Pytania początkujących

Jestem nowy jak widać. Zapaliłem się do pomagania w tworzeniu. Mam kilka pytań.

  1. Posiadam Nokie Lumie 800 z gps czy ją też da się nagrywać do gpx ? Ewentualnie mogę użyć jeszcze starego PDA Mio ale jego GPS jest słaby i niezbyt precyzyjny w porównaniu z Lumią, w moim odczuciu.
  2. Gdzie znajdę listę tagów żebym nie musiał za każdym razem pytać się na forum. Tylko znaleźć za pomocą ctrl+f
  3. Jak w JOSM podejżeć zdjęcia Binga i skalibrować je żeby sprawdzić czy aby na pewno się zgadza.

Witamy w społeczności :slight_smile:

  1. Tutaj chodzi chyba o system operacyjny, a nie o telefen :slight_smile: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Windows_Phone prawdę mówiąc większość programów potrafi zgrywać ślad, lecz często format jest inny niż GPX - wtedy niestety musimy konwertować.

  2. Najpopularniejsze http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Map_Features

  3. Na górze masz “Podkłady mapy” gdy wybierzesz odpowiedni to powinien się pojawić po prawej stronie na liście :slight_smile: wtedy prawy przycisk i “zmień pozycje” (lub coś w tym stylu) chwytasz za mapkę i do narysowanych dróg kalibrujesz lub jeśli nie ma (lub źle wykalibrowane) to do GPXów

Pozdrawiam,
Adam

PS. Liczę, że pobędziesz z nami na dłużej :slight_smile:

Edit: Przepraszam. Nie zauważyłem, że aplikacja jest płatna. Myślę, że hasło w jakiejś bazie programów “Windows Phone 7 GPS Logger” powinno pomóc :slight_smile:

I zapraszamy na nasz kanałek w razie problemów :wink: http://openstreetmap.org.pl/osm/kontakt/#irc

Znalazłem darmowy OSMlogger na WP7.5. Jeszcze będę go sprawdzał. W ustawieniach jest tam ‘movement threshold:10’ i min accuracy: 20’ czy ktoś może mi wyjaśni na czym to polega? I jak to ustawić kiedy jadę rowerem a kiedy np idę pieszo.

A jaki program do zbierania GPX użyć na Nokii E7 (Symbian Belle)? Póki co rysuję ze znajomości terenu i moich tras wyeksportowanych z Endomondo, ale nie wszystko da się w ten sposób zrobić.

Ja kiedyś na symbianie logowałem za pomocą GPSed. Chyba TrekBuddy też się nadaje, a można podkład mapy sobie wrzucić.

Zgaduję: movement threshold:10 - zapisuj pozycję co 10 metrów (lub sekund?), min accuracy: 20 - minimalna dokładność pozycji, przy której będzie zapisywał ślad.

Na czat ani na openstreetmap.org.pl nie mogę wejść ;(

A IRC zwykłym klientem? Serwer: irc.oftc.net kanał #osm-pl

Użyłem klienta opery i działa

opera używa chyba z automatu swoich proxy w USA - dlatego działa, najprawdopodobniej gdzieś na poziomie Twojego operatora poleciał routing.

Na IE też nie otwiera strony openstreetmap.org.pl

To nie ma nic do rzeczy. Na stronie openstreetmap.org.pl jest tylko klient irca, a sam IRC siedzi na serwerze irc.oftc.net - dlatego mu zadziałało, gdy się podłączył kiientem Opery.
Problem jest jak napisano - gdzieś skisił się routing.

To mój pierwszy post w trakcie krótkiej przygody z mapowaniem. Witam wszystkich! Wziąłem się do roboty po tej totalnej destrukcji w związku ze zmianą licencji. Do niedawna byłem tylko biernym użytkownikiem OSM, które wykorzystywałem głównie podczas rowerowych wypadów.

W tej chwili skupiam się na mapowaniu mojej okolicy. Przygotowałem sobie nawet dokładne granice swojego powiatu, łącznie z granicami gmin i miast w nim się znajdujących. Nie wrzuciłem ich na serwer z uwagi na temat, który tutaj ciągle jest wałkowany. Pertraktuje ze starostwem na temat uzyskania drogą oficjalną przebiegu tych granic.

Mam pytanie co do konstrukcji relacji “type=boundary”. Co podpiąć pod klucz “admin_centre”? Pod punkt z nazwą miejscowości “place: town” czy może pod punkt, którym oznaczona jest lokalizacja Urzędu Miasta/Gminy…?

pod place=town

Nie wrzucałeś w sensie nic nie ruszałeś czy stworzyłeś w JOSM lub innej aplikacji i nie wysłałeś do serwera? Uważaj na takie trzymanie zmian, bo ktoś inny uzupełni dane i pojawią się zdublowane obiekty.

Pytanie o pomniki przyrody, bo po polsku odpowiedzi nie znajduję, a nie wiem jak to tłumaczy się na angielski. Jaką klasę (protect_class=1 to 99) takim obszarom wpisywać?

Eee… jakie obszary? Ustawa definiuje pomnik jako pojedynczy twór przyrody. Czyli jest to punktowa forma ochrony, jedyna zresztą - a więc pozaklasowa :slight_smile:

Na Symbian i nie tylko (Android, iPhone, WM) polecam SportsTracker 2. Fajna aplikacja darmowa, działa doskonale i dosyć dobrze.
Co najciekawsze wyświetla mapę z OSM bezpośrednio w telefonie jeżeli mamy skonfigurowany internet przez GPRS czy HSDPA i mamy podgląd mapy w terenie.
Posiada eksport do GPX i KML.

http://www.sports-tracker.com/

SportsTracker “wygładza” sygnał, więc średnio się nadaje, z racji też tego, że jest to aplikacja dla sportowców mająca na celu śledzenie aktywności sportowych :wink: Doskonale i dosyć dobrze równocześnie? Aha, no i aplikacja korzysta z google maps na androidzie. W sumie do zbierania zdjęć może się przydać, ale po co uruchamiać kilka aplikacji, które dopiero razem spełnią swoją rolę?

Nieaktualne. (Doczytałem o zmianie licencji i stratach przez nią wyrządzonych.)