Moderacja na forum

Proponuje na Moderatora/Administratora kolegę “wmyrda”.
Obserwując go od kilku lat, zrobił bardzo duże postępy z znajomości mapowania i angażowaniu się z dyskusjach nad usprawnieniem OSM.
Wykazuje się dużą roztropnością w sformułowaniach.
Ma bardzo dużą liczbę edycji, czyli poznał dobrze problemy z jakimi się borykamy przy edytowaniu.
Myślę, że ta funkcja pozwoliłaby mu się bardziej rozwijać.

Dziękuję za zaufanie, ale muszę odmówić.
By się wszystkim zając tym czym bym chciał musiał bym być przynajmniej w trzech osobach, a o ile mnie wiadomo taki od dwóch tysięcy lat się nie urodził :wink: Mapuję na tyle ile mogę, biorę udział w dyskusjach, próbuję mimo że nie jestem programistą pomóc w rozwoju carto jak pomysł na zmianę wyglądu drzew https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/2686 i inne. Wywołałem temat GDOŚ, gdzie muszę znaleźć czas by skomponować do zainteresowanych odpowiednie wiadomości i treść korespondencji co de facto jest dla mnie priorytetem a jeszcze się za to nawet nie wziąłem. Także otwarcie kolejnego “frontu” było by dla mnie za dużo na raz tym bardziej, że OSM to nie jest jedynym zajęciem które wykonuje. Wskazałem w korespondencji Markowi w jakich rejonach może liczyć na moją pomoc, ale moderacje na forum nie są jednym z nich.

Gwoli ścisłości, ale też dla naświetlenia jak wygląda cała struktura zarządzania forum: na polskim forum decydujemy tylko w sprawie moderatorów tego subforum, administrator to funkcja dotycząca całego forum i pewnie należy o tym dyskutować w tym miejscu:

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=56264

W tej chwili jest nas 3 administratorów (akurat mam też takie uprawnienia) i prawie cała robota polega na akceptowaniu wpisów od nowych użytkowników w ramach ochrony przed spamem. Z rzadka dochodzą kwestie zablokowania spamerów, utworzenia subforum dla kolejnego kraju, nadania uprawnień moderatorom lub usunięcia/przeniesienia wpisu, a poważniejsze sprawy (typu rozstrzyganie sporów) nie miały miejsca za mojej kadencji.

Jako moderator i admin jestem oczywiście nadal członkiem społeczności, więc w razie problemów związanych z moim działaniem rozstrzyganie sporu byłoby w rękach Dotevo (inny moderator subforum) lub kolegów Hakuch i iandees (inni administratorzy forum). To jeszcze nie jest ostatnia instancja - serwer jest zarządzany przez OSMF, więc administratorzy fundacji mają techniczne możliwości zarządzania całym oprogramowaniem forum, choć gdyby to była aż tak gruba sprawa, to nie obyłoby się bez dyskusji w gronie całej społeczności OSM (tak jak przy “awaryjnym” przejmowaniu forum od Lambertusa).

Mamy Dotevo, to fakt.

Nie odsunięto, tylko sam zrezygnowałem z własnej woli - nie pamiętasz? Bądź tak dobry i nie kłam.

I odnosząc się do tego co napisałeś - nie traktuję Twojego zdania wiarygodnie. Swego czasu oszukiwałeś w konkursie na zbieranie POI, ja temu powiedziałem stanowcze nie, zostałeś zdyskwalifikowany, i wtedy zacząłeś wysuwać oszczerstwa wobec komisji konkursowej (której ja byłem członkiem) i zarządu stowarzyszenia, które było organizatorem owego konkursu. Jako, że ja jestem jaki jestem i nie popuściłem doprowadzając do Twojej dyskwalifikacji, jestem teraz Twoim serdecznym wrogiem.
Piszę o tym, bo chyba warto, żeby inni wiedzieli, jaka jest geneza tego stanu rzeczy.

Z Władkiem historia jest bardziej skomplikowana, nie będę tutaj o tym pisał, bo to trochę prywatna sprawa. Przyznaję jednak, że w odróżnieniu od historii z użytkownikiem benek vel rowers2, jest w tym sporo mojej winy.

Jak już pisałem, nie mam czasu ani ochoty, by się z kimkolwiek obecnie kopać. Chciałem być moderatorem, by ogarniać wątki i poprawiać co gorsze błędy ortograficzne (zamiast zwracać uwagę ich autorom, co najczęściej skutkuje agresją). Tyle. Jeśli ktoś chciałby to robić, to ja jestem jak najbardziej ZA, bo nie chodzi to, że ja MUSZĘ być moderatorem, tylko o to, by forum było “ogarnięte”.

Jeśli potrzebny jest jeszcze jeden moderator, to ja mogę.
I tak czytam w zasadzie wszystko, soft skills i doświadczenie mam, a technikaliów albo się douczę z jakiejś instrukcji, albo się z kociem umówię na piwo, lub kawę, jeśli się zgodzi.

Dyzklajmer: to jest tylko swobodne tłumaczenie, możemy to dalej redagować i dyskutować, czy chcemy to gdzieś oficjalnie ogłaszać.

Witaj na forum polskiej społeczności OpenStreetMap. Tu właśnie jest miejsce, żeby porozmawiać o:

  • sprawach OSM w Polsce

  • organizowaniu mapping parties

  • refleksjach po odbytych mapping parties

  • i innych.

Forum można też śledzić przez RSS: https://forum.openstreetmap.org/extern.php?action=feed&type=rss&order=posted&fid=23
Więcej informacji o tworzeniu linków RSS do forum (po angielsku).

Zasady forum:

Można dyskutować na tematy polityczne, związane z OSM, ale dyskusje o religii, czy polityce, nie majace związku z OSM, są poza tematyką forum i będą moderowane. Tak samo z atakami osobistymi.

Użytkowników ostrzegamy raz. Uporczywe naruszanie zasad może prowadzić do czasowej blokady (czyli czasu na ostudzenie emocji). Jeśli to nie pomoże, możliwa jest blokada stała.

Moderacja nie jest przyjemnym obowiązkiem i moderatorzy nie muszą czytać wszystkich wątków, ale - jak w każdej społeczności - nie każdy będzie w stanie udzielać się w społeczności w sposób pozytywny. Czasem więc potrzebna jest moderacja. Jeśli uważasz, że wątek stacza się w stronę ataków osobistych, lub nie mieści się w tematyce forum, użyj odnośnika “Raportuj”, widocznego pod każdym wpisem. Nie karm trolla.

Postaraj się dyskutować pozytywnie i na temat. Dziękujemy.

@rmikke: Bardziej zgodnie ze stanem faktycznym i po polsku: “użyj odnośnika >>Raportuj<<”.

Co do moderatorów: Zbyszek się zgłosił w sensie, ze chciał coś własnoręcznie zajmować się tym, co jemu przeszkadza na forum. A ponieważ to wynikło z osobistych potrzeb Zbyszka, to zapewne nikt inny go w tym nie zastąpi. I faktycznie - sam swego czasu z tej funkcji zrezygnował.

Warto pamiętać, ze to w ogóle nie był nabór na “wakujące” stanowisko moderatora, tylko dyskusja nad konkretną kandydaturą. Nie wiemy więc nawet czy istnieje taka potrzeba społeczności, ale jeśli o mnie chodzi, to nie mam nic przeciwko dodaniu jeszcze jednej osoby, zwłaszcza udzielającej się obecnie na forum. Jak popatrzycie na inne porównywalne subfora (czyli np. Niemcy czy Rosja, bo pod względem aktywności w dyskusjach jesteśmy w światowej pierwszej lidze =} ), to jest właśnie po 2-3 moderatorów, czyli pewnie tyle wystarcza, żeby sprawnie obsługiwać zgłoszenia i moderować spory. Ponieważ Dotevo jest mało aktywny, to kandydatura rmikke na trzeciego moderatora wydaje mi się dobrym pomysłem.

Zmienione, ale “Report” zostawiłem po angielsku, bo pod wpisem jest po angielsku.

A, widzisz - to zależy od wersji językowej interfejsu jaką wybierze użytkownik w ustawieniach swojego profilu. Ja mam polską i oczywiście jest “Raportuj”.

Też o tym pomyślałem i właśnie sprawdzałem :slight_smile: Zmienione.

Nie zniechęcaj mastiego.
Właśnie w takim stylu pracowałeś jako moderator. Narzucając innym swój punkt widzenie, swoje wyobrażenia itp.W czym ci przeszkadza masti?
2 razy w miesiącu a czasem w cale trzeba przesunąć wątek to masti miałby rezygnować z ego czym sie zajmuje?

Jak to jest że jeden doświadczony maper wysuwa kandydaturę spokojnego mapera, który nikogo nie obrażał, a ten który chce być moderatorem stara się aby do tego nie doszło?
To konweniuje z Twoim stylem moderowania że od dyskusjach nie wspomnę.Zalecam wypowiadanie się tylko za siebie.

Masz o coś pretensje do mastiego, to napisz?
Jak nie, to wg mnie dobra kandydatura

Nie ma nic przeciwko temu.

Nie bardzo rozumiem stanowiska Dotevo.
Jeśli praca zawodowa jest dla niego bardzo absorbująca, to powinien zrezygnować z funkcji moderowania.
Jaki sens ma obecnie bycie Moderatorem, kiedy nie może się angażować w polemiki na forum?

@Dotevo,
Uważam, że Twój udział w rozwijanie OSM jest dużo ważniejszy niż pełnienie funkcji Moderatora.
Przekaż to nowym.
Brakuje nam Twoich pomysłów na OSM.

Pełna zgoda.Drobne błędy widzę ale generalnie chcę ci podziękować za sprawne moderowanie które wcale nie jest uciążliwe, bo sporadyczne.
Zdublowane posty ludzie sami wycinają. Przecinki nas nie rażą a szkoda że w tytule userzy nie mogą poprawiać literówek ale to pryszcz.
Najważniejsza jest atmosfera współpracy i rola admina jest uwalać kłótnie w zarzewiu.
Zresztą kocio nie jest jedynym adminem.

Jeśli drugi moderator nie ma czasu to może kociowi powinien pomagać moderator przechodni tak np zmieniany co miesiąc, który szybko by się z kociem komunikował gdyby zaszła potrzeba.

No to mamy konkretne pytania:

  • Masti, czy zgłaszasz chęć bycia moderatorem i co na to społeczność?
  • co społeczność na to, że rmikke zgłosił swoją kandydaturę?

Wobec wyraźnego sprzeciwu dwóch osób nie widzę szansy, żeby Zbyszkowi przydzielić te uprawnienia. Oczywiście nadal możesz zgłaszać rzeczy do poprawy, choć rozumiem, że chciałeś to robić prościej.

Mam pytanie do Masti.

Czy widzisz możliwość większej integracji OSM z Wikipedia Polska?
Czyli coś kolejnego po Wikidata, oraz automatycznego dodawania OSM mapy do artykułu wsi/miejscowości/parafii itd.

Obydwoje kandydaci są super. Tyle że będziemy mieli w zarządzie tyle roboty, że jeśli zrealizujemy choćby 20 procent pomysłów, że może jednak lepiej gdyby tylko Rysiu moderował? Po prostu Masti się i tak nie opędzi przed robotą…

Jestem jak najbardziej za kandydaturą rmikke.

Przy czym nie zgodzę się, że moderator powinien działać tylko pasywnie. Pewna doza proaktywności jest potrzebna. O ile poprawianie wszystkich nawet najmniejszych błędów językowych to trochę za dużo (nie jesteśmy Elektrodą), to oczekuję od moderatora, że wchodzi przynajmniej codziennie na forum oraz w razie potrzeby wydziela offtopowe wątki. Czasami tutaj dyskusja schodzi na manowce, wydzielanie wątków może sprawi, że ludzie będą szanować czas innych. Ba, wątek “śmietnik” na wycieczki osobiste to może nie jest zły pomysł.

To chyba nie jest kwestia zgody, tylko indywidualnego wyczucia i możliwości. Gdyby zarządzanie wątkami było mniej upierdliwe i podatne na błędy, to pewnie sam częściej bym wydzielał. Ale w większości po prostu nie widzę jednego wyraźnego miejsca cięcia i dostatecznie wielu komentarzy układających się w nowy wątek, a arbitralne wycinanie moim zdaniem zaburza tok dyskusji, więc go unikam. Kto inny na pewno ma inne wyczucie i zrobi to po prostu inaczej, ja robię zgodnie ze swoją wizją forum - nie musi być jedna wspólna, bo każdy moderator może robić swoje, byle tylko nie była sprzeczna.

Ja tam nie mam nic przeciwko którejkolwiek z kandydatur i poprę każdego kto tylko ma chęci i czas w myśl zasady pozwólcie ludziom robić i samemu podejmować decyzje, a zaskoczą was swoją pomysłowością. Ponieważ mamy urodzaj kandydatów oraz kandydatów na kandydatów to byłbym za tym by sami pomiędzy sobą rozstrzygnęli kto się do tego nadaje najlepiej, choć fakt stanowczy sprzeciw przeciw Zbyszkowi nieco zmienia postać rzeczy co przy braku jakiegokolwiek sprzeciwu wobec innych kandydatur jest poniekąd wykluczające.

Osobiście jego zgłoszenie się na moderatora odebrałem jako nowe otwarcie z ramienia Stowarzyszenia, które widać po ostatniej aktywności na forum mocno wzrosło by naszą społeczność rozruszać. Widzę to tak, że Marek ma wizję byśmy stali się tą społecznością na którą wszyscy inni patrzą, która potrafi się zorganizować i wygląda w każdym aspekcie na profesjonalnie prowadzoną. Raczej jesteśmy zgodni co do tego, że Zbyszek mógłby zadbać o to od strony gramatyczno/ortograficznej co być może kogoś tam przekona do współpracy z nami. Po za tym kto mógł przypuszczać po ostatnim marazmie, że do tej funkcji będą inni chętni :wink:

Reasumując do wczoraj do zniknięcia wątku o regionalnych opiekunach w którym miałem zamiar się wypowiedzieć to ja nawet nie wiedziałem, że mamy jakiś moderatorów na forum :wink: Byłem pod wrażeniem, że dyskusja akurat tak się toczy, że nie ma potrzeby interweniować.

Moje głosy
rmikke: + (chętny, mógłby odciążyć innych zajmujących się innymi tematami
Masti: - (raczej nie uważam by był chętny co sądzę po naszej wymianie zdań co do poprawy edycji w wikidata na spotkaniu)
Zbyszek: +/- (jak nadal chce to jestem za, ale jak by dogadali się z rmikkiem to byłbym za tym by mu oddał tą rolę, gdyż sam ma całkiem sporo spraw na głowie)

Do przyszłego moderatora ktokolwiek nim nie zostanie to brakuje mnie wyciągania z wątku “pytania ogólne” do innych wątków (nowych czy obecnych) wartościowych wypowiedzi tak by nie ginęły one w czeluściach 171 stron, gdyż co z tego że coś zostało w nim poruszone skoro wyszukiwanie tematu przekieruje mnie jedynie na jego pierwszą stronę.