapisuje kanciaste tracki, ale dzięki temu może działać dłużej - 2h to dla trasy rowerowej niewiele…

A gpsmid (midlet Javy)? Mi na SonyEricssonach potrafi działać po kilka godzin robiąc gęste gpx’y. Zdaje się ma też wersje na androida…

Będę uważał aby niczego nie zdublować. Trzymam wszystko jako osobny projekt w JOSM. Edytowałem już istniejące relacje, których lista dostępna jest na wiki.

Na Android polecam szczerze program LOCUS FREE. Warto nawet zakupić wersję PRO. Nie sposób wymienić wszystkich funkcji, zatem skupię się tylko nad tymi, których używam nie tylko do mapowania:

  • dostępność podkładów mapowych i satelitarnych (po zainstalowaniu dodatku Map Tweak uzyskujemy dostęp również do OSMAPA.pl, UMP, Google, OVI, Bing)
  • możliwość kalibracji i użytkowania podkładów rastrowych
  • możliwość pobierania fragmentów map i używania ich w trybie offline
  • możliwość użycia jako podkładu serwerów WMS (geoportal)
  • import/export ścieżek i punktów do formatu (eksport GPX, import GPX/KML)
    (*osobiście importowałem plik KML zawierający ponad 2000 punktów; punkty prócz nazwy i współrzędnych miały również opisy formatowane w HTML, które całkiem nieźle zostały uwzględnione w programie)
  • nagrywanie tras (konfiguracja różnych profili, interwał zapisu w metrach, sekundach, maks, a także filtr dokładności pozycji)

Polecam korzystanie z zewnętrznych odbiorników bluetooth GPS.
Osobiście wewnętrznego w telefonie używam tylko w samochodzie, a zawsze gdy nie mam podłączonego zasilania korzystam z odbiornika zewnętrznego - oprócz dużo dłuższej żywotności na baterii mam też lepszą dokładność - telefon gdzieś schowany, a sam mały odbiornik mocuję w lepszym miejscu.

Na stronie gminy, z której pochodzę (http://www.gmina.chelm.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=36&Itemid=26) jest informacja o wzniesieniu, które jest pomnikiem przyrody, czyli powinienem oznaczyć je jako szczyt oraz pomnik przyrody bez oznaczania obszaru?

Robil bym jako punkt raczej. czesto trudno jest okreslic, gdzie wzniesienie sie zaczyna a gdzie konczy.

Czy praktykowane (i w ogóle potrzebne) jest tworzenie relacji enforcement? Chodzi mi konkretnie o fotoradary czy wystarczy zwykłe highway=speed_camera czy też może w przyszłości bardziej się przyda relacja?

Są dwie szkoły stawiania highway=speed_camera: jedna na drodze, druga obok (tam gdzie faktycznie stoi radar).
Pierwsza wskazuje której drogi dotyczy fotoradar, druga bardziej odpowiada rzeczywistości. Dodanie do drugiego sposobu relacji enforcement chyba będzie najlepszym rozwiązaniem.

Potwierdzam zdanie Mateusza w tej kwestii (drugi sposób).

Ja jestem zwolennikiem drugiego sposobu. Kwestia tego, której drogi dotyczy fotoradar jest banalna (przynajmniej w polskich realiach) - po prostu dotyczy on drogi przy której tenże fotoradar stoi :wink:

Jak zaznaczyć staw? Jezioro to nie jest, jest za małe na jezioro.

Dokładnie chodzi mi o to:
wpisze w mapach Google: 51.906304,16.573605

landuse=reservoir

Chyba nie tyle liczy się rozmiar ile to, czy zbiornik jest nautralny, czy sztuczny. W instrukcji zalecają do naturalnej wody śródlądowej rozlanej pisać:

natural=water
water=lake.

a do sztucznych:

landuse=reservoir (dla większych)

lub

landuse=pond (dla małych)

Ta woda pod koordami wygląda na oko na stawy hodowlane.

I znowu tysiąc odcieni OSM… :confused:
Dla mnie ważniejsza od powyższego różnicowania tagów jest kwestia dostępności takiego zbiornika, czyli access=*

To nie jest takie oczywiste w dość częstych przypadkach, gdy radar stoi przy skrzyżowaniu. Ale to można jakąś relacją podpiąć. Na mapie niech radar stoi w tym miejscu, co w rzeczywistości.

Jest stronka wikimapia.org na licencji CC-BY-SA i jeżeli chciałbym na jej podstawie zaznaczyć obszar pewnej jednostki wojskowej to wystarczy podać tylko źródło, czy coś jeszcze, aby było to zgodne z licencją?

no raczej nie można użyć tego jako źródła…

No ale przecież to jest ta sama licencja co jest na wikipedi, a z tego co wiem, to wikipedie można podawać jako źródło (przynajmniej mnóstwo razy tak widziałem)