Witajcie! Obecnie zajmuję się poprawą tagowania ulicy Bukowskiej w Poznaniu. Natknąłem się na kłopotliwą sytuację, ponieważ chcę otagować drogę trzypasmową, gdzie jeden pas jest forward, dwa backward. Chodzi oczywiście o backward. Lewy pas jest dla wszystkich jadących na wprost, prawy natomiast jest skomplikowany, tzn. jest to buspas, ale na małym odcinku wszystkie pojazdy mogą skręcić w prawo, ale na wprost już nie (tylko autobus i taksówki mogą to zrobić oraz ewentualnie pojazdy elektryczne, gdyż tak działają w Poznaniu buspasy). Jak to powinno być otagowane? Sprawdzałem na OSM Wiki pod działami “access” i “turn:lanes”, ale nic nie znalazłem tam o “warunkowym” skręcie z danego pasa.
Liczę na Waszą pomoc.
Pozdrawiam,
Mieniu220
Też kiedyś byłem zaskoczony jak to możliwe, że nie ma dokumentacji, ani “oficjalnego” tagu, choć w Krakowie takie rozwiązania są bardzo popularne. Ja zastosowałem taką kombinację jaką widać na Konopnickiej w Krakowie. https://www.openstreetmap.org/way/264018800#map=18/50.04958/19.93138
Sprawdziłem użyty przez Ciebie tag na taginfo. Nie jest zbyt popularny, ale ma koło 60 wystąpień, w tym jakieś tam w Danii i Niemczech. Chyba też tak zacznę tagować, mimo iż nie jest udokumentowane. Będzie dokumentacja, to najwyżej się zmieni. No dobra, trzeba czekać na standardy albo zacząć samemu to dodawać. Dzięki za pomoc!
Link: https://taginfo.openstreetmap.org/keys/turn%3Abus%3Alanes
Małe sprostowanie: będę używał w Poznaniu na buspasy turn:psv:lanes, gdyż tyczą się one wszystkich pojazdów transportu publicznego. Tylko śluzy jako turn:bus:lanes.
Jak wygląda to na taginfo: https://taginfo.openstreetmap.org/search?q=turn%3Alanes%3Abus
Turn:lanes:bus ma 0 wystąpień. Nie warto tworzyć na siłę nowego tagu bez konsultacji ze światem. Najlepiej po prostu poruszyć ten wątek przy “proposed features” i wypracować po pierwsze kompromis, a po drugie udokumentować dla jednoznaczności. Jestem w tych sprawach zielony i nawet nie wiem, gdzie zakłada się wątek na OSMwiki.
Nie jestem tu ekspertem, ale wiki wskazuje, że :lanes dajemy “po” access (np. hgv:lanes=*) i wydaje mi się, że to co użyłem jest nieco bardziej spójne z już istniejącymi kluczami. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Lanes
Przejrzenie stron czy nie zrobiłem błedów / znalezienie odpowiednich ilustracji na Wikimedia Commons / rozbudowa o przykłady / tłumaczenie na polski byłoby miłe.