Propozycja: drogi ekspresowe DWUJEZDNIOWE jako highway=motorway

Jak mówią “jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził”. Liberum veto chyba już przerabialiśmy i nic dobrego z tego nie wyszło.

Liberum veto to mielibyśmy, gdybym tylko ja był przeciwny. Jak na razie tych osób jest więcej, w tym osoby, które nie wyraziły swojego zdania na forum. To raczej jest dalekie od konsensusu.

Ciężko rozmawiać o konsensusie gdy chwilami rozmówcy zachowują się agresywnie i schodzą do żenująco niskiego poziomu. Nie wyraziły również zdania osoby popierające ten pomysł, a ponieważ w takich sytuacjach statystyka najczęściej działa, wynik sondażu nie powinien się zbytnio zmienić.

Ale konsensus i tak pojawił się już częściowo w rozmowie, skoro są osoby które tego potrzebują, powinna powstać mapa zawierająca podział dróg według klasyfikacji urzędowej budowana na podstawie relacji poszczęgólnych dróg.

Drugim rozwiązaniem i to lepszym jest czerpanie informacji na temat klasyfikacji urzędowej z etykietki danej drogi.

Wszyscy? Bo to raczej do mnie się tyczy, a nie do Mateusza czy marimila. A jeśli chodzi o mnie, nie licz, że będę używał eufemizmów na określenie kiepskich pomysłów.

Panie moderatorze może tak trzymajmy się głównego tematu.

Spodziewałem się, że prędzej czy później odwołasz się do mojej funkcji moderatora. Gdy się kończą argumenty to zawsze można pojechać, że “nie przystoi, żeby moderator to czy tamto”. :slight_smile:

Przejrzałem strony wiki i wszędzie widzę proste przyporządkowanie: autostrad - motorway, droga ekspresowa - trunk. Nie bardzo widzę, jakie korzyści byłyby z uznaniowego przenoszenia dróg ekspresowych do kategorii motorway. Autostrad nam z tego powodu nie przybędzie :wink:

Mam wrazenie ze dyskusja kreci sie juz w kolko wszystko co moglo byc powiedziane zostslo powiedziane. Argument ze wszyscy robia ekspresowe jak trunk zostal juz obalony podobnie jak argument przeciwny. Robimy formalne glosowanie czy co robimy?

Oczywiście, oczekuję wyższych standardów po moderatorze forum i członku zarządu stowarzyszenia OSM. Najłagodniej jak potrafiłem chciałem Cię przekonać abyś wrócił do głównej dyskusji. Nie uda Ci się mnie sprowokować, tak jak w poprzednich różnicach zdań, w których uczestniczyłeś. Nie uda Ci się doprowadzić do przepędzenia mnie ze społeczności tak jak benka czy Władysława. Jeśli nadal uważasz, że powinniśmy coś wyjaśniać, zapraszam na rozmowę prywatną, nie będę tutaj reagował na Twoje zaczepki. Stałeś się niestety Zbigniewie forumowym trollem.

Raczej nie ma skutecznego sposobu na przeprowadzenie formalnego głosowania, no bo jak… Ten wątek zbiera wypowiedzi społeczności na temat zmiany. Proponuję poczekać do jakieś równej daty 01.07.2015 r. aby więcej osób miało okazję zapoznać się z dyskusją i ewentualnie wypowiedzieć. Wtedy zrobimy ostateczne podsumowanie, które zdecyduje czy mamy zielone światło na zmianę czy też nie.

Sprowokować do czego? Nie wydaje mi się, żebym starał się do czegoś sprowokować.

Nie wydaje mi się, że żebym kogoś przepędzał. Benek przegrał konkurs (został zdyskwalifikowany) i sam się pożegnał. Władysław kasował landusy bez zastępowania ich lepszymi wersjami - wydaje mi się, że ciągle jest w OSM, chociaż faktycznie mniej go widać. Zapomniałeś jeszcze o użytkowniku Perimex i wlodek76 :slight_smile: Dla Ciebie mogę być trollem, zwisa mi to. Nie masz zgody całej społeczności na tę kontrowersyjną zmianę, więc nie masz i mojej zgody. Gdy takie osoby jak antblant, balrog-kun, dotevo, Yarl, Jendrusk, rogal, popej, marimil poprą Twoje zmiany odpuszczę - mogę Ci to obiecać.

Proszę, nie bądźmy dogmatyczni. Na razie zgodziliśmy się co do tego, że w Austrii jest inaczej, niż wszędzie indziej na świecie. Na moje pytanie co z Francją, Anglią, nikt się nie odniósł.

Ale przecież to w tej chwili jest higway=primary. Miałoby dostać upgrade do trunk?

Mi trochę brakuje wypowiedzi osób, które korzystają z danych OSM - niech będą to np. osoby z Yanosika, które w tej chwili implementują routowanie po OSM, czy z OsmAnda, czy Mateusz Konieczny, który w tej chwili przerabia rending dróg. Bo tak jak pisał gdzieś wcześniej Domiss - jeżeli jest tak, że cała informacja i tak zostaje w OSM odnośnie obecnego podziału, to my możemy sobie zmienić tagowanie highway, a cały świat może się do tego dostosować i zaimplementować algorytmy po to, by zostało tak jak jest teraz. Tylko po co?

Jedynym argumentem za propozycją danmata, jaki jest w stanie do mnie trafić, to to, że zmiana w tagowaniu którą on proponuje jest trudna do zaimplementowania algorytmicznie. Tj. dedukcja, czy dany fragment drogi ma kolizyjne skrzyżowania czy bezkolizyjne zajmuje sporo czasu. A tak, to mamy to na wierzchu. Tylko nie wiem, czy ktokolwiek tego potrzebuje.

Jakimś rozwiazaniem też jest obniżenie klasy dróg ekspresowych z kolizyjnymi skrzyżowaniami do rangi primary. Ile w ogóle takich dróg mamy, ktoś kojarzy? Akurat wydaje mi się, że to są pozostałości pozostałości i nowych dróg w takiej konfiguracji raczej wiele nie będzie powstawać.

+1

Tak jak napisałem.

Co jest tutaj takiego trudnego. Bierzesz przykładowo całościowy odcinek S8 od końca A8 do skrzyżowania z A1 i sprawdzasz czy spełnia definicję motorway. Może ktoś już jechał i może to potwierdzić? Jak nie to sam w wolnym czasie przeklikam na Street View. Na 99% nie będzie tam skrzyżowań no ale żeby trzymać najwyższą jakość taką przyjąłbym procedurę.

Moim zdaniem motorway i trunk już teraz mają już identyczny lub bardzo zbliżony priorytet dla routingu. Ewentualnie zmiana podpowie routingowi aby chętniej wybierał Ski dwupasmowe zamiast jednopasmowych. Ja nie mam nic przeciwko aby nawigacja poprowadziła mnie drogą z Vmax120, bezkolizyjną, dwupasmową, dwujezdniową.

Tylko takich czy również tzw. S I czyli dróg klasy S jednojezdniowych.

Najprościej będzie poprosić Austriaków aby poprawili.

Jak negujesz całość na przykładzie Austrii to wypadałoby.

Czyli zjazd do dwujezdniowej ekspresówki będzie motorway_link, czyli aby aplikacja (np nawigacja) wiedziała czy się zaczyna ekspresówka czy autostrada, to co? Będzie liczyć czy motorway_link się kończy w motorway które ma ref=S-cośtam czy A-cośtam? Czy też powciągamy sobie te fragmenty zjazdów do relacji dróg? :wink:

Nie mamy tagu czy dany fragment jest w zakresie D-7 czy D-9.

Czy to już nie szukanie dziury w całym? Zastanawiam się czy miało sens pytać o tą zmianę na forum przepełnionym informatykami którzy mają myślenie ścisłe, bazodanowe a kierowcami albo nie są w ogóle, albo bardzo rzadko jeżdżą.

Tagować motorway_link od znaku Autostrada/Droga Ekspresowa - przecież to absurd?

Więc taki wjazd jak niżej potniesz, od znaku dasz motoway_link a na reszcie co? Residental?
https://www.google.pl/maps/@54.29736,18.634432,3a,75y,65.84h,80.68t/data=!3m6!1e1!3m4!1sy769aLiezZfkrxyLBsaBHQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl
http://www.openstreetmap.org/#map=18/54.29759/18.63605

ref

Show me the code. A tak na poważnie - to nie rozumiem, dlaczego podkopujesz własną propozycję. Jeżeli to rzeczywiście jest łatwe, to nie ma potrzeby, by drogi ekspresowe tagować jako highway=motorway, bo przecież każdy może sobie Twój alogrytm zaimplementować, czy to w MapCSS (by się ładnie renderowało na stronie), czy to w routingu (by dobrze prowadził do celu).

A są S I z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami? Ale nawet jeśli, to te też. Ale to jest raczej eksperyment myślowy. Wydaje mi się, że wtedy zrobiłby się zbyt duży tłok na highway=primary.

Niemniej, dla jasności opisu, myślę że fajnie, gdybyś opisał np. tutaj:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce

Co miałoby być znakowane
highway=motoroway
highway=trunk
highway=primary

Bo wydaje mi się, że Twoja propozycja dotyczy wszystkich 3 kategorii.