Mapowicz miesiąca

Post wcześniej masz przykład kompletnie nieuzasadnionego.

Jeszcze raz powoli. Jaką brudną robotę robi tu ktokolwiek dla kogokolwiek? Zresztą jak robi co inni się nie podejmują to chyba jednak jest to argument za tym, że jednak wytrwale poprawia mapę.

Ponadto ma przekroczone 200 tyś edycji w miesiąc. Jesteś w stanie procentowo wskazać w ilu z nich są wątpliwości 0,1%, 1%, może więcej?

Marku pytania o usuwanie zbędnych tagów jest bezzasadne i wpisuje się w złośliwosci tego mapera.
Tagi były usuwane w porozumieniu ze społecznością i założyłem w tym celu specjalny wątek na forum. Czekałem kilka tygodni na uwagi i wskazałem na poważne utrudnienia w tempie mapowania i sprawdzania tagów jeśli po połączeniu adresów z budynkami czy z POI , obiekt miał 15-25 tagów. Nie usuwałem niczego w jego rejonie tylko na obiektach co do których mam plany dalszego tagowania u siebie.Nie wcinam się innym co tam ktoś kasuje czy dodaje u siebie.W moim mieście wielu maperów maszynowych z zagranicy grzebie w budynkach choć ich obrysy były pomierzone przez geodetów.Mogę wskazać budynki gdzie jeden robo-maper poprawia w kilka tygodni po innym robomaperze. I to jest problem bo na wielu budynkach wrysowałem części 3D odseparowane o np 10 mm (w realu a nie na ekranie). Zatem drobna zmiana geometrii obrysu rozwala modele 3D. Co ciekawe ci robomaperzy podpisują się pod maszynowym mapowaniem jako survey.Widzę, że nauczyli się tak wysyłać pracę aby utrudnić rewersy.

Źródło danych wynika z innych tagów jakie pozostawiłem choć można teoretycznie do każdego tagu dodać jego źródło. Często jest dodawane jedno source ogólne i nie wiadomo który istotny parametr pochodzi z tego źródła. Zatem zwykle te dane są śmieciowe i pochodzą z zaimportowania wielu zbędnych atrybutów. Listę nic nie mówiących źródeł, podkładów itd wymieniałem na liście do skasowania.
We Wrocławiu praktyczne wszystkie dane i adresowe i geometrii zostały zaimportowane z bazy GIS UM Wrocław.Usunięcie zbędnych tagów już miało miejsce wcześniej przez speców posługujących się skryptami zatwierdzonymi przez DWG. Ja tylko dokończyłem porządki co znacznie ułatwia teraz mapowanie np. w 3D, bo sam wiesz ile tagów ma specyfikacja 3D i ile czasu zajmuje zakładanie building:part i przenoszenie części tagów na obrys ogólny a innych na części.Można dostać oczopląsu i narobić wielu pomyłek tzn dubli. Zatem nie ma sensu aby tracić kilka czy kilkanascie sekund na przewijanie listy 20 czy więcej tagów czy ciągle kasowane podczas klonowania podobnych części.Połowa tagów o nieznanych źródłach, których połowa jest całkowicie zbędna i nie służy ani renderowi ani nawigacji ani kolejnym importom a spowalnia dalsze prace i odstrasza nowych którzy się w tym gąszczu zbędnych danych gubią i nie wiedzą co dodawać na obiektach jakie zakładają.

Jeśli uważasz że ta droga komunikacji jest właściwa to muszę przypomnieć że z marafem już ok 2 lat temu, że aby pohamować jego publiczne wyzłośliwianie się ustaliliśmy że maraf będzie się ze mną kontaktował tak jak wcześniej tzn tylko na priva.Maraf na te dżentelmeńską umowę przystał choć jak się domyślam zgrzytał ze złości zębami, że nie może memu żądaniu odmówić.

Jak myślisz czy maraf dotrzymał słowa tzn dotrzymał umowy na jaką przystał bez protestów?

Chyba nie muszę pisać że nie.Tzn aby być dokładnym to raz szczuł mnie na jednego mapera a drugi raz wskazał mi żebym poprawił jednego zahaczonego noda co wg mnie jest też świadectwem pewnych zaburzeń lub realizacją pewnego planu denerwowania i utrudniania mapowania.

Nigdy marafa nie obrażałem w korespondencji i nie wysyłałem na Berdyczów.
Za wskazanie zaciągniętego noda zdaje się podziękowałem jak to mam w zwyczaju nawet gdy wydaje mi się to zbędne czy wręcz niewłaściwe.

Spytaj go czy na jakiś list do mnie mu nie odpowiedziałem lub odpowiedziałem z opóźnieniem.
Odpowiem za niego.Zawsze odpowiadałem natychmiast po otrzymaniu wiadomości.
Robiłem to grzecznie nawet gdy mówił mi co mi wolno mapować a co nie, co uznałem za odpały.

Jak myślisz czy wierzyłem że maraf dotrzyma umowy?
Nie to był eksperyment który miał sprawdzić czy maraf ma dobrą wolę współpracy , czy tez chce szczuć publicznie.
Ponieważ z jego wcześniejszych zachowań wywnioskowałem jakie są prawdziwe jego motywacje przewidziałem że maraf nie będzie do mnie pisał po tej umowie choć wcześniej wielokrotnie korespondowaliśmy.
To wiele mówi i potwierdziło cele jakie sobie maraf postawił.
Zatem mam prawo powiedzieć ze maraf wielokrotnie kłamał i szczuł pisząc że nie reaguję na uwagi i uciąłem korespondencję.Nie, to maraf złamał słowo i to on uciął kontakty dlatego traktuję go jak osoby bez honoru i nie wskazuję jego kłamstw bo tylko człowiek honoru odpowiada za swe czyny i słowa, a tych co nie stosują się do zasad traktuje się jak powietrze i swoimi kłamstwami nie mogą zdenerwować czy obrazić
Nie ma w umowie z OSM obowiązku korzystania z każdego narzędzia szczególnie gdy jest wykorzystywane do niecnych celów.
Natomiast obowiązują ustalenia jakie dwie osoby ze sobą robią

Nie dość, że nie dotrzymał umowy to jeszcze kłamie co łatwo udowodnić przytaczając statystykę korespondencji i statystykę jego napaści w tym temacie na forum.
Im mniej reagowałem na te kłamstwa tym częściej je powtarzał czym wzbudzał moje współczucie. Ktoś chce na priva te statystyki korespondencji?
Myślę że większość ma to gdzieś, bo pilnuje swoich spraw, ale ulega presji kłamstw,zatem niereagowanie na szczucie ma swoje wady.

A czy mógłbyś odpowiedzieć w pierwszej kolejności w dyskusjach w zestawach zmian, np https://www.openstreetmap.org/changeset/49958115 ?

Źródło: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=656050#p656050

Widzę, że jak zwykle odchodzimy od tematu wątku gdy dyskusja przybiera niebezpieczny kierunek i zaczynamy się kopać po kostkach.

Czy ja zanim wyciągnę wnioski z tej zabawy mógłbym uzyskać informacje dlaczego w jednej z kategorii rankingu wycięto mi ok 80% danych?

Wyjaśniam sobie to tak, że nie wszystkie dane są pożądane tzn część tagów bierze udział w rankingu a cześć nie.
Jeśli dobrze myślę to może warto podać jakie tagi czy klucze nie biorą udziału, bo tworzą się teorie spiskowe?

Chcialbym wiedzieć czy warto wchodzić na forum i co miesiąc śledzić sukcesy kolegów czy to nie powiem co , bo zaraz ktoś się obrazi choć każdy musi rozumieć że te spawy to nie miejsce do robienia jaj, bo można wiele szkód narobić.

Jeśli ranking wygenerowany przez Jendruska jest zły, poprosimy o lepszy. Krytykować i puszczać bąki (siać ferment) każdy potrafi, a zrobić coś konkretnego już niekoniecznie.

Nazywasz sianiem fermentu wskazanie, że ranking zgubił 80% danych?
Zgubił tylko moje dane czy też np. Rosomaka bo zdaje się, że pisałeś publicznie, że rosomak nie może wygrać bo coś tam masz do niego jakieś zastrzeżenia.Byłeś z nim w konflikcie? Zlewa twoje uwagi? Sądzę, że to byłby poważny błąd gdyby konkursy służyły do łamania ludzi z którymi się było w konflikcie czy z innych powodów.

Cenię jendruska za wszystkie “konkretne” rzeczy jakie zrobił dla OSM.
Ale nie rozumiem dlaczego to ja miałbym czuć się zobowiazany robić lepszy ranking?
Np dlaczego miałbym posiadać umiejętności jednruska do obsługi baz danych?
Może zatem propozycja Władka i Marka aby wykorzystywać profesjonalne serwisy jest sensowna?
Wobec tego co piszesz to tamte propozycje są bardzo sensowne i transparentne, bo mają np. tę przewagę, że można codziennie a może częściej podglądać ranking.
Ale nie cudujmy.Policzyć obiekty w bazie to chyba nie problem .Ale dalej nie wiem czy wszystkie klucze lub tagi są uwzględniane czy też jest jakiś filtr co pewne dane odrzuca.

Dużym mankamentem o którym wspominał jendrusk przy robieniu wyciągu z bazy a nie z diffów jest fakt przechwytywania danych w przypadku ich ponownej edycji
Są serwisy które podają dzienne statystyki.Są serwisy oparte na przyrostach czyli robione z diffow. Jeśli wyłapiecie na czym polega problem to będziecie wiedzieć czy można go rozwiązać czy też lepiej zmienić źródło rankingu
Jeśli maper dodał tysiące obiektów a ranking wskazuje z tego tylko 20% to chyba łatwo wyłapać gdzie jest problem?
Wystarczy porównać bazę z wynikami kwerendy overpassa.
Oczekuję merytorycznej odpowiedzi a nie obelg.
Oczekiwałem odpowiedzi czy dane są filtrowane zanim trafią do rankingu ale z Twej odpowiedzi wynika, że nie wiesz lub nie chcesz uchylić rąbka tajemnicy,

Chyba przestanę się tym interesować i wrócę do mapowania, no chyba, że innych kolegów temat zainteresował.Po co ten temat ruszyłem . Przecież wiedziałem jaka będzie reakcja ZC. Nerwowość się udziela i moje zastrzeżenia zostały skasowane zanim społeczność się z nimi zapoznała.To bardzo dziwne

Widzę że kolega jak zwykle antagonizuje i jak zwykle jest zainteresowany wyprowadzaniem dyskusji na manowce gdy padają niewygodne pytania.
Czy wiesz do czego doprowadziłeś takimi zachowaniami?
Jak się ktoś zabiera za wartościowanie cudzej pracy to musi robić to odpowiedzialnie a nie czekać czy wybuchnie konflikt.Coraz bardziej jestem ciekawy co jest powodem tych różnic.
Twoje zachowanie nie sugeruje, że nie zależy ci na wyjaśnieniu sprawy przed glosowaniem.

Zauważ, że nie tykam trudnego tematu zestawienia rankingu z głosowaniem, bo według mnie tego nie można połączyć w sensowny sposób więc może właśnie o to chodziło.
To tak jakby robić mecz czyli zabawę, po czym podać wynik który jest i tak na bieżąco znany, a po meczu grupa sędziów zasiada i decyduje kto ma wygrać.

U mnie w areszcie siedziało 500 sędziów tylko z jednej sprawy Fryzjera, zatem nigdy mnie już nie będą dziwić obawy ludzi którzy na to patrzą, a słowo sędzia zaczyna budzić odrazę.

Tu większa zabawa dla głosujących :slight_smile: niż dla mapujących, chociaż wszystko zależy do nastawienia i można mieć polewkę.
Ale ja sobie jaj nie robię i liczę na poważne potraktowanie mnie i innych maperów zanim strace wiarę w ludzi i ten projekt.

Ale ten projekt naprawdę nie jest rywalizacją, kto ma największego JOSM-a…

Ja kiedyś rzucałem pomysł, żeby maperom nadawać jakieś kategorie na podstawie działalności. Nie ja jeden zresztą. No więc patrząc na awantury o ranking, od którego właściwie NIC nie zależy - wycofuję się z tego pomysłu.

Rankingi są ważne, ale jeżeli komuś kandydaci nie podobają się, może zgłosić swoje propozycje.
Bardziej konstruktywnie niż destrukcyjnie, panowie…

Mapowicz miesiąca to fajne wyróżnienie. :slight_smile:
Myślę, że przydałby się jakiś prosty “regulamin” tej nagrody/wyróżnienia. Ustalmy wg jakiego rankingu, ewentualnie wg jakich rankingów, są przydzielane punkty. Myślę że nic nie stoi na przeszkodzie uwzględnienie statystyk zaproponowanych przez Władka.
Może jakaś stronka do głosowania. Coś co będzie wisiało na głównej stronie osm, do czego każdy będzie mógł zajrzeć, a z kolei będzie się w zasadzie robiło samo. Bo to czysta statystyka jest.

Regulamin jest dosyć prosty. Na początku miesiąca wybieramy mapowicza, który w poprzednim miesiącu wniósł jakiś wkład dla OSM. I nie chodzi tu tylko o kryteria ilościowe (bo rysowanie obrysów tracerem to żaden wyczyn), ale może to być też osoba, który napisała jakieś oprogramowanie usprawniające pracę, albo autor jakiejś wizualizacji. Albo nawet osoba, która pozbierała wszystkie ławki w swoim mieście, o ile tylko ktoś da społeczności o tym znać. Po to jest właśnie zgłaszanie kandydatur i głosowanie, by społeczność decydowała, kogo wyróżnić.

Osobiście myślę też, że miano mapowicza miesiąca powinna otrzymać wyłącznie osoba, co do pracy której nie ma zastrzeżeń, i która współpracuje z resztą społeczności.

Te 4 linki, które WK wrzucił w oddzielnym wątku są mało przydatne na etapie wyławiania potencjalnych kandydatów. W naszym, polskim kontekście ten rank byłby jeszcze OK: https://osmstats.neis-one.org/?item=countries&country=Poland ale on pokazuje statystyki za ostatnie dwa miesiące, a nam potrzeba tylko jeden miesiąc.

Z pewnością nie było by to proste i osobiście nie bardzo mam pomysł jak by to wdrożyć, ale można by pomyśleć nad uzupełnieniem regulaminu o wagi. Zakładam, że generalnie chodzi o to by nagrodzić osobę która w danym miesiącu poświęciła OSM najwięcej czasu
Rysowanie tracerem czy fastdraw owszem jest proste i wiadomo, że w ciągu godziny można 2000 punktów i więcej (ekstremalnie i 10K, ale to rzadkie przypadki) nabić to wcale nie znaczy, że praca ta pożądana nie jest.
Zakładam by wyrównać szansę innym chętnym walczącym o tytuł zgłaszali się i powiedzieli ile w danym miesiącu czasu poświecili na przeprowadzenie szkoleń, programowania narzędzi etc i za każdą godzinę im te 2K punktów przyznać.

Nie mam pojęcia jak honorować tych co uzupełniają informację z terenu i całe godziny trwa odnalezienie bocianiego gniazda, sklepu, czy wspomnianej ławki w parku i późniejsze wrzucanie tego do OSM, które nie może być rzecz jasna ani szybkie, ani hurtowe gdyż każdy taki punkt należy zweryfikować z tym co już w bazie się znajduje, ale może ktoś ma jakiś pomysł.

Propozycje staja się wtedy opozycją do rankingu

Może zrezygnowalibyśmy z tytułów na postawie walki lub przypadkowo ustawionej punktacji, gdybyśmy byli uhonorowani i przedstawieni sobie a szczególnie nowym.

Widzę to tak, że nie rywalizujemy ze sobą tzn nie pokazujemy zasług w ciągu jakiegoś czasu a łącznie
Powinna powstać taka lista chwały:
nick + data przystąpienia do projektu
Link do nies-one

Kategorie danych:
Np adresami zajmują się: maper1 -wynik , nr3,3,4,5

Lasy
Pola
Gniazda bocianów
Rezerwaty
Budynki
POI albo rozbicie apteki, szkoły stacje benzynowe
itd

i wtedy ktoś kto ma problem jak tagować patrzy na listę i wie do kogo pisać o wyjaśnienie

Do tego nicki pokolorowane aby było widać czy są aktywne np limit roczny czy miesięczny czyli kolor pokazuje czy było więcej niż 10.000 nodów lub 100.000 rocznie albo liczba dni mapowania w roku też wiele powie rok/miesiąc. Jak się nie da to wytłumaczyć, że aktywność widać u Pascala ale w nieśmiertelnym rankingu przodownicy nieaktywni powinni być jakoś kolorem zaznaczeni aby im głowy nie zawracać.

Następnie to już dla zaawansowanych ranking okresowy. Czyli te same kategorie i ile ktoś zrobił tych kategorii np w okresie półrocznym
To nam pokaże czym się aktualnie zajmujemy

Najlepiej byłoby z diffów bo nieaktywny maper traci wynik jeśli nowi edytują jego obiekty

Chcialbym wiedzieć ile kto i czego wniósł na OSM

Wtedy byłoby fajnie mieć taki dozywotni tytuł typu spec od zabytków, spec od kolei.
Mogłoby to zaowocować współpracą np osób zajmujących się szlakami itp

Można by te osoby poprosić o zrobienie okresowych szkoleń, zdradzenie źródeł, technik itd co przyłączyłoby do OSM miłośników jakiejś pojedynczej kategorii

Inny spis osób które znają soft
np używa/udziela porad z JOSMA, Mercartora,Mapilary, wtyczki X , Też kto używa jakiej aplikacji np mobilnej

Albo poprawia wiki.Wtedy zieloni mogliby takim wskazywać co jest do poprawki albo poradzić się jak samemu wiki edytować

Albo używa aplikacji mobilnej do zbierana danych aplikacja X itd
Albo używa nawigacji NAZWA (stopień zaznajomienia 60%)

Używa programu Locus, ulubione mapy: NAZWA/źródlo

Pomoże skonfigurować OSMANDA

Używa stylu do map wektorowych:(swoich/cudzych- źródło) czym się styl charakteryzuje

Aktywnie mapuje rowerem, pieszo ,autem w województwie X ,chętnie widzi towarzysza

Szuka osób do współpracy aby podzielić się pracą nad zabytkami w województwie

Szuka nowych map ze szlakami powiatu:X

Oprócz wyników czym sie maper zajmował oraz czym zajmuje obecnie, powinna być fiszka do wypełnienia przez mapera czym się zajmie w przyszłości albo jaką aplikację chciałby poćwiczyć

Pytanie czy swoją bazę z diffów Pascal by udostępnił ale jakby tablica chwały zadziałała to Pascal sam mógłby przejąć pomysły na stronę lub linkować do naszej

Jest też wtyczka do JOSMA pokazująca na mapie on-line gdzie ktoś aktualnie łazikuje
Może dałoby się zrobić aby maperzy się spotkali w terenie? (Miałem kiedyś podobną przygodę)

Może ktoś zdradzałby gdzie się w przyszłości wybiera np służbowym autem to zawsze ktoś mógłby się podrzucić w teren który chciałby zmapować,zMapilarować

Posiadam mapy: X data/wydania
To by się skany/zdjęcia gdzieś umieściło. Jesteśmy wspólnotą więc mieści się to ramach użytku dozwolonego czy jak to się tam nazywa

Albo mam dużo tracków GPS z gór X (może komuś by się przydały)

Mam pełen przebieg szlaku zielonego X (większą część), ale nie umiem lub nie chcę mapować.

Albo mieszkam w Kaliszu.Pytać co mam sprawdzić

Organizacje zgłaszające chęć współpracy: Województwo/ Towarzystwo Ziemi Nyskiej/kontakt

Kraków-3 razy w roku organizuję spotkania na ulicach aby pokazać techniki zbierania danych -Najbliższa data /miejsce

Z czasem pojawiłoby się wiele pomysłów uzupełniających listę chwały i obecnych projektów
Widząc co robimy i co zamierzamy można by połączyć siły

Pomysły są, ogólnie rzecz biorąc, fajne. Tylko, że:

  1. zasadniczo część już jest zrealizowana, lub częściowo zrealizowana, na wiki.

    Można sobie na stronie użytkownika powstawiać userboxy, czego się używa i co się zna, jest też userbox że się mapuje rowerem, można podorabiać userboxy w razie potrzeby. Do poprawienia jest działanie kategorii (userbox moze dodawać użytkownika do kategorii, w ten sposób można szybko mieć listę użytkowników z daną umiejętnością - to dodawanie do kategorii nie działa, zgłosiłem błąd i chyba nic się z tym nie dzieje).

    No i dobrze by było zebrać to w jednym miejscu, żeby przegląd był - podjąłbyś się? Ewentualnie w dalszej perspektywie, może ktoś by zrobił automat, zgarniający te dane z wiki do jednego spisu…

  2. Część z tych propozycji bardziej widzę w formie jakiegoś wątku z “ogłoszeniami” na forum, np to że się ma ślad ze szlaku.

  3. Do pomagania zielonym mamy od niedawna koordynatorów regionalnych - mogą pomóc od razu, albo odesłać do specjalisty.

  4. To wszystko może współistnieć z głosowaniem na mapowicza miesiąca, nie ma powodu przeciwstawiać jednego drugiemu. Czasem ktoś odwali kawał dobrej roboty, co w rankingach nie wyjdzie… I tu bym jednak pozostał przy formule opisanej przez Zbigniewa - zgłaszamy kandydatów i głosujemy. A jakikolwiek ranking służy tylko zaproponowaniu kandydatów, tak jak Ciebie zaproponowano.

Szanowni Koledzy, chciałabym poinformować, że tytuł mapowicza miesiąca sierpnia zdobywa akor1.
Gratulacje! Upominek prześlemy pocztą.

A co zdecydowało o wyborze? Znaczy, wiem, głosowanie, ale fajnie by było w takiej informacji podać te zasługi.

Ale od kogo oczekujesz odpowiedzi? Od tych 6 osób, które swoim głosem sprawiły, że akor1 wygrał? :slight_smile:

Chodzi mi o to, że nie wiem, może przeoczyłem, czemu akor1 został nominowany w ogóle, a fajnie byłoby pochwalić człowieka za dobrą robotę.

Wrzesień za nami, czas wyłonić kolejnego zwycięzcę.
Jeśli chodzi o największą aktywność w bazie OSM, ranking wygląda tak:

"Imperator Lrrr";95551;53;11445;1044;292;6928;342032
"rowers2";100073;8740;3449;17062;6693;1072;305404
"przemas75";54194;3433;2727;23302;10156;3166;208834
"rosomak";75610;129;1227;20668;459;697;189077
"M_Kucha";40357;74;7362;9193;682;4057;185472

W związku z tym, nominuję (zgłaszam kandydaturę) mapowicza Imperator Lrrr do miana Mapowicza Września 2017.
Jeśli są inne kandydatury, zachęcam do ich zgłoszenia, najlepiej wraz z uzasadnieniem.